Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebuje Diody Zenera !!

07 Mar 2006 22:19 6893 13
 • Poziom 10  
  potrzebuje diody zenera 1.5V do zmniejszenia napiecia z 12 do 1.5V , lecz w żadnym sklepie nie mogę znalesc takiej diody jesli ktos wie gdzie moge kupic to prosze o wiadomosc.... lub co moge wstawic zamiast Diody Zenera.............


  z gory dziekuje :-)
 • Poziom 16  
  Witam,
  a LM317 nie może być ? On pracuje od 1,2V do 37V więc sobie poradzi z 1,5V:).


  Pozdrawiam
  Blasiutek
 • Poziom 27  
  Witam !

  ... Naszego nowego Kolegę !

  Nie napisał Pan co prawda jaka ma być wydajność takiego źródła.
  Co diody - mozna to obejść metodami jak wskazywali moi Szanowni przedmówcy. Jeśli jednak będzie Pan pobierał z takiego źródła niewielki prąd - rzędu kilkudziesięciu miliamperów to można to zrobić jeszcze prościej. Jeśli "wystarczy" Panu ok.1,4 - 1,44V można dać najzwyklejsze dwie diody krzemowe połączone szergowo. Jeśli teraz do nich również szeregowo dać rezystor, na którym odłoży się reszta napięcia to to wystarczy. Na diodach odłoży się to napięcie o które chodzi. Diody oczywiście w kierunku przewodzenia :D .
  Jeśli Pana zdaniem będzie to niewystarczające proszę podać do czego ma być ta dioda lub do czewgo ma służyć ten układ z poszukiwaną diodą.

  Powodzenia !

  Pozdrawiam !
 • Poziom 13  
  witam!
  ja z kolei kupiłem diode zenera jest taka mała i nie wiem ktora strona to ktora ;] Ma taki pasek czarny po jednej stronie penwie po tym sie okresla, ale jako ze nie jestem biegły w tym temacie to nie wiem. Prosze o pomoc
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Witam !

  ... Kolegę GoAway. Na przyszłość proszę założyć nowy post. Trudno dwóm osobom na raz odpowiadać. No ale to już sprawa inna.
  Co do diody:
  Nie wiem co prawda jakie napięcie zenera ma ta dioda. Jeśli ma ona to napięcie na poziomie ( ogólnie ) x woltów, wówczas należy przygotować zasilacz o napięciu nieco większym np. x+5 V. Podłączyć badaną diodę w szereg z rezystorem, którego wartość określimy z zalezności (x+5)-x/5mA. To 5mA zakładam jako prąd płynący przez diodę w momencie jej badania. Mamy więc konfigurację : +zasilania - rezystor - dioda i minus zasilania. Jeśli teraz mierzone na badanej diodzie napięcie bedzie ok.0,6V - 0,7V wówczas podłączona jest w kierunku przewodzenia. Jesli natomiast będzie ok. xV wówczas jest to napięcie Zenera i w taki sposób mam odnalezione zaciski diody. Oczywiście napięcie mierzymy zawsze na diodzie i zawsze minus miernika podłączony jest do minusa zasilania.

  Powodzenia !

  Pozdrawiam !

 • Poziom 26  
  zdazylo mi sie kilkakrotnie stosowac diode typu led koloru czerwonego w budowie prostych parametrycznych źródeł napięcia odniesienia lub w prostych stabilizatorach kompensacyjnych z jednym tranzystorem obciążalnośc takiego stabilizatorka nie przekracza zazwyczaj 200mA w granicach względnie małego WNN
 • Poziom 10  
  potrzebuje tej diody, bo chcę podłączyć prąd do mojego termormetru (w samochodzie) aby po włączeniu świateł automatycznie się włączał.
  Niestety w samochodzie jest 12V dlatego chce uzyc Diody Zenera do zmniejszenia napięcia na 1.5V ]

  Pozdrawiam :D
 • Poziom 27  
  Witam !

  Jeśli to jest taki typowy - LCD - to prąd minimalny i wówczas proszę wybrać najprostsze dla Pana rozwiązanie.Tutaj nawet nie jest rzeczą aż tak krytyczną napięcie.

  Powodzenia !

  Pozdrawiam !
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  sam podlaczalem kiedys taki termometr u siebie, po najmniejszej linii oporu: stabilistor 5V miniaturowy i policzony opornik obnizajacy z 5 do 1,5V, stalosc napiecia zapewnia stabilistor, a opornik obniza do 1,5V i nadal stalosc jest taka sama.
 • Poziom 23  
  minus na dolnej, plus 12v na górnej lewej, plus 1,5v na górnej prawej
 • Poziom 22  
  Witam!
  Do takiego urządzenia LCD proponowałbym coś prostszego. Układ z tranzystorem przy tak małym napięciu i prądzie nie jest potrzebny, dodatkowo wprowadza spadek napięcia złączowego tranzystora (1,5-0,6V).
  Załączam dwa proste schematy. Jeden wykorzystuje właściwość spadku napięcia 0,6V każdego złącza krzemowego. Diody prostownicze praktycznie dowolne mogą być polskie stare BYP401 albo zachodnie 1N4001 do 4009. W tym układziku pracują one przy prądzie około 100mA. Rezystor 100ohm powinien mieć minimum 1,5W.
  Drugi układu wykorzystuje czerwona diodę LED pracującą przy prądzie 50mA (praktycznie każda to wytrzyma). Rezystor 220ohm w tym przypadku powinien mieć minimum 0,6W, najlepiej 1W. Zwracam tylko uwagę że kolor LED'a nie jest bez znaczenia gdyż wiąże się ze spadkiem napięcia na diodzie.
  Pozdrawiam. . .

  PS. Ze względu na parametry diody 1N4009 napięcie w przypadku dwóch takich elementów wyniesie ponad dwa wolty !! Najlepsze są do tego zadania 1N4001 lub BYP401-50, bo przy nich wartość napięcia będzie oscylowała właśnie w okolicy 1,5V. 0,6 napięcia złączowego to wartość czysto teoretyczna, a zależy głównie od parametrów konkretnego elementu (prąd pracy, napięcie wsteczne i inne).