Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie potencjometra przy wiatrakach

08 Mar 2006 17:34 3132 7
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie .
  Chciałbym prosić o wyjaśnienie w jaki sposób mam podłączyć potencjometr do wiatraków.
  Chciałbym je zasilać z gniazdka pin w komputerze, i potencjometrem sterować ich szybkość. Myśle że wiatraki
  mają już co trzba wmątowane , gdyż z każdego wychodzi po 3kabelki ( czerwony ,czarny,żółty-czyli ten od regulacji szybkości?!?! )
  Nie wiem tylko jak to wszystko polutować aby działało jak trzeba ... Proszę o pomoc ! Szukałem już wiele i nie mogłem nic znaleźć "jasnego",tyczącego się dokładnie takiego przypadku ... Pozdraawiam . Z góry dziękuje !
 • Poziom 19  
  Potęcjometr montujesz na czerwonym kabelku. Przecinasz go i jeden koniec przylutowujesz do środkowego wyprowadzenia potencjometru a drugi do któregokolwiek z bocznych. Polecam jednak zbudować prosty regulator obrotów np. na LM317 ( poczytaj np. tu http://www.cpemma.co.uk/reg.html ) .
 • Poziom 10  
  Zrobiłem jak napisałeś . Jednak wiatraki nie działają nawet się nie poruszyły . A jak te dwa podłączyć ze sobą ?? Podłączyłem + do + , - do - . Dla ściśłości chciałbym powiedzieć ,że są to wiatraki arctica na chłodnicy cpc. Dostałem tą chłodnice z powycinanymi kabelkami.... /// a czy nie można by było tego jakoś tak wykombinować z uzyciem właściwości tych wiatraków !??!(pewnie tak było fabrycznie) No bo tak jak mówiłem ... one mają ten trzeci kabelek od regulacji i jakieś tam oporniki albo "coś" na nich widać ....
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Ten trzeci kabelek to nie do regulacji prędkości i jego nie wykożystasz.
  A ten sposób z LM317 jest dobry ale coś nieprawidłowo musiałeś podłączyć.
  Na stałe możeesz prościej spowolnić wiatraki przy pomocy diody Zenera
  np. 3,3V wlutowująć ją szeregowo na kabelku.Jak dasz diodę o większym napięciu wiatrak bardziej zwolni.Sam potencjometr to lipa.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Zrób tak jak na rysunku to będzie działało. Lepiej nawet będzie jak zamiast potencjometra dasz opornik ok 100 Ohm 0,5W . A potencjometr to też taki gdzieś ok 100 Ohm. Jak dasz za duży to sie za dużo nim nie na regulujesz. Żółty przewód jest z tego co wiem po to aby wiatrak mógł przesyłac dane do płyty głównej ( złącze 3 pin ) . Wtedy widzisz jaka jest prędkość obrotowa wiatraka np. w Biosie. Możesz tą prędkość regulowac programikiem np. SpeedFan ale on i tak obniża napięcie na czerwonym kabelku.
 • Poziom 10  
  No tak ! Już odkryłem w czym rzecz ! Potencjometr był spalony ! Wymieniłem go i działa . Tylko że ten potencjometr lipnie działa ... Tzn jak włącznik ... CZy jak bym podłączył w ten sposób tą diode Zenera::::
  ( 3,3V)::: To by mi się zwalniał normalnie ?????? Podłączenie potencjometra przy wiatrakach //// CHociaż to chyba zły pomysł lepiej kupie 100omowy potencjometr...; tak jak radzisz @VAcpan
 • Poziom 11  
  Raczej mniejszy niż 100om i o mocy 1W.
  Wentylator pobiera około 0,2A przy 12V ma wiec 60om.
  Podłączenie 100om spowoduje że jego wydajność mocno spadnie a przecież powinien chłodzic :!:
 • Poziom 10  
  Byłem dziś w elektronicznym. Koleś sprzedający powiedział że trudno o takie potencjometry.... Trudno dostać 100om a co dopiero 60om. Kupiłem diode Zerera . Wlutuje ją jak zaprezentowałem wyżej ... Nic nie pisaliście czy to zda egzamin.. Mam nadzieje żę niczego nie popsuje ;)
  *********EDIT :
  Ok zamątowałem diode ! No i jest luzik wiatraczki pracują wolniej a na potencjometrze uzyskałem jakby dwa biegi ... To jest dla mnie zadawalające !! Dziękuje za pomoc i za cynka ..