Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik radiowy - 15km na częstotliwościach 88-108MHz. Da się zbudować?

michal777 10 Mar 2006 15:51 6697 18
  • #1 10 Mar 2006 15:51
    michal777
    Poziom 10  

Witam!

Czy możliwe jest zbudowanie nadajnkia radiowego o zasięgu 15 km na częstotliwościach 88-108MHz domowymi metodami, a jeśli tak to jaką on będzie miał moc. Jeśli to możliwe to prosze o schemat.

0 18
  • #2 10 Mar 2006 16:13
    gimof
    Poziom 27  

Jest możliwe domowymi sposobami, schematów jest pełno, jest to nie legalne, bez anteny to trzeba będzie olbrzymią moc.

0
  • #3 10 Mar 2006 16:30
    michal777
    Poziom 10  

a czy coś takiego będzie możliwe do zrobienia na jakiś innych częstotliwościach tak żeby było legalnie i dałom się wykonać w domu, ale wtedy przydał by mi się odbiornik najlepiej sprzęgnięty z nadajnikem i ile mogą kosztować części na coś takiego.

0
  • #4 10 Mar 2006 16:49
    gimof
    Poziom 27  

Jeżeli do zwykłych rozmów to CB radio jest godne polecenia.

0
  • #5 10 Mar 2006 16:58
    tumeks
    Poziom 17  

hehe żeby zrobić CB radio to już lepiej go kupić. ceny na allegro są od 60 zł (podstawa AM) na łączności DX (międzykrajowe) ok. 300zł. ale jak potrzebujesz na 15 km to onwa mk1 z powodzeniem ci bedzie służyć. na CB już nie trzeba mieć pozwolenia, jedynie na antene na dachu. a jeżeli chcesz dłuższe odległości małym radyjkiem to polecam radiotelefony przenośne na cz. VHF (ale na częstotliwości w których nikt nie nadaje), lub też radiotelefony na pasmo PMR (są sprzedawane w parach) to wcale nie trzeba mieć pozwolenia, pozdrawiam

0
  • #6 17 Kwi 2006 18:40
    danielcyk
    Poziom 10  

Hej koledzy
    Mam takie pytanie, bo chciałem założyć radyjko, ale potrzebuje nadajnik radiowy gdzieś na odległość 25 KM :) dało by się coś takiego zrobić ?? Domowymi sposobami ? I ile to by gdzieś tak wyniosło ??

Dałem tu jakiś schemat ale nie wiem czy on byłby dobry na taką odległość. Jak ktoś by wiedział jak to zrobić to byłbym wdzięczny za pomoc

Proszę o szybką odpowiedź.

0
  • #7 17 Kwi 2006 19:20
    Dj Gacek
    Poziom 15  

I po co wam to? Przez to dziadostwo bedziesz miał same problemy! Przeczytaj sobie poradnik ukf i już coś bedziesz wiedzał! Najpierw sie naucz a potem rób...

0
  • #8 17 Kwi 2006 19:36
    pancernik
    Poziom 10  

Wszystko (no prawie wszystko) da się zrobić metodą chałupniczą. Większość pirackich rozgłośni radiowych posiada nadajniki typu Made In Home.
    Na zasięg nadajnika składa się wiele czynników, więc trudno podać tu konkretną moc żeby zasięg był ok. 25 km.
    Jeśli masz pojęcie na temat budowy nadajników temat jest otwarty i prosty. Jeśli nie to muszę Cię zmartwić. Droga do zbudowania poprawnie działającego nadajnika jest długa. Technika w.cz. nie jest dziedziną prostą i łatwą. Czasami prościej jest zakupić gotowy nadajnik.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=98393484

0
  • #9 17 Kwi 2006 20:55
    djbpm
    Poziom 21  

Ten schemat w zalaczniku to jest jakis generator kwarcowy z modulacja AM. Nie wiem do czego Ci to potrzebne, ale mocy to moze miec najwyzej kilka W a to na 25 km napewno nie wystarczy, no i chodzi na niskich czestotliwosciach (fale srednie, dlugie, czy jakostak)
    Nie wiem jaki jest poziom Twojej wiedzy, ale puki nie rozumiesz jak dziala tranzystor, i obwod rezonansowy, to nie bierz sie za nadajniki, bo nic z tego Ci nie wyjdzie. Jak zaczynasz prawie od zera, to zbudowanie w miare poprawnie dzialajacego nadajnika wyjdzie Ci moze po 2 latach kombinowania.
    Pozdrawiam!

0
  • #10 17 Kwi 2006 21:54
    barti223
    Poziom 20  

Podstawa to antena i stabilne zasilanie !!
    Schemat jak znajdziesz na jakieś 10km to jeszcze trzeba ci "dopałke", mam taki schemat dopałki, kiedyś ściągłem, nie robiłem ale działa na pewno i jest bardzo prosta w wyoknaniu, (10cewek,10kondów,1 tranzystor)

0
  • #11 20 Kwi 2006 22:40
    danielcyk
    Poziom 10  

CHOPY MAM TAKIE PYTANKO
    DALO BY SIE ZROBIC ZE ZWYKLEGO RADIA NADAJNIK RADIOWY
    BO SLYSZALEM ZE SIE DA TYLKO NIEWIEM CZY TO PRAWDA

Moderowany przez TONI_2003:

... nie krzycz , nie używaj Caps Locka !

0
  • #12 21 Kwi 2006 11:27
    djbpm
    Poziom 21  

ze zwyklego radia mozna wykorzystac heterodyne jako generator. Jesli jest przestrajana napieciowo to mozna to nawet modulowac, ale szkoda psuc radio zeby wykorzystac z niego sama haterodyne. Do tego trzeba dorobic separator, wzmacniacz, tor m.cz...

0
  • #13 21 Kwi 2006 20:20
    danielcyk
    Poziom 10  

mam jeszcze jedno pytanko jaki byłby koszt zbudowanie nadajnika radiowego o zasięgu ok 30 KM :] jak by ktoś może wiedział to prosze o odpowiedź
    i jeszcze jak można by było prosić o cene każdej części przymiarkowo

0
  • #14 22 Kwi 2006 14:21
    djbpm
    Poziom 21  

Ze 40w to by musialo miec minimum, oczywiscie antena tak wysoko, zeby z jej pozycji bylo widac na te 30km.
    Koszt za czesci 150 - 250 zl + okolo 3 dni roboty doswiadczonej w temacie osoby, jesli wszystko ruszy od kopa.
    Pozdrawiam!

0
  • #15 23 Kwi 2006 09:58
    barti223
    Poziom 20  

djbpm masz racje
    Antena odgrywa dużą role.
    Nawet jeżeli byś miał te 70w to przy antenie z kabla i tak nie będzie dobrego wyniku.
    Pozdrawiam barti223!

0
  • #16 23 Kwi 2006 17:18
    danielcyk
    Poziom 10  

czyli antena musi być dość wysoka :( żeby to dobrze chodziło i był duży zasięg

0
  • #17 23 Kwi 2006 19:37
    szerloc1
    Poziom 18  

tak wysoko ale to nie wszysko antena musi byc dopasowana do czestotliwosci i jeszcze musi miec cos takiego co sie nazwywa balun 1 do 1

0
  • #18 23 Kwi 2006 19:56
    c2h5oh
    Moderator

Cześć .

szerloc1 napisał:
    tak wysoko ale to nie wszysko anena musi byc dopasowana do czestotliwosci i jeszcze musi miec cos takiego co sie nazwywa balum 1-1

Masz rację , że do takiego czegoś jak anena , to musi być balum 1-1 .

Natomiast , jeżeli ktoś użyje anteny , to zastosuje balun 1 do 1 .

0
  • #19 25 Kwi 2006 00:04
    adamlen1
    Poziom 15  

Witam, oj coś nie dokładnie z tą anteną. Półfalowa antena nie musi mieć żadnego balunu, nie piszcie jeżeli nie jesteście pewni co to jest ten balun. Tu jest link do nadajnika https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic496158.html,, może sie przyda. A żeby dostroić antene z nadajnikiem trzeba mieć przyżądy.Używanie takiego czegoś jest sprzeczne z prawem. pozdro

0
  Szukaj w 5mln produktów