Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzornik pantonów PANTONE w formacie corela *.cdr COREL plik

mangelo 17 Mar 2006 00:47 30176 19
    mangelo
    Level 11  
    Witam.
    Szukam wzornika palety ,konketnie pliku w formcie Corela do wydrukowania.
    Abym mogł sobie go wydrukować na mojej drukarce i wybierać
    kolory które mi się podobają.
    Chodzi mi o to że często przy wydruku kolorowym, kolory widziane na monitorze lub lcd różnia sie od kolorów jakie wydrukuje drukarka. I tu przyda mi się ten wzornik. Gdyż jak wydrukuje sobie raz na swojej drukarce taki wzornik PALETĘ to bede wiedzial który kolor mi się podoba i jaki PANTONE wybrać aby na wydruku otrzymać pożądaną barwę.
    Jakby ktoś miał proszę o wysyłkę pliku na e-mail.
    kulka35
    Level 22  
    Nie ma czegos takiego, jak chcesz. Wzornik pantone mozesz sobie kupic w sklepie z materialami poligraficznymi , sa tam nadruki kolorow na papierze matowym i blyszczacym i sa pomocne w drukarniach . Jesli chcesz abys mial takie same kolory na wydrukach jakie sa na monitorze musisz sobie skalibrowac monitor i drukarke.
    arnoldk_20
    Level 35  
    Na drukarce i tak będziesz miał inne kolory niż na palecie pantone ponieważ drukarki nie są w stanie drukować pantone tylko CMYK a jak stare drukarki to CMY
    kulka35
    Level 22  
    Kolorow pantonowskich nie mozna uzyskac z CMYK, i dlatego wlasnie nazywaja sie pantone; bo np. reflex blue nie ma odpowiednika w cmyku. kolory pantonowskie drukowane w drukarniach , jeslki sa mieszne z cmyka(a nie powinny byc - robia to drukarnie z oszczednosci) sa tylko zblizone do ich odpowiednikow.tak na marginesie, to ja tak moge dlugo na temat drukarni, technik druku, drukarzach, maszynych....
    mangelo
    Level 11  
    Widzę że się nie rozumiemy.

Chodzi mi o plik np Corela z wzornikiem kolorów OBOJĘTNE czy CMYK czy PANTONE aby go sobie wydrukować NA SWOJEJ DRUKARCE i wiedzieć jak barwy bedą wyglądały NA MOJEJ DRUKARCE aby móc sobie pozniej komponować coś w CORELU i wiedzieć jak dany kolor wygląda (wyjdzie na mojej drukarce)

Czyli obojetne jest mi czy to PANTONE czy CMYK chodzi mi o taki plik w CORELU w którym mam:
    kwadracik z kolorem - (podane wartości CMYK) lub nr PANTONE

i aby Paleta tych kwadracików była jak największa.

DOSKONALE WIEM CO TO PANTONE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Awdeg
    Level 26  
    Z tego co pamietam na oryginalnej płycie "Ilustratora" jest wzornik kolorów pantone tyle ,że w pdf.
    mangelo
    Level 11  
    Nie mam ilustratora.:|
    eseli
    Level 27  
    Najprościej będzie jak sam zrobisz sobie
    taką palete - poświęć pare minut i po robocie.
    mangelo
    Level 11  
    Myślę że zrobienie takiej palety z przynajmniej paru setek barw i odcieni to baardzo długie zajecie i bynajmniej nie na parę minut każdy kolor przecież trzeba opisać wartosciami cmyk. A chcę mieć porządną paletę barw. Zachowanie odpowiedniego skoku wartości itd.
    tysiulek
    Level 13  
    przyłączam się do tematu. Warto odświerzyć temat zwłaszcza że korzyści z tego pomysłu wielkie.

Dla tych którzy nie rozumieją twórcy tematu. Owy Pan ma fajny pomysł. Tworzy sobie cokolwiek w corelu czy w szopce i na podstawie wydrukowanej przez SAMEGO SIEBIE NA SWOJEJ DRUKARCE wzornika kolorów wie że kolory bedą wyglądały tak jak na wzorniku.
    np. Wybiera tło zielone i sprawdza jaką ma wartość kolor w programie i może zobaczyć na wzorniku jak będzie wyglądał kolor po wydruku.

Pomysł bardzo fajny!!
    Co do odpowiedzi udzielonej przez któregoś z przedmówców, wzorniki kolorów owszem są. Taki wzornik kosztuje około 200 zł i przydaje się jeśli przygotowuje się wydruki dla drukarni, a tak to można poznać kolory swojej drukarki drukując wzroniki u siebie.

