Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem ze sprzętem... [chodzi mu o JBL + Pmikser]

05 Mar 2006 22:59 1574 22
  • Poziom 11  
    Witam,

Jako że jestem nowy to najpierw się przywitam :)

Mam "maly" problem ze sprzętem i proszę bardziej doświadczonych kolegów o rady...

Otóż chodzi o sprzęt nagłaśniający "chalturki". Wesela itp.

Sprzęcik taki :

Kolumny JBL TR <225 Wattowe, 8 ohm>
    powermixer Samson TM 500 <250 Watt na stronę>.

Wszystko chodziło przez ponad 5 lat w porządku. Problem pojawił się, gdy dokupiłem doły (Yone, na głośnikach eminence delta LF 500Wattowe, 8 ohm). Podłączyłem doły do gór, co powinno dać 4 ohm na stronę (o ile dobrze rozumuje) i wykorzystywać pełną moc wzmacniacza, czyli te słąbiutkie jednak 250 Watt na stronę.

Problem taki - przy mocniejszym sygnale zwłąszcza od wokalu słyszalny jest "przester". Mam też wrażenie, że kolumny górne przy podpięciu z dołąmi mają więcej środka, niż w podpięciu z dołąmi.

Dlaczego tak się dzieje i jak wybrnąć z tego?

Byćmoże z końcówką w mixerze jest coś nie tak <sprawdzę mixer na dniach, tak samo jak TBLki, bo byćmoże coś w nich padło>.

Znajomy mi mówi, że ten "przester" jest spowodowany tym, że kolumny mają znacznie większą moc od wzmaka. Ale dlaczego przy podpięciu 8 ohmowym na samych góach owego "przesteru" nie ma ? Jeśli obie kolumny na stronie mają 8 ohm to moc nie jest rozdzielana po równo ?

Zakładając, że kolega ma rację i muszę kupić mocniejszą końcówkę, jaka moc byłaby optymalna ? Myślałęm o końcówce samson 600 W na 4 ohmy.

Z góry dzięki za pomoc.

Temat niekonkretny; O jaką markę chodzi? Nie napisano w temacie - poprawiłem
  • Poziom 43  
    gdzie masz zwrotnice do tych kolumn (crossover)? Jakie one są w tym momencie mozęsz mieć poważne zjawiska rezonansowe we zwrotnicach, które moga się nie podobać wyjściu końcówki (masz dwa rożne basy czyli 2x wiecej niskich rezonansów mechanicznych). Podaj sygnał na same basy z jednego kanału a na resztę z drugiego - sprawdź czy dalej coś brzęczy.

mozesz kupić Samsona ale przy okazji trza zrobić aktywne Cięcia. No i z dwu wzmacniaczy to zasilać. nie ma isę co przejmowac małym niedomiarem czy nadmiarem mocy.
  • Poziom 11  
    dzięki za odp. Nie mam żadnych crossoverów na razie... Doły mają przetwornice w sobie, czy muszę mimo to używać zewnętrznego crossovera?

Co do mocy to chyba nie jest to "drobny" niedobór mocy, gdyż powermixer daje 250 W na stronę na 4 ohmy, a dół+góra ma 500+225 watt czyli 725 i to 225 W chyba nie wyrabia stąd robi się przester. Zresztą na przyklejonym topicu o mocy pisze, ze znacznie słąbszy wzmak wysterowany powoduje przester i może spalić góry.
  • Poziom 43  
    przetwornicę? to są doly aktywne? Zwrotnicę czy przetwornicę?

jak będziesz grał tym wzmacniaczem około 220 W to nie powinno byc jeszcze przesteru (przy mocy nominalnej jeszcze dźwięk powinien być OK), ogólnie może działać już jakieś zabezpieczenie związane z przesterowaniem. Czyli mozesz grać już około 250W-a momentami i 300 i działa limiter czy jakiś PROTECT
  • Poziom 11  
    kurcze źle się wysłowiłem, kolumny oczywiście pasywne, chodziło w filtr który tnie pasmo czyli zwrotnice :)
  • Poziom 28  
    Dokup do tych dołów osobny wzmacniacz i crossover do podziału pasma między górę i dół (do całości zestawu). Wtedy to zagra tak jak trzeba. Przy podłączeniu całości wzmacniacz gorzej sobie radzi, obie paczki idą pełnym pasmem - a tak się nie robi, dzieli się pasma dla kolumn crossoverem. Same sobie tego dobrze nie podzielą. Zwłaszcza że góra nie jest w ogóle filtrowana od dołu.
  • Poziom 11  
    W takim bądź razie jakie konkretne końcówki i crossovery polecacie ?

