Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD - zasilanie bez sterownika

Tremolo 16 Maj 2003 03:03 2701 8
  • #1 16 Maj 2003 03:03
    Tremolo
    Poziom 43  

Jak wiadomo LCD moga działać na rąd stały tylko zdecydowanie króciutko. Nawet potencjał na rękach potrafi wysterować. Chodzi mi o cos takiego aby za pomoca jakiegoś zadajnika szłoby dopinac sie do jednej cyfry wyświetlacza 3,5 cyfry 7-segmentów. Ma to zobrazować działanie tego typu sprzętu. Wykres nap zasilania...

Pyttałem się paru fachowców i wszyscy znaja się bardziej na samych sterownikach a ja bym potrzebował goły LCD... do pomiaru napięcia czy tez czegos takiego - najwazniejszy byłby przebieg prądu - z tego co widziałem w notkach katalogowych to jest nieciekawy do osiągnięcia.

ja się tez nigdy nie zagłębiałem - po prostu LCD działało i tyle

Więc moje pytanie brzmi jak się to zasila ? Wiem zę tam sa wyprowadzenia odpowiedzialne za kontrast... itp. Ale ani aplikacji nie widziałem - sorry możę słabo tu szukam = juz póxno.

w mądrych książkach piszą:

Doprowadzenie napięcia zmiennego o amplitudzie 3 - 10 V i częstotliwości 25 - 1000 Hz powoduje równoległe ustawienie dipoli ciekłego kryształu, dzięki czemu uzyskuje się rozproszenie w dolnym polaryzatorze. W wyniku tego rozproszenia kontrast wynosi ok. 40:1. Sposób działania został ukazany...więc wystarczy zwykły sinus czy prostokąt?

0 8
  • Mitronik
  • #2 16 Maj 2003 11:54
    Maciej256
    Poziom 13  

Ja wiem tylko że LCD są zasilane napięciem zmiennym. Może to byc fala prostokątna. Do sterowania wyswietlaczem 7-segmentowym LCD można użyć układ 4543. Posiada on wejście kluczujące na które należy podać sygnał prostokątny.Dokumentacja w załączniku

0
    Załączniki:
  • Mitronik
  • #4 16 Maj 2003 14:35
    Tremolo
    Poziom 43  

chodzi mi teraz o bezpośrednie sterowanie prosto z zasilania bez jakiejś zabawki - bo widz eosobiście że jest mozliwe zasilanie prostokącikiem odpowiednich wyprowadzeń :) - miedzy skrajny LCD a środkowe piny podłącza się napięcie zmienne i mnie to działa :)

0
  • #5 16 Maj 2003 19:14
    Marek81
    Poziom 19  

Podajesz 60 Hz / 5 V pomiędzy elektrodę COM (wspólną), a segment. Powinno działać.
    Najlepiej podać dwa przebiegi, jeden zwykły, drugi odwrócony, np. na inwerterze. W ten sposób pomiędzy tymi elektrodami napięcie zmienia się plus - minus 60 razy na sekundę. :)

Pozdrawiam.

P.S. Oczywiście prostokąt

0
  • #6 17 Maj 2003 16:31
    Tremolo
    Poziom 43  

takie coś żeby szło w obu kierunkach da się zrobić półokres 1/120 sekundy na TTL-ku, dwa inwertery w sprzężeniu pojemnościowym więc chyba tak sobie zrobie tam. Jeszcze tylko metoda - lepiej samemu dojść gdzie jest com czy próbowac znaleźc w necie danych katalogowych 3,5 cyfrowego wyświetlacza... czyli sprawa załatwiona - dzieci beda mogły sobie zmieniac intensywność w zalezności od f.. i napięcia :) dzięki !

0
  • #7 17 Maj 2003 16:50
    elektryk
    Poziom 42  

Tremolo niestety nie rozumiem Twojego ostatniego postu :( To miało być pytanie czy stwierdzenie?

0
  • #8 24 Maj 2003 17:04
    Tremolo
    Poziom 43  

czy tym wejściem taktującym cd4543 jest LD ? gdy LD=0 -> a=0, b-0 c-... h=0
    a potem wraca do normy przy LD=1

a jeszcze jedno pytanie gdzie się podłącza COM ?

0
  • #9 24 Maj 2003 22:52
    Marek81
    Poziom 19  

Z noty katalogowej 4543B wynika, że wejście LD steruje zatrzaskiem (LATCH) i chyba 1 powoduje zapis, a 0 to zapamiętana wartość.
    Co do sterowania LCD, to piszą: "When the HCF4543B is used for LCD applications, a square wave must be applied to the PHASE input and the backplane of the LCD device." Czyli na wejście PH (PHASE) i do elektrody COM wyświetlacza należy podać przebieg fali prostokątnej.
    Załączony tam schemat pokazuje jak wejście PH moduluje sygnały wyjściowe do segmentów.
    Natomiast przy sterowaniu wyświetlacza LED na PH podaje się 0 lub 1, w zależności od tego, czy jest on ze wspólną katodą, czy też ze wspólną anodą.

Pozdrawiam.

0