Wznowię więc pytanie: czy ktoś z szanownych Panów miałby taki wzornik kolorów w formacie corela lub acrobata.

Pozdrawiam wszystkich!
    yachtskipper
    Level 18  
    Widziałem kiedyś tego typu aplikację, było to oprogramowanie do drukarki kolorowej oki i jeśli dobrze pamiętam nazywało się "oki colour swatch"
    fpz
    Level 11  
    Zadam pytanie zaczepnie.
    Po co ci jakiś tam wzornik, skoro na twojej drukarce te kolory i tk będa wyglądały inaczej.
    Najlepiej jakbyś sobie taką paletę sam zrobił. Nic nie musisz opisywać. Wystarczy że wydrukujesz sobie kwadraciki, a plik zachowasz na dysku. Jak ci będzie potrzebny określony kolor otworzysz plik i sprawdzisz we właściwościach parametry CMYK RGB czy co jeszcze chcesz. A najlepiej to skalibrować urządzenia. Jeszcze jedno jeżeli używasz LCD to przekłamania w kolorach moga być spore.
    tysiulek
    Level 13  
    Do fpz.
    Również zaczepnie Tobie odpowiem. Nie wiem ile razy trzeba by było Tobie napisać, lub ustawić Ci przeglądarke na odświerzanie po 1 minucie żebyś posta przeczytał jeszcze raz. Piszesz o sprawdzaniu parametrów cmyk i rgb, kolego, nie wiem na ile Twoja wiedza kształtuje się w kierunku dtp ale piszesz byle pisać. Własnie w tym rzecz że monitory kłamią, nawet drukarka Twoja może mieć zupełnie inne zabarwienie tuszu co się zdarza jak kupuje się regenerowane zamienniki. Poza tym czy wiesz co to jest kalibracja monitora? Kalibrujesz monitor pod drukarkę a skąd bedziesz wiedział jakie Dlatego wyjaśnie Ci coś jeszcze raz. Drukujesz wzornik u siebie na swojej drukarce. Gdybyś chciał uzyskać odpowiedni kolor to po prostu patrzysz na wzornik kolorów i widzisz jakie wartości masz wpisać we właściwościach kolorów żeby osiągnąć zamierzony efekt. Wtedy praktycznie możesz monitor zmieniać co pare minut i wiesz że wzornik pokazuje Ci rzeczywiste kolory. Po ukończeniu projektu możesz sprawdzić coś w druga stronę czyli pobrać wartość cmyk lub rgb z projektu i sprawdzić na wzorniku jaki to wyjdzie kolor. Masz wtedy pewność że wszystko gra. Poza tym sprawa druga, to jeśli byś wpółpracował stale z jakąś drukarnią robiąc dla różnych ludzi z zewnątrz projekty możesz wydrukować w drukarni wzornik i kiedy dasz drukarni projekt, wtedy masz niemalże 100% pewności że kolory wyjdą takie jak chcesz.
    Swoją drogą to ktoś kiedyś zaczął ten temat nie bez przyczyny a i tak okazał się on jak widze dla kogoś zbyt trudny do zrozumienia.

Dziękuję bardzo uzytkownikowi kulka_35 za umieszczenie linków.To jest praktycznie to o co mi chodziło. Zapewne wielu osobom się to przyda.

Pozdrawiam serdecznie.
    fpz
    Level 11  
    Do: tysiulek
    Po pierwsze to nie powiedziałem, że kolory trzeba porównywać z tymi na ekranie, tylko miałem na myśli te wydrukowne. Napisałem, że nie musisz opisywać takiego wzornika tylko go wystarczy wydrukować, a kiedy ci jest potrzebna definicja jakiegoś koloru to sobie biorę kartkę, patrze gdzie jest zlokalizowany ów kwadracik i sobie kopiuję kwadracik, albo kolor albo po prostu spawdzam we właśiciwościach jaki to kolor i jadę dalej. Jak dla mnie to po zrealizowaniu 10 projktów na pamięć znam jakieś 40 kolorów w CMYK czy RGB jak ko woli. Co do nojej wiedzy na temat DTP. Jeśli wiesz co to Ventura 2.0 to wiesz jak długo się bawię w DTP. I nie widzę powodu byś mnie obrażał, suerując, że nie potrafię czytać ze zrozumieniem. Trochę pokory, to się w życiu przyda. Zausgerowałen, że lepiej sobie stwozyć sój wzornik, z barw które najczęściej wykorzystujesz, niż korzystać z palet, których i tak nigdy nie wykorzystasz.
    tysiulek
    Level 13  
    Twoja metoda:
    Wydrukowac kwadraciki z kolorami. Pozostawic na dysku plik. Podczas tworzenia projektu zobaczyc na wzorniku jaki kolor by odpowiadał. Znaleźć plik i znalezc ten kwadracik. Zczytac z niego parametry cmyk.

