Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe; czujnik temperatury.

15 Mar 2006 15:39 14003 22
  • Poziom 13  
    Witam

mam taki problem mam ogrzewanie podlogowe i najprawdopodobniej padł mi czujnik temperatury. niechce kluc plytek gdyz sa nowo polozone i sa piekne :D i niechce. jeszcze raz go sprawdze ale raczej napewno to on gdyz bez niego ogrzewanie dziala

i teraz mam pytanie czy jesli nie bede mial czujnika to mata sie bedzie grzac caly czas??/ az do stopienia?? mimo ze jest regulator temp. to on jej nie zapewni gdyz nie ma czujnika temp.

prosze o jakas pomoc. a moze wsadzic czujnik do obudowy?? i temp. bedzie pobieral z otoczenia a wtedy temp. bedzie zawsze stala. bo w lazience zawsze tak samo oprocz czasu kompieli..

Moderowany przez skryn:

Nie pisz tematu przy użyciu capslocka!

prosze o pomoc
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 33  
    Jak rozumiem to ogrzewanie elektryczne.W takim ogrzewaniu można mierzyc temperaturę podłogi lub powietrza.
    U ciebie mierzono podłogę.
    Można włączyć bezpośrednio bez czyjnika podłogi jednak w takim przypadku potrzebny jest czujnik temp. powietrza.
    Zastosuj jakikolwiek elektroniczny lub bimetaliczny.
    Mata bez żadnego czujnika nie spali się tak łatwo tylko doprowadzi do bardzo dużej temperatury podłogi.
    Może spowodować to popękanie płytek na podłodze lub w skrajnej sytuacji nawet poparzenia.
  • Poziom 13  
    o kurcze.... no dobrze. mam 3 rozne czujniki temp. i na jednym pisze 1k a w regulatorze jest tylko jeden. niewiem jak dobrac taki czujnik. sproboje 1 i zobacze dam na 20 stopni i zobaczymy czy przestanie grzac.....oczywiscie pierw sprawdze temp. w lazience i wtedy dobiore temp maty. myslalem ze te maty to dziadostwo.....zastanawiam sie ejszcze nad wylacznikiem elektronicznym lub analogowym.....przed regulatorem....moze to by cosik dalo.... tylko nie mam go gdzie wlozyc......poproboje dzis. ale nie mam konkretnych pomyslow. bo inaczej zosta tylk ozalacz wylacz.

mze ktos ma jeszcze jakies pomysly???
  • Poziom 33  
    A skąd masz pewność, że to czujnik sie uszkodził?Odłącz przewody czyjnika i zmierz omomierzem jego wartość.
  • Poziom 13  
    nie mam 100% pewnosci ale przy podlaczonym czujniku na programatorze miga czerwona dioda co sygnalizuje blad. a bez czujnika jest ok.........a co ma mi omomierz pokazac oprocz rezystancji??? i co jak nic nie pokaze to czujnik zepsuty albo przerwa na kablu???

zostawilem na nc mate wlaczona bez czujnika sprawdzana bedzie podloga o 24 i o 8 rano czy goraca....bo zalaczylem ja o 18 i o 22 niewielka roznica. mata 150W czyli chyba nie spali sie a i nie ebdzie mocno grzac....wiec moze bedzie mogla chodzic caly czas....
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Ja mam w kilku pomieszczenia ogrzewanie podłogowe.Sterują nimi czujniki temp.powietrza(bimetaliczne) i to jest całe sterowanie.
    Jeszcze nigdy nie zdażyło sie żeby podłoga była bardzo gorąca.To jest niemożliwe.Moc jest tak dobrana ,że nie ma takiej możliwości.
    Ogrzewanie funkcjonuje ponad 10 lat.Z tym ,że są to przewody nie mata.
  • Poziom 13  
    no wlasnie ale mata to jest w sumie siatka ochronna a na niej przewod w ksztalcie sinusoidy.

co do temperatury to mysle ze tez chyba sie nie spali. mata ma 150W tak psize na pudelku pozatym dzis rano bylo sprawdzane i niewielka est roznica w temperaturze plytek. czyli chyba sie nie przegrzeje a nawet spali no chyba ze bedzie tak za tydzien sie takbardzo nagrzeje. niewiem narazie bede probowal.... no chyba ze ktos ma jakies pomysly. a z tym czujnikiem to niewiem musze pomyslec.....
  • Poziom 21  
    150W to tak malutko,że jakby grzało bez przerwy to nic się nie przepali.Odprowadzenie ciepła przez tzw.wylewkę i terakote jest wystarczające.
    A jaką powierzchnię grzejesz tą matą?
  • Poziom 13  
    tez tak mysle skoro tak dlugo sie to nagrzewa i to prawie wcale a mata ma dlugos okolo 2m i szerokos chyba 50zm moze troszke wieksza.

