Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komparator okienkowy - parametry

Egzi 15 Mar 2006 15:40 8828 12
  • #1 15 Mar 2006 15:40
    Egzi
    Poziom 13  

rzecz ktora mnie interesuje to ksztalt sygnalu wyjsciowego, o co chodzi i jak to osiagnac

Mam zaprojektować komparator (dyskryminator okienkowy) w oparciu o wzmacniacz operacyjny μA (MAA) 741 o nastepujacych danych.

Największa wartość rezystancji 1MΩ, największa wartość pojemności 1μF.
    Minimalna wartość rezystancji 100Ω

Typ komparator
    Up1 -5
    histereza 1
    Up2 - (nic nie napisane bylo to chyba znaczy ze brak)
    wyjście ¯\_ wyjście kompatybilne z TTL
    ¯\_ to kształt sygnału wyjściowego, jaki należy uzyskać.

rzecz ktora mnie interesuje to ksztalt sygnalu wyjsciowego, o co chodzi i jak to osiagnac

z gory thx

0 12
  • #4 15 Mar 2006 17:05
    jony
    Specjalista elektronik

Tylko pamiętaj że jak stosujesz wzmacniacz operacyjny w roli komparatora czyli tak jest u ciebie. To niezbędne są te dwie diody na wyjściach wzmacniaczy i rezystor 10K.
    Jak na schemacie dys_okien.JPG

0
  • #5 15 Mar 2006 20:03
    Egzi
    Poziom 13  

ni grzyba nie czaje tego ukladu :), nie wiem po co te diody ktore sa skierowane zaporowo.

myslalem ze ma byc okienkowy ale nie jest wiec uklad bedzie na jednym OA.

to projekt na laborki wiec musi tylko dawac na wyjsciu napiecie +5V w stanie wysokim zgodnie ze standardem TTL (nie musi byc z nim kompatybilny) i sobie wymyslilem ze bedzie tez dawal ujemne dziesiate czesci wolta w stanie niskim bo inaczej sie chyba nie zrobic histerezy (albo przynajmniej nie umie policzyc takiej jaka chce)

dalem sprzezenie zwrotne ujemne w postaci diody zenera co da mi jakies -0.5V dla ujemnego wyjscia i 5V dla dodatniego (mam nadzieje). dodatnie sprzezenie ma zapewnic 1V histereze

czy taki uklad zadziala?

0
  • #6 16 Mar 2006 15:14
    jony
    Specjalista elektronik

Nie będzie to działać będzie zato działa na odwrót niż myślisz.
    Czyli na wyjściu będzie ponad –5V a dodatnie cos w okolicy 0.6V.
    A jaki ma być ten próg up1=5V czy –5V

0
  • #7 16 Mar 2006 20:08
    Egzi
    Poziom 13  

ma byc minus -5V napiecia progowego

wszystko tak jak w pierwszym poscie

ten motyw z dioda znalazlem na stronce ktora wczesniej podalem i tam wyjscie bylo zaznaczone na +5V niby i jak sie zastanawiam to tak powinno byc ale moge sie myslic, jezeli sie myle to pewnie trzeba tylko diode przekrecic,

dzisiaj sie pytalem prowadzacego czy zadziala, nie odpowiedzial ani tak ani nie ale zasugerowal tranzystor na wyjsciu i to bylby nie glupi pomysl tymbardziej ze z tego co wiem to scalone komparatory w standardzie TTL maja wbudowane wyjscie na tranzystorze, moglbys zasugerowac jakichs prosty uklad?

wczym mozna zasymulowac taki uklad i spodziewac poprawnych wynikow bo mam EWB multisym 8 i tam to mi zawsze bledy wyskakuja albo pokazuje jakies bzdurne wyniki

mozesz mi powidziec dlaczego taki uklad na oscyloskopie pokazuje mi caly czas 21V na wyjsciu (oczywiscie w EWB)? jest tak nawet jak dam sztywne ujemne sprzezenie zwrotne

0
  • #8 16 Mar 2006 23:35
    jony
    Specjalista elektronik

Bo układ ten działa jak na tej stronie ale ty dodałeś R3 co zmienna trochę działanie tego układu.
    Co do symulatorów to niewiem bo nie mam EBW. Ale znając trochę inne programy to na pewno jest twoja wina że dostajesz błędne wyniki.

A jeśli chodzi o schemat to zobacz tu
    Masz tu na schemacie komparator.
    Który gdy na wejściu napięcie jest mniejsze od –5V to na wyjściu mamy stan wysoki czyli około 15V.
    A dla napiec wejściowych większych od –5V na wyjściu mamy stan niski czyli –15V.
    A szerokość pętli wynosi około 1V. Więc twoim zadanie jest dostosować to do napięć zgodnych z TTL.

0
  • #9 17 Mar 2006 12:54
    Egzi
    Poziom 13  

Wielkie dzieki. Szpacilem szpacilem i wyszpacilem cos takiego. Troche to tam tych elemntow jest, zapewne wiecej niz trzeba.

Obczailem nowy program ICAP jest bardzo fajny i w nim symulacja tego ukladu przebieg pomyslnie.

0
  • #10 17 Mar 2006 13:19
    jony
    Specjalista elektronik

Wszystko pięknie ładnie tylko jest jeden szczegół tranzystor Q1 odwraca sygnał.
    I nie ma takiego rezystora jak 4.4k daj 4.7K. I czemu zmniejszyłeś szerokość histerezy zwiększając R1 z 150k (Uh=1.2V) do (Uh=0.8V) dla 220K choć to akurat prawie nie istotny szczegół. Uh=Ucc+Uee*(R8||R2)/[(R8||R2)+R1)]

0
  • #11 17 Mar 2006 14:14
    Egzi
    Poziom 13  

Nom z tranzystorkiem tez wlasnie wyczailem ze zle jest ale znalazlem znacznie prostrzy sposob na ograniczenie napiec, jak teraz jest zle to zwatpie

w ICAP histereza wychodzi mniejsza, chcialem poprawic co nie bardzo mi wyszlo, ale 150k ostatecznie bardziej mi pasuje.

0
  • Pomocny post
    #12 17 Mar 2006 14:35
    jony
    Specjalista elektronik

No tak od razu lepiej. Choć na wyjściu pojawia się napięcie ujemne które można by się było pozbyć dodając jeszcze jedną diodę tylko że zwykłą i rezystor.
    Tą dodatkowa diodę trzeba by włączyć szeregowo z X4 anodą tej nowej diody do anody X4. Katoda tej noewj diody do masy. I miedzy plusem zasilani a anody tych diod rezystor 1K.
    No i wymienić diodę X4 na napięcie 4.3V
    Wtedy na wyjściu nie będzie napięcia ujemnego

pozdro

0
  • #13 17 Mar 2006 16:45
    Egzi
    Poziom 13  

juz zlozylem zamowienie na lelmenty wiec chyba zostawie jak jest, najwyzej nie dostane 5 :)

wielkie dzieki za poswiecony czas

pozdrawiam

[Zamykam. 19.05.2008. Mariusz Ch.]

0