Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

potrzebne informacje /STYCZNIK/

14 Mar 2006 14:03 6606 27
 • Poziom 11  
  Bede wdzieczny za wszystkie info i linki to tematow na temat stycznika.Tzn. budowa , konserwacja, najczestsze usterki , prady i nap. w styczniku , dobieranie stycznikow ich parametry, rodzaje itp..

  Moj drugi problem to zbudowanie ukladu z 2 stycznikow /kazdy zasilany z innego zrodla/ podczas pracy jednego stycznika drugi jest wylaczony i wlacza sie dopiero po zaniku zasilania w pierwszym styczniku ALE powinien wlaczac sie on z opuznieniem regulowanym od ulamka sek do kilku sek.
 • Poziom 11  
  [color=cyan]Moj drugi problem to zbudowanie ukladu z 2 stycznikow /kazdy zasilany z innego zrodla/ podczas pracy jednego stycznika drugi jest wylaczony i wlacza sie dopiero po zaniku zasilania w pierwszym styczniku ALE powinien wlaczac sie on z opuznieniem regulowanym od ulamka sek do kilku sek

  Zagadnienie to występuje przy zasilaniu urzadzeń z dwóch sieci. Stosowane naprzykład na PKP tablica sieć-agregat. Podaj meila to wyśle Ci schemat
 • Poziom 11  
  max11111(malpa)poczta.fm dzieki wreszcie zrobie kolejne postepy :)
 • Poziom 18  
  Odnośnie większości styczników; nie lubią kurzu i wilgoci. Bywają styczniki które pracują tylko w jednej pozycji. Wbrew temu co piszę się na cewkach biorą więcej prądu (obciążają układy sterujące ).
  Jeśli ważna jest niezawodność układu nie warto skąpić grosza, tanie styczniki często ulegają awarii.
  Co do sterowania, to wystarczą dwa styczniki z stykami pomocniczymi, oraz czasówka.
  Jeśli temat aktualny, to mogę podesłać schemacik.
 • Poziom 11  
  temam jest jak najbardziej aktualny email: max11111(malpa)poczta.fm
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Co do styczników. Odsyłam do stron producentów. Dodatkowo na stronie Moeller znajdziesz programik służący do dobierania styczników dla rozruchu bezpośredniego i gwiazda/ trójkat.

  A drugie pytanie - taki układ nazywa sie SZR (Samoczynne Załączenie rezerwy). Sa dostępne ukałady fabryczne. Ja jednak wolę wykonać sterowanie do SZR sam z powodu braku w fabrycznych układach możliwości nastawienia zwłoki przed przełączeniem na rezerwę. Jak i zwłoki po powrocie zasilania podstawowego.
  Jescze jedna istotna sprawa możliwość zmiany zamiany zasilania podstawowego na zasilanie rezerwowe i werte.
 • Poziom 11  
  ja też musze wykonać ten układ sam z powodu zwłoki . mógłbyś mi doradzić w jaki sposób (i co) podlaczyc aby miec mozliwosc regulacji zwłoki

  2) czy ktos wie w jaki sposób można podlaczyc cewke o na u= 24 gdy zasilanie sieci u= 220 v
  bezy uzycia trafo i rezystorow
 • Poziom 18  
  ad1. patrz rysunek, zasilanie czsówki i drugiego stycznika takim samym napięciem. Na rynku jest mnogo przekaźników, np. Relpol.
  ad2. jeśli zasilana ma być cewka fizycznie, to czy nie lepiej poszykać cewki na 23V, jeśli nie, to albo trafo, albo przetwornica, rezystorów nie polecam.
 • Poziom 11  
  sorry za glupie pytanie ale co da mi cewka na 23V jesli zasilanie jest 10X wieksze ?
  moge prosić o wytłumaczenie?
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Joseph-auto miał na myśli oczywiście 230V. Odnośnie punktu 2) - można zasilić cewkę stycznika 24V napięciem 230V nie używając transformatora czy rezystorów. Warunkiem będzie to że stycznik ma cewkę na napięcie 24V DC (stałe), włączony będzie pod zaciski mostka prostowniczego +/-, do jednego zacisku ≈ mostka dołączymy szeregowy kondensator odpowiedniej pojemności, i na napięcie sieciowe. Do kondensatora i drugiego zacisku ≈ mostka, można podłączyć zasilanie 230V AC (przemienne). Do obliczenia pojemności kondensatora, potrzebne są następujące dane: rezystancja cewki (w Ω), napięcie znamionowe cewki (w V). Jeśli kolega byłby zainteresowany mogę podać wzory do obliczenia lub sam obliczyć.
 • Poziom 11  
  super wlasnie tego potrzebowalem :) dzieki janek_66 a wzory jak najbardziej mi sie przydadza wiec gdybys mogl je podac bylbym wdzieczny
 • Poziom 19  
  Oczywiście mogę podać wzory. Z rezystancji cewki stycznika i jej napięcia znamiomowego obliczamy prąd cewki:
  Ist = Ust : Rst [Ust-V], [Rst-Ω], [Ist-A]