lazienka jest 4 na 2 chyba wiec bardzo mala a nawet chyba mniejsza....
    dzisiaj jakos nie mam oka do wymairow.

czyli uwazasz ze czujnik nie musi byc i moze byc caly czas wlaczone i sie nie spali ?? bo skoro slabo grzeje
  • Poziom 21  
    Nie zna specyfiki maty grzewczej i nie chcę wprowadzić Cię w błąd.Nie wiem jakie są tam kable i czy mogą pracować non stop.
    Jesteś pewien tych 150W,bo u mnie w jest przeliczone 100W/m2.
    Przy takiej mocy przewód chyba grzeje się cały czas.
    To jest jedyne źródło ogrzewania tej łazienki?

Ja ustawiam programator na 25st.C i grzeje 2-3godz.i wyłącza sie .I tak w kółko.Oczywiście czasem włącza się rzadziej i grzeje krócej.
    Ja mam założone kable firmy Alcatel(nie wiem czy poprawnie napisałem nazwę) ułożone na siatce pod którą jest styropian.Kable zalane wylewką betonową,a na to terakota.Układ funkcjonuje ponad 10 lat(a już o ty pisałem).
  • Poziom 13  
    no wlasnie mi na pdelku pisze ze cala mata tyle pobiera. znowu patrzylem noi wyglada na to ze po 24 h ciaglej pracy temperatura podlogi sie ne zmienia. oprocz tego ogrzewania jest jeszcze kaloryfer ktory tez grzeje ale nie caly czas gdyz jest to duza chalpa i na ogrzewanie idzie sporo kasy

ja w programatorze mam max 30 stopni noi tryb nocny gdzie na kilka h nie pamietam ile zmniejsza temperature o 5 stopni jak dobrze pamietam. ale wyglada na to ze jesli mata sie nie spali to niepotrzebnie wydawalem pieniadze na programator
    w sumie to taka mata jest tylko potrzebna w zimie.

aha ja pod siatka dalem tasme aluminiwa na to mata a na mate cieniutka warstwa kleju atlas noi plytki.....
  • Poziom 14  
    Mata grzejna, jeśli jest prawidłowo zamontowana, to nawet przy ciągłej pracy (24h na dobę) nie ma prawa się przepalić!!!

Poza tym są już dostępne ścienne czujniki podłogowe, wykorzystujące podczerwień.

Czujnik taki montujemy na ścianie (tak jak regulator), a mierzy on ("bezprzewodowo") z wykorzystaniem podczerwieni temperaturę podłogi.
    Jest to znakomite rozwiązanie w przypadku awarii tradycyjnego czujnika podłogowego, jeśli nie mamy możliwości jego wymiany.

Dokładny opis regulatora: OTN2-IR

• Poziom 13  
    multimax czyli z twojej wypowiedzi wynika ze podloga na tyle szybko odbiera temperature ... a co za tym idzie sama sie schladza ze przewod nie zdazy sie nagrzac do czerwonoisci...

czujniki takie sa z pewnoscia dobre bo sam takich uzywam w pracy tylko ze ich cena waha sie od 700zł w gore ;d (musze miec wiarygodny pomiar)

a ciekawe ile do meiszkania taki czujnik kosztuje

Post był raportowany. Porządznego polaka uprasza się o pisanie po Polsku.
  • Poziom 14  
    Zgadza się, podłoga na tyle szybko odbiera i odprowadza ciepło, że nawet przy ciągłej pracy maty grzejnej posadzka nie powinna przekroczyć 40-45st C.

Natomiast większość mat grzejnych ma max. dopuszczalną temperaturę pracy na poziomie 80st C.

