Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy opłaca się kupić najtańsze kolumny STX?

14 Mar 2006 20:42 2968 22
  • Poziom 33  
    Witam.
    Mam problem - jak w temacie. Uprzedzam, że problem jest poważny, ponieważ nie chcę oberwać od taty, któremu mam pomóc w wyborze za kiepskie kolumny. Ogólne pytanie: czy opłaca się kupować najtańsze kolumny STX do 200 zł za sztukę?

Np. te?
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0&vSubPage=65&vItemDB=itemdb

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0&vSubPage=153&vItemDB=itemdb

http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0&vSubPage=73&vItemDB=itemdb

Może jakieś inne, nowe kolumny?
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    A moze zrobil bys cos samemu ;) Lepiej ci wyjdzie :)
  • Poziom 33  
    Emmm mój tata nie preferuje żadnych DIY, chce full oryginał. Czekam na dalsze opinie. Także fachowcy, napiszcie. :)
  • Poziom 13  
    może tonsil .:) ten stx mnie sie niepodoba :)
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Mój tata tez nie chcial zebym sam robil, a jak mu to wszystko przedstawilem co bede robił krok po kroku, to powiedzial że moge robic :D:D, aż sie zdziwilem ze wszystko finansuje ;p;p

Na starego wystarczy chwyt
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    najpierw spytajcie sie go co beda ze starym robic tymi kolumnami ,moze stary będzie folk sluchał ,albo disco w domu bedo robic i wkurzac staro ,czy znalezli w piwnicy starego radmora i chcą sie nanim powyżywac jak stary wybredny i sie nie znacie to kupta se te stxy , bysta coś kumali to bysta se zmasciły lux kolumienki a skoro masz taki problem z kolumnami to moze stary zeczywiscie powinien cie pociągnąc ze dwa razy z back handu t6o bys sie obudził , jak mozna miec taki problem wogule tyle sklepów z glosnikami mozna odsluchac w sklepie na ruznych wzmacniaczach . jeszcze troche bedziemy sie pytac na tym forum która laske wybrac blondynke czy brunetke a moze rudą albo jak upiec ciasto ja pitole ale ludzie problemy maja naprawde to jest nie do pomyslenia
  • Poziom 39  
    Mam dokładnie taki sam pogląd w tego rodzaju sytuacjach. Jak czytam niektóre posty, to śmieję się do rozpuku. Ludzie pchają się w roboty ręczne, klecą kolumny z zajeżdżonych lub regenerowanych głośników z allegro i cieszą się, bo wydali 20zł mniej niż musieliby wydać na taką samą kolumnę wykonaną fabrycznie. DIY jest dla tych, któzy mają odpowiednie doświadczenie, umiejętności i warunki (warsztat odpowiednio wyposażony). Jeżeli czegoś z tych rzeczy zabraknie, to powstaja koszmarne z wyglądu, źle wykończone, źle zestrojone i w dużym stopniu odbiegające parametrami od norm urządzenia, których jedyną zaletą jest to, że się je wykonało samodzielnie.
    Nie neguję potrzeby rozwijania swoich umiejętności poprzez majsterkowanie, ale jestem zdania, że sprzęt, który chcemy postawić w domu i używać nie wstydząc się za jego wygląd i parametry, powinien być konstruowany przez doświadczonych konstruktorów amatorów.
    Tym, którzy zachwycaja się brzmieniem samoróbek na dibeisi, alphardach czy STX, polecam wizytę w dobrym sklepie, gdzie można przed zakupem odsłuchać kilka zestawów - zrozumiecie wtedy, skąd różnica w cenie między produktami różnych firm, a także dlaczego nie opłaca się oszczędzać przy budowie własnych konstrukcji. I nie ma się co oszukiwać, że np. taniej wyjdzie budowa kolumny STX niż zakup gotowej. Ceny poszczególnych podzespołów niezbędnych do wykonania takiej kolumny dadzą łączny koszt większy niż cena gotowej kolumny zmontowanej przez producenta.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    z "md" zgodzę się w kwesti robienia kolumn, które można kupić fabryczne i to znacznie taniej(spróbujcie zsumować poszczególne podz. stx'a to zobaczycie) poza satysfakcją nie ma nic.Ale nie zgodzę się z opinią że głośniki powinni wykonywać tylko doświadczeni majsterkowicze, jeśli nie zrobisz pierwszego kroku to się nie nauczysz(wystarczą dwie rączki, warsztacik, główka no i przyjaciele z elektrody)
    ps
    za "przyjaciół z elektody" liczę na jakieś profity:D

a te kolumny opłaci się kupić bo są tanie i będą fajnym mebelkiem w pokoju, chyba że muszą grać to wtedy nie koniecznie

pozdrawiam
  • Poziom 20  
    no wiesz, te B-4 są przystosowane do pracy z subwooferem, powiem więcej, do pracy z subwooferem jako tylne kolumny efektowe w kinie domowym. raczej nie do muzyki (mają beczkowaty dzwięk).
    przesłuchiwałem je (i kilka innych) w sklepie i wybrałem C-7 czyli te robione na altusa 140.
    Nawet te S-1 tańsze niby o 20zł od C-7 grają lipnie.
    proponuje te C-6 za 198zł/szt. albo C-7 za 218zł.
    jak nie gotowe to możesz zrobić sobie tego C-6 samemu. koszt głosników 82zł potrzebne są jeszcze deski, zwrotnica, kable, wygłuszenie, rury basreflex.

