Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

W jakiej kolejności? Wpięcie woltomierza i amperomierza.

17 Mar 2006 08:27 951 4
  • Poziom 14  
    Witam. Buduję zasilacz do radia CB. Tylko że dodatkowo chciałbym tam dołączyć woltomierz i amperomierz. I tu rodzi się moje pytanie: Czy woltomierz wpiąć za amperomierzem czy przed?
  • Spec od GSM
    To raczej nie ma znaczenia. Ja wpinałem woltomierz na zaciski wyjściowe, czyli za amperomierzem. Ale się nie sugeruj.
  • Poziom 20  
    Ja proponowałbym Ci podłączyć woltomierz za amperomierzem. Woltomierz pokaże Ci wtedy napięcie na zaciskach wyjściowych, które jest pomniejszone od napięcia zasilania o watrość spadku napięcia na amperomierzu. Co do prądu upływu woltomierza - zakładam, że jest on na tyle mały, że nie będzie miał wiekszego wpływu na wynik wskazań amperomierza.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Nie wiem jaki masz amperomierz ale lepiej wpiąć woltomierz na zaciskach wyjściowych. Wtedy unika się wpływu spadku napięcia na amperomierzu na wartość odczytanego napięcia na obciążeniu. Spadek napięcia na amperomierzu w multimetrze wynosi 0,2V dla pełnego zakresu.
  • Poziom 14  
    OK. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. O to mi właśnie chodziło, żebym miał w miarę dokładne wskazania, bo te wskaźniki będą pracować przez cały czas, kiedy zasilacz będzie włączony. Jeszcze raz dzięki.

Pozdrawiam!