Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przestrojenie radioodbiornika unitry maria r 801

15 May 2003 14:41 5572 3
 • Level 13  
  Czy ktoś może wie jak przestroić radio unitry (na pasmo 88-108 Mhz) Maria R 801. Nie mogę nigdzie znaleźć schematu, nie mogę odczytać nawet nr. głowicy . O wymianie radia nie ma mowy -sentyment rodziców z góry dzięki za rady..,
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Opis jest w SE nr8/2000. Jak nikt nie podeśle skanu to Ci podam elementy do zamiany.
 • NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.NOVATEK-ELECTRO POLSKA SP. Z O.O.
 • Home appliances specialist
  opis pochodzi z serwisu elektroniki 8/2000 Głowica UKF jest umieszczona na module GTP-3 razem z torem pośredniej częstotliwości, zrealizowanym na układzie A225D. Ponieważ głowica przestrajana jest przy pomocy diod pojemnościowych jej demontaż z odbiornika nie wywołuje trudności. Napięcie zasilania o wartości 34V dla układu przestrajania uzyskiwane jest z przetwornicy napięcia zbudowanej na układzie UL1520L.

  Czynności wstępne
  1. Przed przystąpieniem do przestrajania głowicy UKF należy sprawdzić zakres napięcia przestrajania, który powinien wynosić 3 ÷ 23V. W tym celu należy podłączyć woltomierz napięcia stałego o impedancji wejściowej Rwe > 1M/V do wyprowadzenia 101 względem masy (wyprowadzenie 103) głowicy.
  2. Potencjometr strojenia R301 i dowolny z potencjometrów programatora U1 ÷ U5 (R501, R502, R505, R506 i R507), znajdujących się na płytce programatora PR-6, ustawić na koniec zakresu. Przy pomocy rezystora nastawnego R508 ustawić napięcie na wartość 23V ± 0.05V.
  3. Potencjometr strojenia R301 ustawić na początek zakresu i rezystorem nastawnym R302 ustawić napięcie na wartość 3V ± 0.05V.
  4. Dowolny z potencjometrów R501, R502, R505, R506 lub R507 ustawić na początek zakresu i rezystorem nastawnym R503 regulować na wartość napięcia 3V ± 0.05V.
  W przypadku niestabilności napięcia przestrajania uzyskiwanego z suwaka potencjometru strojenia zakresu UKF R301 – R302 (co najprawdopodobniej świadczy o jego uszkodzeniu) należy go wymienić. W tym celu należy wykręcić dwa wkręty mocujące potencjometr do kondensatora obrotowego, zdjąć go z osi kondensatora i odłączyć przewody. Założyć na oś kondensatora nowy potencjometr i przykręcić go bocznym wkrętem. Założyć na oś podkładkę sprężystą czteroramienną i lekko przykręcić ją wkrętem środkowym. Ustawić kondensator w położeniu „otwartym”, a następnie pokręcając tuleją z czterema otworami tak ustawić ślizgacz potencjometru, aby rezystancja mierzona między wyprowadzeniami 2 – 3 potencjometru, wynosiła 1 ÷ 2k. Unieruchomić ślizgacz przez dokręcenie środkowego wkrętu. Po wymianie potencjometru należy wyregulować napięcie przestrajania.
  Schemat ideowy głowicy oraz rozmieszczenie elementów głowicy, z wyróżnieniem elementów wymienianych i strojonych przedstawiono na rysunku 1.

  Przestrojenie głowicy na zakres 87.5÷108MHz
  1. Wymontować elementy i wymienić na nowe, zgodnie z wartościami podanymi w tabeli 1 na rysunku 1.
  2. Wyłączyć układ ARCz przyciskiem ARC.
  3. Strojenie rozpoczynamy od heterodyny. W tym celu włączamy zakres U i potencjometr strojenia ustawiamy na koniec zakresu (odpowiada to napięciu strojenia 23V). Trymerem C115 regulujemy częstotliwość heterodyny na wartość około 119.2MHz. Następnie potencjometr strojenia ustawiamy na początek zakresu i rdzeniem cewki L106 regulujemy częstotliwość heterodyny na dolną wartość wynoszącą około 98.2 MHz. Powyższe czynności powtarzamy aż do uzyskania pełnego pokrycia zakresu przestrajania heterodyny. Częstotliwość heterodyny kontrolujemy przy pomocy częstościomierza lub posługując się odbiornikiem fabrycznie zestrojonym na zakres CCIR (najlepiej z cyfrową skalą częstotliwości), wykorzystując częstotliwości znanych stacji radiowych nadających w pobliżu skrajnych wartości zakresu 87.5 ÷ 108MHz.

  Uwaga: W przypadku trudności w uzyskaniu pełnego zakresu przestrajania heterodyny można podwyższyć maksymalne napięcie przestrajania do 24 ÷ 25V. W przypadku nieco innego rozwiązania układu heterodyny (brak kondensatora C116 i zastosowaniu przez producenta innej cewki heterodyny), należy od cewki heterodyny L106 odwinąć jeden zwój i wykonać procedurę strojenia heterodyny opisaną powyżej.

  4. Strojenie wzmacniacza w. cz. rozpoczynamy od ustawienia potencjometru strojenia na końcu zakresu. Następnie trymerami C102 i C109 regulujemy na maksymalne wzmocnienie dla częstotliwości sygnału na wejściu głowicy wynoszącej około 108MHz. Po ustawieniu potencjometru strojenia na początek zakresu i podaniu sygnału na wejście głowicy o częstotliwości około 88MHz regulujemy rdzeniami cewek L102 i L105 na maksymalne wzmocnienie. Czynności te należy powtórzyć kilkakrotnie, aż do uzyskania wyrównanego wzmocnienia w całym przenoszonym paśmie. W przypadku braku aparatury pomiarowej wzmocnienie można oszacować po sile głosu odbieranej stacji UKF.
  5. Włączyć układ ARCz i sprawdzić poprawność jego działania.
 • Level 13  
  Dzięki za rady. Chyba jakoś dam rade to zrobić