Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Win XP i mała wydajność HDD

ajfik 17 May 2003 17:36 3206 20
    ajfik
    Level 12  
    Witam
    Zainstalowałem sobie WIN XP profesional, wszystko śmigało pięknie, ale po tygodnu komputer drastycznie zwolnił.
    Zacząłem przeprowadzać testy wydajności i co się okazało:
    Wydajność dysku HDD spadła prawie dwukrotnie.
    Dodam że mam dwa dyski :
    1. WDC 40GB 7200 8MB
    2. WDC 40GB 5400
    System jest postawiony na tym pierwszym i właśnie ten zaczął pracować powoli, drugi dysk pracuje prawidłowo.
    Co z tym fantem zrobić? reinstalacja windy raczej nie wchodzi w grę.

Oba dyski w FAT32 po jednej partycji.
    Abit NF7 v2.0
    Athlon 2000+
    256 MB DDR dual
    Alana
    Level 37  
    zobacz czy masz wlaczone UDMA dla dysku - winXP potrafi to sam z siebie wylaczac

[manadzer uzadzen-->kontrolery ide/atapi --> wlasciwosci kontrolera i tam poszukaj]

jak samo wlaczenie nie pomoze albo nie da sie wlaczyc to odinstaluj wszystkie kontrolery dyskow i zrestartuj winde - win powinien znalezc je na nowo i automatycznie wlaczyc UDMA
    ajfik
    Level 12  
    UDMA jest włączone, przeinstalowanie sterów od IDE nie pomogło
    wojtek9989
    Level 12  
    sprawdź czy przypadkiem plik wymiany nie jest ustawiony domyślnie tzn. windows sam określa jego wielkość jśli tak to zmień na "rozmiar niestandartowy" i ustaw np . rozmiar początkowy =400 rozmiar maksymalny =400 takie ustawienie pozwoli zapobiedz defragmentacji dysku przez ciągłe zmiany wielkości pliku wymiany napisz jak masz zoorganizowany dysk (podział na partycje) na którym jest zainstalowany system
    DWAserwis
    Level 29  
    Proponuje zainstalować wszystkie łaty do XP
    A dyski zmienić partycje na dynamiczne ----> Zarządzanie komputerem/zarządzanie Dyskami/ kliknąć na dysk - i na Konwertuj na dysk dynamiczny. Niestety inne systemy niewidzą takich dysków(partycji)
    Alarmus
    Level 13  
    Pewnie masz zainstalowany Norton Anty Wirus ?

Cytat z www.winxp.com.pl

Q819634: Problemy z wydajnością WXPSP1+811493

Tytuł : You May Experience Performance Issues After You Install the 811493 (MS03-013) Package on Your Windows XP SP1-Based Computer (Możesz doznać spadku wydajności po instalacji poprawki 811493 na komputerze z Windows XP SP1)

Dotyczy :
    Microsoft Windows XP Home Edition SP1
    Microsoft Windows XP Media Center Edition
    Microsoft Windows XP Professional SP1
    Microsoft Windows XP Tablet PC Edition

Jeżeli po instalacji poprawki 811493 z Biuletynu MS03-013 Twój system doznał widocznego spadku wydajności, Microsoft zaleca dwa rozwiązania:
    1) odinstalowanie tymczasowe poprawki 811493 i poczekanie na jej zaktualizowaną wersję:
    Panel Sterowania->Dodaj/usuń programy->kliknij na Windows XP Hotfix (SP1) Q811493 (lub Windows XP Hotfix (SP2) Q811493), a następnie 'Usuń'. Kliknij 'Dalej',a potem 'Zakończ' w celu zrestartowania komputera.
    2) tymczasowe wyłączenie usługi skanowania plików w tle przez program antywirusowy:
    dla Norton Antivirus -> Auto-protect,
    dla EZ Trust -> File Monitoring Service itp.
    Funkcjonowanie systemu powinno teraz wrócić do normy.
    koniol
    Level 16  
    Witam.mam ten sam problem co kolega.podlaczone dwa dyski i co sie okazuje. ten na którym jest zainstalowany system osiaga transfer 3 mega/s (40 GB caviar 5400obr/,in 2 mega bufor) , zas drugi dysk osiaga 7 mega/sekunde.(2,1 GB samsung 5400 ata 33).troche to dziwne i nie wiem jak sobie z tym poradzic próbowałem korzystac z waszych porad które są parę postów wyżej i nic.Transfer sprawdzam za pomocą programu nero.NAwet nagrywarka nie potrafi zapełnic do maximum bufora bo hdd nie wyrabia.(teac 24x).Co z tym fantem zrobić.??
    pasikx
    Level 12  
    A jaki to Chipset masz na plycie i jakich sterownikow uzywasz ???
    koniol
    Level 16  
    intel 815 .sterowniki instaluja sie wraz z service pack-iem.
    draakul
    Level 20  
    A sprawdzałeś poziom fragmentacji dysku ?

