Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia

agrzebyk 23 Wrz 2006 10:56 352206 1528
  • #31 23 Wrz 2006 10:56
    zibias21
    Poziom 2  

Nono niezły rentgen. Czy możesz powiedzieć jak zrobiona jest głowica?
    po zdjęciach widać że ma niezłe skupienie wiązki.

A swoją drogą zainwestowałbym w spor e ilości ołowiu, i pytanie
    czy piętro niżej ktoś nie mieszka ;)

• #32 24 Wrz 2006 20:35
    ras
    Poziom 13  

Ładna maszyna :D Też radzę zdobyć ołów ;)

Ja chciałem się zapytać jaki wpływ ma raster nawijanego uzwojenia pierwotnego trafa WN (odległość miedzy zwojami). Wpływ na indukcyjność to jasne ale jaki na generowane napięcie :)

• #33 24 Wrz 2006 20:41
    methyl
    Poziom 16  

Głowica będzie obudowana osłoną blokującą promieniowanie ktore wyszło tam gdzie nie powinno ale to tylko dla poprawy jakosci zdjęć. Wiązka jest skupiana a właściwie kolimowana przez samą konstrukcję antykatody a dokładniej miedzianej głowicy. Sama lampa w osłonie plastykowej jest wypelniona olejem transformatorowym.
    Sąsiedzi bać sie nie muszą, ściany i podłogi zostały sprawdzone, do 100kV jest całkowicie bezpiecznie, zatrzymuja wszystko. Efektywne napięcie na tej głowicy jest około 70-80kV więc tym bardziej bezpiecznie.
    Podczas naświetlania które trwa 2-3 sek nikt nie może przebywać w pomieszczeniu, wszystko uruchamiane jest zza sciany. Promieniowanie rentgenowskie przepięknie sie odbija, rozprasza w skutek czego w całym pokoju nawet z tyłu głowicy wystepuje szkodliwe jego natężenie.
    Nie istnieje z resztą bezpieczna ilość promieniowania, każda dawka jest szkodliwa i należy się przed nią chronić. Posiadam czułe urządzenia pomiarowe, dozymetryczne więc wszystko jest pod kontrolą i sam tez śpię spokojnie.

--ras -- :
    odstępy między zwojami nawiniętymi na trafie WN nie mają żadnego znaczenia a dokładniej żadnego znaczącego wpływu na efekt działania.
    Kondensatory tez prawie dowolne, wcale nie musza być super ekstra.
    Diody szybkie moga być wymontowane z zasilacza od PC-ta. Rezystory nie musza mieć sciśle takich wartości. Dławik tez na oko, a tranzystory kluczujace to mogą być zwykłe IRF . Idealna sprawa :D

• #34 24 Wrz 2006 21:15
    ras
    Poziom 13  

Ja posiadam BUZ90A trochę słaby ale tylko to mam na wyższe napiecia więc jutro postaram się na nim wystartować.

• #35 24 Wrz 2006 21:48
    methyl
    Poziom 16  

mysle ze go zabijesz prądem w kilka sekund :)
    poszukaj tranzystora na napięcie 3-4X takie jak zasilania i wytrzymującego 10-15A minimum. Juz IRF 540 byłby lepszy, kosztuje 2,5pln

• #36 25 Wrz 2006 10:18
    ras
    Poziom 13  

Wiem, że był by lepszy ale ja mam IRF9540N ze 4 sztuki a do sklepu mi sie nie bardzo chce ;) Jak go ubije to się zmotywuje i tak biedaki leżą już pare ładnych lat :D No a pozatym ja mam trafo 90W więc jeszcze nie tak wiele.

• #37 15 Paź 2006 16:34
    lechoo
    Poziom 39  

@ras
    IRF9540N mogą być - ale pamiętaj, że mają kanał typu P. Musisz w układzie odwrócić polaryzację wszystkich diod oraz zasilania.

• #39 20 Paź 2006 23:49
    air1234
    Poziom 10  

Witam, a moze to da sie zastosowac troszke inaczej :) zastanawiam sie czy jest moliwosc regulowania tego napiecia wyjsciowego najlepiej plynna w zakresie do 70kV z dostepnym pradem do 50mA - moze da sie to zastosowac do elektryzowania farby proszkowej i malowania proszkowego. Moze jakies inne pomysly... Pozdrawiam

• #40 21 Paź 2006 22:40
    ras
    Poziom 13  

To jest moc około 3,5kW w tym układzie ni bardzo da rade. Może na trafie od neonów by takie coś zrobić.