Taki czujnik jak pokazałem powyżej kosztuje 329,40zł w sklepie internetowym www.matygrzejne.com
  • Poziom 23  
    Zastanawia mnie dlaczego przed układaniem mat i kabli nie czytana jest instrukcja?Tam wyraźnie narysowane jest,że czujnik montuje się w rurce peszla w celu ewentualnej wymiany w razie awarii.Może faktycznie nic macie się nie stanie przy tak małej mocy,ale...jeśli się już stanie to będzie nie do naprawienia.Kabel maty grzejnej ulegnie uszkodzeniu w miejscach źle odbierających ciepło.Inną sprawą jest regulacja temperatury takiego systemu i oszczędność energii,który to temat jest obecnie coraz bardziej istotny.Jeśli będziesz nadal zainteresowany sposobem regulacji dla tego systemu-pw.
  • Poziom 13  
    Witam po długim czasie nieobezcności

co do maty grzejnej to sprawe załatwilem...
    otoż oddalem regulator do gwarancji i okazało sie ze jeden z kondensatorów sie przepalil ale w taki sposób ze nie napęcznial... ciekawe

co do maty grzejnej to drugą taka sama wsadzilem ostatnio do łazienki na parterze.. i podlaczylem bez regulatora bezposrednio i efekt taki ze podloga ciepla w granicach 35-40 stopni.. mieroznej termometrem elektronicznym. i mata chodzi bez niczego nie pali sie...

z gory dziekuje za pomoc
  • Poziom 14  
    Witam wszystkich czytelników.

To, że klienci nie czytają instrukcji montażu, to niestety codzienność, a później jak coś przez to się zepsuje to jest problem i pretensje....

Jeśli chodzi o montaż czujnika, to faktycznie powinien on być zamontowany w rurce, która umożliwia w przypadku awarii jego wymianę. Kiedyś montowaliśmy czujniki w rurce peszel, ale niestety nie jest to dobre rozwiązanie, choć na pewno lepsze niż montaż bez żadnej rurki.

Peszel niestety w środku ma chropowatą powierzchnię i miękkie ścianki, co znacznie utrudnia włożenie nowego czujnika, chociaż jeśli dobierze się odpowiedni "pilot" to jest to wykonalne.

Od kilku miesięcy stosujemy specjalne rurki ochronne, z twardego PVC, zakończone gilzą aluminiową, która poprawia "wrażliwość" czujnika. Ewentualna wymiana czujnika zamontowanego w takiej rurce zajmuje nie więcej jak 5 minut.

Dokładny opis rurki można znaleźć tutaj:
    rurka ochronna czujnika podłogowego

A jeśli chodzi o jak to napisał przedmówca "uszkodzenie nie do naprawienia" to pragnę poinformować, że w przypadku przepalenia się maty lub przewodu grzejnego można dokładnie zlokalizować uszkodzenie i po odkuciu 1-2 płytek dokonać naprawy. Oczywiście do zlokalizowania uszkodzenia potrzebny jest odpowiedni sprzęt, ale serwis taki sprzęt posiada....
  • Poziom 23  
    czy kolega naprawiał kiedyś matę przegrzaną czy może tylko przewierconą?i jakiego producenta,bo niektóre nie znoszą owego "sprzętu"... :(
  • Poziom 14  
    My osobiście nie zajmujemy się lokalizowaniem uszkodzeń. Powód? Jest to po prostu nie opłacalne, gdyż maty i przewody są niemal bezawaryjne. Tylko jedna firma w Polsce zajmuje się profesjonalnym serwisem.

To firma NESTOR-SPEC ze Skierniewic, z którą mamy podpisaną umowę serwisową.

Oni serwisują maty i przewody wszystkich producentów, każda mata i każdy przewód da się naprawić. Natomiast co do lokalizacji uszkodzeń to jest kilka metod, ale to niestety tajemnica serwisowa, której serwis pilnuje....
  • Poziom 23  
    Znam tą firmę i choć "radzą sobie" to na szczęście jedyną firmą nie są.Co do mat nienaprawialnych i takich też kabli-w izolacji silikonowej lub samoograniczające mają takie właściwości.A sam sposób lokalizacji nie jest magią,choć bywa długotrwały zwłaszcza sprzętem wspomnianej firmy
  • Poziom 14  
    To może kolega wskaże inne firmy, które zajmują się lokalizacją uszkodzeń i posiadają do tego odpowiedni sprzęt?
  • Poziom 23  
    Widzisz,pamięć nie ta,ale swego czasu współpracowaliśmy z firmą z Kielc lub okolic.Obecnie z serwisem z Bydgoszczy.Człowiek pracuje w Enei,ale nie wiem czy chciałby mieć reklamę na tym forum.Ta kielecka firma była dużo bardziej sprawna w szukaniu od Showmenów ze Skierniewic,choć oni mają obecnie wyłączność na Devi.
  • Poziom 14  
    czemu Showmenów? Mógłbyś coś więcej napisać na temat zastrzeżeń do ich pracy?