Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie głośniki wybrać?! Proszę o opinie lub inne zestawy. Kolumny dwudrożne.

Gałązeczka 13 Mar 2006 13:31 2115 7
    Gałązeczka
    Level 10  
    Mam w najbliższym czasie w planach zrobienie sobie kolumienek dwudrożnych i właśnie mam wielki dylemat z wybiorem głośniczków do ów kolumienek, błąkałem się tak po różnych stronkach i na jednej znich znalazłem zestawienie nisko - średniotonowego Vify PL18WO-09-08 i wysokotonowego Scan-Speak D2905/9300, zastawik głośników na 2 kolumny wyniósł by mnie 1680 zł. Jak bym mógł prosić o wasze opinie na temat takiego zestawienia, może jakieś inne propozycje, jeżeli tak bardzo prosiłbym zasugerować takie głośniczki żebym się zmieścił z ceną w 2000 zł.

Jeszcze mam taką drugą sprawę bo robie sobie także subwoofer z Peerless XLS-12 subniskotonowego i prosiłbym jeszcze bardzo o dobranie do tego głośniczka obudowy, jakie wymiary dokładnie muszę przyjąć robiąc obudowę żeby praca tego głośniczka była jak najbardziej wydajna, jaki bass reflex, w którym miejscu dokładnie, więc jak mógłbym prosić to proszę o zrobienie schemaciku tej obudowy kogoś kto siedzi w tym i zna się na rzeczy. Z góry dziękuję za pomoc
    a oto jego parametry:

impedancja znamionowa [Ohm] 4
    rezystancja cewki [Ohm] 3.5
    moc znamionowa [W] 250
    efektywność [dB] 91
    częstotliwość rezonansowa fs [Hz] 18
    objętość ekwiwalentna Vas [l] 139
    dobroć całkowita Qts 0.20
    powierzchnia membrany [cm2] 466
    amplituda liniowa [mm] +/- 12.5
    najwyższa częstotliwość podziału [Hz] 200
    rekomendowana objętość b-r / zamknięta [l] 30-50 / -
    dolna częstotliwość graniczna -6dB [Hz]* 22 (50)
    średnica zewnętrzna / otworu [mm] 308 / 278
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    erni83
    Level 14  
    Jeśli chodzi o kolmny to dobrych głśników jest mnustwo, nie chce narzucać ci konkretnych firm lub modeli dlatego, że każdy ma inne "ucho"
    i naprzykład głośnik który dla mnie gra świetnie dla ciebie może okazać się kiepski. Zanim się zdecydujesz radze abyś jeżeli masz tylko możliwośc odsłuchał poszczególne głośniki i wtedy będziesz pewny i zadowolony.

Co do głośnika basowego to te parametry są niezłe głośnik powinien bardzo nisko schodzić. A obliczanie obudowy znajdziesz w internecie, napewno są programy, które to liczą po podaniu parametrów. Z chęcią podałbym ci te wzory ale nie mam w domu dostępu do internetu, najleiej poszukaj programu na necie. Pozdrowionka.
    sp5gbw
    Level 17  
    Do kolumienek proponuję wstawić popularne głośniki samochodowe 6x9".Nie potrzebują zwrotnicy i są 3-4 drożne i wytrzymują ponad 100W. Cena za kpl ok 100zł.
    Gałązeczka
    Level 10  
    A tu jeszcze dane tych głośniczków o które pytam:

Vifa PL18WO-09-08

impedancja znamionowa [Ohm] 8
    rezystancja cewki [Ohm] 5.8
    moc znamionowa [W] 100
    efektywność [dB] 87
    częstotliwość rezonansowa fs [Hz] 38
    objętość ekwiwalentna Vas [l] 25
    dobroć całkowita Qts 0.34
    powierzchnia membrany [cm2] 132
    amplituda liniowa [mm] +/- 4
    najwyższa częstotliwość podziału [Hz] 4000
    rekomendowana objętość b-r / zamknięta [l] 10-20
    dolna częstotliwość graniczna -6dB [Hz]* 35 (20l)
    średnica zewnętrzna / otworu [mm] 180 / 145

Scan Speak D2905/9300

impedancja znamionowa [Ohm] 6
    rezystancja cewki [Ohm] 4.7
    moc znamionowa [W] 150
    efektywność [dB] 90
    częstotliwość rezonansowa fs [Hz] 650
    najniższa częstotliwość podziału [kHz] 2
    górna częstotliwość graniczna -6dB [kHz] 30
    ferrofluid tak
    średnica zewnętrzna / otworu [mm] 105 / 83
    Gałązeczka
    Level 10  
    Wiesz ja jestem jakoś emocjonalnie związany ze scan speakiem, vifą i peerlessem, miałem głośniczniki tych firm i mam dalej i z nich jestem starsznie zadowolony więc ja bym wolał jednak coś tych 3 firm no w osteteczności coś innego ale już naprawdę sprawdzonego co wiele osób poleca.
    Elminster
    Level 21  
    Monacory tez sa dobre. Te co podalem tym bardziej.

Popytaj jeszcze ludzi ;)Moze cos jeszcze lepszego ci zaproponuja ;)
    Kondrax
    Level 18  
    Powiem tak bo sam o to pytałem kiedys na innym forum audiostereo.pl ten SS i vifa to podobno straszna kicha jest bo średnicy podobno wogóle nie ma, też mi go odradzono. Po drugie jaki masz pokój duży ile m kwasratowych bo jak jak ja 15m to mi odradzono XLS 12 tylko kupić 10 calowy. Jak cię interesuje to masz tu
    http://www.audiostereo.pl/Peerless_SDS_25089.html
    http://www.audiostereo.pl/Peerles_XLS10_czy_XXLS10_22829.html
    http://www.audiostereo.pl/Kilka_pytan_o_kolumny_i_subwoofer_DIY_21372.html