Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki samochodowe - podłączenie do kompa

09 Mar 2006 22:42 1832 4
 • Poziom 10  
  Witam i pytam. Problem może dziwny (lamerowaty) ale w sumie cóż szkodzi poprosić o pomoc wpierw i tutaj. Mam nadzieję ze dział okaże się odpowiedni.


  Mam 2 głośniki do radia samochodowego. Nazywają się bodajże Triasun (nie mam ich w Krakowie). To czarne kostki trochę większe od pięści. W samochodzie stawiało się je na półce w pobliżu tylnej szyby.

  Od każdego z nich wychodzi 1 cienki i dwużyłowy kabelek. Każdy kończy się... niczym - po prostu drucikiem (a konkretnie bodajże parą).


  Ponieważ nie mam ich jak wykorzystać w aucie, pomyslałem że moze da się je wykorzystac jako głośniki do komputera. Zawsze byłoby to lepsze niż głośniki przy monitorze.


  Moje pytanie brzmi:
  - jak podłączyć takie głosniki do komputera, czyli jakiem kablem, jaką końcówką, co trzeba kupić, jak to wszystko opanowac i połączyć...


  Z góry wdzięczny za odpowiedź
  K.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Podłączyć je można - tylko musisz pomyśleć jeszcze o jakimś wzmacniaczu. Karty dźwiękowe od dość dawna mają bardzo małą moc na wyjściu - dźwięk będzie bardzo cichy.

  Kabelki wychodzące z głośników to wyjście sygnałowe. Można przylutować to tego np. wtyk "Jack".
 • Poziom 24  
  ...ewentualnie kupić jakąś ciut starszą kartę muzyczną z wbudowanym wzmacniaczem mocy.

  Większość kart ISA posiadała takie coś. Zazwyczaj był to TDA 1517 i możliwość przełączania za pomocą zworek trybu pracy wyjścia Speaker - Line Out, jednak to nadaje się tylko do starszych komputerów, które posiadają slot ISA

  Bądź karta na PCI tak jak wyżej, z wbudowanym wzmacniaczem mocy.
  Zdarzają się takie. Przykładowo niektóre karty Yamaha YMF724.

  Zatem do dzieła.
 • Poziom 35  
  Gdy podłączysz głośniki samochodowe bezpośredio do karty muzycznej to będą cicho grały (tak jak napisał mbo) druga sprawa to oporność głośników, większość głośników samochodowych mają 4 Ω a głośniki komputerowe mają zazwyczaj 8 Ω i karta muzyczna może tego nie przeżyć.
  Najlepiej podłącz przez jakiś wzmacniacz do karty muzycznej.
 • Poziom 10  
  Temat w zasadzie można uznać za zamknięty. Porzuciłem pomysł podłączania do komputera głośników samochodowych. Za dużo z tym zachodu po prostu.