Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

grzejniki po założeniu pieca c.o. węglowego grzeją w połowie

mirko3 30 Gru 2007 10:34 31542 38
  • #31 30 Gru 2007 10:34
    mirmilek1
    Poziom 9  

Dla jakiej temp to liczyłeś?
    Napisałem cóś w tym temacie.
    Dlatego nie zgodzę się ani nie zaprzeczę TWOJEJ matematyce.
    Przy prawidłowo obliczonym układzie taki mały zasobnik potrzebuje około 1- 1,5 godz i to na początku gdy układ się rozgrzewa. BO POTEM ROZGRZANA WODA NIESIE W SOBIE WIĘCEJ ENERGII.
    Więc taki zasobnik po podgrzaniu do temp panującej w układzie jak OBCIĄŻA ?
    Cały czas tak samo ! ?
    Zlituj się.
    Ale śmiało szukaj więcej, powodzenia. :)

• #32 30 Gru 2007 22:47
    agronom
    Poziom 13  

Nie liczyłem, tylko oszacowałem (sposób w poprzednim poście). Szanowny kolego bojler o poj. 140 l. to jest wg. Ciebie mały? To jaką poj. ma cały układ grzewczy wykonany w miedzi (razem z kotłem). Odpowiedz proszę, dla czego 140 l. bojler grzany 1,5 kW grzałką elektryczną potrzebuje 6÷8 h. na rogzgrzanie całego zładu w bojlerze. Bojler rozgrzany do temperatury panującej w układzie rozgrzany nigdy nie będzie, bo sprawność takiego układu wyniosła by 100% (perypetum mobile nie istnieje). Z tego też powodu bojler, jak i grzejniki obciążają kocioł ciągle (zasilane są non stop). Natomiast zmienny jest stopień obciążenia (moc).

Cytat:
    Jak sobie szanowni forumowicze wybrażają krążenie grawitacyjne z pieca węglowego w instalacji wykonanej pod gazowe, gdzie nikt w trakcie roboty (gazowego) nie zważa na spadki i różnej maści siodełka, syfony, średnice itp.
    Jeżeli w ten sposób wykonujesz jakiekolwiek instalacjegdzie nikt w trakcie roboty (gazowego) nie zważa na spadki i różnej maści siodełka, syfony, średnice itp. to Twoje rady są szkodliwe, bo prawa fizyki i matematyka są bezwzględne, i nie da się ich oszukać.
    Cytat:
    W murze pustka ( nawiasem pisząc licho wie co geringi chciały przez to osiągnąć).
    Pustka w murze stanowi izolację (powietrze jest dobrym izolatorem pod warunkiem że nie może migrować czyli przemieszczać się). Szerokość warstwy izolacyjnej nie powinna przekraczać 4 cm. Własności izolacyjne powietrza znane są od dawna, i w ten sposób budują nie tylko Niemcy. Z tego co piszesz to instalację masz "ciekawą".
    1° Bojler powinien być włączony równolegle.
    2° Podłogówka powinna być na odrębnym obwodzie.
    P.S. Zanim coś napiszesz pomyśl trochę bo czytając Twoje rady ktoś może narobić sobie szkody.

• #33 25 Sie 2008 09:23
    jacekopal
    Poziom 10  

Witam! Mam problem z rozgrzanie kaloryferów, tzn albo grzeją jedne albo drugie albo wszystkie są tylko letnie... Instalacja jest z zastosowaniem rozdzielacza i rurek PEX. Jest to 9 grzejników, razem 100 żeberek... Na kaloryferach przy zasilaniu są takie małe zaworki obrotowe (ponoć termostatyczne) Jedne da się obrócić 3 razy wokół osi a drugie raz, nie wiem czy to tak ma być czy są uszkodzone... W obwodzie zasilania rozdzielacza jest pompka wodna (90 W na 3 biegu). Proszę o pomoc w wyregulowaniu tej instalacji. Możliwe że pompka nie jest wstanie wpompować odpowiedniej ilości wody w pexa? W załączeniu fotki podobnych zaworków i rozdzielacza jakie są zainstalowane.

• #35 12 Paź 2008 18:21
    PAWEŁ74
    Poziom 27  

Witam

Nie wiem czy mam zakładać nowy temat, czy mogę się podłączyć pod ten... Być może odpowiedzi na moje pytania pozwolą rozwiązać innym tu piszącym swoje problemy...

Mam zamiar założyć centralne ogrzewanie...
    Elektryczne jak i gazowe odpada ze względu kosztów eksploatacji i technicznych.
    Oto pytania:
    1 jaki piec wybrać węglowy "na wszystko" ( koks, węgiel, mieszanka powyższych, drewno, brykiet, itd) czy raczej z podajnikiem na groszek.
    2 Jaka mam wybrać moc? taką nieco powyżej potrzeb by piec nie chodził na maks, czy raczej dobrze wyliczyć i kupić odpowiedniej mocy.
    3 mam możliwość umieścić piec w piwnicy bezpośrednio pod mieszkaniem jak i w mieszkaniu, pomijając aspekt wygody, gdzie lepiej...
    4 Mieszkanie na parterze, raczej "zimne" 64m2 260cm wysokości, z cegły, niestety zawilgocone przez zaniedbanie właściciela... Rurki lepiej prowadzić "na ścianie" czy raczej wkuwać w ściany by szybciej wysuszyć ściany...
    5 Jeśli kupię większy piec, nie muszę wykorzystywać jego maksymalnej mocy, jeśli kupię odpowiedni przeważnie będzie chodził na "max", jeśli za mały nie dogrzeję mieszkania... wszystkie pozycje w miarę logiczne, jednak wolałbym mieć nieco większej mocy piec niż potrzebuję, Tak na oko obliczyłem że potrzebuję jakieś 10KW mocy jeśli kupię 16KW to jaką taki piec może mieć najniższą moc by stabilnie działał...?
    6 rurki miedziane czy inne, jaka jest różnica po za technologią montażu i kosztów, jeśli któreś są lepsze tylko że droższe to czy wyższe koszty zrekompensują wygodę czy jakość...?
    7 Co w ogóle sądzicie o piecach z podajnikiem, słyszałem różne opinie, jedna z negatywnych to taka że co z tego że 5 dni nie muszę "przykładać" jak za to dwa razy na dzień muszę popielnik opróżniać... Czy to prawda?

...

• #36 17 Lis 2009 21:55
    filipPWr
    Poziom 9  

Kiedy grzejnik jest w połowie zimny - dół ma całkiem zimny, a górną listwę gorącą, ci jest to błąd wykonania instalacji lub doboru przekrojów.

Problem ten jest typowy dla układów wymuszonych pompą obiegową, a z chwilą kiedy pompa jest załączona, to układ działa w sposób ciśnieniowy.

Tak więc, jeśli ciśnienie na zasilaniu grzejnika nie różni się od ciśnienia na powrocie grzejnika, to grzać będą się tylko jego górne partie.

Prawidłowo podpięty grzejnik przy rozgrzanym piecu górę ma gorącą, a dół ciepły.

Jeżeli brak różnicy ciśnień wywołany jest brudem, to problem jest prosty do rozwiązania, ale jeżeli brak różnicy spowodowany jest tym, że magistrala powrotna do której podłączony jest powrót grzejnika, ma ciśnienie zbliżone do rury magistralnej zasilającej, to rozwiązanie problemu leży w przebudowie instalacji.

Daleko od pieca ciśnienie w rurze powrotnej może nie wiele się różnić od ciśnienia w rurze zasilającej, w tym przypadku grzejniki o małej wysokości nie są dobrym rozwiązaniem do zwiększenia różnicy ciśnień. Im większy pion grzejnika tym większa różnica ciśnień. To pierwszy sposób na poradzenie sobie z problem.

Drugi sposób to ograniczenie przepływu w rurze magistralnej powrotnej. Trzeba taką redukcję zastosować, żeby zwiększyć ciśnienie na zasilaniu, przez ograniczenie przepływu, wtedy powoli ale skutecznie na grzejniku będzie prawidłowy rozkład temperatury.

Jeżeli rura magistralna zasilająca jest gorąca, dół grzejnika jest zimny, a rura magistralna ciepła, to tylko powyższe rozwiązania wchodzą w rachubę.

