Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dynamiczny wykrywacz metali ALL1

zasoby 08 Paź 2012 22:05 333110 482
    Piotr Piechota
    Poziom 21  
    Witam

Z dyskryminacją nie jest tak różowo. Wykrywacz VLF nie rozpoznaje rodzaju metalu niezależnie od kształtu. Cienka stalowa blaszka (np. puszka klafoni) będzie sygnalizowana jako metal kolorowy. Typowy sygnał 'żelaza' dostaniesz dla bardziej 'objętościowych' obiektów np. kulka stalowa, gwóźdź.

Powodzenia :)
  • IGE-XAO
    plxxx
    Poziom 10  
    Właśnie przestudiowałem forum (to i inne) pod kątem dyskryminacji i większych stalowych przedmiotów i potwierdza się, że będą raczej widoczne. Choć na filmie z yt (chyba autora projektu) widać, że da się tą kalafonię wyciąć :-) Może kiedyś mi się to uda, jednak teraz przyszedł czas by zakończyć boje z moim egzemplarzem i wyjść z nim w pole :-)

mg
    alex816
    Poziom 10  
    Dynamiczny wykrywacz metali ALL1 Dynamiczny wykrywacz metali ALL1 Dynamiczny wykrywacz metali ALL1 Dynamiczny wykrywacz metali ALL1 Witam..nie chciałem zakładać nowego tematu,,więc podepnę się do tego. Od paru miesięcy jestem posiadaczem ALL-A 1M...Wykrywacz chodził super,,ale od jakiegoś czasu zaczą po włączeniu dziwnie 'pikać;i trzeszczeć , a zwłaszcza przy ruchu..myślałem że uszkodziła się cewka,,więc kupiłem nową zestrojoną . Niestety problem nie znikł. Wykrywacz wylądował u elektronika..diagnoza '' coś z przetwornicą '', ponieważ to jakaś kiepska samoróbka..Kupiłem gotową z DEMETU ale teraz jest problem z podłączeniem ponieważ stara miała 3 wyjścia a nowa ma 4 a płytka w wykrywaczu ma pewne przeróbki ...Proszę o pomoc jak to połączyć i pozbyć się tego pikania..
    oj
    Poziom 42  
    No i co.
    Tylko rzucić się i szukać schematu przetwornicy lub lepszego zdjęcia tej przetwornicy.

