Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator wysokiego napięcia

agrzebyk 03 Feb 2009 19:22 374208 1528
 • #1441
  lechoo
  Level 39  
  Jeśli chodzi o kondensatory - to ja podejrzewałbym ten rezonansowy (włączony równolegle z pierwotnym), jeśli złapie przerwę po nagrzaniu (a może grzać się dosyć mocno) to takie efekty mogą występować.
 • TermopastyTermopasty
 • #1442
  Otaku9
  Level 23  
  Jest jeszcze taka możliwość że któryś tranzystor ma wade fabryczną, np nie wytrzymuje pracy impulsowej, po czym się zwiera, lub coś podobne temu.
  Oczywiście warto też zmienić kondensator rezonansowy, choćby dla pewności wyeliminowania go, jako powód problemu.
  Co do zasiania, ZVS rusza nawet na 40W!
  To ważne, kiedyś męczyłem się długo zanim dopasowałem odpowiedni zasilacz. Różnica pokazuje się w kształcie i kolorze łuku. ten jest mniejszy i dużo szybciej gaśnie.
  Jako ekran- owiń kable bramek folią aluminiową, nawet nieuziemiona powinna pomóc.
  Trafo WN może działać, nawet z całkiem dużymi uszkodzeniami mechanicznymi. Kiedyś z nudów podłączałem ZVS do takiego, a to o dziwo działało.

  Dodano po 10 [minuty]:

  Męczyłem dziś pasek generatora Van der Graafa. Dopiero po 5 godzinach ten poddał się mojej myśli technicznej.

  Jezeli ktoś kiedyś będzie zabierał się za tą konstrukcje służe radą, by nikt nie musiał popełniać tych błędów co ja.
 • #1443
  tomek122
  Level 21  
  Co do tranzystorów, to zmieniałem już i nie było różnicy. Proponujecie też zmiane kondensatora rezonansowego. Jak znajdę trochę czasu to go zmienię i zobaczymy czy to coś zmieni.
  Co do tego kondensatora, to obecnie mam 3x 0,22nF na 250V, chodź na schemacie jest na 400V. Jednak moje zasilanie wynosi 35V, więc chyba powinny wytrzymać?
  Mam jeszcze trafo WN z monitora 14 calowego, ale ono chyba nie wytrzyma około 100W, bo w porównaniu do tego co mam obecnie to jest malutkie.


  Jak zrobię (nie wiem kiedy bo to kwestia kasy) moją elektroniczną cewkę tesli, to też kusi mnie zrobić generator Van der Graafa. Jak by co to będę wiedział do kogo się zgłosić :D .

  Jaki wachlarz rozpiętości pojemności mogę zastosować jeśli chodzi o kondensator rezonansowy?
  Czy może być też na napięcie np. 250V jeśli moje zasilanie wynosi 35V?

  Drugie pytanie to czy mogę nawinąć 2x5 zwoji zamiast 2x4 na trafie WN?
  Oraz czy te 2x5 obniży mi napięcie (WN) a zwiększy prąd?
 • TermopastyTermopasty
 • #1444
  Otaku9
  Level 23  
  Jam mam 5+5 zwoi, co daje 10kV.
  Kondensator rezonansowy, zależnie od pożądane częstotliwości, od 10nF- 2,2uF, większych nie widziałem.
 • #1445
  raczek3
  Level 22  
  Witam czy można podłączyć pod jednego ZVSa 3 transformatory, do każdego transformatora oddzielne uzwojenie tzn. w ten sposób:
  Generator wysokiego napięcia
  i czy wtedy musze nawinąć inną ilość zwoi?
 • #1446
  eternal656
  Level 12  
  witam mam takie pytanko , zrobiłem ZVS
  piękne ma łuki 6 cm , ale jest taki mały problemik
  widziałem na necie że wystarczy pod łączyć cewkę do ZVS i można zrobić grzałkę indukcyjną , wykonalem to fajnie nagrzewa stal ale kondensator zaczyna sie palić i niewiem co teraz zrobić kond... m 0,68uF 250 V i nuzka się rozgrzew do czerwonosci (prawa )
  proszę o pomoc
 • #1447
  Frog_Qmak
  Level 25  
  Zastąpić kondensator kilkoma o mniejszej pojemności? Idą tam ogromne prądy, skoro przy niewielkiej oporności kond się tak grzeje
 • #1448
  Tomcheck
  Level 10  
  Witam ;) Zabralem swoj generator tesli do szkoly na prezentacje i dostalem 5 ;) jednak mam pytanie cewka dziala ale tylko jak do mojego ZVSa podlacze trafopowielacz z monitora. Jednak na ceramicznych cwekach mam wiekrzy luk co chyba onacza wiekrza moc :) problem w tym ze po poldaczeniu ceramicznych cewek moja Tesla ani drgnie :( jest na to rada? czy to po prostu nie chodzi i tyle?
  Pozdrawiam ;)
 • #1449
  _milcek_
  Level 19  
  Jest rada załatwić albo powielacz z TV albo diodę z telewizora. Często można spotkać białe ceramiczne ok 10cm długości. Popytaj w jakiś serwisach RTV lub u jakiś ludzi co się naprawą zajmują za darmo ci dadzą ze 3 sztuki.
 • #1450
  anonymousexd
  Level 24  
  http://c4r0.skrzynka.org/_hv/hv/sstc_sch_big.png

