Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator obrotów (napięcia) dmuchawy 12V 3A

09 Mar 2006 14:29 3308 5
  • Poziom 10  
    Szukałem na forum, ale znalazłem tylko jakieś egulatory do komputerów gdzie prąd jest niższy niż 1A. Mam zasilacz od komputera, którym zasilam dmuchawę (z fiat 126p) działa bardzo dobrze, ale chciałbym mieć mozliwość regulacji jej obrotów. Problem w tym że ta dmuchawa potrzebuje dużego prądu, nie wiem jak dużego, ale myślę ze powyżej 3A. Bardzo prosze o jakiś prosty schemat jak zrobić taką płynną regulację powiedzmy 12-5v. próbowałem na układzie LN7805, ale jest za słaby i b.się grzeje do tego nie działa właściwie.
  • Poziom 39  
    Witam. Piszesz: "mam zasilacz od komputera..." Przecież każdy zasilacz dostarcza napięć ±5V oraz ±12V. Przy odpowiednim podłączeniu ("+" do +12V a "-" do +5V) masz 7V. Stabilizatory typu 7805 w tej sytuacji można połączyć równolegle dla zwiększenia prądu.
  • Poziom 30  
    Może LM317 i tranzystor lub LM 350, tylko trzeba się pogodzić ze spadkiem napięcia na samym stabilizatorze do ok. 3V.
  • Poziom 10  
    Witam, mam wypróbowany zchemat płynnego regulatora.Prąd musi być w zależności od potrzeb w twoim przypadku ok.4A.Wymiana kondensatora na 100nf zniża dolny próg zadziałania.Można stosować ten układ do regulacji prądu w prostownikach. Pozdrowienia!
  • Warunkowo odblokowany
    mozesz sam sobie zrobic ,wystarczy pooszukac w necie generatora prostokatnego z mod.szerokosci impulsu dodac do tego tranzystor mocy najlepiej mosfet i gotowe.
    tak pokrotce
  • Poziom 10  
    Na tym schemacie element TY-10A to jest triak??. Jeżeli tak to jaki konkretnie?? Obojętne???