Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik przemysłowy "GNUMASTER" - robimy ???

Teodor Otulak 07 Mar 2006 21:37 18520 108
    HIOB
    Poziom 17  
    WITAM!

JA PROPONUJE ROZWIAZYWAC WSZYSTKIE SPORY GLOSOWANIAMI!!
    JESTEM ZWOLENNIKIEM DZIALANIA, A NIE GADANIA... WIEC CZYM WCZESNIEJ ZACZNIEMY TYM LEPIEJ!! SZCZEGOLNIE ZE PAPLANINA KONCZY SIE ZAZWYCZAJ PAPLANINA!!

MOZE SPORZADZMY NA POCZATEK JAKAS LISTE UKLADOW I URZADZEN KTORE MIALYBY SIE TAM ZNALEZC; ZALOZMY JAKIE MAJA BYC MOZLIWOSCI JEJ ROZBUDOWY I PODZIELMY PRACE! OSOBISCIE JESTEM ZA AVR-AMI, ALE INNE UK NIE STANOWIA PROBLEMU!

JA MOGE SIE ZAJAC NIETYPOWYM ROZWIAZANIEM KLAWIATURY SOFT I HARDWARE, WYMYSLIC JAKAS NOWA MAGISTRALE, OBSLUZYC COKOLWIEK DO CZEGO JEST PDF... LUB PO PROSTU ROBIC TO CO BEDZIE MI PRZYKAZANE!

SZANOWNEMU KOLEDZE TEODOROWI OTULAKOWI CHCIALBYM PRZY OKAZJI PODZIEKOWAC ZA KURS OD KTOREGO ZACZELA SIE MOJA PRZYGODA Z UK!!

Moderowany:

To nie twój pierwszy post.
    Nie pisz wszystkiego dużymi literami.
    Z twojej księgi wynika że to nie pierwszy raz.
    Otrzymujesz ostrzeżenie, może wyciągniesz z tego wnioski.
    And!

• Szafy RackSzafy Rack
    markcomp77
    Poziom 12  
    silkon napisał:
    A co powiecie na "kanapkę" :

płytka z I/O , zasilaniem, RS-485 i w nią wpinana
    płytka z procesorem, pamięcią, interfejsem do LCD i klawiatury.

To może umożliwić wykonanie następnej wersji z innym
    procesorem ( ARM ) , większą pamięcią itp.

pomysł mi się podoba... bo jestem bardziej za ARMem...
    warto by też przewidzieć taką "kanapkę" w sofcie...
    Czyli HAL (taki bios do sprzętu) i właściwe biblioteki procedur odwołujące się do sprzętu via HAL...
    HAL dla każdego procka byłby inny... a procedury podlegałyby jedynie przekompilowaniu
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Swoją drogą kurs trzeba by nieco odświeżyć, bo zmieniły się nieco zasady pisania programów w avr-gcc i programy nie działają (sbi i cbi)

Do jazdy po RS485 wystarczy UART i transceiver, używałem przetwornic Sipexa SP485, dostępne w Seguro, tak samo LTV847 transoptor po 4 w obudowie, stosowałem je i nie narzekam.

Zasilanie pozostawiam do przemyślenia, przetwornica wprowadzi nieco szumu, a chcemy stosować A/C, stabilizator liniowy zeżre mase mocy

Przetwornik A/C myśle że dobrze byłoby zabezpieczyć dodatkowo (zener i dzielnik) diodami Schottky'ego, są szybkie i zjom impulsy ;) , których będzie masa, w końcu to mało przyjazne dla elektroniki środowisko.

Obudowa Z100, plastik na szyne DIN, jest kiepskiej jakości, ale na dzień dobry może być.

