Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnika rozbudowanym mostkiem..

WinWoj 12 Mar 2006 23:32 2538 15
  • #1
    WinWoj
    Level 12  
    Witam.

    Nowy Elektronik zaproponowal niegdys "Sterownik silnika ktokowego z RS232 TTL" pod symbolem handlowym 310-K. Buduje zblizony sterownik, a moja uwage skupilem na stopniu mocy tegoz sterownika, ktory do obsluzenia czterocewkowego silnika korzysta z osmiu IRFZ44... Domyslam sie, ze polaczenie ich, jak na rysunku ponizej ma na celu zwiekszenie pradu.

    Mostek sterowany jest '51-ka, z tym, ze na kazda cewke ida dwa impulsy jednoczesnie, wlaczajace osobno mosfeta, osobno bipolarny tranzystor.. Pozwole sobie zacytowac slowa autora:

    Quote:
    Przyjmijmy, że pierwszą cewką sterują tranzystory T1, T5 i T6, które z kolei są sterowane z dwóch portów 89C2051 P1.0 i P1.1. Gdy na portach będzie stan wysoki, wówczas tranzystor T1 i T5 zacznie przewodzić. Natomiast tranzystor T6 zostanie zatkany. Po zmianie stanu na portach z "1" na "0" tranzystory T1 i T5 zostaną zatkane, a tranzystor T6 zacznie przewodzić. Otworzenie tranzystora T6 nastąpi poprzez
    polaryzację bramki przez rezystor R3.


    Niestety nie odnalazlem nigdzie w sieci wsadu '51-ki do tego przykladu, aby znalezc odpowiedz na moje pytanie, ktore przmi:

    czy mozna impuls z jednego portu podawac na oba tranzystory jednoczesnie?

    Niby w zacytowanym fragmencie opisu tego sterownika wychodzi, ze mozna, ale autor rozwiazania wykorzystuje dwa porty:
  • #2
    michh
    Level 12  
    Teoretycznie tak, ale praktycznie nie robił bym tego. Wynika to z opóżnień w włączniu i wyłączniu tranzystorów co może prowadzić do krótkotwałych "zwarć" poprzez te tranzystory. Daltego należy zastosować krótkotwałe opóżnienie, między załączeniem jednego a drógiego trnzystora.
  • #3
    WinWoj
    Level 12  
    michh wrote:
    Daltego należy zastosować krótkotwałe opóżnienie, między załączeniem jednego a drógiego trnzystora.