• #37 13 Gru 2010 07:17
    hexen1984
    Poziom 9  

filipPWr napisał:
    Kiedy grzejnik jest w połowie zimny - dół ma całkiem zimny, a górną listwę gorącą, ci jest to błąd wykonania instalacji lub doboru przekrojów.

Problem ten jest typowy dla układów wymuszonych pompą obiegową, a z chwilą kiedy pompa jest załączona, to układ działa w sposób ciśnieniowy.

Tak więc, jeśli ciśnienie na zasilaniu grzejnika nie różni się od ciśnienia na powrocie grzejnika, to grzać będą się tylko jego górne partie.

Prawidłowo podpięty grzejnik przy rozgrzanym piecu górę ma gorącą, a dół ciepły.

Jeżeli brak różnicy ciśnień wywołany jest brudem, to problem jest prosty do rozwiązania, ale jeżeli brak różnicy spowodowany jest tym, że magistrala powrotna do której podłączony jest powrót grzejnika, ma ciśnienie zbliżone do rury magistralnej zasilającej, to rozwiązanie problemu leży w przebudowie instalacji.

Daleko od pieca ciśnienie w rurze powrotnej może nie wiele się różnić od ciśnienia w rurze zasilającej, w tym przypadku grzejniki o małej wysokości nie są dobrym rozwiązaniem do zwiększenia różnicy ciśnień. Im większy pion grzejnika tym większa różnica ciśnień. To pierwszy sposób na poradzenie sobie z problem.

Drugi sposób to ograniczenie przepływu w rurze magistralnej powrotnej. Trzeba taką redukcję zastosować, żeby zwiększyć ciśnienie na zasilaniu, przez ograniczenie przepływu, wtedy powoli ale skutecznie na grzejniku będzie prawidłowy rozkład temperatury.

Jeżeli rura magistralna zasilająca jest gorąca, dół grzejnika jest zimny, a rura magistralna ciepła, to tylko powyższe rozwiązania wchodzą w rachubę.

Czy Twoje zalecenie ma się do wszystkich typów grzejników i układów?? Bo u mnie góra jest gorąca dół letni grzejniki mam aluminiowe i układ otwarty i dochodzi mi zapowietrzanie sie grzejników bo aluminium gazuje i myślałem że to jest przyczyną??

• #38 23 Sty 2011 09:23
    filipPWr
    Poziom 9  

Oczywiście dla przypadu gdy moc pieca jest mniejsza od mocy zapotrzebowanej powroty grzejnika mogą być też chłodne. Zawsze lepiej założyć piec o dwa razy większej mocy niż prognozowana. Dwa razy więcej się zapłaci, ale ma się ten niezbędny zapas. Grzejnik może się zagazować, gdy układ jest wymuszony i naczynie wyrównawcze ma zbyt małą pojemność. Pojemność naczynia musi być 10 razy większa niż zmiany objętości wody od -1 do +80. Ale są samoczynne rozwiązania dolewające wodę do C.O.

• #39 26 Sty 2015 10:53
    jamesdio
    Poziom 9  

@filipPWr Niestety muszę odświeżyć kotleta. Dokładnie mam kaloryfery zimne na dole. Jak powinna wyglądać taka redukcja na powrocie? W kotłowni rury zasilania i powrotu mają taką samą średnicę (1 cal), natomiast przez wylewkami widziałęm, że im dalej były grzejniki, te rury miały węższy przekrój, ale wydaje mi się, że zawsze zasilanie i powrót miały te same średnice. Obecnie zrobiłem taki test: zakręciłem wszystkie grzejniki orócz jednego i z niego zdjąłem głowicę termostatyczną. W kotłowni zawór mieszający skręciłem na maxa (żeby nie mieszał z wodą powrotną, tylko pompował całe ciepło). I góra grzejnika była gorąca, ale dół zimny. Grzejnik Purmo dwupłytowy, podłączenie CV22, zasilanie/powrót nie pomylone. Aha! Zawory we wszystkich grzejnikach (te zawory na dole przy podłączeniu) otwarte na maksa. Może to jest błąd? Może trzeba trochę skręcić powrót?