  Wzór na obliczenie pojemności

  Ist
  C = ------------------------ [C- F], [Ist- A], [f- Hz],
  ²_______
  2πf √ Uz² - Ust² [Uz- V] - (napięcie sieci)
  [Ust- V] - (napięcie cewki)

  Podaję przykładowe obliczenie:
  Prąd cewki - 0,2A; napięcie - 24V; Uz - 230V;
  Ze względu na trudności w zapisie piętrowym nie będę obliczał szczegółowo - podaję wynik ≈ 0,0000027 F, = 2,7µF
  Uwaga! Równolegle do kondensatorów należy włączyć opornik rozładowczy np. 220k - 0,25W[/b]

  Dodano po 29 [minuty]:

  Bardzo przepraszam za treść wzoru - ale pisałem całkiem inaczej, widać edytor tekstu przesuwa wszystko po swojemu. Opiszę słownie:
  C = nad kreską ułamkową - Ist ; pod kreską 2Πf pomnożone przez pierwiastek kwadratowy z Uz do kwadratu minus Ust do kwadratu. Wynik w faradach.
 • Poziom 13  
  Zastosować dzielnik z kondensatorów na którym obiżysz napieci do 24VAC. Wiadomo ,że na kondensatorach nie bedzie się odładać moc. Dlaczego to wiadomo.
 • Poziom 19  
  Kolega rt69 ma oczywiście rację teoretycznie. W praktyce powstaje dzielnik napięcia z którego nie możemy pobrać mocy czynnej, potrzebnej do uruchomienia cewki stycznika. Prąd czynny powstaje wypadkowo, z wartości pozornej szeregowego połączenia R i C (gdzie R- rezystancja cewki stycznika, C- pojemność szeregowego kondensatora, przełożona na reaktancję pojemnościową Xc). Praktycznie, podłączenie kondensatora do czynnego obciążenia, spowoduje zmniejszenie prądu czynnego, a przecież nam o to nie chodzi.
 • Poziom 11  
  Dziękuje za wzory , co do dzielnika to nie za bardzo ponieważ wykonuje to w sposob praktyczny nie teoretyczny więc odpada :|

  ciekawią mnie cewki na I≈ oraz I- pewnie są jakieś różnice między tymi cewkami mógłbym dowiedzieć się coś na ten temat ?
  ( tak przy okazji ) w jaki sposób zmieniają się prądy w cewce kiedy zmienia się indukcja, czy np. prąd jest inny podczas załączania stycznika i wyłączania i/lub w stanie ustalonym kiedy stycznik pracuje normalnie ?
 • Pomocny post
  Spec od Falowników
  expainder napisał:
  Dziękuje za wzory , co do dzielnika to nie za bardzo ponieważ wykonuje to w sposob praktyczny nie teoretyczny więc odpada :|

  ciekawią mnie cewki na I≈ oraz I- pewnie są jakieś różnice między tymi cewkami mógłbym dowiedzieć się coś na ten temat ?

  Bardziej różnią się rdzenie - na AC musi być zwora, która zapewnia ciągłość trzymania (gdy prąd przechodzi przez zero). Na DC z kolei musi być szczelina, aby rdzenie się nie kleiły.
  expainder napisał:
  w jaki sposób zmieniają się prądy w cewce kiedy zmienia się indukcja, czy np. prąd jest inny podczas załączania stycznika i wyłączania i/lub w stanie ustalonym kiedy stycznik pracuje normalnie ?