• #41 25 Paź 2006 09:39
    methyl
    Poziom 16  

air1234 napisał:
    Witam, a moze to da sie zastosowac troszke inaczej :) zastanawiam sie czy jest moliwosc regulowania tego napiecia wyjsciowego najlepiej plynna w zakresie do 70kV z dostepnym pradem do 50mA - moze da sie to zastosowac do elektryzowania farby proszkowej i malowania proszkowego. Moze jakies inne pomysly... Pozdrawiam

nie znam się na malowaniu elektrostatycznym ale jakos mi sie nie wydaje aby potrzebny był tam prąd 50mA. Jak na mój rozum to wystarczy tam 500uA. Układ tu opisywany wraz z powielaczem bez problemu da napiecie 70kV i prąd kilka mA. 3,5kW też da rade wycisnąć po drobnych zmianach w układzie :)

• #42 03 Lis 2006 20:46
    methyl
    Poziom 16  

jesli chodzi elektrostatyke :D
    przetworniczka na 1 szt 2n3055 i 2 rezystorach zasilane z trafka 100W a sam transformator HV najmniejszy jaki miałem rdzeń, chyba od JUNOSTA TV . Powielacz na paru diodach TV i paru kondach 15kV/1nF.
    Iskra do 15 cm ale zmniejszylem do 11 przerwę bo strzelało mi w oleju :D

POzdRawiam

• #43 03 Lis 2006 23:47
    Krokus22
    Poziom 19  

Świetne efekty, ale 2 pytania:
    1. Skąd kondensatory na 15kV takiej pojemności? Ja mam 2 sztuki 47nF/15kV :)
    2. Te "cewki" służą do ograniczenia prądu, przy takich prądach stanowią chyba niezłą reaktancję, jeśli jestem w błędzie, to mnie poprawcie.

• #44 04 Lis 2006 01:00
    methyl
    Poziom 16  

kondy są kupione :) ale można tez pozwijać sobie folie ALu z polietylenową lub dla ambitnych z estrofolem.

Cewki ??? jakie cewki ? jesli chodzi ci o te zawijasy na przewodach przed iskrownikiem to tylko dlatego ze mialem za duzo przewodu i sobie skróciłem :)

• #45 07 Lis 2006 18:16
    Krokus22
    Poziom 19  

Hmm, zauważyłem, że kupione. Mnie interesuje, gdzie takie cudeńka kupić, ja okazyjnie wyrywałem na allegro, ale niestety brak mi ciągłych dostaw, a takie kondensatorki są idealne do marxa. Pozdrawiam.

• #46 10 Lis 2006 15:25
    methyl
    Poziom 16  

kupić cięzko :) polecam Ebay.com , sporo tego tam.
    do marxa wole wieksze pojemnosci niz 1 nF :D skladaki albo nawijane samemu. to dopiero huk, kiedy zrobisz marxa z kondów 20nF/40kV nawinietych recznie :D

• #47 12 Lis 2006 00:38
    Krokus22
    Poziom 19  

Ja do kondensatorów używam folii PE tej żółtej - stopair do izolacji paroizolacyjnej, ale takie kondestatory są ogromne, przecież nawet rolkowy 20nf jest olbrzymi, a co dopiero np 10 takich. Druga sprawa, masz może jakieś doświadczenie z międzynarodowymi transakcjami, jak wygląda kwestia przesyłki i płatności, jakie koszta, byłbym bardzo wdzięczny, Pozdrawiam, Łukasz.

• #48 13 Lis 2006 14:11
    d.d
    Poziom 20  

witam
    trafiłem na ten post przez przypadek
    mam już na swoim koncie wiele generatorów HV
    i dwie cewki tesli
    wczoraj mi się nudziło więc postanowiłem se zbudować ozdobe do pokoju
    chcę zrobić dyski plazmowe
    kombinowałem całą noc z przetwornicą którą zrobiłem na ne555
    to jest jakiś koszmar
    było takie głośne że pobudziłem wszystkich w domu i musiałem zaprzestać działań
    no i jak wspominałem trafiłem na ten post
    postanowiłem to zbudować
    no i masakra
    to jest jakiś wypas
    nie dosyć że w ogóle tego nie słychać to przy 12v 500ma daje lepszy efekt jak był na ne555 przy 18v 3A

• #49 13 Lis 2006 15:46
    methyl
    Poziom 16  

:) z prostych przetwornic ta jest chyba najlepsza.
    lepsze wymagaja wiekszej ilosci elementów sterujących mosfetami.
    Mam kilka sprawdzonych schematów.