LCD 16*2, tanie i dostępne (10zł na giełdzie we Wrocku) do tego przyciski (ile?) Złącza systemu RS485, złącze do RS232 (bootloader w medze128 załatwi sprawe programatora)
    ko_rex
    Poziom 19  
    To sie porobiło ;). Tysiąc pięć idei na godzinę i wszystko ładne piękne... Tyle, że nie do ogarnięcia.
    Proponuję wybrać kierownika projektu, który zajmie sie organizacją. Podzieli projekt na kawałki i będzie je przydzielał "mróweczkom", a potem je rozliczał. Oczywiście każde niepowodzenie to będzie jego wina ;).
    Chyba nikt nie ma wątpliwości kto to powinien być.
    Myślę, że roboty jest sporo i każdemu chętnemu starczy zadań.
    Tylko trzeba podejść do problemu systematycznie i uporządkować wszystkie pomysły... W jaki sposób? No... można otworzyć kilka podtematów (a może jakieś specjalne miejsce w necie, bo za chwilę się nie połapiemy), gdzie będą dyskutowane różne koncepcje kawałków projektu, które mogą być podsumowane głosowaniem albo czymś tam.
    Ktoś studiował zarządzanie?? :P
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Na wstępie dziękuję koledze o pseudonimie Hiob za docenienie mojego czasu poświęconego na napisanie tutoriala o procesorach AVR - http://www.patron.net.pl/artykuly/AVR_tutorial.htm - jeżeli ktoś chce pojąć o co chodzi w mikrokontrolerach to polecem :-)
    O ile pamiętam, to kolega Hiob otrzymał onegdaj odemnie procesor ATMega8 do rozpoczęcia eksperymentów - cieszę się, że rozwinął swoje zainteresowania i aktywnie uczestniczy w forum Elektroda !
    A teraz wracając do meritum sprawy, w załączonym pliku jest dokumentacja prawdziwego sterownika przemysłowego, przeznaczonego do przechowalni owoców !
    W spakowanym archiwum zamieściłem:
    - schemat ideowy sterownika
    - płytkę drukowaną top/bottom
    - dokumentację wyświetlacza 320x240 lcd z touchpadem

Sterownik posiada:- ekran dotykowy
    - RS 485 - do komunikacji z dodatkowymi modułami
    - pełny RS232 - w zasadzie tylko dla bootloadera
    - kilka przekaźników na 220V - iskrzą ale układ to wytrzymuje !
    - dwa interfejsy onewire - zobaczcie jak się je robi profesjonalnie :-)
    - zegar czasu rzeczywistego RTC na I2C z baterią
    - 1MB flasha do rejestracji danych
    - trzy wyjścia analogowe 0-10V- sterują klapami, wentylacją itd.
    - cztery wejścia analogowe 0-10V(pomiar O2, CO2 itd.)
    - zasilanie poprzez stabilizator impulsowy - nic się nie grzeje :-)

Analizując go zwróćcie uwagę na elementy przeciwzakłóceniowe i sposób prowadzenia masy. Na zakończenie dodam, że sterownik pracuje doskonale, chociaż został zaprojektowany w jakieś 3 godziny :-)

Myślę, że po wywaleniu ekranu dotykowego i zastąpieniu go zwykłym wyświetlaczem 2x16 + kilka klawiszy będzie to dobry początek dla GNUMASTERA.

Pozdro
    Załączniki:
    MirekCz
    Poziom 35  
    Oglądałem troche ten schemat...

Trudno mi ocenić samą konstrukcje, bo jeszcze jej dokładnie nie rozumiem, ale sam schemat jest... tak, zaprojektowany w trzy godziny.

Bez gruntownej przeróbki nic z tego nie będzie, bo oglądając ten schemat można dostać oczopląsu. Trzeba będzie przeorganizować położenie elementów i użyc troche szyn(bus) z sygnałami, bo dziesiątki linii krzyżujących się co kawałek wygląda okropnie.

Możesz podesłać jakiś opis jaka jest funkcji poszczególnych pinów ATMegi / pinów wyjściowych na złączach ?

