Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panasonic NV-P2U HQ - brak wizji

sewik 14 Mar 2006 11:04 2726 9
    sewik
    Level 14  
    Pytanie dotyczy wizji i choć wiele było już o tym napisane nie znalazłem nic, co by pasowało do mojej usterki.
    Otóż magnetowid miał uszkodzoną przetwornice i był całkiem martwy, ale po wymianie elektrolitów prawie wszystko wróciło do normy oprócz wizji. Magnetowid się włącza, wyłącza, przyjmuje kasetę i zaczyna odtwarzac, jest fonia natomiast brak jest wizji. Nie ma jej ani przy odtwarzaniu ani przy pauzie nawet, kiedy odepnę głowice nic się nie zmienia. Co może być tego przyczyną?
    maryann
    Level 37  
    Odtwarzacz ten (to nie magnetowid) może mieć zepsuta lub brudną głowicę wideo. Cóż ma zmienic odpięcie niepracującej głowicy?
    sewik
    Level 14  
    Co ma zmienić cokolwiek? Podpięcie lub odpięcie elementu powinno tak na zdrowy rozum powodować jakąkolwiek zmianę, a tu objawy są identyczne. Więc nie sądze żeby była to wina głowicy. Ponadto, zanim padła przetwornica sprzęt działał poprawnie, a teraz nagle padła głowica? I to tak na amen? A co do czyszczenia to sugestja nie na miejscu, bo to chyba oczywiste, że zaczyna się od takich rzeczy, a nie od wymiany elementu na nowy.
    oldboy
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    sewik wrote:
    kiedy odepnę głowice nic się nie zmienia

To jest mało precyzyjne określenie. Można:
    1. odłączyć moduł Head Amp od głowic wizyjnych lub
    2. odłączyć ten moduł od płyty głównej
    W zależności od przyjętego sposobu będą odmienne konsekwencje i tak:
    ad.1 - na ekranie będzie widoczny tzw. "śnieg" z tendencją do przeciagania białych punktów ( w odróżnieniu od obrazu w OTV kiedy brak jest sygnału z anteny, wtedy "snieg" ma klasyczny wygląd)
    ad.2 - obraz na ekranie jest podobny jak w p.1 ale jego luminancja jest wyraźnie zmniejszona (obraz jest ciemniejszy)
    Jeżeli brak jest jakiejkolwiek reakcji w obu przypadkach to należy sprawdzić czy wszystkie napięcia na wyjściu z zasilacza są poprawne i czy przedwzmacniacz głowic oraz tor Y/C są zasilane.
    sewik
    Level 14  
    Tak to prawda może mało precyzyjnie określiłem, co odpiołem, ale to, dlatego że odpinałem obie te rzeczy i efekt jest taki sam wiec potraktowałem to w poście ogólnie.
    A faktycznie sprawa z napięciami jest jak najbardziej możliwa i przemkło mi to przez myśl mam tylko prośbę, jeśli masz może rozpisane te napięcia to prosiłbym bardzo.
  • Helpful post
    oldboy
    Napięcia wyjściowe są dokładnie takie same jak w zasilaczu modelu NV-G45 (schemat w załączniku na PW).
    oldboy
    sewik wrote:
    Pomierzylem napiecia i niektóre są nieznacznie zaniżone w stosunku do schematu np. 45V umnie 42,5V; -29V umnie -27,9V; a na przykład napiecie na 4 nóżce, gdzie powinno byc 14V umnie wynosi 15,6V. Czy takie różnice w napięciach mogą miec wpływ na na brak wizji. Audio jest OK.

Te różnice napieć nie mają znaczenia, zresztą już na samym STK... są inne niż opisane na złączu. Ważne czy wszystkie są obecne.
    Nie piszesz na jakim wyjściu brak sygnału VIDEO OUT, czy RF z modulatora czy na złączu cinch? Sprawdź na płycie czy złącza nie są poluzowane w punktach lutowniczych. Tor VIDEO można sprawdzić w trybie REC, wystarczy podać sygnał na wejście VIDEO IN i obserwować czy jest na wyjściu.
    sewik
    Level 14  
    Mnie też się wydawało, że takie różnice w napięciach nie mają znaczenia, ale wymieniłem elka po wtórnej stronie przetwornicy i napięcia wróciły do normy właściwie są takie jak na schemacie i jest teraz wizja.
    Bardzo dziękuje.
    oldboy
    sewik wrote:
    Otóż magnetowid miał uszkodzoną przetwornice i był całkiem martwy, ale po wymianie elektrolitów prawie wszystko wróciło do normy oprócz wizji.

Takie stwierdzenie daje podstawy aby pójść dalej w poszukiwaniu usterki.
    sewik wrote:
    Pomierzylem napiecia i niektóre są nieznacznie zaniżone w stosunku do schematu np. 45V umnie 42,5V; -29V umnie -27,9V; a na przykład napiecie na 4 nóżce, gdzie powinno byc 14V umnie wynosi 15,6V. Czy takie różnice w napięciach mogą miec wpływ na na brak wizji.

Napięcie +45V jest wykorzytywane do przestrajania głowicy TV.
    Napięcie -29V to zasilanie wyświetlacza.
    Napięcie +14V zasilanie napędów, jednak na p.1 STK... jest opisywane w granicach 15,6 - 16,4V.
    Jak z tego wynika akurat te napięcia nie odpowiadają za zasilanie toru VIDEO.
    sewik wrote:
    wymieniłem elka po wtórnej stronie przetwornicy i napięcia wróciły do normy właściwie są takie jak na schemacie i jest teraz wizja.

I od tego należało zacząć ale mało precyzyjny opis wykonanych czynności wprowadza w błąd wszystkich śledzących ten temat. Powiem nawet więcej, zniechęca do udzielania porad.
    sewik
    Level 14  
    Ok. Każdy popełnia błędy i przyznaje się nie napisałem w pierwszym poście że wymieniałem elki tylko po pierwotnej stronie w przetwornicy i to mój błąd, ale może stało się tak dlatego że szukając na forum opisu uszkodzenia i naprawy tego typu przetwornicy trafiłem na posty w których była mowa że całą sprawe w przetwornicy kładą elka po stronie pierwotnej, a za jej start odpowiada 1µ. Może tym się zasugerowałem. Przepraszam.
    Ale jest jeszcze coś. Przysyłasz schemat za co jestem bardzo wdzięczny potem piszesz:
    oldboy wrote:
    Te różnice napieć nie mają znaczenia, zresztą już na samym STK... są inne niż opisane na złączu. Ważne czy wszystkie są obecne. ...

a potem dopiero wyjaśniasz:
    oldboy wrote:
    Napięcie +45V jest wykorzystywane do przestrajania głowicy TV.
    Napięcie -29V to zasilanie wyświetlacza.
    Napięcie +14V zasilanie napędów, jednak na p.1 STK... jest opisywane w granicach 15,6 - 16,4V.
    Jak z tego wynika akurat te napięcia nie odpowiadają za zasilanie toru VIDEO.

I mówisz że takie posty jak moje zniechęcają do udzielania porad. A udzielający porady nie powinien robić tego rzetelnie???
    Przecież gdybym wiedział jak usunąć tą usterkę nie zadawałbym pytania, albo gdybym był biegły w temacie magnetowidów jak Ty opisałbym wszystko, co jest potrzebne od początku do końca, a że tego nie wiem, więc błędzie i szukam pomoc, a tu na koniec zrypa.
    Sorki, jeśli kogoś uraziłem.
    W kazdym bądź razie jestem wdzięczny za pomoc.