    Myslisz o jakims zjawisku hazardu..? Hmm, moze byc.. Moze jakas bramka logiczna..? Z drugiej storny zauwaz, ze impulsy w uC ida w tym samym czasie, wiec jesli dwie "1" i tak samo dwa "0" steruja ta galezia mostka, to czemu nie zapodac jednym "drutem" do obu tranzystorow, a ewentualnie do jednego z nich (bipolar chyba wolniejszy, to do IRFZ'a) - moze bramke 7405..?
  • #4
    WinWoj
    Level 12  
    Czy moglby mi ktos po krotce wyjasnic dlaczego w tym ukladzie na pojedyncza galaz mostka H przypadaja az 3 tranzystory? I czy doprowadzenie sygnalu z procka do dwoch z nich jednym drutem rozgalezionym jest do zrobienia? Prosze o pomoc...
  • #5
    adamusx
    Level 27  
    W takim mostku musza być 3 tranzystory ponieważ ten 3 sterujący bazą jednego z wykonawczych odpawiada za to by podać na bazę napięcie 0 lub 12 V. Gdyby go nie było i sterował byś baza tego trnazystora bezposrednio z pinu procka byla by z tego kaszana ponieważ uC pracuje przy napieciu 5 V a mostek przy 12 V .
    Powiedzmy ze nie masz tego trzeciego tranzystora. Baza gornego tr. podlaczona bezposrednio do nozki uC. Jak na nozce pojawi sie stan niski to gorny tranzystor sie zalacza i jest wszystko ok ...A co w momencie podania stanu wysokiego( 5V) z uC? Tranzystor sie NIE WYLACZY ponieważ pracuje on na potencjale 12V i te 5 V dla niego to jak latwo policzyc 7V wysterowania.
  • #6
    submariner
    Level 32  
    po mojemu jest to tak , poniewaz oba tranzystory sa z kanalem typu n dolny (ten do masy) tranzystor dostaje z portu 5v i jest "wysterowany" (w cudzyslowie bo powinien dostawc ok 10V) w zrodle tranzystora do plusa jest uzwojenie ktore spadek napiecia - odlozenie napiecia i podniesienie potencjalu zrodla tranzystora do plusa wiec ten tranzystor juz nie pracuje na potencjale 0v tylko - (w zaleznosci od spadku nap na izwojeniu max -12v) wobec tego bramka dostaje ujemne napiecie wzgledem zrodla i napiecie +5v z portu to jest -7v na bramce (oczywiscie skrajny przypadek np zwarcie uzwojenia) wobec tego tranzystor do plusa nigdy sie nie otworzy - jesli silnik -uzwojenie jest 12v to nie wysteruje go ten 3 traznystor ktory kluczuje napiecie 12v na bramce potrzeba dolozyc jeszcze ok 10v aby w pelni wysterowac ten mosfet do plusa ale zawsze cos musi kluczowac to napiecie i robi to ten 3 tranzystor sterowany z portu.
    Na schemacie masz uzwojenia ze wspolnym srodkiem wiec niekoniecznie do sterowania musisz uzyc taki mostek.
  • #7
    adamusx
    Level 27  
    faktycznie kolega Submarine ma racje, nie zauwazylem ze oby dwa tranzystory sa typu n . Ale nie zmiena to faktu ze wlasnie chodzi o poziom napiec.
  • #8
    bogdan_p
    Level 39  
    prezentowany układ pozwala na sterownie silnikiem bipolarym i unipolarnym do sterownia silnikiem unipolarnym wystarczą tylko dolne tranzystory , natomiast przy pracy z bilarnym musi być wykonana odpowiednia sekwencja w celu zmiany polaryzacji zasilania cewek silnika , dlatego raz przewodzi górny raza dolny , nie mozna wysterować obu ponieważ zrobisz pełne zwarcie , proponuje zapoznać się z sposobem sterownia silników krokowych tu ładna animacja
    http://stielec.ac-aix-marseille.fr/cours/abati/flash/pas.swf
  • #9
    Smoczy
    Level 19  
    Dioda zenera DZ1 jest źle zamontowana, anoda powinna być połaczona do S tranzystora T6, gdyż w momencie otwarcia T6 na bramce będzie max.10V. W chwili rozpoczęcia przewodzenia na źródle pojawi się napięcie zasilania co spowoduje ,że ten tranzystor będzie pracował jak stabilizator napięcia (róznica napięć między źródłem a bramką zmaleje), jest to niepożądane zjawisko.
    Natomiast czas opóźnienia między załaczaniem tranzystorów w gałęzi mostka jest związany z tym, że czas załaczenia tranzystora jest inny niż czas wyłączenia(załacza się np. w ciągu 40ns, a wyłacza w 90ns), co powoduje, że przez chwilę obydwa tranzystory przewodzą i zwierają zasilanie do masy.
  • #10
    submariner
    Level 32  
    ta dioda niedosc ze jest zle podlaczona to jest wogole niepotrzebna przy zasilaniu do 15/16 v spokojnie takie napiecia mozna podac na bramke - chyba dla wiekszosci mosfetow wskazane , jak chcesz uzyc 12 v silnika to przy zasilaniu 12v musisz dodac przetwornice ok 10v ,da to wtedy 12v+10v =22v przy takim napieciu potrzebne beda diody zenera ograniczajace napiecie na bramce wpiete pomiedzy zrodlo i bramke bo napiecie moze wyskoczyc ponad bezpieczne dla bramki .l
  • #11
    Smoczy
    Level 19  
    Nie jest konieczna przetwornica, wystarczy zastosować układ Voltage boost, który powinien załatwić sprawe. Jedynym warunkiem jest sterowanie z tzw. choperem. Maz rację, zenerka nie jest może koniczna, ale dla bezpieczeństwa układu powinna się tam znajdować (tylko nie tak jak jest wrysowana na tym schemacie).
  • #12
    WinWoj
    Level 12  
    Witam ponownie.