  Wie ktoś jakie napięcie powinno być na wyjściach GDT (mierzyłem multimetrem, 6V)? I jaką częstotliwość generuje ne555 z w/w linku(pewnie gdzieś w tym temacie znajdzie sie odpowiedź, lecz przeglądanie 50 stron dość długo trwa...!)
 • #1451
  hvman
  Level 18  
  Mierzenie zwykłym multimetrem bez TrueRMS nic ci nie da, nie ta częstotliwość. Zapewne jest tam 12V, bo takim napięciem są zasilane TC442x. A ne555 służy tutaj jako interrupter.
 • #1452
  spazz19
  Level 12  
  anonymousexd wrote:
  http://c4r0.skrzynka.org/_hv/hv/sstc_sch_big.png

  Wie ktoś jakie napięcie powinno być na wyjściach GDT (mierzyłem multimetrem, 6V)? I jaką częstotliwość generuje ne555 z w/w linku(pewnie gdzieś w tym temacie znajdzie sie odpowiedź, lecz przeglądanie 50 stron dość długo trwa...!)
  Nie zmierzysz nap na wyjściu GDT multimetrem... bez oscyloskopu nic tu nie zdziałasz, poza tym nawet nie trzeba oscyl. by wiedzieć jakie jest napięcie, myślenie nie boli.......... jak zasilasz driver nap. przypuścimy 15V to nap. na wyjściu gdt zależy od przekładni np. jak zastosujesz 1:1:1 to na wyjściu będzie +-15V.

  NE555 gen. czestotl. od kilku Hz do kilkuset Hz sam se to możesz policzyć
 • #1453
  anonymousexd
  Level 24  
  hvman wrote:
  Zapewne jest tam 12V, bo takim napięciem są zasilane TC442x.


  Odwracanie sygnału zrealizowałem na tranzystorach... w każdym razie są one zasilane z 12V.

  Co do interuptera, pytam właśnie, jaką on częstotliwość generuje!!
 • #1454
  raczek3
  Level 22  
  Witam chcę wymienić w ZVS'e IRF'y na IGBT'y czy takie IGBT'y mogą być? IRG4BC30FD wytrzymują 600V 31A bo cyba 42A które kosztują 13zł to nie trzeba. Czy do tych IRG4BC30FD trzeba dawać sterowniki bramek?
 • #1455
  slu_1982
  Level 26  
  Anony czytałeś opis jak to działa ? :
  How the coil works

  Here is an overview of the schematic and how the coil operates. In the top of the schematic we see the low voltage power supply section composed of a small transformer, 4 diodes, some caps and voltage regulators. The 7812 gives 12V at about 1A. This regulator should be heatsinked as it supplies the power to the demanding gate driver section. The 7805 supplies 5V for the logic ICs. U1 is any typical 555 running at about 200khz or so (this is not critical as long as it is running relatively fast, or about 1/2 the frequency you intend the coil to run at). Its sole purpose is to trigger the oscillation. There is a 100K resistor on its output that makes the 555 look "weak" to the input of the 74hc14. In fact, its *just* strong enough to trigger the 74hc14 (which is a hex inverter). Now, also on the input of the 74hc14 we see an antenna with a series capacitor. When the coil starts to oscillate, this antenna picks up a signal from the TC output and feeds it right back into the system. This signal looks "strong" so it overrides the 555 (U1). Now the coil is running from its own noise and will be perfectly in tune at all times! Also on the input are 2 1n60 germanium diodes. Their function is to clamp the antenna's voltage to the 5V and gnd rails so that we don't fry our 5V logic chip! The output of the 74hc14 is fed to the inputs of an inverting and non-inverting gate driver chip. They work in opposition creating an effective 24V peak to peak voltage across the primary of the 16T transformer. This transformer is just a small ferrite core wound by hand and is used to supply isolated gate driver signals to each of the MOSFETs. This transformer is known as a Gate Driver Transformer (GDT). Q1 and Q2 make up a half-bridge. One fet is on while the other is off. This creates a square wave across the primary of our TC of about 85V RMS (1/2 of the voltage supply, 170VDC). The MUR860 diodes are fast diodes there to catch any reverse current that is back flowing from the tesla resonator. D9 and C12 provide the DC for the half-bridge. The last piece of the puzzle is U5. Its another 555, but its running at a low pulse rate. This 555 controls the ON/OFF period of the tesla coil by enabling/disabling the gate drivers. The adjustment of R5 and R6 allows for a wide variety of spark outputs. You can also tailor the component values to your own liking. This makes for a really cool and small SSTC. With proper heatsinking on Q1/Q2 this thing should run for a long time. Just make sure the MOSFETs are not overheating!
 • #1456
  tomek122
  Level 21  
  Witam.

  Dzisiaj przewinąłem uzwojenie pierwotne na trafie WN z 4+4 na uzwojenie 5+5. Uruchomiłem ją i o dziwo problemy które wcześniej opisywałem się skończyły. Łuk jest taki jak powinien być i nie robi się przerywany.

  Ciekawi mnie trochę jak liczba zwoji mogła wpłynąć na prace mojej przetwornicy. Jeśli ktoś mógłby mi wyjaśnić to byłbym wdzięczny.
 • #1457
  Frog_Qmak
  Level 25  
  ja mam inne pytanie, a raczej problem odnośnie generatora na ne555. Przy zastosowaniu transformatora z prostownika samochodowego układ działa bez zarzutu, jednak gdy dam transformator 24V AC z mostkiem kondensatorem na wyjściu, mosfety palą się jak zapałki. Wydawało mi się, że może jakieś szpilki [pytanie skąd, skoro ostatni tranzystor spalił się podczas pracy, nie przy wyłączaniu], toteż zastosowałem szeregowo 3 diody zenera 15V tak, aby ominąć tranzystor i tamten również uległ uszkodzeniu. Sprawdzałem już irf640, irfp250, irfp450...
  Po prostu w czasie pracy tranzystor przechodzi na zwarcie. Co może być nie tak? Generator jak na schemacie
  Generator wysokiego napięcia
 • #1458
  zulugula
  Level 17  
  3 zenerki 15V w szeregu?? te od bramek? to da razem 45V a bramki mosfetów są na 20V-30V
 • #1460
  zulugula
  Level 17  
  Aa. spoko a masz ograniczenie napięcia bramki? jak to zasilasz 24VAC to max. napięcie 24*1,41=33,84 ,a oryginalnie tam nie ma zabezpieczeń i napięcie max. to 12V-15V
 • #1461
  slu_1982
  Level 26  
  Generator wysokiego napięcia

  Generator wysokiego napięcia

  Generator wysokiego napięcia

  Nowy jonolot 6ciokąt foremny, 140mm bok, zasilanie te samo 40-45kv korona 32mm, szerokość paska aluminiowego to 40mm
  Film:http://www.youtube.com/watch?v=q4D7FXYW_KA
  Sora za jakość, widać że napięcie troche za małe jest albo źle przyklejone są nitki i niestabilnie lata.

  Cewka tesli zapakowane 2 moty 4kv ciągnięte z tego ma być 0,8-1 kw wszystko zrobione tylko czeka całość na rurę PE czy podobną żeby można było do niej zapakować konda i zalać olejem. Uzwojenie pierwotne- al, więcej info znajdziecie tutej: http://myhv.pl/viewtopic.php?f=9&t=30

  Dodano po 4 [minuty]:

  [link=hyperlink url]http://www.youtube.com/watch?v=q4D7FXYW_KA[/link]
 • #1462
  Frog_Qmak
  Level 25  
  lifter ładny, jednak chyba niepotrzebnie obciążasz go tą balsą na dole, chodzi o dodatkowe poziome rusztowanie. Wystarczy przykleić folię do pionowych nośników drobinkami taśmy, lub kropelką kleju i to wystarczy. Spróbuj je delikatnie obciąć żyletką, ta nadmiarowa masa w połączeniu z niedużą mocą prawdopodobnie jest przyczyną niestabilności (oczywiście przy równych nitkach). Jeżeli jonolot ma nadwyżkę mocy jest stabilny, bo po prostu "wisi" na nitkach.

  cewka- rewelacja


  zulugula sterownik jest zasilany oddzielnie, dwunastoma voltami. A może przy impulsowej pracy w uzw pierwotnym generują się jakieś szpilki, podobnie jak w cewce zapołonowej?
 • #1463
  marpol1992
  Level 10  
  Witam!
  Jestem w trakcie budowy flybacka drivera i mam taki dylemat że nie wiem jakich diod prostowniczych użyć a mam : 1N4007, 1N4001, 1N4002, PR1503, FR107, RGP1OJ, BYW27-100, BYT52D, 1N5061, RL257.Które by się najbardziej nadawały ? pozdrawiam ;-)
 • #1464
  zulugula
  Level 17  
  Frog_Qmak- W wtórnym mogą sie te szpilki pojawiać, ale powinna zadziałać dioda w tranzystorze.

  marpol1992- ja bym dał te FR107 chociaż podobno nawet na 1N400X też działają.
 • #1465
  Frog_Qmak
  Level 25  
  a jakieś inne pomysły? dziwne jest, że nawet na 450'tkach o dopuszczalnym napięciu 500V się paliły...
  nie jest to na pewno wina przegrzania, mosfet jest zamocowany na solidnym radiatorze z wentylatorem
 • #1466
  anonymousexd
  Level 24  
  Dziś rozłożyłem na czynniki pierwsze spaloną cewke zapłonową, mam zamiar przewijać spalone uzwojenie wtórne... i mam do was pytanie, brał sie ktoś kiedyś za to?
  Zastanawiam sie czy nawijać też od nowa pierwotne.. i czy wykorzystać oryginalną obudowę cewki, czy może wszystko w coś lepszego opakować....

  Tak wygląda rdzeń z mojej cewki
  Generator wysokiego napięcia
  jak widać składa sie on z kilkunastu cienkich blaszek, pomyśleć że na czymś takim można uzyskać 60kV (tyle z takiej cewki wyciągnąłem).
 • #1467
  slu_1982
  Level 26  
  Frog_Qmak wrote:
  a jakieś inne pomysły? dziwne jest, że nawet na 450'tkach o dopuszczalnym napięciu 500V się paliły...
  nie jest to na pewno wina przegrzania, mosfet jest zamocowany na solidnym radiatorze z wentylatorem  ale pamiętaj że jest ograniczone napięcie pomiędzy G a S do ok. 16V...
 • #1468
  Misian@
  Level 27  
  Witam!

  Palenia się tranzystorów może być spowodowane też za dużym impulsem na zasilaniu, tranzystor nie zdąży się nawet zagrzać a już jest trup.

  Ja pozbyłem się jakichkolwiek problemów z ZVS budując całkowity układzik na dużym radiatorze i zaopatrując cały ZVS w 16 sztuk IRFP260
  Teraz jak dopiero przeciągnę transformatory to się układzik zatyka, a mam 2 trafa TS90/16 połączone równolegle (w sumie 180W) a wyciągam z nic do 400W a w granicach 450W układzik się zatyka, ale jak przerwę łuk to układ wraca do swojej jałowej częstotliwości. U mnie to jest 6,8kHz a jak zapalę łuk to skacze mi do ~23...25kHz i czym bardziej obciążam układ tym bardziej spada.

  Ktoś tu pisał że wieczór było wszystko ok a rano jak załączał to już trup. Prawdopodobnie przy wyłączaniu, lub załączaniu powstały piki które przebiły poprostu wnętrze tranzystorów, ja raz tak miałem w moim wcześniejszym ZVS na 6 sztukach chyba IRF640, wszystko było ok jak zasilałem je trafami o mocy 180W, ale jak podłączyłem trafo 600W (32VDC na zasilaniu) to na dzień dobry mi ujarało cały układ. Pozbyłem się tego problemu dodając na zasilania trafa (230VAC) "szybki" soft start.
  Jak dobrze pamiętam to dałem chyba opornik 1kΩ 5W i przekaźnik który sie załączał po ~0,5s i problem zniknął.

  Pozdrawiam
 • #1469
  lukasb9
  Level 28  
  Frog_Qumak - Twój układ działa tak jak typowa "lampa plazmowa" opisywana w EP. Zwróć uwagę co dzieje się z napięciem samoindukcji uzwojenia pierwotnego po wyłączeniu klucza, zakładając, że uzwojenie wtórne masz rozwarte napięcie samoindukcji osiągnie wartość ograniczoną głównie pojemnością międzyzwojową uzwojenia wtórnego. Zaletą układu z Twojego schematu jest to, że napięcie na uzwojeniu pierwotnym i wtórnym osiąga znacznie większe wartości niż wynikało by to z przekłądni zwojowej transformatora (to dlatego w takim układzie z NE555 łuk zapala się z dużo większej odległości niż w układzie ZVS zasilanym tym samym napięciem).
 • #1470
  Frog_Qmak
  Level 25  
  :arrow: slu1982
  wiem, dlatego też próbowałem 450'tkę o większym napięciu bramki, jeżeli dobrze pamiętam 30V, pozostałe mosfety mają +/- 20

  :arrow: Misian@
  soft start to dobry pomysł, dodatkowe zabezpieczenie nie zawadzi

  :arrow: lukasb9
  co więc proponujesz? Wydawało mi się, że zenary wystarczą...
  dodać jeszcze na uzwojeniu pierwotnym?