Moja metoda.
    Wydrukowac pełen wzornik. Podczas tworzenia projektu zobaczyc na wzorniku jaki kolor by odpowiadał. Wpisac jego parametry w projekcie.

Najwidoczniej widzisz inne rozwiązanie dla tego wzornika niż ja i w tym jest własnie problem. Nie odpowiesz prawidłowo na zadane w poście pytanie bo tego nie rozumiesz więc czemu się obrażasz jeśli to jest po prostu fakt. Ja jak i twórca tematu chcieliśmy wzornik a nie rozwiązanie które nie prowadzi do tego o co nam chodzi rozumiesz? Projekty składają się nie z kilkudziesięciu kolorów i chodzi jedynie o zlokalizowanie miejsc o największym nasyceniu koloru, porównać go ze wzornikiem żeby sprawdzić do czego doprowadzi wydruk. Tworzysz ulotkę i mniej więcej wiesz jak będzie wyglądał po wydrukowaniu. Zresztą czemu muszę tłumaczyć to po raz drugi?

Ze swojej strony przepraszam Cie za słowa krytyki. Mnie, jak i tworcy tematu zapewne, nie zależało na tym żeby mieć kilka kolorów, a na tym by mieć wahlarz kolorów do porównywania.
    W załączniku zamieszam to o co mi chodziło. Tabela cmyk.

Na koniec. Zaciągnij załącznik i idziemy na piwo bo nie ma co się kłócić bo z elektrody zrobimy bazarek albo trafimy na czarną liste :).
    ---------
    W załączniku wzornik CMYK. Mam nadzieję że się komuś przyda.
    fpz
    Level 11  
    No i czym sie te dwie metody od siebie różnią.
    Zamieszczony przez Ciebie wzornik i tak musisz wydrukować na jakiejś drukarce. To co mi za różnica. Fajnie że są takowe juz opisane to nie ma sensu moja metoda. Mój sposób był tylko odpowiedzią , że własnoręcznie zrobiony przez siebie wzornik musisz opisywać, co niewątpliwie jest pracochłonne.
    Quote:
    Moja metoda.
    Wydrukowac pełen wzornik.

Zauważ, ze ten przez ciebie zamieszczony i tak jest tylko niewilkim wycinkiem całego CMYK.
    Co do piwa to chętnie, bo miło jest pogadać i poznać nowych ludzi. :D
    bianco
    Level 11  
    kocham elektrode.pl !!! :) 2 minuty i znalazlem to czego szukalem :)
    co do metod:
    zalezy jaka prace sie robi. jesli robisz we własnym zakresie to dobrze jest mieć wydruk z własnej maszyny - jasne.
    Jezeli zlecasz do drukarni - najlepiej miec wzornik z TEJ drukarni, z konkretnej maszyny.
    Używa sie wzorników standardowych jezeli inne nie są dostepne i wtedy zaczynaja se schody, bo zawsze kolory beda troche sie roznily, a z tym co na ekranie to juz w ogole nie ma tematu.

dzieki za wzorniki.
    TF
    Erg_PL
    Level 1  
    Witam.
    W Corelu X3 (może też w starszych) jest możliwość stworzenia "ColorSwatch".

Aby stworzyć wzornik dla dowolnej palety kolorów, trzeba najpierw ja włączyć tak żeby była aktywna z na obszarze roboczym. (Menu "Okno" -> "Palety kolorów" -> Wybieramy np. "PANTONE(R) Solid Coated")
    Następnie uruchamiamy makro. (Menu "Narzędzia" -> "Visual Basic" -> "Odtwórz...")
    W oknie "makra Visual Basic for Applications" z rozwijanej listy "Macros in:" wybieramy "GlobalMacros" a na liście wyżej zaznaczamy "CorelMacros.CreateColorSwatch" i klikamy "Run".
    W oknie "Create ColorSwatch" z rozwijanej listy "Palette" wybieramy interesującą nas paletę kolorów (Domyślnie na liście są aktywne palety) możemy jeszcze ustawić odstępy miedzy elementami palety, ale jak damy za małe do nazwy kolorów mogą na siebie nachodzić.
    Jak już ustawimy klikamy "Ok" i czekamy aż stworzy nam się paleta kolorów.

Pozdrawiam i powodzenia.