Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

glosniki efektowe czy stereo?

quater 06 Mar 2006 15:37 3364 12
    quater
    Level 10  
    witam,

skaldam wlasnie kino domowe skladajace sie z amplitunera Yamaha RXV 657 , jest to amplituner 7.1.

na przednie glosniki dam jakies dobre glosniki stereo (moze mi jakies polecicie) ale moj problem zaczyna sie przy kolejnych 4 glosnikach.
    na poczatku, jako glosnikow efektowych chcialme uzyc dokladnie takich samych glosnikow jak na przodzie zestawu.
    teraz zastanawiam sie nad zastosowaniem 4 satelitow.

mam pokoj 3x7 m...
    jakie rozwiazanie jest lepsze? kiedy uzyskam lepszy efekt przy zastosowaniu satelitow na wyskokosci ok 60 cm powyrzej uszy czy koljenych kolumn stereo troche ponizej uszu?
    na korzysc satelitow przemawiaja koszta, gabaryty i nie beda przeszkadzaly w pokoju tak jak glosniki stereo.
    ale kiedy uzyskam lepszy efekt, stosujac jako glosniki efektowe glosniki stereo czy glosniki efektowe?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    buh
    Level 22  
    efektowe i najlepiej zeby glosniki byly skierowane prosto w strone uszu
    tzn. na wysokosci uczu :)
    conQeror
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam

Na "tył" kina lepiej monitorki, tylko 60cm nad uszami to trochę za dużo odległość ta powinna wynosić około 40cm nad uszami. A co do tyłu to możesz także zastosować konstrukcje dipolowe, podobno bardzo dobrze się sprawdzają.

pozdrawiam
    przemo-lukas
    bardzo dobry amplituner(zazdroszczę)
    masz zamiar składać kolumny czy kupić gotowe?
    moim zdaniem najlepiej zastosować 4-podłogówki 2-drożne + central + subwoofer ponieważ zarówno głośniki z przodu jak i z tyłu będą grały identycznie, jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że teoretycznie zajmą więcej miejsca(teoretycznie, bo praktycznie chcąc efekty umieścić na wysokości uszu to i tak najprawdopodobniej zamontujesz je na standach).
    P.S.
    zestaw nie przypadkowo 5.1 gdyż w tej chwili i tak najprawdopodobniej masz odtwazacz DVD, a ten format nie obsługuje więcej jak 6 kanałów
    :cry:

Dodano po 6 [minuty]:

a cha, jeszce jedno podział na głośniki stereo i efektowe, moim zdaniem nie jest najwłaściwszy.Jedna kolumna głośnikowa = jedno źrudło dźwieku,
    więc może lepiej mówić o kolumnach podłogowych i podstawkowych.
    Ale może się myle.
    quater
    Level 10  
    Quote:
    A co do tyłu to możesz także zastosować konstrukcje dipolowe, podobno bardzo dobrze się sprawdzają.

z cale pewnoscia takie rozwiazanie jest bardzo dobre (zalecane przez THX) jednak zeby takie glosniki "dzialaly" musza sie znajdowac okolo 1 metra od sciany;) w moich domowych warunkach takie rozwiazanie odpada.

przemo-lukas dzieki za dobre slowa;)
    kolumny mam zamiar kupic gotowe, jednak kolega z uczelni powiedzial ze moze mi zlozyc naprawde dobre kolumny po atrakcyjnej cienie. tylko ze nie widzialem i nie slyszalem zadjen jego produkcji... pozatym troche boje sie takiego rozwiazania bo brzmienie glosnikow to bardzo delikatna sprawa... sadzicie ze warto zaryzykowac?

nie mam odtwarzacza DVD gdyz filmy ogladam z komputera. dzwiek Audigy 4, obraz Sapphire 9000pro + projektor na DVI. komputer jest oczywiscie ciszony woda.
    Tremolo
    Level 43  
    Hmm w przypadku robienia wielu kolumn już tak bardzo się nei opłaca robić , no bo jedna nie wyjdzie i trzeba od nowa docinać.

polecam Ci kupić jakies kolumnienki z allegro. bardzo tanio kupilem znakomite efektowe Quadrale za 1/4 ceny. Bardzo ciekawie zagrały by dipole ale to dodatkowe pieniądze i zmniejszenia efektywności.
    Do przodu możesz dac jekies Fenixy Front, na boki jakieś małe quadrale, subwoofer to coś na 30centymetrowcu aktywnego.

Na efektowe to zazwyczaj ładnie sprawują się małe obudowy zamkniete, silnie wytlumione, z możliwością zawieszenia na scianie.

Na allegro mozna kupić studyjne małe JBL'e

Tak myśle starczy 40watowiec bo i tak pewnie dźwięk bedzie tak miksowany że więcej nie będzie.

przemolukas po co Ci z tyłu takie same glośniki jak z przodu skoro tam liczy się punktowość. Przez przód i tak idzie największa moc. Moga być większe i stac na ziemi. Pozostałe na ścianach nie będa zawadzać.

To jest 7.1 więc dobrze byłoby mieć 4 takie same kolumny efektowe. Jesli nie to choćby podobne JBL, Eltaxy.