Widzę, że ADSy mają crossovery wbudowane, czy to rozwiązałoby sprawę ??
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Tak subwooferów na pewno. 75Hz to najniższe Cięcie w ADS'ach. Powinno zadziałać dobrze.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    ADS nie rozwiąże problemu w 100%, ponieważ ma wbudowany crossover tylko dla samego siebie. Mówiąc prościej - odfiltruje górę dla subwooferów, ale nie odetnie najniższego basu dla topów. Przy takiej mocy powermiksera byłoby to co najmniej wskazane - przy odcięciu topów nie tracimy mocy na najniższe częstotliwości, co pozwala całości grać głośniej.

Przepraszam za wygląd rysunku, ale się spieszyłem. Rysunek odnosi się generalnie do łączenia powermikserów z dodatkowymi dołami, jeśli Twój powermikser ma np. 7 pasm EQ na sumie to możesz odciąć bas tymże EQ, zagrać też zagra - a wbudowany w ADSa crossover rozwiąże sprawę dla dołów. Generalnie zawsze lepiej jest kupić crossa i mieć sprawę rozwiązaną raz i solidnie
    PS. Przy zakupie końcówki przy ośmioomowych dołach, jeśli nie planujesz rozbudowy systemu, najlepiej będzie kupić końcówkę mającą możliwość pracy przy 4 omach w mostku - np. ADS LX1100 - 1300W @ 4ohm. W klasycznym podłączeniu stereo płacisz dużo więcej za wzmacniacz, który wykorzystujesz tylko w pewnym stopniu.

Do gór może zostać końcówka w powermikserze. I nie będzie źle.
  • Poziom 28  
    PLX owszem. Ale z niższych serii tylko LX1400. Od LX1100 w dół nie mają wyjścia z crossovera, a raczej w ten rejon oferty ADSa kolega celuje.

Pozdrawiam!
  • Poziom 11  
    Dzięki za rady! Bardzo praktyczne, zwłaszcza patent z użyciem eq i podpięciem bridge. Akurat ten LX 1100 jest na allegro :)

A jakby podpinać doły do 1 kanału w ADSie ustawionym w wewnętrznym crossie na low a góry do drugiego ustawionego na hi ??

I jeszcze jedno pytanko <może trochę laickie;)> - czy powermixer używany bez podpiętych kolumn może się zepsuć z tego powodu?

Pozdrawiam!

PS. O co chodzi z tymi przyznawanymi punktami ?
    Przyznaje się temu, kto subiektywnie najbardziej pomaga odpowiadając?
  • Poziom 35  
    No ale kupowanie ADSa za 2000do TRów i basów Yone, to paranoja.
    Ja bym w ogóle sprzedał te kolumny i powermikser i skompletował porządny zestaw od nowa. Na wesela wystarczyły by porządne kolumny trzydrożne, spokojnie kupisz takie za kasę ze sprzedaży TRów i basów. Powermikser może na razie zostać.

Czy tr225 nie mają przypadkiem 4Ω?

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 28  
    TR225 mają 450W @ 4ohm. Koledze chodzi o kolumny z serii TR mające 225W @ 8ohm, czyli model niżej. W tym momencie suby do tego to idealne rozwiązanie.

Nieobciążony powermikser nie ma prawa się zepsuć.

Oczywiście że możesz podpiąć na jeden kanał wzmacniacza oba doły, a na drugi oba topy - ale wtedy jest większe prawdopodobieństwa upalenia topów, bo końcówka odpowiadająca dołom jest dla nich 4 razy za mocna. Chyba że w szereg te topy, ale to jest znowu kombinowanie - a po co, skoro masz końcówkę w powermikserze.