Dziękuje.
  • Szafy RackSzafy Rack
    hunterhouse
    Poziom 26  
    witam

pomysł z wybraniem kierownika prac jest chyba najlepszym pomysłem w tym temacie.
    wydaje mi się że założyciel tematu powinien nim zostać.

co do podstawowego sprzętu to wydaje mi się że ktoś powinien zrobić projekt płyty głównej z podstawowymi częściami (zasilanie podstawowe wejścia wyjścia i sterownik RS 232 i 485)
    osobno należało by zaprojektować płytę do uP (ATmega + pamięć RAM + pamięć na dane może karta mmc)
    dzielenie tego na więcej części mija się chyba z sensem.
    jak już będą te projekty (schematy) to można przedyskutować ich działanie i ewentualne zabezpieczenia

PS: jeśli mamy pracować w zespole to dlaczego kolega pobiera sporo punktów za ten projekt :P . bardzo nieładnie hehe

Pozdrawiam
    Anderian
    Poziom 18  
    a co z wejsciami i wyjsciami pradowymi (4-20mA) ?
    silkon
    Poziom 11  
    Popieram pomysł powołania koordynatora projektu.

Myślę że na poczatek lepiej jest trochę dłużej podyskutować
    na etapie koncepcji projektu. Później realizacja idzie szybciej.

Do tworzenia dokumentacji proponuję utworzyć jakieś wiki
    - czy ktoś ma serwer na którym można by to postawić ?

Proponuję jeszcze raz, już może trochę bardziej konkretnie
    wrócić do uzgodnienia założeń konstrukcyjnych :
    - rodzaj konstrukcji ( modułowa, czy nie )
    - ilość i rodzaj I/O, interfejsów komunikacyjnych
    - architektura ( procesor, pamięć, sposób komunikacji z I/O )
    - możliwość rozbudowy o kolejne moduły I/O, czy też nie.
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Odpaliłem stronę www.gnumaster.pl , na razie jest tam forum do naszych dyskusji. Forum nie wymaga logowania. Można zrobić też WIKI. Aktualnie opracowuję założenia fundamentalne dla całego projektu GNUMASTER. Opublikuję je w ciągu najbliższych dni. Chodzi o rozwiązania systemowe i prawne. Na tym etapie nie ma sensu zagłębiania się w konkretne problemy sprzętowe. Zapraszam na forum www.gnumaster.pl , powinno chodzić o wiele szybciej od elektrody, bo jest na AZ.pl , a oni twierdzą że mają najszybsze serwery w europie :idea:

Pozdrawiam:
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Dzisiaj cały dzień poświęciłem na rozpoczęcie GNUMASTERA. Najgorzej to, przegadać temat i całą parę puścić w gwizdek. Aby tego uniknąć zrobiłem dzisiaj sporo:
    - opracowałem licencję GNUMASTER
    - opracowałem podstawową ramkę transmisji danych
    - opracowałem interfejsy RS485 dla mikrokontrolera i PC
    - rozpocząłem projekt sterowania CNC, zawierającego w sobie następujące zagadnienia:
    - pomiar za pomocą przetwornków przemieszczenia - liniały i enkodery
    - sterowanie PI silnikem prądu stałego za pomocą mostka i PWM
    - transmisja pomiędzy sterownikiem a PC - kontrolka gnumaster.dll
    - wizualizacja sterowania na PC
    Wyniki moich dzisiejszych starań są już na stronie www.gnumaster.pl

Zapraszam kolegów do współpracy - będę wdzięczny za uwagi na forum www.gnumaster.pl
    tomba
    Poziom 17  
    Witam.
    Jeden z naprawdę parunastu tematów warty bardzo emocjonalnego podejscia.
    Więc jeśli można to się przyłączam.
    Zajmuję sie automatyką Siemensa więc podam przykład :
    S7-224XP - cpu 14In, 10Out, 2AIn, 1AOut --- 495€
    CP 243-1 - moduł ethernetowy --- 390€
    CP 243-1IT - moduł ethernetowy z wbudowaną 8MB pamięcią flash --- 540€
    do przetrzymywania zmiennych, procedur, dostępnych i modyfikowalnych z zewnątrz, ect...
    czyli komplet sterownik tele-lan serwis + wejscia i wyjścia binarne + analogi = 1000€
    zgadzam się z przedmówcami musi byc TANIE - nie do każdego zastosowania aplikowac należy sterowniki przemysłowe a przede wszystkim żeby miec tele-lan serwis trzeba stosowac cpu+cp samego cp nie da się postawic. Widziałem wiele ciekawych aplikacji ale ceny hardware nie taniej niż 2000€.

