Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Eltra T 8010 problem przestrojenia czy nie tylko ?

przemkoprzemko 08 Mar 2006 23:32 2334 5
 • #1
  przemkoprzemko
  Level 12  
  Witam, mam o to taki Tuner Unitra Eltra T 8010. Miałem zamiar spróbowac je przestroic, ale gdy je podlonczyłem okazało sie ze krótkie fale to wogóle nie odbiera, cisza, chyba ze takie sa objawy nie przestrojonego radia co nie wydaje mi sie. Jestem poczatkujacym elektronikiem z powołania i z zawodu. Poszukuje równierz schematu serwisowego do tego tunera. Prosze o pomoc w naprawie tegoz to radia.
 • #3
  1MAc
  Level 16  
  przemkoprzemko wrote:
  ale gdy je podlonczyłem okazało sie ze krótkie fale to wogóle nie odbiera, cisza, chyba ze takie sa objawy nie przestrojonego radia co nie wydaje mi sie.


  1. Krótkich się przecież nie przestraja. podłącz kawał drutu do gniazda anteny AM, to prawdopodobnie coś usłyszysz. W odróżnieniu od dlugich i średnich - cewki na krótkie nie są nawinięte na antenie ferrytowej i są w pudle amplitunera po prostu częściowo zaekranowane. Kawał drutu za oknem wyjaśni sprawę. Jeżeli wtedy na krótkich nic nie usłyszysz, to będziesz mógł przypuszczać, że w torze krótkich jest USZKODZENIE - ale nie ma to nic wspólnego z przestrajaniem.

  2. Może to truizm, ale przestroić należy wyłącznie UKF - i to wyłącznie głowicę - ale o przestrajaniu 80 był chyba już wątek na elektrodzie, poszukaj.

  Powodzenia
 • #4
  przemkoprzemko
  Level 12  
  Doczytałem, poradziłem sie fachowców zgadzam sie z 1MAc i przepraszam za moje braki wiedzy. Głowice juz przestroiłem i napewno poprawnie. Ale dalej nic nie odbiera. Myslałem ze to zimne luty moze sie porobiły bo trzaski tylko jakies słychac a to nie jest normalne w radiu. W odbiorniku powinny byc "płynne" szumy bez trzasków. Wiec nie wiem co moze powodowac te usterke. Jutro jeszcze pomysle nad tym radiem.
 • #5
  przemkoprzemko
  Level 12  
  poszedł tranzystor, naprawione. Temat uwazam za zamkniety :)
 • #6
  kornetma
  Level 10  
  Podłączę się do tematu, mam podobne objawy - brak dźwięku nawet szumu. Który tranzystor był uszkodzony?