Być może Windows XP przyrasta ci w szybkim tempie - czy masz włączoną opcję 'odzyskiwania systemu' - to zawsze powoduje pewne (ale nie tak drastyczne) spowolnienie systemu.

Ja kiedyś zauważyłem podobne skutki jednak przyczyny nie doszedłem, a miałem ten komfort że mogłem sformatować hdd i zainstalować system ponownie - to raczej nie u Ciebie.

A sprawdzałeś ilość zajętej pamięci (zarówno RAM jak i wilekość pliku wymiany) po włączeniu systemu ?

A może spróbuj załadować system bez zbędnych sterowników (przy uruchamianiu komputera F8 i odpowiednia opcja) - potem przeprowadź testy. Wykluczysz sterowniki.
    koniol
    Level 16  
    Najdziwniejsze jest to że kiedyś ten system działał poprawnie.Teraz instalowałem go kilka razy i cały czas to samo, skorzystam jeszcze z Twoich rad może akurat, bo zmieniałem jedynie wielkość pliku wymiany.
    migol
    Level 18  
    ja bym sprobowal podlaczyc dyski do różnych kontrolerow (jeden do primary drugi do secondary). moze pomoc
    Damianzmc
    Level 11  
    Albo windows xp nie ma dla twego dysku sterowników:P lub zwalił ci sie dysk:P spróbuj przeinstalowac windowsa
    koniol
    Level 16  
    dysk napewno jest dobry bo teraz zainstalowałem win98 i transfer waha sie w granicach 35 MB/s.Ale wszyscy wiemy dobrze jaki jest stabilny win98 dlatego szukam rozwiazania zeby spowrotem zainstalować xp-ka.
    elmer2
    Level 28  
    WSZYSTKO WSKAZUJE NA JEDNA RZECZ. IZ bywa tak czasami chyba, ze xpek nie zawsze wykrywa w kompach hdd pracujace w standardzie UDMA 66. moze musisz go wlaczyc:

-uruchom rejestr windows xp (polecenie regedit w uruchom z menu start)
    -wejdz do HKEY_LOCAL MACHINE, SYSTEM, CurrentControlSet, Control. Class i przy {4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} ni wreszcie kliknij na 0000
    -z menu edycja wybierz polecenie nowy a potem wartosc DWORD, w prawej czesci okna wpisz EnableUDMA66 i wcisnij enter
    - potem edycja znow polecenie modyfikuj. w widoczne pole trzeba wpisac cyfre 1 i kliknac na ok. mozna zamknac okno edycji

i powinno byc wszystko w porzadku>a jak nie to poczta moja moze ci pomorze: rafcioo2(malpa)wp.pl
    Golota
    Level 19  
    Ja osobiscie bym sprubowal odlaczyc jeden dysk i posprawdzac transfery z dysku. Wydaje mi sie ze z dyskami jest podobnie jak z pamieciami ram jezli masz np 266 i 333 to ogulna predkosc bedzie 266. Wydaje mi sie ze podobnie bedzie z dyskiem.

Ale to tylko moja sugestia
    DWAserwis
    Level 29  
    Stary temat jak świat
    ajfik był dla nas jak brat
    ale się już niepojawia
    swego sprzętu nienaprawia
    A Tu
    Moderator się wnet pojawi
    - regulamin nam wyjawi
    Na czerwono wymaluje
    - wpis do ksiegi podaruje
    i do kosza to wywali
    - co żeśmy tu wypisywali

A Ty
    Sam sobie już wyjasniłes
    Że do d...... HD kupiłeś
    Jakośc HD'eka dla XP'ka
    To jest tutaj temat rzeka.
    Trzeba HD zamienić gdzieś
    Miasto to jest czy też wieś
    Bo z wadliwym HD'em wszak
    Zawsze będzie coś nie tak.
    wladakov
    Level 11  
    Sprobuj jeszcze wylaczyc "Indexing Service" - to tez nieraz potrafi spowolnic.
    Moj Komputer -> hdd -> wlasciwosci -> odchacz "... indexing service ..."
    moze pomoze.
    migol
    Level 18  
    wladakov wrote:
    Sprobuj jeszcze wylaczyc "Indexing Service" - to tez nieraz potrafi spowolnic.
    Moj Komputer -> hdd -> wlasciwosci -> odchacz "... indexing service ..."
    moze pomoze.

Też dobry pomysł. Na śmierć o takim czymś zapomniałem (ja mam wyłączone)
    D@mi4n_Q
    Level 12  
    przepraszam , że się wpraszam

XP zawsze ładowało jakieś idiotyczne opcje (najczęściej wizualne ale nie tylko) , powyłanczaj te które nie są ci potrzebne do szczęścia .
    migol
    Level 18  
    tia, tylko te wizualizacyjne nie dotyczą wydajności dysku twarego.