miłego wyboru, tomek
  • Poziom 33  
    imo jak juz to kupuj te kolumny glosnikach z "nowej" serii, te stare to chlamy (takie opinie slyszalem). np kolumna M-5 moze byc dobra - zrobiona na najlepszych glosnikach stxa, ale niestety sa to tylko monitorki - patrz jednak jaka cena za "tylko" monitorki...
  • Poziom 33  
    Moj tata nie jest wybredny. Teraz slucha muzyki na basowcach i gwizdkach firmy Lager i średnich Tonsila. Tak więc widzicie, że nie posiadamy super zestawu. To może ktoś się jeszcze wypowie?
  • Poziom 39  
    O czym można pisać, skoro nie podajesz z czym mają te kolumny współpracować. Panuje tu jakaś dziwna moda na kupowanie i robienie kolumn dla samego kupowania i budowania. Nauczcie się postępować i myśleć racjonalnie. Najpierw trzeba poznać parametry urządzenia (wzmacniacza), z którym mają współpracować głośniki, a dopiero potem można coś radzić i wybierać w zależności od możliwości finansowych i potrzeb. Nie należy zapominać o wielkości pomieszczenia, w którym mają być używane te kolumny.
  • Poziom 18  
    za 200 złotych to na allegro można trafić altony 80 w dobrym stanie ;]
    Uważam że zagra o niebo lepiej od stx (średnie/wysokie tony na 100% lepsze tonsila)

Co do DIY to masz racje md , do tego trzeba mieć zdolnośći .... a dokładniej to nie zdolności tylko DOBRY WARSZTAT I DUŻY !!!

a nie 3 głośniki stx,kawałki desek i gwoździe ...:)
  • Poziom 33  
    Przepraszam za moją tępotę i ślepotę, już podaję z czym mają wspólpracować te kolumny.
    Wzmacniacz: zintegrowany Pioneer A-351R, moc przy 8 ohm-30W, 60W muzycznej.
    Pokój: 9x4m, mało umeblowany, do połowy podłoga wyściełana panelami, dalej wykładzina. Ściany obłożone płytami gipsowo-kartonowymi.
    Jeszcze coś? :)
  • Poziom 13  
    [quote="j.h.hudy"]za 200 złotych to na allegro można trafić altony 80 w dobrym stanie ;]
    Uważam że zagra o niebo lepiej od stx (średnie/wysokie tony na 100% lepsze tonsila)

Mam altony 80 po regeneracji głośników basowych i zestaw c-7 stx bije je na głowę.
  • Poziom 33  
    Czyli jak? Kupować, nie kupować? W ostateczności zdecydujemy sie na wymiane srednich i gwizdków.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    stary, fajna integra, fajny pokoik(36m²) i takie kiepy mają w nim grać.
    Namów ojca aby przeczytał forum i może razem zbudujecie coś fajnego.
    Przejżyjcie arty, popatrzcie, jednak niektórym słoń nie nadepnoł na ucho,
    zrubcie projekt, dajcie na forum, wtedy ludzie powiedzą co i jak.
    Moim skromnym zdaniem:
    1.co dwie głowy to nie jedna
    2.jak wyjdzie kiszka to stary cię nie zabije(a napewno będzie zadowolony jak porówna do tego, naczym słuchał do tej pory)
    3.jak chciałeś dowiedzieć się co i gdzie kupić to jest odpowiedni dział
    a tutaj ludzie odpowiadają jak na ten dział przystało

no to do roboty i miłej zabawy z audio
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    ja kolumny kupiłem na zwsze. to ze teraz pracuja na 10mkw to juz inna sprawa. jesli masz 36mkw to zanczy ze masz około 100m3. do tego to bym dał tylko C-6 198zł albo C-7 218zł. oba mają spl=95db. czyli zamykaja budzet 200zł (to chyba na sztukę bo jak nie to radze pozbieraż na drugą)
    co do uzywanych.
    ludzie ogólnie utracili zdolność (czyt chęci) do zrobienia, czegokolwiek samemu. tylko my młodzi chcemy sami coś zrobić "tymi ręcami".
    starszy bedzie miał potem problemy ze zawieszenia sie rozpadły. dla młodego nic trudnego. tacie sie nie chce. ja mam tosamo u siebie (ale nie z głosnikami).
    wiec jednak radzę nowe.
  • Poziom 35  
    Nie porównujcie stxów do heco ani Visatona. No chyba, że na kolumnach ma lecieć łupu cupu, to ci innego.

Proste kolumny na Visatonie w170sc i kopułce wiecie ile kosztowały parę lat temu fabrycznie nowe? 1800zł! I ludzie je kupowali w tej cenie, chwalili, gazety dobrze pisały, itp. Koszt podzespołów to ok. 500zł. I co? STXy za 500zł zagrają lepiej?

Mowa o Alto II.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 18  
    [quote="Sok"]
    j.h.hudy napisał:
    za 200 złotych to na allegro można trafić altony 80 w dobrym stanie ;]

Mam altony 80 po regeneracji głośników basowych i zestaw c-7 stx bije je na głowę.

Jak zregenerowane te altony masz ??? ej stary uważasz że wysokie tony stx są lepsze od tonsila ?? o średnich też masz taką opinie ?:>

gdm 12 stx i tubki stx są kupe warte,takie moje zdanie ;]
  • Poziom 10  
    Jedni mówią budować inni kupic gotowe. Sam juz nie wiem
    W takim badż razie co polecacie z gotowych do 600-700 z podłogówek??
    Myslałem o Mistralach Tonsila. Chodzi mi o cos takiego, zebym w przyszlosci mogł dokupic jakies satelitki i centralny.
    Wstępnie potrzebuje 2 przednie. Dzieki za pomoc z gory.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 33  
    Odsłuch tych Lagerów jest naprawdę dobry, lecz te basowce dziwnie się zachowują (dostają dużych wychyleń). Więc może włożyć basowce STX-a do tych Lagerów i przestroić BR od nowa, co?