Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WFB 1604 - przerywa silnik

16 Maj 2003 22:35 12660 15
  • Poziom 15  
    Witam
    Przytrafiła mi sie dziś pralka, model jak w tytule, z następującym problemem: W czasie prania silnik silnik jest załączany jakby przez przerywacz o okresie od jednego do kilku Herców. Nie jest to przerywanie regularne, nie zależy od kierunku i czasami nie występuje (ale częsciej występuje). Problem wogóle nie występuje przy wirowaniu. Silnik zachowuje się jakby był zasilany przez nadpalające się styki ale nie słychać żadnego iskrzenia. Moje pytanie jest następujące: Czy silnik jest sterowany bezpośrednio z programatora? jeżeli tak to na 100% (czy się mylę???) upaliły się styki w programatorze. A może silnik jest sterowany przez płytkę która jest w pralce. Nie wiem, co ona robi ale ma jeden triak stąd wnoszę że raczej steruje ona temperaturą niż silnikiem (czy się mylę???). Zarówno schemat jak i wszelkie sugestie mile widziane. A może problem jest zupełnie gdzie indziej? Czy np awaria presostatu może dawać takie objawy? Pozdrawiam RUBIK
  • Metal Work Pneumatic
  • Specjalista AGD
    Witam.
    W pralkach w,których zastosowane są silniki komutatorowe są układy regulacji i stabilizacji obrotów.Triak o którym piszesz to element regulujący napięcie na silniku.Czy wada ta wczwśniej w jakimś stopniu występowała cz nie.
    Cz związane to jest z ilością bielizny w bębnie?Chodz mi oto jak zachowuje się silnik przy wsadzie bielizny minimalnej i maksymalnej (pełny zbiornik)?
  • Poziom 15  
    Witam
    Problem ten zaczął się nagle od jakiegoś czasu (nie od nowości), nie narasta, utrzymuje się stabilnie na dość dużym poziomie. Nie zauważyłem zmian związanych z ilością bielizny w pralce (wczoraj np szalał silnik tylko z wodą). Problem ma raczej tendencje do zaniku z biegiem czasu prania. Tzn im bliżej do końca cyklu tym silnik mniej szarpie (ale szarpie). Pozdrawiam RUBIK
  • Metal Work Pneumatic
  • Specjalista AGD
    Witam.
    W tych pralkach jest chyba scalak TDA1085 szarpanie związane jest z nierównomiernym sterowaniem triaka.
    Sprawdz napięcie na nodze 9 powinno być 15V.
  • Poziom 21  
    Witaj

Najprawdopodobniem masz uszkodzony programator.
    On steruje rewersami silnika. Czasami jedna krzywka się uszkodzi i silnik szarpie podzczas pracy.
  • Poziom 12  
    hej,
    przykro mi ale z takim objawem spotkałem się jedynie kiedy " trafiony " był wirnik. ani wymiana szczotek , czyszczenie komutatora, ani płyty sterowania obrotami nie pomagała. na obrotach wirowania po prostu tego nie słychać. możesz zobaczyć czy występuje silne iskrzenie na komutatorze. o dziwo silnik nie grzał się..
    obym się mylił....
  • Poziom 15  
    Rozebrałem (!!!) programator i znalazłem ułamany styk. Polutowalem, wzmocniłem i wydaje się że jest OK. Złożyłem spowrotem (!!!) i jutro sprawdzę w pralce. O efektach dam znać. Pozdrawiam RUBIK
    PS
    Czy można źle złożyć programator?? Nie chodzi mi o stronę mechaniczną bo nic nie urwałem, nic nie pękło ani nic nie zostało. Mechanicznie jest OK. Chodzi mi o to czy mogłem przestawić jakąś krzywkę względem innej krzywki i będzie jedno wielkie BUM.
  • Poziom 15  
    No i udało się! Winny był ten styk. Pralka pracuje aż miło. Dziękuję wszyskim za współpracę i myślę że w przyszłości też mogę liczyć na pomoc. Pozdrawiam RUBIK :D :D :D
    PS
    Zasiliłem silniczek bez pralki i zobaczyłem jak pracują krzywki programatora. Wydaje mi sie że nie można go źle złożyć. :?:
  • Poziom 11  
    czy omawiana pralka ma regulację ilości wody?czy posiada czujnik? jeżeli tak to jak spawdzić czy podaje odpowiednią ilość wody?
  • Specjalista AGD
    Każda pralka automatyczna ma sterowaną ilość pobierania wodu.Steruje tym presostat (hydrostat) i jeżeli układ jest czysty to pobiera tyle ile pozwoli włąśnie presostat.
    Jeżeli za dużo pobiera wody to albo jest niedrożny wężyk albo się uszkodził presostat
  • Poziom 17  
    W tej pralce kontrolowany jest pierwszy poziom wody (powinna nalać wody do dolnego poziomu fartucha) oraz drugi poziom wody tylko na praniu.Na płukaniu jest kontrolowany pierwszy poziom wody natomiast do
    wyższego poziomu woda jest dolewana czasowo.Jeżeli pompa źle pracuje
    (nie wypompowuje wody lub za wolno wypompowuje wodę) to pralka może dobierać wodę do coraz wyższego poziomu przy następnych cyklach płukania.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 31  
    A jak będzie niesprawna pompa to sobie może wylewać ten nadmiar wody bóg wie dokąd :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Mam podobny problem z tą pralką przy funkcji prania i wirowania na wolniejszych obrotach wystepują przeregulowania(nierównomierne obroty z chwilowymi zanikami),w module sterującym sprawdziłem wszystko oprócz TDA1085C KTÓREGO aktualnie niemam,niewiem jak w tym regulatorze rozwiązane jest sprzężenie zwrotne tachoprądnicy niema jednak sygnał przychodzi z zewnącz (z pralki).Czy może ktoś posiada schemat tej pralki