  Na DC praktycznie nic się nie dzieje. Na AC prąd jest oczywiście znacznie większy przed złapaniem, po przyciągnięciu rdzenia prąd maleje (bo indukcyjność cewki rośnie - zamknięty rdzeń). To korzystne zjawisko, oprócz przypadku, gdy stycznik się zawiesi i nie złapie - cewka pod napięciem AC szybko się usmaży.
 • Poziom 11  
  dziekuje za szybka odpowiedz. chciałem jeszcze zapytać na co zwracać uwage przy dobieraniu rezystora ograniczającego prąd podtrzymiania cewki i w jaki sposob dokonuje sie obliczen (np. jakiś wzór?) ?
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  W pełni popieram wypowiedź kolegi bonanza - różnice na tym polegają. Odnośnie rezystora podtrzymującego prąd cewki stycznika, jako takich wzorów nie znam, ale śmiało można powiedzieć że zmniejszenie prądu podtrzymania do 0,5 Izn, nie spowoduje odpadnięcia styków. Z tego wynika że szeregowy rezystor powinien mieć opór zbliżony do rezystancji cewki. Rozwiązanie to jest korzystne, ze względu na 4-krotne zmniejszenie mocy wydzielanej w cewce stycznika po jego załączeniu. Moc rezystora powinna być większa lub równa- 1/4 mocy znamionowej cewki stycznika.
  Moc cewki - (Uzn)²/R
  Przytoczone wzory są słuszne w przypadku zasilania cewki ze żródła prądu o małej rezystancji wewnętrznej (zasilacz, bateria, akumulator), ale przy zasilaniu sieciowym przez kondensator, nie stosował bym rezystora ograniczającego prąd cewki. Nie przyniesie to takich rezultatów jak wcześniej przedstawiałem - na szeregowym rezystorze niepotrzebnie wydzieli się ciepło, a prąd cewki niewiele się zmniejszy.
 • Poziom 13  
  Nie wiem na czym koledzy opierają swoje wywody ,które teorie zamieniają w fikcję. Ja osobiście ma zrobiony taki układ z napięcia 500V na 230V i wszystko działa. Ale cóż co elektryk to ......:D
 • Poziom 11  
  qurde mam problem z układem samoczynnego załączania rezerwy. Zeby zrobić regulacje opuźnienia włączenia drugiego stycznika(wraz z rezerwowym zasilaniem) np 0.5s / 1s / 3s potrzebuje czasówki czy może da się zastąpić czasówke jakimś prostszym układem ?
 • Spec od Falowników
  Są styczniki (np. Telemecanique) z nadstawką ze stykami pomocniczymi, które łączą nie od razu, ale z opóźnieniem czasowym. Jest to chyba oparte na pneumatyce (jakiś miech i dziurka), a może jakiś mechanizm? Na wierzchu tej nadstawki jest pokrętło, i nie jest potrzebna żadna "energia pomocnicza". Na tym robi się np. układy Y-Δ.
 • Poziom 13  
  Zastąpić czasówke czymś prostrzym!
  A czy przekaźnik Rtx 132 jest tak skąplikowany. Na dodatek jest w estwetycznej małej obudowie( bezpiecznej zgodnej z normami). Po co wyważać drzwi otwarte. :D
 • Poziom 11  
  pytalem o inny sposob poniewaz ciezko bylo mi dostac czasowke ale znalazlem jedna . Jest uzywana w gornictwie tyle ze nie ma na niej zadnych oznaczen itp przez co nie moge znalezc zadnych informacji na temat w jaki sposob podlaczyc ta czasowke . na gorze obudowy ma regulator(zapewne) zwloki a na spodzie znajduje sie 10 wyjsc i tu jest problem . wyjscia sa oznaczone numerami od 1 do 10 i to wszystko na ten temat... jedyna info. to TYP - PC-3 (za duzo mi to nie mowi) jesli ktos wie cos na temat podlaczenia tej czasowki to bardzo prosze o pomoc... :|
 • Poziom 14  
  Wygląda to na układ czsowy sterowany elektronicznie .(stała czasowa condensatora, podział czestotliwości na dzielnikach b. dokładne lub typowo mechaniczne zegary czsowe , lub jak kolega nadmienił wcześniej pneumatyczne z regulowanym otworem miecha z powietrzem)