    Jak widze, co nowa wypowiedz, to nowe pomysly.. A tu chodzi o mozliwe uproszeczenie ukladu. Dlatego, jak zauwazyli koledzy, zalezalo mi na sterowaniu silnikiem tylko z czterech portow uC. Na przedstawionym wyzej schemacie uklad najwyrazniej nie nadaje sie do tak prostego rozwiazania. Dzisiaj zadaje wiec inne pytanie, tzn. Jak przerobic ten uklad, zeby sterowac cewki 12V-ego silnika 6-przewodowego (czyli unipolarny jak dobrze pamietam) wykorzystujac tylko cztery MOSFETY IRFZ44, a tym samym cztery sygnaly sterujace z uC? Chodzi mi o to , czy mozna jakos w miare prosto zlozyc uklad mostka na tych tranzystorkach, bo mam ich zapas, a w rozwazanym przykladzie juz popalilem czesc z nich nieumiejetnym doprowadzeniem napiec sterujacych..

    Z gory dzieki za sugestie
  • #13
    mzielin
    Level 22  
    Silnik unipolarny nie potrzebuje mostka... Środkowy przewód podłączasz do plusa zasilania, a boczne do drenów MOSFETA. Wtedy 4 wyjścia uP podłączasz do ich bramek. Ale i tak musisz zastosować bufor napięciowy, bo napięcie z uP jest za małe do sterowania bramką.
    W tym konkretnym układzie wyrzucasz dolny tranzystor, żródło dołączasz do masy, przecinasz połączenie drenu górnego z zasilaniem i tam podłączasz cewki silnika.
    Polecam: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic176562.html
  • #14
    hunterhouse
    Level 26  
    nie jestem specjalistą od duzych prądów ale ja do sterowania silników krokowych przy prądzie 1A stosowałem zwykłe buz11 i wysterowywałem je z 5V i tranzystory otwierały sie na tyle że ich temperatura podczes pracy niezmianiała sie wcale. wydaje mi sie że IRFZ44 też powinny sie nadawać do sterowania z 5V (przynajmniej dla prądów 3A--).

    cewki podpiąć wspólnym przewodem do plusa a mosfetami podajemy mase. tak jak pisał kolega.

    pozdrawiam
  • #15
    submariner
    Level 32  
    tenlink do forum z regulatorem jest ciekawy ale troszke chyba niedopracowany nigdy w praktyce nie sprawdzily mi sie przetwornice - powielacze napiecia 2 tranzystorowa przetworniczka z rdzeniem ( uzylem pierscionek ferrytowy fi ok 5-6mm z zarowki energooszczednej zreszta uzwojenia 2x4 zw i 5zw na wyjsciu spasowalo przy czestotliwosci przetwarzania ok 400khz) rezystory przy tranzystorach sterujacych moga byc mniejsze ok 1-2k(szybsze otwieranie mos) a napiecie praktycznie 10v wieksze ponad napiecie zasilania silnik oduzym poborze pradu - tak jast w przypadku silnikow modelarskich zwlaszcza w momencie startu
    tak duze napiecie otwierajace mosfety gwarantuje ze nie beda sie one grzaly przy max pradach , wystapia wtedy problemy przepiec na bramkach co trzeba zabezpieczyc diodami zenara(10-16v).
    Kompleksowo to rozwiazalem i zamiescilem w "wykorzystaniu aleternatora jako silnika) moze komus sie sprzyda.
    oczywiscie dla tych kilku amper i poteznych tranzystorach nie bedzie tych problemow -troche sie beda grzaly ale wytrzymaja.
  • #16
    251mz
    Level 18  
    WinWoj wrote:
    michh wrote:
    Daltego należy zastosować krótkotwałe opóżnienie, między załączeniem jednego a drógiego trnzystora.


    Myslisz o jakims zjawisku hazardu..? Hmm, moze byc.. Moze jakas bramka logiczna..? Z drugiej storny zauwaz, ze impulsy w uC ida w tym samym czasie, wiec jesli dwie "1" i tak samo dwa "0" steruja ta galezia mostka, to czemu nie zapodac jednym "drutem" do obu tranzystorow, a ewentualnie do jednego z nich (bipolar chyba wolniejszy, to do IRFZ'a) - moze bramke 7405..?

    Nie o zjawisku hazardu , miedzy zmiana impulsów musi byc krótka przerwa gdyz mosfety maja swoja pojemnosc na wejsciu która musi zostac rozładowana. Jest ona okreslona w notach katalogowych , czym mniejsza ta pojemnosc z tym wiekszą predkoscia moze działac tranzystor