Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polaryzacja czy też nie? Aktywne monitory alesis m1, kable xlr-xlr, mikser ecler

07 Mar 2006 20:55 1949 4
  • Poziom 2  
    Witam mam problem mianowicie posiadam aktywne monitory alesis m1 ktore sa podlaczone kablami xlr - xlr (planet waves ) bezposrednio do mixera (ecler nuo5) wydawalo mi sie ze polaryzacja sie zmienila poniewaz zanim zmienilem ich polzenie powietrze wypadalo na zewnatrz wrecz "uderzajac" mnie w twarz na kazdy bit czyli bass .....
    kiedy zmienilem polozenie dopiero po 3 - 5 dniach zaczelem odczuwac ze cos jest nie tak zdzwiekiem jakby dzwiek odbywals sie w srodku monitorow a nie wychodzil na zewnatrz przylozylem reke i brak uderzenie powietrza z otowrow monitora wczesniej nawet jak stalem ok 1.5m to konkretnie walilily powietrzem .... tak czy siak sprawdzalem kable itp.... + jest + minus - sprawdzalem je przy wlaczonych monitorach bo tylko tak dalo sie podlazylem + do + baterii i podobnie co do minusa a membrane leciutko wypadaly na zewnatrz to chyba dobrze uffff tak czy siak czy ktos mi moze pomoc w tej sprawie chyba ze jestem chory psychicznie i wszystko jest luz ale nie wydaje mi sie ( moze przeciazylem monitory ale to raczej nie wchodzi w gre ) pozdrawiam prosze o pomoc :cry:
  • Tektronix
  • Poziom 17  
    Witam.

... tak na 'pierwszy rzut oka' to troche malo profesjonalne sprawdzanie fazy ale... coz. Nie wiem do czego wykorzystujesz te monitory czy uzywasz ich w soim studio czy tez do innych celow. Jezeli tworzysz jakies nagrania to najlepiej jest po prostu nie eksperymentowac bo niezaleznie od tego co i jak poustawiasz ( oczywiscie bez przesady...) to w koncu i tak ustawisz sam siebie tak, ze bedziesz slyszal najlepiej to co robisz i wprowadzisz odpowiednie korekty. Jezeli jednak nie masz na tyle wyrobionego sluchu, zeby sprawdzic/ odczuc fazy pracy membran a istnieje mozliwosc, ze cos pomyliles to: 1. sprawdz to najprostszym sposobem podlaczajac stale zrodlo zasilania (takie, zebys nic nie uszkodzil) i zobacz w ktora strone ida membrany 2. jezeli pomyliles cos w polaczeniach kabli to chyba najlepiej jest (poza oczywiscie posluchaniem tego) zmierzyc fazy sygnalu oscyloskopem lub goniometrem. Niestety trzeba wtedy brac korekte na znieksztalcenia pomieszczenia, mozliwe odbicia itp. Temat jest tak szeroki, ze nie chcac tutaj okazac sie ignorantem po prostu nie ciagne go dalej... tylko tych kilka rad i chyba zycze coraz wiekszego doswiadczenia... pzdr. wmr
  • Tektronix
  • Poziom 35  
    Napisz jeszcze raz o co ci chodzi - tym razem na spokojnie. Bo nie rozumiem o co ci chodzi:

- masz monitory pasywne czy aktywne
    - położenie czego zmieniłeś
    - jakie są zmiany w brzmieniu

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 43  
    To czy waliło powietrzem z monitorów zalezy od ustawienia pokrętla volume, (po za tym jest niekorzystne, bo znaczy że prawdopodobnie przekraczasz Xmax glośników). Oczywiście ustawienia pokręteł w glośniku i samych monitorach.

po za tym na wejściu wzmacniacza tych monitorów jesli sa aktywne jest kondensator, a jesli jest kondensator to znaczy że z przebiegu prądu stałego masz masz exponente czyli przebieg tlumiony. Puknięcie.

po za tym odwróć w fazie te głośniki i zobaczysz czy jest rożnica proste.

proponuje poczytanie o akustyce jako takiej.
    A dmuchało powietrzem bo wzmacniacz miał za mało watow do utrzymania w rownowadzę głosników.

pytanie kuriozalne: sprawdzałes na tej samej muzyce, w tym samym pomieszczeniu, w tym samym ustawieniu pokręteł (jakies podbicia, equalizery), w tym samym cisnieniu atmosferycznym, temperaturze?

jak się nie pamieta co się robilo to mozna miec takie problemy.
  • Poziom 2  
    dzieki za odpowiedzi juz jest dobrze wszystko ok chodzi jak kiedys :)