Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnika-jak to zrobić?

15 Maj 2003 12:04 3834 6
  • Poziom 32  
    Chcę napięciem zmieniającym się płynnie od -4v przez 0 do +4v (kilka miliamper)sterować silnikiem o dosyć dużej mocy(kilka amper) w tai sposób aby w chwili gdy nie ma napięcia silnik stał a ujemna i dodatnia polaryzacja zmieniała kierunek obrotów. Próbowałem już z 4 trazzystarami ale to nie to. CZy ktoś wie jak to zrobić dobrze
    ps silnik sterowany jest na 12V
  • Poziom 24  
    Heja!
    Zobacz EP5/01, tam jest coś podobnego, tylko z innym zakresem napięć. Jak taki układ jest za skomplikowany (kliker, mikrokontroler) lub nie pasuje, może spróbuj wzmacniacza operacyjnego mocy (np. z serii OPA549). Przykładowy link:
    http://focus.ti.com/docs/prod/productfolder.jhtml?genericPartNumber=OPA549
    W danych aplikacyjnych na stronie 12 masz schemat, na wejście trzeba dać potencjometr do regulacji prędkości... To tylko przykłady.
    Ode mnie rada: popracuj nad strefą martwą w okolicach zera.
    Pozdrawiam,
  • Poziom 12  
    Proponuje falownik napięcia. Sterowanie za PWM. Na rynku duzo jest modulacji PWM.
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Po pierwsze proszę określić jaki to jest silnik
    Czy to jest silnik komutatorowy ?
  • Poziom 11  
    A nie lepiej zwikły przelącznik obrotow z zmieniaczem
  • Specjalista Automatyk
    Wydaje mi się że chodzi o kolejkę więc pomysł Kuba_eM
    jest idealny. No i martwą strefą zbytnio martwić się nie trzeba bo w końcu lokomotywę zatrzymać trzeba. Jeżeli njestem w błędzie to opisz do czego to służy i jaki to jest silnik - moc silnika, ilosc obrotów. Jakieś szczególne wymagania co do sposobu regulacji.