W All-1m są stabilizatory +/- 9V na płycie PCB, w tej przetwornicy też są na wyjściu.
    swaldek
    Poziom 17  
    Przetwornica ze zdjecia ma 4 wyjscia 3 standardowe, mase i +-9V czwarte wyjscie to plus bez stabilizacji zasilajacy układ sygnalizacji dzwiekowej. Patrzac na płyte PCB masz tam jakies stabilizatory a skoro to wersja m to są to stabilizatory 9V aby sobie teraz poradzic to musisz z którys zrezygnowac albo z tych z przetwornicy wylutowac je i skrosowac IN z OUT albo wywalic te z PCB i tu skrosowac wejscie z wyjsciem i raczej to rozwiazanie polecam , bedziesz miał wiekszą pewnosc co do nowej przetwornicy.
    Dochodzi jeszcze kwestia zasilania , widziałem dwa rodzaje przetwornic jedne zasilane były z napiecia 12-15V a nowsze z 5V a Ty nic o tym nie pisałes jaką posiadałes i jaka nabyłes ale to juz chyba najmniejszy problem z wyjątkiem ze przetwornica 5V musi miec zasilanie o znacznej pojemnosci, a zreszką kilka stron wstecz była o tym mowa wiec nie ma co sie rozpisywac
    Zauwazyłem jeszcze ze pozaznaczałes miejsca na PCB chodzi tu o mase która w oryginale powinna łączyc sie na przełaczniku a tu ktos wykonał zworke bezposrednio na PCB i stad dalsze konsekwekcje zworek które dla nowej przetwornicy nie powinny miec znaczenia
    alex816
    Poziom 10  
    Przetwornica zasilana jest napięciem 12-15v [ pakiet 10 akku ] , . A jeśli chodzi o podłączenie , to wylutowałem stab. z PCB , zmostkowałem i podłączyłem przetw. wg. schematu. Wykrywka chodzi jak poprzednio tzn. po włączeniu reaguje normalnie na metale,,ale z głośnika słychać lekkie trzaski i nieregularne pikanie..czasem nasila się to po wzbudzeniu cewki np. monetą , i po chwili słabnie..ale zakłucenia nadal występują.
  • IGE-XAO
    swaldek
    Poziom 17  
    Podobny efekt wystepował gdy na głosniczek podawało sie napiecie + wziete po stabilizatorze, dlatego jak pisałem jest to czwarte wyjscie + z przetwornicy które trzeba bezposrednio podac na głosniczek, jezeli juz tak masz to masz problem i nie zwiazany z sondą ani z przetwornica, zła diagnoza pociagneła znaczne koszty a efekt został ten sam. Trzeba znaleźc źródło zakłocen do tego niezbedny bedzie oscyloskop
    Pozdrawiam
    alex816
    Poziom 10  
    Plus na głośnik podany jest bezpośrednio z włącznika,,tak było od początku..Koszty ? trudno , dlatego nie chcem dawać do naprawy elektronikom co potrafią tylko naprawiać telewizory. Ciekawi mnie tylko to , że usterka pojawiła się podczas normalnej eksploatacji..Na początku były to puste punkty,,tak myślałem'' ale gdy podniosłem cewkę do góry , wykrywacz piszczał tak jak na metal,,i tak już zostało. Po włączeniu jest chwila ciszy , a potem nieregularne pikanie jakby coś było przed cewką...Jeśli chodzi o koszty to największe już poniosłem..więc może poprostu wymienie wszystkie scalaki..może to coś pomoże ? A jeśli chodzi o oscyloskop to posiadam,,ale jedynie mierzyłem nim sprawność sondy lambda w samochodzie..więc niewiem czy sobie poradzę...
    swaldek
    Poziom 17  
    Plus z przełacznika to nie najciekawsze rozwiazanie, odlutuj ten kabelek z przełacznika i podłacz z wyjscia przetwornicy "+".
    Mam nadzieje ze przełącznikiem odłączasz akumulatorki od przetwornicy, a przetwornica idzie juz bezposrednio na układ. Napisz jeszcze czy wykrywacz zachowuje sie w ten sam sposób na dyskryminacji i na allmetal to pozwoli zawezic pole poszukiwan ewentualnej usterki
    alex816
    Poziom 10  
    Podłączyłem zasilanie głośnika na + z przetwornicy, i dolożyłem kondensator ,,,ale bez zmian. Na dyskryminacji allmetal, wykrywacz zachowuje się prawidłowo ,i zakłuceń brak.Zauważyłem też że po włączeniu wykrywacza [ z wył pin-pointem ] dioda zapala się i powoli gaśnie..nie wydając żadnego dzwięku.
    swaldek
    Poziom 17  
    Nie potrafie tego zrozumiec co napisałeś,
    alex816 napisał:
    ... Na dyskryminacji allmetal, wykrywacz zachowuje się prawidłowo ,i zakłuceń brak.Zauważyłem też że po włączeniu wykrywacza [ z wył pin-pointem ] dioda zapala się i powoli gaśnie..nie wydając żadnego dzwięku.

ten wykrywacz posiada dwie funkcje, praca z właczona dyskryminacją i praca w trybie allmetal gdy przełacznik ustawiony jest w pozycje Pin Point, bo w tym przypadku PP nie jest typowym trybem namierzania ale zwykłym kanałem bez dyskryminacji, dlatego pytałem czy zakłocenia wystepuja w oby trybach pracy czy moze tylko w jednym. Przypuszczam ze tylko na dyskryminacji, wiec wniosek moze byc tylko jeden, wszystkie czesci wspólne dla obu torów dyskryminacja i allmetal są sprawne chodzi o przetwornice, przedwzmacniacz, komparator i układ sygnalizacji dzwiekowej, przypuszczalne uszkodzenie moze znajdowac sie w przesuwnikach fazy dyskryminacja i balans gruntu lub w detektorach fazy lub w samych filtrach BG i Dys. i tam bym szukał, jezeli jest inaczej niz przypuszvzam to najlepiej zrób jakis filmik i zademonstruj
    alex816
    Poziom 10  
    Sam tego nie rozumiem..spieszylem się do pracy..zakłócenia występują w trybie dyskryminacji,,a w trybie allmetal jest.ok...dzięki za pomoc , powalcze z tym w weekend..bo jestem na wyjeździe..
    plxxx
    Poziom 10  
    Witam

