Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie triaków - kłopot

17 Maj 2003 18:43 4148 6
  • Poziom 17  
    Panowie, cztery lata temu zrobiłem układ ściemniacza wielokanałowego, oparty na sterowaniu fazowym triaków KT207/400.
    Układ właściwie pracował dobrze, z jednym mankamentem - czasem triaki w niektórych kanałach załączały się na stałe i konieczne było odłączenie zasilania, aby cofnąć efekt.

Podjąłem poprawę tej sytuacji poprzez zastosowanie nowocześniejszych i jak sądziłem lepszych triaków BTB 12-600 CW.

Po złożeniu układu okazało się, że przy minimalnym wypełnieniu przebiegów sterujących triaki, w sześciu kanałach (na osiem) żarówki miast być ciemne zaczynają migotać, w bardzo przypadkowy sposób.

Wprowadziłem kolejne modyfikacje zaznaczone na schemacie, sprawę nieco polepszyło, ale nie zlikwidowało nieporządanego efektu.

Mogę zapobiec migotaniu, poprzez zwiększenie wypełnienia minimalnego (a zatem wstępne podrzażenie żarówek), ale co to za ściemniacz, co "nie ściemnia do końca".

Proszę o ewentualne porady, jak usprawnić ten układ.

Pozdrawiam
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 27  
    Genaralnie uklady na triakach - to porazka z mojego doswiadczenia radze odejsc od tego rozwiazania.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Sprawdz czy czasami to migotanie nie pochodzi od impulsów zakłócających z sieci.Sprawdz to na oscyloskopie.Gdyby tak było można blokowac na wejściu małymi pojemnościami ale nie zawsze daje to dobry efekt.Najpewniejsze jest sterowanie gdy jest synchronizacja napięciowa i prądowa wtedy nic nie zakłóca i układ pracuje pewnie Do takich ukłdów scalonych należą między innymi TDA1085,U208B,U209B i inne.
    Zobacz te materiały.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1868.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic47125.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic43821.html
  • Poziom 17  
    Dzieki za odpowiedzi.

Co do mojego układu, to brak jest tam widocznych zakłóceń w sterowaniu triaków - sprawdzone oscyloskopem.

Jak wcześniej pisałem migotanie zanika przy zwiększeniu wsp. wypełnienia przebiegu sterującego, gdyby zakłocenia były, to dalej by migotało, no nie?

Układ jest synchronizowany napięciowo z siecią, przebieg sterujący jest czysty i ładny.

Co do użycia układów proponownych przez POL02, to oczywiście są doskonałe, ale do sterowania żarówek, to chyba drobna przesada.

Czekam na kolejne sugestie - ponadto pytanie dodatkowe: czy te wszystkie układy RLC na wyjściu triaka są niezbędne przy obciążeniu rezystancyjnym w postaci żarówki?

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Elementy RLC muszą być z następujących powodów:
    - dławik L1 jest elementem tłumiacym zakłócenia,
    - R1 i C1 jest to układ tzw. gasikowy do tłumienia przepięć (przy obc. R brak) oraz pełni drugą funkcję jest jednocześnie elementem przeciw zakłóceniowym i z tego powodu nie eliminował bym go
    - elementy C4,R33 i R34. zwiazane ze sterowaniem MOC
    Aby wyeliminowac tą wadę trzeba działać po kolei.
    Spróbuj odłączyć sterowanie z nogi 2 i zobacz czy problem ustąpił.
    A może przy 0 wypełnieniu coś się wzbudza.Jak masz oscyloskop to zobacz.
  • Poziom 17  
    Problem jest praktycznie zaleczony, w sposób opisany niżej:
    układ pracuje jako ściemniacz sceniczny i poszczególne kanały nie mają jednakowych obciążeń, a co za tym idzie różne zachowanie.

Reasumując kanały z obciżeniem żarówkami 500W, zachowują się poprawnie, natomiast kanały obciążone żarówkami 200W migają i się "zawieszają".

Wyrzuciłem właśnie cewki L1 ze wszystkich kanałów i migotanie ustąpiło, co było do zrobienia na już.

Natomiast co do pytania o MOC, to odłączenie sterowania diody, powoduje pełną niezakłóconą ciemność.
    Co do wzbudzeń, to w poście wcześniejszym, pisałem, że wszystko co przychodzi do MOC'a jest wręcz książkowe - bez zakłóceń i zniekształceń.

Najciekawsze jest, że przy godnym obciążeniu problem znika, może tutaj powinienem szukać.

Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Wyeliminowanie L1 nie jest dobrym wyjście ze względów jak pisałem.Myślę,że problem leży gdzie indziej.Po wymianie informacji dochodzę do wniosku,że wyzwala się poprzez MOC.Spróbujj włączyć w obwód bramki rezystor 100 - 200om w pierwszej kolejności bez R35 a L1 przyłącz.
    Sprawdz to i daj znać.