Co do "dysku plazmowego" to kiedys widziałem pobieżnie cos takiego i mysle iż powinno wygladac to tak ze mamy 2 plyty szklane w pewnej
    odleglosci od siebie i 2 elektrody. Jedna elektroda centralna, druga na obrzezu kola. Wypelnienie przestrzeni miedzy dyskami w postaci plastykowych perełek. Do tego ta wypelniona przestrzen wypelnic nalezy gazem szlachetnym. Do dyspozycji mamy raczej tylko argon. Jest tani i ladnie sie jonizuje. Kupilem swego czasu na allegro butle z argonem + reduktor i mam za soba sporo z nim doswiadczen więc to co piszę to raczej pewne rzeczy. Regulując cisnienie argonu w dysku a mysle ze powinno byc niewiele niższe od atmosferycznego, powiedzmy jakies 60%-70% i zasilajac roznymi zrodlami wysokiego napiecia, mozna uzyskac rozne efekty. Jeśli zasilisz to z przetwornicy wysokiej czestotliwosci to uzyskasz dlugie wijące sie wyladowania, jesli zasilane bedzie impulsowo to powstana wyladowania iskrowe, podobne do tych w oryginalnych dyskach.

Kiedys juz to zamieszczalem ale wkleje jeszcze raz zdjęcie butelki po winie napelnionej argonem pod cisnieniem atmosferycznym zasilanej wysokiem napieciem z cewki zaplonowej.

tu jest całe:
    http://img214.imageshack.us/my.php?image=argonwbutliodwina3mz.jpg

uzyskanie dobrych efektow bez argonu lub innego gazu szlachetnego zarowno jesli chodzi o dyski jak i inne lampy plazmowe jest raczej skazane na niepowodzenie.

• #50 13 Lis 2006 21:23
    Krokus22
    Poziom 19  

A powiedz mi jedno, czy w tej butelce w denku jest wywiercony otwór czy co, jaką "próżniową" technologię stosowałeś? Kompresor od lodówki?

• #51 14 Lis 2006 11:08
    methyl
    Poziom 16  

w dnie buteli jest wywiercona dziura i wklejony jest kawalek drutu.
    butle opróżniłem z powietrza do cisnienia ok. 0,1 mmHg za pomocą rotacyjnej pompy próżniowej. po wytworzeniu prożni podlączylem wcześniej napompowany balon z argonem i wpuscilem gaz.
    Jak już pisałem w butelce nie ma podciśnienia. Wyładowania następuja w argonie i dzięki temu są wielokrotnie dłuższe niż w powietrzu z uwagi na większą łatwość jonizacji. Pompa próżniowa wogóle nie jest potrzebna do napelnienia naczynia bo wystarczy zwyczajnie przedmuchać argonem i tyle, tyle że większe jest jego zuzycie.

Pozdrawiam

• #52 14 Lis 2006 11:34
    d.d
    Poziom 20  

tak się zastanawiałem czy by nie można było wykorzystać gazu ze świetlówki
    mam ich całe stado i to nie tylko białe a wielo kolorowe w tym uv
    problem by był z przeniesieniem gazu ze świetlóki
    ale pewnie by sie znalazł sposób

• #53 14 Lis 2006 18:27
    methyl
    Poziom 16  

jesli chcesz sie nabawić zatrucia oparami rteci to powodzenia :D
    a konkretnie, w swietlowkach są pary rtęci i troche gazu szlachetnego ulatwiającego zaplon i pracę. Aby napelnić taka butelkę gazem ze świetlówek, musialbys w jakis przecudowny sposób wyciagnac i sprezyc gaz z pewnie paru tysiecy swietlowek, to mozna policzyć.

Ale wróćmy może do tematu generatorów wysokiego napięcia bo piszemy o czyms o czym jest kilka innych miejsc na forum.

Może ktoś pochwali się swoimi osiągnieciami :) ? Mogę podyskutować też o problemach przy budowie takich sprzętów i pomóc rozwiązać jakieś problemy.

