Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zbudować helikopter zdalnie sterowany?

Adam_uS 12 Mar 2006 14:33 13182 18
    Adam_uS
    Level 16  
    jak zbudować latający, zdalniesterowany helikopter?
  • Helpful post
    netserfer
    Level 18  
    ciezka sprawa to dosc skomplikowane urzadzenie. Najlatwiej było by wzrorować sie na jakims seryjnie produkowanym.
    Adam_uS
    Level 16  
    czyli trzeba skąbinowac jakiś szablon
  • Helpful post
    TPiotr
    Level 12  
    Witam
    Nie piszesz czy masz jakieś doswiadczenie w konstruowaniu modeli a w szczególności modeli lotniczych. Jeśli nie, to serdecznie odradzam. Modelarstwo lotnicze w odróżnieniu od kołowego czy okrętowego NIE TOLERUJE żadnych błędów. Każdy błąd często nawet najmniejszy konstrukcyjny lub pilotażowy kończy sie ROZBICIEM modelu. (coś o tym wiem). Łatwo skalkulować ile to kosztuje.:cry:. Jeśli jednak nabyłeś wcześniej umiejętności pilotażowe :D proponuję poszukać gotowego fabrycznego rozwiązania (w najbliższej modelarni internecie lub u znajomych, lub nawiązać kontakt z kimś kto eksploatuje taki sprzęt). Jednak samodzielne konstruowanie modeli śmigłowców to nie lada wyzwanie. (polecam miesięcznik "Modelarz")
    Życzę powodzenia:D
    Adam_uS
    Level 16  
    to łatwiej w takim razie wykonać "zwykły" model latającego samolotu? Jeśli chodzi o wprawe w pilotażu to jej niemam ale jakoś ją trzeba zdobyć...chyba najlepiej przez sterowanie modelami:D
  • Helpful post
    oj
    Level 42  
    Helikopter jest trudniej pilotować ale samolot też nie jest za prosto jak ktoś nie miał jeszcze z modelami RC doczynienia.

Quote:
    Jeśli chodzi o wprawe w pilotażu to jej niemam ale jakoś ją trzeba zdobyć...chyba najlepiej przez sterowanie modelami

Można polatać specjalnymi symulatorami sterowanymi aparaturą RC, lub pod opieką doświadczonego pilota w trybie "trenera" na drugiej aparaturze
  • Helpful post
    Trabi
    Level 36  
    Zbudowac helikopter? Raczej odradzam, jesli nie jesteś wprawnym modelarzem - a sądzę, że nie skoro pytasz. Sama głowica wirnika nośnego jest tak skomplikowana że lepiej dać sobie od razu spokój. Poza tym - jak pisał kol. TPiotr - tu nie ma miejsca na 0.1% błędu, bo więcej sobie nie polatasz.
    Samolocik jest zrobić łatwiej, choc i tu nie będzie łatwo. Na początek proponuje poszuakć czegoś taniego (w miarę) w sklepach modelarskich i samodzielne złożenie.
    Niestety.... aby zacząć latać, trzeba trochę poćwiczyć; trochę to znaczy na tyle, żebyś wiedział co i jak się zachowuje w powietrzu. A to nie takie proste, bo model lecąc "do Ciebie" zachowuje się "odwrotnie" (co jest normalne) niż byś zakładał (dźwignia w lewo, model w prawo). Bez opabnowania tego, model masz z głowy (na drzewie, na dachu lub rozbijesz go na kimś). Do ćwiczenia jest specjalny program 'Flying-Model-Simulator'(za free --> http://n.ethz.ch/student/mmoeller/fms/index_e.html ), w którym możesz się oswoić z zachowaniem modeli. Popróbuj w nim polatać smigłowcem, a zobaczysz że to nie proste. Założe się z Tobą że 1-szy start i nie wyladujesz :D - zaliczysz glebę. Tylko, że to program więc zaliczać możesz ile chcesz.