Zaciekawiłem się :
    http://www.hwgroup.cz/products/charon2/index_cz.html
    http://www.prime.hu/hwgroup/gyartmany/charon2/index_hu.html
    http://www.sigterm.de/projects/emusimfire/html/node8.html
    http://www.ethernut.de/
    http://elmicro.com/files/hwgroup/charon2_en.pdf
    http://www.mikrocontroller.net/forum/read-1-78579.html
    http://www.ulrichradig.de/ - polecam
    i nawet coś w bascomie
    http://members.home.nl/bzijlstra/software/examples/RTL8019as.htm
    http://members.home.nl/bzijlstra/software/examples/WebTiger_RTL8019as.htm
    http://www.propox.com/products/t_52.html
    sam zastosowałem
    http://www.propox.com/products/t_124.html
    podoba mi się jeszcze
    http://www.propox.com/products/t_125.html więcej flash i RS232
    do połączenia drukarki igłowej 9/24 np.EPSON LX300/LQ300 do wydruku
    certyfikatów z maszyn lub urządzeń
    jako płytkę dolna rysuję jaminat jednostronny z mocnymi scieżkami pod przekaźniki, transoptory, i wejścia i wyjści analogowe
    Jedno co jest teraz TRENDY to tele-lan serwis zwłasza LAN bo tani serwis
    diagnostyka i co najciekawsze tz. całodobowa obsługa - reakcję za to właśnie klienci lubią zapłacic za TWOJĄ natychmiastową dyspozycyjnośc.
    widzę wiele możliwości aplikacji naszego sterownika - tele-lan serwisu w już istniejących liniach technologicznych i urządzeniach
    Jestem ZA
    podpinam się pod te temat lecz - nie jestem za rozwałką na moduły to się wszystko ładnie nazywa-komunikacja I2C tego się nie stosuje w sterowaniu RS485 niekiedy tez sprawia problemy jak się w około ma indukcję niezależnie czy my nią sterujemy czy też nie

moje typowanie:
    tutaj mam 2 propozycje uzależnione od większości czyli WAS
    ATMega 128, RLT 8019AS, trafko, 232, 62256, 24c256, ISP, złącze na LCD, RTC na I2C z baterią 3V, może jeszcze SD/MMC - płytka górna
    lub
    ATMega 128, RLT 8019AS, 24c256, ISP, złącze na LCD, - płytka górna
    dolna płytka :
    MOC3041+BT136 triaki - PWM
    ULN2803+przekażniki
    DS18B20-pomiary temperatur.
    4N25 lub podobne wejścia bin.
    oraz dobrze i tanio ;-))) zaprojektowane układy-dopasowania IN/OUT ANALOGi atmegi np. 4IN/4OUT
    zasilanie 24VDC lub 12VDC potrzebne na OUT poprzez stabilizator impulsowy na 5VDC transformatory+mostki+elki na zewnątrz
    co się tyczy LCD ( żąden z NOKII są za małe komunikaty muszą byc czytelne i widoczne ) więc standard HD44780 lub propozycja Teodora
    http://www.maritex.com.pl/easyshop/easyshop.c...kpdlutcupgwgppe&com=UT/26&lang=&dzial=&kat=50
    LGM-TP320240A20 taki stosowałem w naprawach TP070B
    ( szanuję za wykład wiedzy dla młodych pokoleń )
    wykorzystac "nogi" atmegi do maxa na dolnej płytce jeżeli ktoś potrzebował by uboższej wersji nie polutuje układów i pozostawi free
    WAŻNE jak diabli OBUDOWA niekoniecznie na TS35 - ale dobra mocna mocowanie na płyty montażowe w szafach nie żaden kit
    tu się wykłada dużo osób jak przyniesie się coś świetnego ale jest to PAJĄK
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Widzę, że kolega Tomba lubi pisać długie, rzeczowe i ładne posty !
    Co do moduów Propoxa, to muszę stwierdzić, że ja też z nich często korzystam, jak nie mam czasu projektować od zera :-) Dodatkowo tak się złożyło, że właściciel firmy Propox to mój kolega. Oczywiście przewiduję zastosowanie dla tych modułów , ale praktycznie tylko tam gdzie jest konieczna współpraca z Lanem. Tomba ma całkowitą rację, że specjalizowany sterownik jest lepszy od jakiejkolwiek składanki z modułów. Dzięki tej prawdzie istnieje moja firma, produkująca wąsko specjalizowane sterowniki niszowe. Wiadomo, zawsze będą one lepsze od sterowników ogólnego przeznaczania przy realizacji ich specyficznych zadań. Tak jak siekiera jest lepsza do rąbania drewna od scyzoryka McGajvera !
    Jednakże tego typu sterowniki mają jedną wadę , wynikającą z ich zalety - potrafią tylko to do czego zostały stworzone. W tej sytuacji będę nadal wdażał konstrukcję modułową. Nie wiem skąd Tomba wytrzasnął jakieś I2C, o którym wspomina w swoim poście ??? Jak widzę komunikację można zobaczyć na www.gnumaster.pl w dziale Projekty>> Baza

