Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zadanie z elektrotechniki

12 Mar 2006 19:11 1455 4
  • Poziom 11  
    mam taki schemat i pod nim obliczenia:

a: I1 + J3 = J2
    b: J2 = I1 + I4
    c: I5 + J6 = I3

I1R2 + I2R3 - I1R1 - E1 = 0
    I3R4 - E3 + I5R6 + I4R5 + I2R3 - E2 = 0
    I3R7 - E4 + I6R8 -I5R6 + E3 = 0

Teraz mam pytanie, skąd te obliczenia się wzieły ?? te 3 pierwsze to wiem bo
    do węzła wpływa tyle samo co wypływa. ale reszta, czarna magia !
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 28  
    te 3 następne to bilans napięć w oczku. po prostu 2 prawo kirchoffa, bo 3 pierwsze równania to 1 prawo kirchoffa.

Pozdrawiam :)
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 22  
    dokładnie tak jak przedmówca :) Suma algebraiczna w dowolnym oczku napięciowym musi być równa zero. Dlatego te równania tak wyglądają :)
    Pozdro :)
  • Poziom 22  
    Jaka tam czarna magia, to są proste rzeczy. Musisz zrozumieć tylko I i II Prawo Kirchoffa. I P.K mówi, że suma prądów wpływających do węzła równa jest sumie prądów wypływających z węzła, ale to już wiesz. II P.K mówi zaś, że suma spadków napięć w zamkniętym oczku równa jest zero. Czyli przyjmujesz sobie obieg prądowy oczka, prądy w gałęziach już masz zastrzałkowane, teraz znaczysz sobie spadki napięć na elementach oczka i układasz równania. Jeśli spadek napięcia na konkretnym elemencie oczka jest przeciwny do przyjętego wcześniej obiegu prądowego oczka, to przyjmujesz go ze znakiem "-". Swoją droga coś takiego można rozwiązywać metodami syntetycznym, ale to już wyższa szkoła jazdy. Jak jeszcze nie rozumiesz to pytaj.
  • Poziom 12  
    W tych zadaniach ważne jest też dobre zastrzałkowanie prądów i spadków napięć. A potem już tylko odczytywanie i sumowanie napięć... czyli układanie prostych równań..pozdawiam...