Inna opcja; po bokach naprawde moze warto wsadzić Dipole? ściana jest stosunkowo długa. da to atmosfere napmieszania w dźwieku, kosztem skutecznosci.

na srodek myślał bym o jakimś Quadralu, Tannoyu, Tonsilu Czat...

Ile pieniedzy na to wszystko? pomysl o sprzęcie używanym. Ja tylko taki kupuje jesli chodzi o kolumny jeszcze nie naciąłem się na niedziałający czy wadliwy.
    quater
    Level 10  
    na kolumny chcialbym wydac maksymalnie 2 tys. zastanowie sie nad uzywanymi...
    dipole w moim przypadku odpadaja tym bardziej ze jedna sciana nie jest plaska na calej dlugosci. w miejscu gdzie chcialbym wsadzic glosnik zaczyna sie wystep...
    rozumiem ze przy kolumnach efektowych w kinie domowym liczy sie "punktowosc" ktora najlepiej uzyska sie stosujac male kolumny efektowe. wczesniej tego nie wiedzialem.

co sadzicie o kolumnach Magnat?
    http://www.allegro.pl/item88371037_magnat_monitor_220_bukowe_cena_nie_z_tej_ziemi_.html
    parametry raczej niesamowite...

ps.
    zalezy mia na jak najlepszym efekcie dlatego chcialbym aby caly zestaw glosnikow byl jednego producenta. zalezy mi na uniknieciu sytuacji w ktorej kazda para glosnikow bedzie inna.
    przemo-lukas
    quater i tremolo zgadzam się z wami w zupełności,moja rada była wynikiem moich preferencji lub inaczej.
    Do filmów tak jak piszecie, ale do muzyki(koncerty i audio dvd) wolał bym moją opcję (zresztą porównywaliśmy ze znajomym i nikt i nic nie jest w stanie mnie przekonać)

P.S. polecam film STOMP ale koniecznie w DTS, przy fajnym nagłośnieniu aż dziw bieże jakie dźwieki można uzyskać wykożystując śmieci.

Dodano po 14 [minuty]:

no magnat to napewno uważana firma, szybciutko poszukałem tego modelu w ich ofercie i bez wątpienia taki oferują:
    http://www.magnat.de/content/homeentertainment/product_detail_de.asp?p=144622&pl=1,%204&s=125
    najlepsza jest ich impedancja 4-8 Ω, i wcale nie oznacza możliwoś wyboru pomiędzy 4 i 8. :D
    Hefajstos
    Level 35  
    Jak masz za ciasno na dipole, to albo daj 4 malutkie "tyły" albo tylko 2. Filmy i tak są 5.1 zazwyczaj. 7.1 ma sens w dużych pokojach, w prawdziwym kinie masz np. 10 kolumn na tył (nawet w starym dolby, gdzie na tył był jeden kanał).

--
    pozdrawiam
    Hefi
    przemo-lukas
    Hefajstos wrote:
    Jak masz za ciasno na dipole, to albo daj 4 malutkie "tyły" albo tylko 2. Filmy i tak są 5.1 zazwyczaj.

lub mniej,bo format DVD obsługuje tylko 6 kanałów

Dodano po 6 [minuty]:

Hefajstos wrote:
    (nawet w starym dolby, gdzie na tył był jeden kanał).

ta, pierwsze kina dolby surround, kiedyś szał techniki a teraz żenada
    Tremolo
    Level 43  
    No nie wiem czy taka żenada, bo może nigdy nie byłes w Kinie Rialto w Katowicach tam to dipolki dawały... Tyły tez niezle, ogolnie cała organizacja widowni piętrowych, te masowe kina co teraz budują to jest nic przy Rialto chociaż tam był tylko Surround.
    przemo-lukas
    broń boże nie chodziło mi o nagłośnienie kin, tylko o to, że od czasów surround jest wiele nowych formatów i to co nas podniecało wcześniej dziś jest reliktem techniki
    quater
    Level 10  
    moj pokoj jest bardzo "dlugi" ma troche ponad 7m i przypomne ze obraz zucam z projektora na sciane (obraz w formacie 4:3 o przekatnej ok 140") co oznacza ze trzeba siedziec w pewnej odleglosci od sciany;)
    chodzi mi o to ze dajac gosniki w 4 rogi pokolu (przednie od tylinich beda w odleglosci 7 m!) proawopodobnie nie uzyskam plynnego przejscia pomiedzy przodem i tylem, dlatego zdecydowalem sie na 7.1
    na moje warunki powinno to dac naprawde fajny efekt.

przemo-lukas na poczatku tez chcialem dac na tyl zestawu glosniki podlogowe wlasnie po to zeby uzyskac maksymalnie dobry efekt sluchajac muzyki 5.1. jednak z cala pewnoscia 90% odtwarzanych dzwiekow bedzie dochodzic z filmow;)
    pozatym nie do konca jestem jeszcze przekonany do muzyki w 5.1. no ale jak bede mial juz wszystkie podzespoly to sie sproboje przekonac.