No i wykrywacz skończony :-). Po testach w terenie okazało się, że w glebie
    opisany problem nie występuje, czyli reaguje na aluminium od początku skali,
    a zrywki od puszek i folię wycina ok 8, niestety nakrętki od wódki wskazuje
    bardzo ładnie :-) Wróciłem do pierwotnej wartości elementów czyli 330pf i 47kohm.
    W wolniejszej chwili zrobię sobie drugą sondę 4950/5200 dla porównania.
    W trakcie poszukiwań trafiłem jeszcze na inny problem, All sygnalizuje mi mokry
    piasek/żwirek ( coś jak plażowy lub do murowania) który zalega pod warstwą
    czarnej ziemi. Znalazłem posta, w którym ktoś opisywał podobny problem na plaży,
    przy wodzie. Macie coś takiego?

mg
    XDX
    Poziom 10  
    Czy gdzieś jeszcze można nabyć gotowe płytki do ALL-a ?
    Czy ktoś wykonuje profesjonalnie cewki wraz obudową do ALL-a ?
    Interesuje mnie bardzo temat jednak niektórych rzeczy nie przeskoczę jak wykonanie cewek z obudową.
    Bynak
    Poziom 12  
    XDX napisał:
    Czy gdzieś jeszcze można nabyć gotowe płytki do ALL-a ?
    Czy ktoś wykonuje profesjonalnie cewki wraz obudową do ALL-a ?
    Interesuje mnie bardzo temat jednak niektórych rzeczy nie przeskoczę jak wykonanie cewek z obudową.

Mówisz i masz...

ALL

Pozdrawiam !

P.s. Tylko czy jest sens zakupu skoro całego ALL-a na chodzie można kupić za cenę nie zaklejonej sondy :wink:
    XDX
    Poziom 10  
    Dzięki za link, jednak już na niego wcześniej wpadłem i ceny na nim odstraszają.
    Co do zakupu gotowego używanego to nie ma raczej szans. Jeden ze sprzedających powiedział mi wyraźnie że poniżej 650 zł nie odda.
    Dlatego szukam rozsądnego rozwiązania cenowego. Nie mniej dziękuje koledze za pomoc.
    Bynak
    Poziom 12  
    650 :shocked!: Na Allegro zazwyczaj ALL-a sprzedają przysłowiowi "karierowicze". Popatrz po forach tematycznych. Dość często spotykałem się z ofertami poniżej 200 PLN za uruchomioną elektronikę z zestrojoną sondą. Stelaż to już chyba nie problem :wink: Tym bardziej że już koniec sezonu więc "okazji" tylko wypatrywać...

Pozdrawiam !
    Profit99
    Poziom 9  
    Może i koniec sezonu ale nowy niedaleko i licząc czas budowy i uruchomienia all-a ,600zł to optymalna cena. Inne oferty to okazje.
    Pozostaje pytanie czy warto kupić ? I to już jest kwestia indywidualna, przy budowie można się nauczyć i eksperymentować.
    Bynak
    Poziom 12  
    Profit99 napisał:
    moze i koniec sezonu ale nowy niedaleko i liczac czas budowy i uruchomienia all-a ,600zł to optymalna cena , inne oferty to okazje
    Pozostaje pytanie czy warto kupić ? i to juz jest kwestia indywidualna , przy budowie mozna sie nauczyc i eksperymentować ,