Pozdro !
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Udało mi się to zrobić na plytce jednostronnej !
    Moduł będzie sterował:
    - silnik prądu stałego dużej mocy - w sterowniku mostek IGBT
    - silnik krokowy - wyjścia cyfrowe "kierunek" "on/off" oraz "step"
    - siłowniki hydrauliczne lub pneumatyczne- tranzystory do sterowania zaworami, z ewentualną dodatkową regulacją ciśnienia

Co zrobiłem, to opublikowałem na www.gnumaster.pl

Dodano po 11 [minuty]:

Kto zaprojektuje interfejs RS-485 do PC ???
    Mogę podrzucić schemat w EAGLE 4.17 w formacie sch i dotego pcb z elementami. Trzeba to tylko idealnie dopasować do jakiejś obudowy i poprowadzić ścieżki.Interfejs powinien zmieścić się do konretnego typu obudowy. Wybór jej należy do projektującego.

crazy_phisic
    Witam
    Ponieważ forum gnumaster nie do końca funkcjonuje prawidłowo, dlatego umieszczam tutaj płytke, adaptacją do konkretnej obudowy zajmę się wieczorem.

Pozdrawiam
    PS. czekam na krytyke ;)
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Jak na niego patrzę, to widzę, że trzeba go jeszcze trochę zmodyfikować pod względem schematu. Zauważ, że jak wchodzi napięcie zasilające V, to za chwilę odchodzi z niego rezystor podciągający linię RS485. Wszelakie śmieci z zasilania będą przez niego przechodzić na magistralę. Ma on co prawda 47k ale dla wielkich częstotliwości istotną rolę odegra jego pojemność pasożytnicza. W tej sytuacji dodałbym na płytce w ze trzy kondensatory 1uF połączone równolegle jako odsprzęgające zasilanie, od razu na wejściu zasilania. W okolicy transili powinny pasować idealnie.
    crazy_phisic
    Jeśli mogę dodać, to zastanowiłbym się nad filtrem RC wiszącym na zasilaniu, tzn zamiast trzech kondensatorów po 1uF dałbym 1u i 100n oraz przez rezystory po 10 ohm zasilanie na MAX i 75' podwieszone kondkami po 1u i 100n (chociaz na MAX'ie już jest)
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    Tak naprawdę o właściwościach urządzenia decyduje jego soft, co póki co tylko zahaczyliście. O pomysłach typu BASCOM przez wrodzoną delikatność nie wspomnę. Pomysł typu C +biblioteki jest dobry, ale jako warstwa pośrednia. Żeby sterownik nie wymagał wyższego wykształcenia specjalistycznego od użytkownika, powinna być nałożona jeszcze jedna warstwa umożliwiająca zaprogramowanie "z palca" przez w miarę inteligentną osobę po krótkim przeszkoleniu włączając w to możliwość prostego wyrysowania schematu czy to drabinkowego, czy ideowego (np. przy użyciu specjalnej biblioteki w eagle czy protelu) + już wspomniana wizualizacja.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby stworzenie przenośnego zestawu pracującego zarówno na PC, jak też na samym sterowniku (po wyposażeniu go w odpowiednie peryferie i kawałek pamięci masowej), co nie jest niemożliwe, niemniej może być dość pracochłonne.
    mag32
    Poziom 19  
    Witam.
    śledzę od dłuższego czasu wasze poczynania gdyż pomysł bardzo mi się zpodobał.
    Postanowiłem wkońcu że i ja dorzucę swoje 3 grosze do projektu.
    Zacznijmy od tego, że zajmuje się CNC i coś tam wiem o sterowaniu, zasilaczach i sterownikach oraz paru innych rzeczach - wyjdzie w praniu.