PS: ten FMS to super sprawa, sam nim się bawię w wolnych chwilach - daje niezłą porcję adrenalinki :)
    Adam_uS
    Level 16  
    czyli co polecacie aby zacząć latać?

Na cztm polega bydowa modelu samolotu? Z jakich materiałów itp.
  • Helpful post
    TPiotr
    Level 12  
    Witam
    Czytając dotychczasowe posty jako "początkujący" modelarz (piszę te słowa bo nie piszesz czy masz doświadczenie w pilotarzu modeli) być może masz już dosyć:cry: ale to nie tak. Traktuj te uwagi jako przyjacielską radę ludzi którzy już troszeczkę mają doświadczenia, a poza tym sami rozbili :cry::cry:nieco modeli (przynajmiej ja :cry:. Jeśli zależyCi na "Wyższej szkole pilotarzu" - zacznij od podstawówki. Tak zaczynał chyba każdy kto coś osiągnął. Jeszcze raz życzę powodzenia!!
    Adam_uS
    Level 16  
    ja bardzo deoceniam i dziękuje wam za wasze rady. Wszystkie uwagi biorę do serca. Ale może pora zacząć rozmawiać coś konkretniej. Jak to było w pewniej polskiej komedi "jak sie nie wywrócisz to sie nie nauczysz" i chyba aby nabrać wprawy w pilotarzu to trzeba pilotować. Tak mi sie wydaje bo np. jak zostać dobrym kierowcą bez samochodu. A więc myśle że trzeba mieć czym latac aby nabrać wprawy. Więc konkretnie od czego mam zacząc?
    Adam_uS
    Level 16  
    oki a zwykły samolot da sie złożyć?
  • Helpful post
    TPiotr
    Level 12  
    Witam ponownie
    Na początek proponuję zacząć od pilotażu NAJPROSTRZEGO modelu latajacego. Koniecznie musi to być GÓRNOPŁAT - czyli układ skrzydeł jaki mają n.p. PZL-104 Wilga, PZL-P11c, rodzina RWD, lub z konstrukcji zagranicznych np. CESSNA. Model dodatkowo powinien być WOLNY w lataniu, aby osoba niedoświadczona w technice pilotarzu mogła w odpowiednim czasie zareagować i skorygować lot. Aby samodzielnie wykonać model wcale nie trzeba wysokich nakładów pienięznych, chyba że kupuje się gotowy "składak" jakiejś firmy. Proponuję zasięgnąć rady instruktora w najbliższej modelarni. Ponadto - mym skromnym zdaniem - bezwzględnie powinieneś zerknąc do "Modelarza" o ile pamiętam nr marcowy z 2004 roku. Znajdziesz tam gotowe plany "Wicherka" prostej i niezawodnej konstrukcji - idealnej dla początkujacego modelarza. W bibliotekach zaś spróbuj odszukać : "Miniaturowe lotnictwo" autorstwa Wiesława Schiera część I a potem cz. II. Jest to ALFABET początkującego modelarza. Znajdziesz tam porady co zrobić, jak zrobić, czym, w jakiej kolejności i dlaczego. A ponadto dużo wiedzy teoretycznej i praktycznej. Zacznij więc od czegoś prostego wspaniale latającego i za małe pieniądze. Powodzenia!!!!!
    Adam_uS
    Level 16  
    oki dzięki wielkie. Może ktoś z was widział ten marcowy numer z 2004 gdzieś w necie? Teraz będzie chyba problem go dostać,
  • Helpful post
    TPiotr
    Level 12  
    Nie jest chyba tak źle. Wydawcą "Modelarza" jest RUCH.
    Poniżej zamieszczam nr. telefonów do wydawnictwa-działu prenumeraty zaczerpnięte z "Modelarza" 2/2006. Pytaj o nr. arhiwalny, o którym wcześniej pisałem. 22 532-88-16, 22 532-88-19, 22 532-88-20
    Powodzenia
    Matitronik
    Level 16  
    Heh..zeczywiscie Prosta sprawa zbudować coś takiego to nie jest..
    Zbudowałem kiedyś helikopter R/C z bratem...Uzyliśmy układów z moich wczesniejszych modeli samolotów R/C min..Serwa,Silniki,Baterie.układy zdalnego sterowania...Wszystko sie poskładało do kupy..problem był w tym że, gdy odpaliliśmy go pierwszy raz nie było zadnej anteny..poprostu nadawał prosto z płytki..odleciał na jakiś kawałek i sie rozbił o jezdnie :]
    Więc darowałem sobie juz z helikopterem i zacząłem spowrotem projektować samoloty :D są ciekawsze..mozna nimi robić bardzo fajne manewry jezeli zamontujemy odpowiednio serwa..