Punkty przyznajesz osobom, które pomagają Ci w temacie, klikając Pomógł. Jeśli pomaga Ci więcej osób - możesz nagrodzić kilka. Nic nie kosztuje, a ile radości ;)

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    czemu 4 razy mocniejsza końcówka od topów ?
    W przypadku LX 1100 to jest 550 W na 4 ohmy - czyli 275W na kolumne - co w przypadku tych JBLów chyba nie jest niszcząco większą mocą?

A co do eq w mixerze - nie wiem czy w sygnale mono out <takie mam w mixerze> idzie sygnał bez uzwzględnienia eq graficznego... muszę sprawdzić.

Wiem, że te kolumny to żadne mistrzostwo świata, w przyszłości plamuje zakup czegoś porządniejszego...

Zakup dobrej końcówki na pewno więc nie będzie kasą wywaloną w błoto, a starych kolumn i powermixera raczej nie sprzedam - bo mało za to dostane, a zawsze lepiej mieć 2 komplet jakby coś nawaliło.
  • Poziom 28  
    To jakie Ty masz te TR? Model TR225 czy model o mocy 225W?

Dodano po 2 [minuty]:

PS. Wtedy na doły też będzie szło po 275W. To trochę za mało - nie wykorzystasz ich w pełni. Lepiej zmostkować LX1100 a topy pociągnąć powermikserem.
  • Poziom 11  
    mam TRy 225 wattowe na 8 ohmach, tak jak pisałem w 1 poście <model TR 125>
  • Poziom 28  
    Jeden jest wałek - nie będziesz miał panoramy, na oba topy pójdzie ten sam sygnał. Możesz tak zrobić, tylko wtedy nie wykorzystasz w pełni dołów i nie wykorzystasz końcówki w powermikserze. Widzę że w tym powermikserze masz 7 czy tam 9 pasm EQ - możesz tym EQ odciąć dół i będzie spoko, a do ADSa wyjść chociażby wyjściem REC. Cieszy to, że chcesz kupić porządny sprzęt - ADS to zakup na lata. Do zastosowań weselnych i chałturkowych całość spokojnie wystarczy.
  • Poziom 11  
    OK końcówka kupiona, sytuacja na razie rozwiązana :)

Biorę pod uwagę w przyszłości pozbycie się tych kolumn i zakup jakiś 2ch porządnych...

Co radzicie ? Jakieś 3 drożne ? Widzę na allegro cerwin vega 500 W za niecałe 3000 sztuka, w podobnej cenie JBL Mpro.
  • Poziom 28  
    Przy wariancie doły+topy jesteś dużo bardziej elastyczny. Lepiej to gra i możesz wziąść na bibę tyle sprzętu, ile potrzeba. To moja opinia. Yone nie są aż tak złe - może wystarczy do tego dokupić dobre i mobilne topy?
  • Poziom 11  
    Jakie w takim bądź razie topy do tych dołów polecacie ?

Przypominam, że doły Yone są na 15" eminence deltach LF 500W, a zastosowanie zestawu ma być jak najbardziej chałturowe <4 osobowy skład z dużym nastawieniem na wokal>.

I jeszcze jedna sprawa, trochę teoretyczna, gdyż nie ten etap.
    Jak się łączy końcówki mocy ?

Zakładając, że kiedyś tam kupię osobną końcówke do topów, z ADSa LX 1100 nie widzę żadnego wyjścia line out, DI out... Jestem nieźle zaskoczony, zwłaszcza, że jestem basistą i w przypadku basowych headów to standart.
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Ads ma wyjścia SYMETRYCZNE,wiec mozesz spiąc dwie końćówki ze sobą.

Np. do jednego LX podpinasz sygnał CANONEM i od niego prowadzisz sygnał do drugiej końćówki podpinając ją poprzez kabel JACK(do pierwszej końćówki)-CANON(wtykasz do drugiej końcówki).

W ten sposób masz dwa TAKIE SAME sygnały na dwóch końcówkach a w której załączysz crossover i bedzie do basów Twój wybór.

POZDRAWIAM :D .