Odpowiem Ci pytaniem... Co byś wolał ? Klecony w domowym zaciszu w większości wypadków przez niedoświadczonych amatorów analogowy wykrywacz czy raczej np. cyfrową Deltę ? Po za sezonem dość często da się ją kupić w okolicach tej kwoty. Porównać się ich nie da bo dzieli je przepaść zarówno w ergonomii jak i funkcjonalności. Kwestię nauki ujmę raczej sarkastycznie... Skoro się czegoś nauczysz to jeszcze chcesz aby ktoś Ci za Twoją naukę płacił tak wygórowaną cenę ? :wink: Czym innym zupełnie jest firma Demet która jest w 100% nastawiona na zysk ze sprzedaży ALL-a. A że ich ceny są chyba z przysłowiowego "kosmosu" bo za sondę do ALL-a "krzyczą" niemal tak jak za nowe sondy znamienitych producentów jak np. White's to już tylko i wyłącznie ich polityka handlowa. Podsumowując... ALL jeszcze kilka/kilkanaście lat temu był alternatywą dla trudno dostępnego i "kosmicznie" drogiego sprzętu fabrycznego. Niemniej jednak obecnie ceny używanego sprzętu fabrycznego "znormalniały" i zakup ALL-a za kwotę 600 PLN nie ma racji bytu. Ta nisza rynkowa została już zapełniona przez tanie, sprawdzone i co najistotniejsze pożądane produkty takich firm jak np. Garrett czy Teknetics.

Pozdrawiam !
    XDX
    Poziom 10  
    Reasumując te kosmiczne ceny to czy można kupić gotowe płytki drukowane w normalnej cenie ? Oprócz tego, że jeden z kolegów przygotuje mi inny równie dobry sprzęt, to chce złożyć samemu all-a dla czystej zabawy.
    Jednak płytki warto mieć ładne i dlatego szukam w rozsądnej cenie.
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  
    Mogę wiedzieć co to znaczy ładne ;]?

Kolego wytraw sobie samemu płytki za grosze i będą jeszcze ładniejsze :)
    XDX
    Poziom 10  
    ładne to znaczy wykonane profesjonalnie a nie takie jak bym sam zrobił. Dla dwóch płytek nie warto mi uruchamiać całej procedury. Zapewne jakośc mojego wykonania była by tragiczna. Dlatego szukam takich jak pokazane są w poście #19, bo jakość ich wykonania jest dla mnie nieosiągalna.
    Może i sam druk ogarnę ale ta strona przednia musi być dokładna z napisami a tego jak zrobić nie wiem.
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  
    Kolego chcesz złożyć wykrywacz a płytek nie potrafisz sam wykonać ?

A sondę kto zestroi - przy tym wykonanie płytek to pikuś

Proponowałbym zakup gotowego, poszukać na All do 320zł

Pozdrawiam
    XDX
    Poziom 10  
    AoT_Hunter_PL napisał:
    Kolego chcesz złożyć wykrywacz a płytek nie potrafisz sam wykonać ?

A sondę kto zestroi - przy tym wykonanie płytek to pikuś

Proponowałbym zakup gotowego, poszukać na All do 320zł

Pozdrawiam

Rozumiem kolegę ale ja pytam o zakup płytek i tylko takiej odpowiedzi oczekiwałem. Sondę zestroi mi kolega ale on nie ma czasu na płytki dlatego szukam samych płytek. Ostatecznie spróbuje je zrobić ale wiem, że nie wykonam tak ładnych jak w #19.
    Na All to są pojedyncze sztuki i to obecnie za 700 zł !!!!!!!!!!!!! a to już przesada.
    Bynak
    Poziom 12  
    XDX napisał:
    Rozumiem kolegę ale ja pytam o zakup płytek i tylko takiej odpowiedzi oczekiwałem. Sondę zestroi mi kolega ale on nie ma czasu na płytki dlatego szukam samych płytek. Ostatecznie spróbuje je zrobić ale wiem, że nie wykonam tak ładnych jak w #19.
    Na All to są pojedyncze sztuki i to obecnie za 700 zł !!!!!!!!!!!!! a to już przesada.