Na razie stwierdziłem poważne problemy z forum na gnumaster.
    Wobec tego zapraszam na szybko stworzone przeze mnie forum dla tego projektu pod adresem
    http://www.gnumaster.blo.pl/

Niech autorzy strony się nie obrażą, nie podkradam pomysłów - proponuje swoją pomoc.

Proszę się rejestrować, oraz zgłaszać wszelkie uwagi co do działania forum.
    Ma ono dosyć durze możliwości włącznie z załączaniem plików, ankiet itp, oraz możliwość zbudowania portalu.

Zapraszam serdecznie i pozdrawiam.
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Hmm... propozycja wydała mi się fajna, bo ja nie za bardzo znam się na administrowaniu serwerami i robię to jak muszę, a z jakim efektem to wiecie :-) Szybciutko przeszedłem na proponowane forum, kliknąłem zarejstruj się i i i... poczułem się jak na jakiejś stronie do zbierania adresów mailowych. Albowiem na koniec ukazało się:
    Co mogę dodać, na moim forum to przynajmniej ukazuje się komunikat, że administrator aktywuje uczestników a tutaj ? Nic.
    Myślę, że jak kolega zrobi coś działającego, to można będzie rozważyć jego propozycję, a na razie jedyne dobrze działające forum to... ELEKTRODA :-)
    Trochę wolno chodzi, ale da się jeszcze wytrzymać. NA forum "gnumaster" aktywowałem wszystkich którzy się wpisywali - jest teo kilkanaście osób.
    mag32
    Poziom 19  
    dzięki za uwagi, zaraz to posprawdzam.
    nie wiem co się dzieje.

Pewnie źle jest tylko ustawione konto do wysyłania majli ;)
    zaraz będzie dobrze
    Co do wyglądu całości to kwestia paru minut, ale trzeba wiedzieć co ma tam być.
    więc napiszcie po prostu uwagi na forum, ja w miarę możliwości postaram sie to poprawić.

PS przydała by się pomoc Moderacyjna i Junior Admin.

Dodano po 21 [minuty]:

Teraz forum już prawidłowo powinno pracować.
    Zapraszam.
    marek_Łódź
    Poziom 36  
    www.gnumaster.pl

Cytat:
    Rejestracja została zakończona. Jednak nie można było wysłać listu z kodem aktywacyjnym. Proszę skontaktować się z administratorem serwisu.

co niniejszym czynię
    mag32
    Poziom 19  
    W obecnej chwili zmieniłem wygląd forum i poprawiłem działanie sendmaila, teraz wygląda to mniej więcej tak, u góry jest jeszcze logo projektu.

