Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OT: czym rozpuscic tworzywo, w ktorym siedzi chip

japko 17 Maj 2003 23:40 8934 24
  • #1 17 Maj 2003 23:40
    japko
    Poziom 11  

witam,

temat troche offtopic, ale sadze. ze warto zapytac na elektrodzie; te forum chyba bedzie najbardziej odpowiednie;

mam chip zatopiony w jakims tworzywie, przezroczystym plastiku; calosc jest
    mala rzedu milimetrow; chce wydobyc sam chip; probowalem rozpuscic tworzywo
    acetonem, izopropanolem, benzyna ekstrakcyjna, toluenem bez rezultatu;
    prosilbym o sugestie jak do tego podejsc;

• #2 17 Maj 2003 23:56
    tzok
    Moderator Samochody

Widziałem kiedyś na necie jak ktoś wydobył chip z i8080 (obudowa DIL) i używał do tego kwasu siarkowego... układ oczywiście po takim zabiegu już do niczego się nie nadawał.

• #3 18 Maj 2003 00:13
    WoŹnY
    Poziom 28  

Myślę że to jest niemożliwe. Układy zatopione są w czymś co przypomina albo nawet jest żywicą epoksydową. Myślę że to niewykonalne bez uwalenia samego układu, przynajmniej ja nie znam sposobu. Jeśli ten układ starasz się wydobyć i użyć w innym czymś to spróbuj może go wyciąć mechanicznie a potem dolutować przewodu do wyprowadzeń :D

• #6 18 Maj 2003 11:52
    japko
    Poziom 11  

probowalem podejsc mechanicznie; z racji milimetrowych rozmiarow bylo to trudne, czasochlonne i cokolwiek ryzykowne; odcialem ostrym nozem fragment tego przezroczystego tworzywa blisko krawedzi chipa, liczac na to, ze umozliwi to "odskoczenie" pozostalej cienkiej warstwy; warstewka nie chce odejsc od chipa :); probowalem od gory odkruszac po kawalku to tworzywo - nie odchodzi od chipa; odnsze wrazenie, ze jesliby potraktowac je bardziej drastycznie - odkrusza sie fragmenty ukladu;
    nie mam pomyslu jak inaczej podejsc do tego "mechanicznie";

ElGregor: nie widze zalacznikow; jesli bys mogl prosze na priva;

dzieki za wskazanie innych watkow i literatury;

w miare dostepnosci do wymienionych kwasow wykorzystam odlamane fragmenty i sprawdze czy sie rozpuszczaja;

• #7 18 Maj 2003 11:58
    Poziom 35  

TRI rozpusci wszystko !!! nie wiem jaka jest wachowa nazwa :) ale tri rozpuszcza nawet rozpuszcxalniki itp :)

• #8 18 Maj 2003 13:58
    WoŹnY
    Poziom 28  

Tri to inna nazwa acetonu. Już była mowa że nie daje rady więc nie zawracajcie sobie głowy !!!!!!

• #9 18 Maj 2003 14:23
    ElGregor
    Poziom 22  

:arrow: WoŹnY
    Mylisz się, aceton i tri to dwie różne rzeczy:
    Trichloroetylen - 1,1,2-trichloroeten, tri, trójchloroetylen, CHCl=CCl2, bezbarwna, niepalna ciecz o zapachu chloroformu.
    Aceton - dwumetyloketon, 2-propanon, keton dimetylowy, CH3-CO-CH3, bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu, łatwo palna.

Nie zmienia to faktu że TRI prawdopodobnie nie rozpuści tej obudowy (chyba?)

• #10 18 Maj 2003 15:39
    oldking
    Poziom 28  

Jężeli jest to żywica epoksydowa, szkoda czasu nic tego nie rozpuści.

• #11 19 Maj 2003 18:10
    japko
    Poziom 11  

jak zdobede tri, oczywiscie sprobuje;

przeczytalem cykl artykulow z EP; jednoznacznie z nich wynika, ze wszelki plastik jak i izolacje epoksydowe usuwa sie kwasem azotowym badz jego parami;

tak wiec teraz powinienem chyba znalezc chemika z wyciagiem :)

dziekuje wszystkim za pomoc

• #12 20 Maj 2003 21:19
    serwis
    Poziom 37  

:arrow: avatar

Cytat:
    TRI rozpusci wszystko !!!

A w czym Ty te tri trzymasz? :wink:

:arrow: japko

Spróbuj w płynie o nazwie handlowej CYKLOHEXANON.
    Ja w nim rozpuszczałem hybrydy produkowane przez DOLMEL - sa one zaleawne w takiej niebieskiej lub brązowej żywicy z połyskiem, wyglądającej jak szkliwo.Proces jest dosyc długotrwały, 3 do 4 doby, ale przynosi rewelacyjne efekty(żywica puchnie, mięknie i odchodzi od ceramiki)Odczynnik w użyciu całkiem bezpieczny, lekko żółta, oleista ciecz.

• #13 20 Maj 2003 23:45
    tzok
    Moderator Samochody

TRI (trójchloroetylen) i Chloroform (trójchlorometan) mają podobne właściwości i rozpuszczają żywice... TRI jest (było) używane w pralniach chemicznych, chloroform był używany do znieczulenia ogólnego. Oba mają działanie narkotyczne i są toksyczne.

• #14 21 Maj 2003 00:29
    katoda
    Poziom 20  

Układ zalany żywicą epoxydową wydobyłem kiedyś za pomocą zwykłego nitro, trwało to jednak ze dwa miesiące i przedtem z grubsza usunołem co się dało grotem lutownicy- żywica w wysokiej tamperaturze poprostu się kruszy.

