Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najlepszy antywirus? Trochę inne pytanie!

08 Mar 2006 10:08 5607 15
 • Poziom 18  
  Musimy do firmy zakupić program antywirusowy. Do chwili obecnej używaliśmy EZ Trust, jako, że przez rok jest darmowy. Niestety licencja się kończy i na coś zdecydować się musimy. Dlatego tez chciałem Was prosić o pomoc w tej sprawie. Wiem, oczywiście było już wiele takich tematów, ale dotyczyły programów bezpłatnych (do użytku domowego) lub ściąganych nielegalnie. Dlatego ważne jest, aby program był do użytku KOMERCYJNEGO.
  Nasza sieć składa się z ok. 12 komputerów, więc tyle licencji kupić musimy. Nie mamy centralnego serwera, a jedynie switch. 10 komputerów pracuje na Win XP HOME, 2 na Windows 98. Ponieważ jest to praca biurowa mamy głównie takie aplikacje (Office, Subiekt GT itp.), przez co komputery nie są jakimiś potworami ( ogólnie Celerony ok. 1200-1500mhz) choć 4 są nowe (AMD 2500 ). Program jednak nie może zbyt spowalniać tych słabszych.
  Jeśli chodzi o zagrożenia to nie korzystamy ze stron erotycznych ani crakerskich więc uznaję je za średnie. Oczywiście czasami zdarzają się wirusy w poczcie lub pracownicy, którzy buszują bezmyślnie w Internecie.
  Dlatego założenia programu takiego sklasyfikowałbym tak:
  -program do użytku komercyjnego.
  -niedroga licencja na 12 stanowisk (plus tanie przedłużenie licencji)
  -dobre i szybkie działanie nieobciążające komputera. Skuteczność jest ważna, ale ponieważ komputery nie są nowe to nie mogą być obciążane super wydajnym programem.
  -„idiotoodporność” – najgorsze są programy, w których co chwila wyskakują jakieś okienka i informacje, a ja muszę potem latać, żeby nacisnąć „ok.”. Program najlepiej, aby był typu „set it /forget it”. Tak, aby miał harmonogram skanowania pełnego, no i aby w miarę samodzielnie działał i nie pytał się o każda pierdołę...
  Z góry dziękuję za pomoc
 • Moderator
  MKS spełnia wszystkie wymagania. U mnie niektóre komputery są znacznie słabsze. Pozostaje kwestia ceny. R
 • Poziom 42  
  Ja polecałbym Avasta sam instalowałem w mojej firmie na kilkanaście stanowisk i co ważne nie obciąża sytemu i jest skuteczny ! licencja na 10-19 stanowisk kosztuje 116 zł na 3 lata na 1 stanowisko ! zobacz tu http://www.avast.pl/
 • Spec od komputerów
  mkaminski100 napisał:
  Wiem, oczywiście było już wiele takich tematów, ale dotyczyły programów bezpłatnych (do użytku domowego) lub ściąganych nielegalnie. Dlatego ważne jest, aby program był do użytku KOMERCYJNEGO.


  Większość "darmowych" (nie ważne jaką "metodą") antywirusów ma wersje komercyjne, radziłbym więc najpierw zapoznać się opiniami użytkowników o programach, ściągnąć wersję bezpłatną (trial, demo) i samemu wypróbować.
  A opinii na forum jest mnóstwo ...

  Ze swojej strony mogę polecić AntiVir for Workstation http://www.avira.com/en/products/antivir_for_workstation.html, używam od "zawsze" wersji AntiVir PersonalEdition Classic (wersja freeware).
  Niestety nie jest dostępny w wersji polskiej i niektóre decyzje (podczas działania programu) musi podjąć sam użytkownik, ale nie "zamula" systemu i przy normalnej pracy jest właściwie niezauważalny przez użytkownika. Cena to trochę ponad 600 Euro (za 12 stanowisk na rok) -zresztą szczegóły na stronie.

  Obawiam się tylko, że ciężko Ci będzie znaleźć program za "niewielkie pieniądze" aby był typu „set it /forget it”, zawsze się znajdzie moment kiedy użytkownik będzie musiał coś wybrać ...
 • Poziom 18  
  Paweliw: Te najbardziej popularne antywirusy nie mają darmowych odpowiedników (mks, norton...), a te które mają są z reguły okrojone. Dlatego wyraźnie pytam się o opinię nt. produktów komercyjnych.
  Testować nie bardzo jest co, a zresztą przetestowanie kilku (może nastu) programów to dużo czasu i problemu. Dlatego prosiłem o opinie osób używającyh.
  Program nie ma być "najtańszy"a za rozsądną cenę, a jesli chodzi o program to spotkałem się z takimi które informują o każdym działaniu Np antispyware MS [choć to nie antywirus) krzyczy przy każdej okazji a ja co chwilę musiałem latać do każdego komputera. Nasz antywirus (EZ) jest prawie "niewidzialny" aż do momentu ataku. I o to chodzi. Program jest prosty i jak do użytku w prostej sieci biurowej to w zupełności wystarcza.
  Może jest coś lepszego, więc proszę i chwalenie się swoimi antywirami :)
 • Poziom 15  
  Ja z kolei polece program AVG. Program nie jest może pierwszej taniosci ale jest bardzo dobry. Sam używam go w swojej sieci. 150 komputerów z zainstalowanym AVG, a ja zarządzam tym programem na każdym stanowisku z swojej stacji przy pomocy dodatku AVG Admin. Zarządzanie polega na tym że sciągam aktualizację i wysyłam ją do wszystkich stacji roboczych. Śledze wyniki skanowania antywirusowego na każdej stacji - wszystkie logi zapisywane są w dodatku AVG Admin którym ja zarządzam. Jeżeli któraś stacja zostanie zainfekowana, dostaje natychmiastowe powiadomienie o wirusie bądz robaku gdzie sie zagnieździł. Licencja jest dwuletnia.
  Jeszcze dodam iż instalację można przeprowadzić również zdalnie za pomocą dodatku AVG Admin.
  http://www.grisoft.pl/cgibin/shop/index.php?show=AVGNE
 • Poziom 21  
  Ja jednak polecałbym produkty Kasperskiego. Wg Komputer Świata, jest najskuteczniejszy w wykrywaniu wirusów.
 • Specjalista - kserokopiarki
  Avast jest w sam raz nie przeciąża pamięci, jest niedrogi, jest na bieżąco automatycznie uaktualniany. Tylko trochę długo skanuje pocztę ale można wytrzymać. Z mojego doswiadczenia jest skuteczny i wydajny. Pracuję na nim od przeszło roku i mam spokój.

  machina
 • Poziom 11  
  Zgadzam sie z kolegą "machina 73".Zainstaluj Avasta .Ja korzystam z niego od ponad półtora roku i mam spokój.Nie zadaje zbędnych pytań, działa sobie spokojnie w tle, aktualizuje się automatycznie po połączeniu z netem..
 • Poziom 26  
  Wiele osób, w tym ja, chwali sobei funkcjonalność NODa 32 firmy ESET. Wydaje mi się, ze on najmniej "muli" system. Cenowo też ksztatuję się przyzwoicie.
  Na:
  http://www.wirusy.sell.pl/
  www.nod32.pl
  Można kupić w cenie od 83 do 154 zł za licencje za rok w zależności od ich ilości.
  Jeżeli szukasz też zapór ogniowych to polecam rzuceeni okiem na promocje na powyższych linkach. Mozna kupić pakiet nod32+outpost w promocyjnej cenie (chociaż tanio to to nie jest...)
 • Moderator Samochody
  KAV i NAV to największe "zamulacze" systemu. AVAST do "lekkich" programów też nie należy, dlatego ja wybrał bym jednego z tej trójki: NOD, AVG lub AntiVir.
 • Moderator
  Myślę że już na ten temat wystarczy tej polemiki ! Temat zamykam !
 • Poziom 18  
  Porównałem kilka programów antywirusowych. Ceny podane przy zakupie pow.10 licencji. Koszt na jedno stanowisko.
  Bitdefender: 90zł/rok licencja pełna na antywirus, antyspam i firewall. Program dość sprawny i jak pamiętam mało pamięciożerny. Godny polecenia.
  EZ Trust: 95zł- program prawie niewidoczny w systeme, ale bardzo skuteczny. Niestety polski oddział nie kwapi się, aby go sprzedawać czy choćby promować. Zakupy chyba tylko za oceanem :(
  NOD32: 83,63/rok. Program szybki i mało widoczny. Skuteczność dość wysoka choć nie nie jest bardzo skuteczny. Miałem go i przepuszczał kilka wirusów.
  AVG: 164zł/rok - tu cenwo małe przegięcie, a program do obsługi mocno irytujący. Uzywałem prywatnie i nigdy nie potrafiłem go do końca skonfigurować. Często choć coś wykrył to nie potrafił tego usunąć. Cena do jakości wychodzi bardzo marnie.
  MKs: 203zł/rok. Testów nie wykonałem bo 203zł to wg mnie dużo za dużo jak na program antywirusowy. I nic mi nie zmienia, że jest polski... ;)
  AVAST -62zł/rok (38zł w przypadku zakupu licencji na 3 lata). Testowałem i nie polecam do firm. Po sprawdzenie kilkunastu maili 8 razy pokazał przerażające okno o wirusach (we wszystkich przypadkach były to fałszywe alarmy). W firmie oznacza to ciagłe wzywanie informatyka do komputera, bo "coś mi wyskoczyło i chyba mam wirusa". Program mocno straszy i jest mało samodzielny. DO tego strasznie spowalnia system i przy procesorze ok 1300mhz już to widać. Ma częste problemy z pocztą, szczególnie większą i nie potrafi np odpuścić dla pliku pdf. Szyka zawsze i wszędzie. W domu może fajny (darmowy), ale do firmy się nie nadaje.

  Innych antywirusów nie testowałem ponieważ są albo drogie albo zasobożerne. Ja zabieram się za testowanie 3 antywirusa. Subiektywnie wybiorę najlepszego, bo to ja będę tym administrował. :)
  Temat i polemikę uznaję za zakończoną.