Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena do GMRS - raz jeszcze

fso1500 16 Mar 2006 12:18 3005 2
 • #1
  fso1500
  Level 12  
  Witam,

  W swoim poprzednim liście nie zamieściłem fotek. Załączam!

  Przy okazji dyskusji anteny zewnętrznej do PMR wpomniałem o swojej antence do GMRS. Kilka osób pytało o szczegóły więc proszę bardzo.

  Od razu informuhje, że już wiem, iż GMRS nie jest dopuszczalne w Polsce. Parę odbiornikó otrzymałem w prezencie nieświadomy, że nie jest to, to można spotkaćw supermarketach. Aby uciąć wszelkie dyskusje, na ten temat proszę uznać, że przeróbkę dokonałem w celach "naukowo-dydaktycznych" (z obsługi lutownicy) aby móc podsuchiwać NMT (to chybaa nie jest karalne?). Jeśli tylko ktoś mnie usłyszy w eterze, sam pobiegnę do właściwego urzędu.

  Oryginalna antenka to sprężynka. Ktoś doradził, żeby po prostu wymienić ją na gniazdo BNC i tak właśnie zrobiłem. Uciąłem antenkę przy płytce (trzeba uważać bo znajduje się tam taki malutki, ledwo widzoczny element) i przylutowałęm żyłę gorącą nieco skróconego na gwincie gniazda BNC. Masę gniazda, do masy urządzenia. Okazało się, że PRZYPADKIEM(?) średnica gniazda idealnie pasuje do fabrycznej dziury w obudowie. Po wywierceniu w gwincie dziurek na kołki mocujące z obudowy wszystko idealnie się zamknęło.  Efekty (na razie!) bez rewelacji. Widzoczna na zdjęciach antenka to kawałęk kabla 50Ohm przyciętego na 1/4 fali * 0.95 (tak mi ktoś podpowiedział. Za ziemię w tej antenie mam robić ja i masa urządzenia.

  Podobno dwa błędy to:
  1. Wyjście antenowe na płytce to nie 50Ohm, tylko ok. 190Ohm - tak wyczytałem, na innych wątkach - co jak zminić/sprawdzić dopasowanie?
  2. Lepeij zastosować inną anteną - np. prostą, półfalową z kabla koncentrycznego (50 Ohm? z wywiniętym na zewnątrz ekranem na 1/4 fali. Wtedy neistety antenka będzie miała ponad 30 cm! Warto?

  Zastanawiam się też nad antenką J-Pole z kawałka kabla płaskiego - jak zeskanuje podeśle schemat, żróło informacji i wyliczone wymiary.

  I tak ogólnie - jakie macie uwagi/podpowiedzi?

  Czy to użądzenie można zasilać (ładowaćakumulatory) z zewnątrz przez gniazdo słuchawkowe?

  Czy w tym urządzeniu można gdzieś zminić głębokość modulacji i poziom odcięcia szumów?

  Pozdrawiam,
  Marcin
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  SP5IT
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Świetnie, tylko po co nowy wątek?
  Można było w starym.
  Michał
 • #3
  fso1500
  Level 12  
  A co można powiedzieć o dopasowaniu wtyczki do wyjście radiowego z płytki? Z tego co wyczytałem raczej takiego dopasowania na 100% nie ma. Tak więc czy ma to wszystko rację bytu? Jak to można sprawdzić?