Adres forum http://gnumaster.blo.pl/
    Oczywiście jeśli uważacie, że jest to potrzebne.
    PS Do ELEKTRODY -> Czy mogę tam zamieścić banner Elektroda.pl ?
    rezonator
    Poziom 10  
    jeszcze zróbcie "kit" i sprzedawajcie w sklepach elektronicznych. Najlepiej odebrać pracę i mozliwość zarobku komu się da. GNU jest dobre ale dla odbiorców i konsumentów.
    markcomp77
    Poziom 12  
    rezonator napisał:
    Najlepiej odebrać pracę i mozliwość zarobku komu się da. GNU jest dobre ale dla odbiorców i konsumentów.

i dla takich drobnych firm jak nasze - bo dostajemy dobre technologie łatwo i tanio... to nie znaczy, że klient będzie mógł ominąć nas - my zarobimy :)
    GNU ma na celu eliminacje nie uzasadnionych zarobków dużych firm...
    Obniżenie cen za rozwiązania zaawansowane - tworzy nowe obszary zastosowań... to jest szansa dla wdrażających takie technologie - dla nas :)

internet => łatwość komunikacji między ludźmi... przyczynia się do zmian w sposobach realizowania projektów.... i poprawy wykorzystania wyników ludzkich wysiłków - to jest znak czasu
    mag32
    Poziom 19  
    Zgadza się markomp77, tojest po to, aby takie małe firmy nie musiały tracić czasu na odkrywanie wszystkiego od nowa.
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Oto jest pytanie !!!
    Najlepiej jest się czegokolwiek uczyć robiąc praktyczne wdrożenie. A jeszcze lepiej, jeżeli to można zrobić metodą "kopij / wklej ". Mam prośbę do wszystkich mających otwarte umysły i konkretne potrzeby dotyczące sterowania rozproszonego: na naszym forum utworzyłem temat dotyczący wyboru implementacji, która posłuży za tutorial, pokazujący na czym idea GNUMASTER polega w praktyce - wrzucajcie tam Wasze pomysły !

Co zrealizujemy na tym sterowniku jako przykład ???
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Aby zrobić taką aplikację, zarówno po stronie PC jak i mikrokontrolera AVR, trzeba zapanować łącznie nad... 10 liniami kodu !!!
    Oto cały kod źródłowy odpowiedzialny za odczyt danych ze sterownika:

wynik = G_odczytaj_INT16(1, 1, liczba)
    wynik = G_odczytaj_INT16(1, 2, liczba)
    wynik = G_odczytaj_INT16(1, 3, liczba)

Z kolei w sterowniku za odsyłanie danych odpowiada ta funkcja:

unsigned int odeslij_argument_16bitowy(unsigned char nr_argumentu)
    {
    if(nr_argumentu==1){return 111;} // zwracamy stałą 111
    if(nr_argumentu==2){return 228;} // zwracamy stałą 228
    if(nr_argumentu==3){return licznik;} // zwracamy zmienną globalną o nazwie licznik, która jest inkrementowana przez pętlę główną
    return 0;
    }

Załadowałem źródełka dla PC i dla ATMega128 !!!
    Smoczy
    Poziom 19  
    Piękna idea GNU... tylko jeżeli GNU to dlaczego p. Teodor pobiera za to profit (choćby nawet w postaci punktów), co się kłuci z jej podstawowym założeniem, czyli nieodpłatnościa. A przecierz są tacy, którzy chcąc coś pobrać z tego forum muszą kupić punkty. Pomijając wszystko popieram idee i jeżeli tylko będę mógł i potrafił, to przyłącze się do projektu (oczywiście "bezpunktowo").
    Teodor Otulak
    Poziom 12  
    Jeżeli inni koledzy pobierają punkty za uploadowanie nawet nie swoich materiałów, i w efekcie mają ich na swoich kontach sporo, to dlaczego autor opracowania nie może pobierać za to punków ??? Zrobienie tego tutoriala zajęło mi w sumie około 200 godzin ( razem z gnumaster.dll) a ściągnięcie go trwa kilkanaście sekund. Na dodatek zawiera on kody źródłowe takich implementacji, które dotychczas były dostępne dla zamkniętych kręgów osób. Czy nie należy mi się za to chociaż satyfakcja w postaci punktów ??? A poza tym ten tutorial można ściągnąć bez żadnych punktów z sieci, ale niestety nie podam linka, bo zostałem już ostrzeżony przez Moderatora Elektrody, że wstawianie linków do "pewnych stron" może skończyc się zablokowaniem mojego konta, czego chciałbym uniknąć.
    Pozdro