• #15 21 Maj 2003 01:09
    Usunięty
  • #16 21 Maj 2003 02:15
    admiral25
    Poziom 12  

Ja ze swojej strony polecam kwas azotowy... :sm2:
    (Przetestowane na czarnych obudowach scalaków - osobiście) :D
    Proces polega na utopieniu scalaka w kwasie a potem ... gotujemy świństwo :evil: (uwaga na opary - są trujące!!!) jakieś 2-3 godzinki.
    Czas zalezy od wielkości obudowy, gotujemy najlepiej w kolbie, na kuchence elektrycznej tak żeby delikatnie bulkało i pojawiły się brunatne opary. Ja w ten sposób wyciągnąłem struktury z uA741 , jakiegoś dziwnego procka i pamięci 28F040 (fajna bo duża...) :)
    Gożej jest z podłączaniem takiej struktury... po prostu nie ma końcówek! :cry:
    (ale pola stykowe są...) :)

• #17 24 Cze 2003 18:27
    komandor64
    Poziom 25  

Po perwsze nie używaj PLUTONU!To jest troch niebezpieczne.Spróbuj jeszcze TRI albo odkamieniacza do rur. :D

Serwis nie szalej.Ja na cykloheksan balbym sie nawet spojrzec.Tego sie uzywa jako paliwo lotnicze.Nie chce widziec kolejnego polaka na Ksiezycu.

Ostrzeżenie #1
    Pisanie postów jeden pod drugim w niewielkim odstępie czasu. Patrz regulamin.
    Tekst dwóch wiadomości został scalony w jedną.
    LEM

• #18 24 Cze 2003 20:05
    Gate
    Poziom 23  

Trochę nie na temat, ale zapytam, bo widzę kilku chemików, a przynajmniej praktyków: jak odzyskać złoto z elementów półprzewodnikowych. Ktoś mi polecił kwas azotowy i nadciąć element aby kwas trawił metal pokryty złotem. Mój BC 313 pływa już 6 miesięcy i nic.

• #19 24 Cze 2003 20:30
    serwis
    Poziom 37  

:arrow: komandor64

Cytat:
    Serwis nie szalej.Ja na cykloheksan balbym sie nawet spojrzec.Tego sie uzywa jako paliwo lotnicze.Nie chce widziec kolejnego polaka na Ksiezycu.

Tobie to chyba nauczycielka od chemii zmarła w trzeciej klasie szkoły podstawowej.
    Czytaj uwaznie to co napisałem;napisałem wyraźnie CYKLOHEXANON.

Następnie; ani cyklohexanu i cyklohexanonu nie stosuje się w lotnictwie jako paliwo.Oba te odczynniki można bez problemu zakupic w każdej hurtowni chemicznej.W stosowaniu są bardziej bezpieczne od zwykłego rozcieńczalnika nitro czy benzyny extrakcyjnej.

:arrow: Gate

Cytat:
    jak odzyskać złoto z elementów półprzewodnikowych. Ktoś mi polecił kwas azotowy i nadciąć element aby kwas trawił metal pokryty złotem

Proces ten jest dosyć skomplikowany i niebezpieczny.
    Sam kwas azotowy niewiele tu pomoże, gdyż złoto nie jest w nim rozpuszczalne.
    Podczas procesu odzyskiwania złota w pierwszej fazie wytwarzają sie niebezpieczne związki brunatnych tlenków azotu,bardzo szkodliwych na drogi oddechowe, następnie w kolejnych fazach podczas płukania wytwarza sie związek o nazwie piorunian złota.Związek ten jest bardzo wybuchowy w stanie suchym- należy więc pracować na mokro, i nie dopuszczac do wyschnięcia mieszaniny.Na marginesie; 2g piorunianu rtęci potrafi urwać rękę dorosłemu męzczyźnie;kto służył w wojsku w odpowiednich formacjach, to wie o czym piszę.
    A piorunian złota jest ok.2,5- krotnie bardziej wybuchowy od piorunianu rtęci :)

• #20 25 Cze 2003 20:03
    Gate
    Poziom 23  

Czyli sugerujesz, że jedyna metoda to usuwać złoto naniesione na inny metal, a później płukanie itd. Ja myślałem, że można wytrawić metal na którym mapylone jest złoto, a same złoto zostanie.

• #21 18 Paź 2003 17:21
    silicon
    Poziom 11  

Gate napisał:
    Ja myślałem, że można wytrawić metal na którym mapylone jest złoto, a same złoto zostanie.

tak też się da , sprawdzone

• #22 18 Paź 2003 23:49
    stan
    Poziom 23  

Od kiedy Bc 313 miały złocone nogi? To jest Rod. Co do rozpuszczania obudowy bez uszkodzenia struktury używa się do tego czterohydrofuranu -(tetrahydrafuran C4H8O). Działa szybko , skutecznie, nie jest bardzo niebezpieczny.

• #23 19 Paź 2003 00:37
    Tremolo
    Poziom 43  

ja bym jeszcze spróbował tetrahydrofuranu - na kwas fluorowodorowy uważałbym ze skórą - przechodzi przez nią jak przez bibułe i niszczy kości, po za tym nie wiem czy to gdzieś idzie dostać: kwas fluorofosforowy...

Gate - "złoto" (rod) by musiało przepuszczać rozpuszczalnik bo po kolumnie do góry nogi minęło dużo czasu - lepiej spróbować elektrochemicznie, po za tym jest do rozpuszczania takie coś jak woda królewska... ponoc rozpuszcza prawie wszystkie metale.

• #24 19 Paź 2003 00:51
    ACULA
    Poziom 34  

jak już zeszliśmy z tematu to ja napiszę że takiego złota raczej nikt nie kupi

ekstra zastosowanie miałoby przy pozłacaniu styków płytek krawędziowych itd, czy ktoś ma SPRAWDZONĄ metrodę pozłacania miedzi??

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME