Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Egzamin. Stabilizator Zenera, stabilizator napięcia, rezonans.

05 Mar 2006 22:09 2249 6
  • Poziom 10  
    mam gorącą proźbe mozecie mi udzielic odpowiedzi na parę pytan bo mam zdawac egzamin poprawkowy a nie znam odpowiedzi na niektore pytania

1. Charakterystyka U2 = f (U1) - stabizator Zenera J=0 J≠0
    2. uklad badania scalonego stabilizatora napięcia
    3 Uklad do zdejmowania charakterystyki diud w kierunku zaporowym
    4 co to znaczy ze oscyloskop jest skalibrowany
    5 warunek rezonansu

za odp dzieki bardzo
    pytania moga byc niesprecyzowane dokladnie bo nie zdażylem spiac wszystkiego
  • Poziom 24  
    O Stary.. próbujesz pujść na łatwiznę jak tylko się da !
    Wystarczy że weźmiesz pierwszą lepszą książkę i znajdziesz odpowiedzi.. Pytania są banalne.
    Co do niesprecyzowania to najbardziej pytanie ostatnie jest obszerne..
    Jeżeli chodzi o rezonans w obwodach RLC (a zapewne o to chodzi) to np. Xc=Xl....Ale tak jak powiedziałem.. Weź książkę i wszystkiego się dowiesz.
    Miłej lektury..
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    nom ok wiem ze sa banalne ale egzamin mam w tym tyg a dostepu doo ksiazki nie
    bede musial w internecie poszukać
    ale dzieki za odp:)
  • Poziom 24  
    W internecie napewno znajdziesz na te tematy mnustwo rzeczy...
    Chętnie bym Ci wytłumaczył na real'u ale nie chcę mi sietego klepać na klawiaturze, zmęczony jestem i idę zaraz spać..
    Także powodzenia na egzaminie..
  • Pomocny post
    Admin DIY, Automatyka
    1. Ch-ka stabilizatora parametrycznego ... wygląda to mniej wiecej tak: do pewnego poziomu (do poziomu napięcia Zenera ch-ka jest linia prosta nachylona pod kątem 45 st (y=f(x) ). A powyzej napięcia Zenera staje sie linią poziomą ... no powiedzmy prawie poziomą.

2. To malo sprecyzowane pytanie... bo zalezy co chcesz badać. Jeśli chcesz badać stalość napięcia wyjściowego w funkcji zmian napięcia wejsciowego to rysujesz autotransformator, mostek prostowniczy i jakiś elektrolit, do tego woltomierz i podlaczasz stabilizator. Obciazasz go jakąś rezystancją i mierzysz jak zmienia sie napięcie na tej rezystancji w funkcji zmian nappięcia wejsciowego (regulowanego autotrafem). Potem napiecie wejsciowe ustawiasz na stalym poziomie a regulujesz obiciażeniem i patrzysz przy jakim prądzie odetnie... to wszystko w tym pytaniu.

3. Dioda w tym kierunku ma bardzo duża rezystancje, więc zeby cokolwiek zmierzyć musisz posiadać mikro lub miliamperowmierz. Rysujesz szeregowo... regulowany zasilacz, diode wlaczoną zaporowo, rezystor ( nie potrzebny ale wykladowca sie doczepi jak nie bedzie) i mikroamperomierz i ot cały układ.

4. No to poprostu parametry odczytu są tak pustawiane, ze mozna monitorze zobaczyć to co sie chce. (chyba jasniej sie nie da)

5. To juz musisz poczytac... bo pytanie maksymalnie szeroki zakres obejmuje

Pozdrawiam
    Paweł
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    bestler napisał:

4. No to po prostu parametry odczytu są tak pustawiane, ze mozna monitorze zobaczyć to co sie chce. (chyba jasniej sie nie da)

Powiem Ci że nie do końca :) Nie wprowadzajmy chłopaka w błąd o kalibracji lepiej gdzieś doczytaj, bo oscyloskop może być rozkalibrowany i też bez problemu zobaczymy na monitorze "to co się chce"....
  • Poziom 10  
    jeszcze raz wielkie dzieki :)