Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner Unitra Eltra t8015 - schemat montażowy poszukiwany.

ambitioushunter 10 Mar 2006 14:17 2749 10
  • #1 10 Mar 2006 14:17
    ambitioushunter
    Poziom 11  

Witam! posiada może ktoś schemat montażowy do tunera unitra eltra t8015? chcę go przestoić na aktualne pasmo UKF, dorwałem już schemat ideowy, ale problem polega na tym, że niewiele elementów w głowicy posiada oznaczenia, tak więc nieciekawie się zrobiło. wiem że można te kondensatorki prosto namierzyć poprzez sprawdzeie ich pojemności, ale ze schematem czułbym się pewniej. Z góry dzięki za odpowiedź (i). Aha, gdyby ktoś mi takowy schemacik udostępnił bez prowizji punktowej (zważywszy na stan mojego konta na elektrodzie), byłbym wdzięczny.

0 10
  • #2 10 Mar 2006 15:21
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...

1
  • #3 10 Mar 2006 17:12
    Darserw
    Poziom 26  

Jaki symbol ma głowica? GFE....

0
  • #4 15 Mar 2006 13:12
    ambitioushunter
    Poziom 11  

hmm, nie patrzyłem dokładnie i za bardzo nie wiem o co Ci chodzi. Głowica zbudowana jest na tranzystorach bf961. Cociaż w sumie juz mi ten schemat nie jest absolutnie niezbędny, bo namierzyłem już poszczególne elementy podlegające wymianie. Mam pytanie : dlaczego w sumie wymienić trzeba kondensatorek 2.2 pF na 1pF ( od ARCz)? z góry dzięki za wszelakie odpowiedzi....

0
  • #5 15 Mar 2006 17:25
    psooya
    Poziom 36  

przestrojenie tej głowicy robi sie z zamknietymi oczami w tym tunerze jest zintegriowana głowica z płta usuwasz wszystkie kondki po około 20 piko róznoległe do trymerów i już masz zrobione potem tylko ręcenie na pokrycie pasma i wzmocnienia . Kondka w Arcz nie trzeba wymienić. Powodzenia (strojenie to fajna zabawa tylko pracochłonna. Dużo tego przestoiłem :D )

Dodano po 3 [minuty]:

Wymiana kondka Arcz powoduje zmniejszenie przeciagania ze stacji słabej do silniejszej znajdujacej sie blisko słabej stacji (bardzo blisko) Ja tego kondka nie wymieniałem i było dobrze. gdybi ci brakło do pokrycia pełnego pasma Heterodyny to wtedy mozesz wymienić kondka poszerzy to zakres przestrajania się heterodyny. Sprzwdź napiecie na varicapach powinno być od 3 do 25 V jak nie jest to skoryguj bo ci sie zakres nie pokryje Pozdro

0
  • #6 15 Mar 2006 17:42
    Andychab
    Poziom 27  

Posyłam pełne dane dot. przestrojenia tego tunera na PW.
    Pozdrawiam

0
  • #7 16 Mar 2006 14:40
    ambitioushunter
    Poziom 11  

Dzięki bardzo za nadesłane odpowiedzi.Dziż spróbuje trochę przy nim pogrzebać;) mam jeszcze jedno niedyskretne pytanie: żeby podpiąć sygnał wychodzący z heterodyny do analizatora widma, sygnał należy wziąć z g2 tranzystora T303 (BF961) ( wspólny węzeł z C352 (1n) oraz R326 (100k) ? W instrukcji przestrajania tego tunera napisane jest cyt. "...Dla górnej wartości napięcia strojenia (pokretło strojenia w położeniu górnym skrajnym zakresu UKF) regulować górną częstotliwość heterodyny na wartość 118,7 + 0,5 MHz przy pomocy trymera 3,5/12 pF itp itd.To samo tyczy się dolnej częstotliwości heterodyny (98,2 - 0,5 MHz) dla dolnej wartości napięcia strojenia. Tak więc wartość wychodzącej częstotliwości można odczytać w punkcie który opisałem wyżej??? Zależy mi na uruchomieniu tego tunerka bo to w sumie fajny sprzęcik, ma swój klimat:) nie to co plastkiowe zabawki z typu jakieś tam clatronic, first austria i philipsy z lat '90...[/url]

Dodano po 1 [minuty]:

aha, i sorry za błędy które nieopatrznie popełniłem ( "dziś) :)

0
  • #8 16 Mar 2006 15:36
    Andychab
    Poziom 27  

Sama metodyka strojenia bardzo dobrze jest przedstawiona w SE 2/99 na przykładzie Radmora , ale tak jak moi szanowni przedmówcy pisali jest to głowica "bezproblemowa" w przestrajaniu , strojenie heterodyny - wystarczy znaleźć dwie stacje blisko krańców zakresu i do nich dostroić obwody.
    Pozdrawiam

0
  • #9 16 Mar 2006 19:09
    psooya
    Poziom 36  

podstawy przestrajania moge zestanować z SE i podesłać na PW tylko napisz Ja te tyunery stroiłem wszystkie modele i musze przyznać że głowica i tor p.cz chodzi nie dużo gorzej to głowicy GFE110 w tunerze AS952. Ja dokonałem modyfikacji p.cz w tym T...... wymieniłem filtry p.cz na Murraty 10,7J co poprawiło selektywnosc i to znacznie przy niewielkim zwiekszniu przesłuchu oraz wyminiłem dwa opory w dekoderze stereo na 27k od reguulacji przesłuch tylko nie pamietam co tam było ale chyba za 39K i ponownie zestroiłem przesłuch do kodera stereo. (Później dorobiłem do niego sysnteze hehe ale to już inna bajka) Pozdro

0
  • #10 17 Mar 2006 13:59
    ambitioushunter
    Poziom 11  

do <psooya> : chetnie dowiem sie male co nieco na temat przestrajania radioodbiornikow, w domu czeka na reanimacje Viking rms404, ktory takze wypadaloby przestroic:) tak wiec jesli bys mogł, to prosiłbym o wysłanie mi tych materiałów na mojego maila. a co do t8015, to jestem juz bliski celu, po prostu podpiałem wyjscie mcz do oscyloskopu, na wejscie zamiast anteny podalem sygnal z generatora am/fm o konkretnej czestotliwosci i regulowalem heterodyne i obwody wzmacniacza... ale pewnie bede musial poprawis luty, bo podejrzewam ze cos dodatkowo jest nie tak.

0
  • #11 05 Kwi 2006 15:28
    ambitioushunter
    Poziom 11  

Tuner już przestrojony, jestem zadziwiony jego naprawdę dobrym działaniem:) Ładnie łapiue stacje, nawet z antena w postaci zwykłego przewodu.Dzięki za wszystkie odpowiedzi.Pozdrowienia!

0