Najlepiej kupić jakąś sklejke liściastą i samemu zrobić samolot..a elektronika to juz wedle własnych potrzeb :]
    Na mój najlepszy model wydałem około 450 zł..Miał on diody migające..
    układ odpalający spadochron przy małej ilości paliwa.Silnik na rozrusznik z pilota,a takze dla ulepszenia zrobilem coś w stylu samolotu szpiegowskiego...miejsce na kamere.Ale nie zostało one wykozystane :]
    Przy okazji wysuwane podwozie..ale nie automatycznie..trzeba bylo trzymać przycisk aby sie wysunęło całe..
    Wmontowałem w cały samolot 3 układy RC. 1 do podwozia+odpalanie silnika. 2 dosterowania lewym płatem,prawym oraz tylną lotką. 3 do sterowania tylną lotką i tylnymi płatami lewym i prawym..
    Mówiąc 'płaty' mam na mysli lotki oczywiscie
    Bardzo trudno było to obsłuzyć na pilocie były 4 drązki od sterowania.. Prawo/Lewo,Dół/Góra,i dwa pozostałe od manewrów..

Naprawde polecam samolociki bo są proste do wykonania i tańsze niz helikopter :p
    gacek116
    Level 14  
    Witam wszystkich forumowiczów,chciałem sie spytac czy ktoś posiada jakiś schemacik prostego schamtu badź jakiegoś szkicu najakiej zasadzie działa głowica wirnika nośnego w śmigłowcu,gdyż mam zamiar zrobić model helikoptera ale potrzeba mmi własnie pomocy z tą głowica myśle czyby gdzies niezałatwić zdięc z bliska dobrej jakoś takiego wirnika w modelu to bym skopiował patent:D,a co do autora tekstu z lotnictwem niezaczynaj jak nigdy zadnego modelu nierobileś sam sie przejechałem jak miałem 12 lat wykonałem model na wzór mysliwca spitfire z silnikiem spalinowym o pojemnosci 2,5 cm i nawet totolatało ale jak sie delikatnie wychyliło lotke to robił taki zwrot ze mój mózg nienadązał (zaduze powierzchnie sterowe) i kiedyś niestety nad ziemia modelik zaryl skrzydłem w krzak i sie rozleciał na krawęzniku, niebyło co zbierac i poszlo w plecy około 300zł plus ponad 3 miesiace pracy awiec napoczatek zrób sobie model sterowca misie takie rzeczy podobaja bo jak sie zrobi odpowiedni duzy to kamerke mozna zamontowac i podgladac ludzi w bloku na wysokich pietrach:D:D dodatkowo mozesz zamontowac mu linke asekuracyjna zeby nieuciekł tylko problem mozesz miec ze zdobyciem gazu do wypełnienia tak owego sterowca najlepszy byłby "hel".albo zrób sobie poduszkowiec bardzo duzo na necie schematów takich poduszkowców. Pozdro i prosze o jakieś szkice badź zdiecia bądź schematy tej głowicy wirnika.Pozdro