Żeby nie było że nie umiem czytać :wink: Wiem że chcesz kupić gotowe PCB ale jak dla mnie istnieje jeszcze jedna możliwość... A może pokusisz się o budowę ALL-a w wersji Pana SWaldka. PCB prostsze bo jednostronne, co prawda bez PinPoin-a ale to zawsze można dołożyć bo jest uwzględnione na w/w PCB. Wszelkie informacje odnośnie w/w wersji znajdziesz w necie bądź też poproś Pana SWaldka o wzór PCB i schemat. Jeśli udało by Ci się uruchomić go w tej wersji to miał byś dodatkową "radochę" doposażając go później w PP :D

Pozdrawiam !
    swaldek
    Poziom 17  
    Dodam tylko od siebie, ze przez kilka lat użytkowania nie odczułem potrzeby instalowania wspomnianego PP, bo wystarczy zwykły przełącznik chwilowy jako spust aby w niepewnych sygnałach zewrzeć na chwile dyskryminacje i uzyskać pełna widzialność żelaza , działa doskonale
    Pozdrawiam
    Vietech
    Poziom 12  
    Witam serdecznie Forumowiczów, mam pytanie z jakiego fabrycznego wykrywacza
    da się (bez większych przeróbek) "zaadoptować" cewkę ? bardzo chciałbym sobie taki wykrywacz zrobić. myślałem o cewce z jakiegoś chińczyka np MD 3009 działa na 5.5 kHz, czy cos podobnego... proszę o pomoc
    Bynak
    Poziom 12  
    Vietech napisał:
    Witam serdecznie Forumowiczów, mam pytanie z jakiego fabrycznego wykrywacza
    da się (bez większych przeróbek) "zaadoptować" cewkę ? bardzo chciałbym sobie taki wykrywacz zrobić. myślałem o cewce z jakiegoś chińczyka np MD 3009 działa na 5.5 kHz, czy cos podobnego... proszę o pomoc

Widzę że nikt nie kwapi się do odpowiedzi więc napiszę... ALL to konstrukcja "jednorodna"... Albo budujesz ALL-a albo "cuś" innego... Tu się nie da coś pozamieniać i zaadoptować... Jedyną istotną formą adaptacji jest kupno sondy 5 pin do TESORO i próby budowy TGSL(POLECAM)... Bądź Eldorado... Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika że zakup samej firmowej ceFki przewyższa wszelkie koszta poniesione na budowę całej wykrywki. A że temat "starych" Tesoraków jest ogólnie dostępny i raczej modowany na bieżąco na Geotechu i... temu podobnym forach to życzę miłej lektury... Mnie zajęło 3 lata zanim coś nauczyłem się "kumać" w wykrywkach... ALL był do tej pory wielkim "TABU" w mojej hierarchii postrzegania ale najwyższy czas to zmienić... Panie SWaldek jeśli mogę prosić to wszelkie materiały odnośnie Pana wersji na @ bym poprosił... Zima jest i kupa czasu na kombinowanie więc chciał bym zorientować się w sytuacji...Moje TESOR-aki chodzą ładnie ale jak widzę prezentowane zasięgi ALL-a na poszczególne monety to szlak mnie trafia... Spokojnie z tego co wynika ALL bierze z 10cm głębiej...

Pozdrawiam !
    Vietech
    Poziom 12  
    Dzięki Bynak za odpowiedz. Zmartwiłeś mnie troche tym ze do alla nie podejdzie żadna fabryczna cewka. A nie orientujesz sie czy do F555 podejdzie jakas oryginalna cewka ? (mieszkam za granicą, taniej jest kupić gotową niz sam DNE, nie mowiac o obudowie) Wacham się pomiędzy All a F555 - wiem ze stopień trudności wykonania
    obu sąd jest podobny - ale wolałbym gotową jeśli istnieje możliwość.
    Co do obudowy cewki to czytałem że najlepsze jest szkło epoksydowe jak na PCB - chodzi o właściwości statyczne moje pytanie jest czy zastosowanie 2 "ochraniaczy" na sondę jest dobrym pomysłem ? - wydaje mi sie ze materiał z jakiego jest wykonany to ABS