Co kondensatorów WN to mozna kupić np. kondensatory 3kV/6nF .
    Koszt na allegro to jakieś 6 pln za 10 sztuk. Łącząc szerekowo takie kondy otrzymujemy np. (5szt, szeregowo) - kond 15kv/ok. 1nF koszt 3 pln

10 takich kondensatorów to koszt 30 pln, mozna na tym zlozyc juz jakiegos MARX-a lub powielacz :)

• #54 15 Lis 2006 18:37
    megabit
    Poziom 18  

Witam!

Mam następujący problem z tym układem. Mianowicie złożyłem go na płytce drukowanej identycznie jak jeden z forumowiczów. Na początku podłączyłem jako zasilanie transformatorek 12V 1,5A (nie prostowałem napięcia). Iskra miała ok. 0,5-0,7cm a grubość na oko niecały milimetr. Następnie myślac ze wina stoi po stronie wydajności prądowej podłączyłem zasilacz komputerowy 300W (wyjście molex 12V). W tym wypadku iskra w zasadzie wogóle nie występuje (coś tam się zapala dopiero w odległości 0,5mm a właściwie po dotknięciu). Czy wina moze stać po stronie indukcyjności? Co jest nie tak?

pozdr

Paweł

EDIT

Trafo WN ma po stronie cewki 4 wyprowadzenia: gruby czerwony kabel do WN, cienki szary i 2 miedziane bez izolacji.

Wziemniam wylko szary czy dobrze robię?

• #55 16 Lis 2006 08:23
    ras
    Poziom 13  

Wina jest zasilacza. Impulsowy się nie nadaje.

• #57 16 Lis 2006 11:16
    d.d
    Poziom 20  

chyba raczej tego nie naprawisz
    musisz mieć zasilacz transformatorowy ( taki jest najlepszy )
    ja mój układ na początku zasilałem 12v 500ma iskra ok 1cm
    potem 18v 3A tu iskry są już całkiem niezłe kilk cm
    podłączałem jeszcze zasilacz 23V 5A nie wiem ile ma wat ale jest ogromny na nim zaczeło mi sie chyba trafo przebijać

mam dwa pytania
    1 mam trafka od przetwornic 12-220v 300W i 24-220 550W czy moge te trafa podłączyć odwrotnie bezpośrednio pod 220v żeby uzyskać na wyjściu 12v - 24v ??
    2 chcę zrobić te tesle na tym fajnym schemacie czy tranzystory irf840 wystarczą żeby puszczać przez nie 220v parametry tranzystora IRF840-N-MOS-500V-8A-125W

• #58 17 Lis 2006 16:16
    megabit
    Poziom 18  

Hmm wydaje mi się że to nie jest wina impulsacyjności zasilania... Gdy podłączam transformatorek 12V 1,5A bezpoścrenio do układu to działa bez problemu. Ale gdy podłącze go przez mostek prostowniczy to przeskoczy jedna iskra i koniec.

Co to może być?

Bardzo prosze o pomoc!

Paweł

• #59 18 Lis 2006 19:27
    methyl
    Poziom 16  

kolego megabit, wiecej mocy!!!!!!! :D

ten uklad dziala poprawnie jak sie do niego dostarczy przynajmniej ze 100W powera. przy napięciu 12V i wydajnosci prądowej zrodła 1,5 A to tylko popierdzi. układ (mozna to uznac za minus) potrzebuje pewnej mocy aby sie dobrze wysterowac i ruszyc z pelna wydajnoscią.
    Za male napiecie i za maly prąd. Śmiało podpinaj trafo 35V/20A poczujesz moc :D tylko musisz trafo zdobyć...albo polaczyc ze 2 akumulatory spore

a ,,, i nie bojcie sie za bardzo, te uklady nie stwarzaja wiekszego zagrozenia dla zycia z uwagi na wysoka czestotliwosc. jak bedziesz mial pecha to ci wyładowanie wypali w rece spora dziure. do wesela sie zagoi.

• #60 18 Lis 2006 20:24
    megabit
    Poziom 18  

Co do powera to calkiem sie zgadzam :) Ale juz odkrylem blad. Poczatkowo podlaczylem przez nieuwage przemienne napiecie i mosfety uwalilem. Ale juz ida nowe :).