logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Monitor miro P17F98i - uszkodzenia i testowanie po naprawie elementów

wania66 17 Mar 2006 14:19 3355 11
REKLAMA
  • #1 2425009
    wania66
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Ocena: 6
    Witam
    Monitor jak w temacie trafił do mnie ze spalonym
    C365-221K 2KV
    Q311-2SJ449
    Q309-2SC5411
    R341-prawdopodobnie 10om 2W(jeżeli jest inny proszę mnie porawić)
    Pomierzyłem diody i kondensatory w obwodach tych tranzystorów i wszystko było ok. Monitor wystartował ale miał jeszcze dwa mankamenty. Pierwszy to w miarę nagrzewania obraz rozszerzał się w pionie o ok 1cm u góry i na dole i tak zostawał. Regulacja wykorzystana do zera. Drugi to trudno mi okreslić ale cienkie paski w poziomie jakby mrowienie. Potem chodził za pierwszym razem 5 godzin, a za drugim po 1 godzinie spalił tym razem Q311,Q309 i diodę
    D313- BYV26C.
    Jestem początkujący i proszę o wyrozumiałość. Elementy uszkodzone wymieniłem ale boję się włączyć w obawie przed ponownym spaleniem elementów. Czy jest jakiś bezpieczny sposób na to aby włączyć i sprawdzić co jest grane.
    Wyczytałem na forum o żarówce 60W ale nie łapię tego. A zdobyć schemat tego monitora to chyba graniczy z cudem(3 godziny szukania w necie)
    Proszę o jakieś rady i wyrozumiałość.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam
    P.S.
    Dostęp do sieci będę miał dopiero w poniedziałek i wtedy przegłądnę rady i zastosuję się do nich
  • REKLAMA
  • #2 2427672
    aandrus
    Poziom 21  
    Posty: 482
    Pomógł: 42
    Ocena: 15
    Do wymiany TDA 9112 , to załatwi obydwa problemy , łatwo sprawdzić , wystarczy go lekko zmrozić i od razu obraz wróci do normy. I jeszcze dokładnie sprawdź luty w odchylaniu , wszystkie popraw.
  • REKLAMA
  • #3 2436723
    wania66
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Ocena: 6
    Poprawiłem luty (te podejrzanie wyglądające). Włączyłem ale nie zdąrzyłem nawet złapać zamrażacza i spalił się R431 i w tym momencie nie wiem nawet jaką miał wartość. Za co jest odpowiedzialny ten rezystor też nie wiem.
    Na szczęście tranzystory wspomniane wyżj przeżyły.
    Pozdrawiam
  • #4 2442468
    aandrus
    Poziom 21  
    Posty: 482
    Pomógł: 42
    Ocena: 15
    Na pewno R431 czy może R341 ? Jeśli to R431 to gdzie on mniej więcej się znajduje a jeśli to R341 a tranzystory przeżyły to może być uszkodzona dioda przy 2SC5411 ( ta na radiatorze ) .
  • #5 2446763
    wania66
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Ocena: 6
    Znalazłem schemat tego monitora!(uffff....)Myślę ,że teraz już jakoś pójdzie. Schemat taki sam ja monitor Mag 796PF(wypisz wymaluj to samo).Podeślę koledze to łatwiej będziemy mogli się porozumieć.
    Wartość tego rezystora R431 620 Ohm 0,5 W. Z jednej strony idzie na P104(BLK), z drugiej przez kondensator 330pF na układ IC401 KA3843(4 noga) a ztrzeciej na kondensator C365 220p2KV( i tu chyba mam kuchę ponieważ mam wstawiony 2,2nF a to jest chyba 220pF?), a z czwartej przez rezystor 5,6k/0,25W na IC 301 TDA9112A (noga 12 HLY)
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #6 2447186
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 980
    Pomógł: 174
    Ocena: 30
    Witam,
    C365 to 220pF/2kV i taki należy zamontować!!!
    Uszkodzenie R431 to efekt zamontowania nieodpowiedniego kondensatora C365... (IC401 UC3843 też może być uszkodzony...)

    I radzę poczytać posty na temat monitora Proview 796N (DX-797N) i 998N (DX-997N) będzie tam dokładnie napisane co jeszcze trzeba wymienić jeżeli pada HOT...
    R124 i R145 2x 39kΩ/1W, C365 220pF/2kV, VR302 100R/0.5W, C334 47uF/250V...

    Mikippp
  • #7 2447199
    aandrus
    Poziom 21  
    Posty: 482
    Pomógł: 42
    Ocena: 15
    Dokładnie , to przez ten kondensator , ale takie pomyłki mogą drogo kosztować.
  • REKLAMA
  • #8 2461944
    wania66
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Ocena: 6
    Wymienione R124 i R145,C365, C334 dla pewności też, VR302 dobry.
    Monitor ruszył ale cały czas obraz za szeroki w pionie (ok.1cm z góry i z dołu) i cienkie poziome paski. Niestety TDA9112A nie mogę dostać aby podmienić (zmrożenie jego nie powoduje poprawy)
    Jak dostanę tego TDA 9112A napisze czy pomogło.
    Póki co wszystkim dzięki za rady
    Pozdrawiam
    wania66
  • #9 2461989
    Mikippp
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 980
    Pomógł: 174
    Ocena: 30
    Witam,
    VR302 100R/0.5W należy wymienić bez względu na to czy wydaję się, że jest uszkodzony czy dobry...
    TDA9112 są w sklepie NORTH

    Mikippp
  • #10 2462851
    wania66
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Ocena: 6
    Dzięki za informację. Mam jednak pewien dylemat. W miom modelu VR302 zamontowany jest fabrycznie 300 Ohm/0,5W. wstawić 100?

    Dodano po 26 [minuty]:

    Dostałem TDA9112 . Oryginalnie był TDA9112A. Czy jest róznica między nimi?
    Zamontowałem ale monitor nie ruszył. Raz przetwornica syczy , czasami przekaźnik cyka.
    Czy po wymianie tego układu jest wymagana dodatkowa regulacja jakiś parametrów?
    Pozdrawiam

    Dodano po 19 [minuty]:

    Po wstawieniu starego układu (TDA9112A) monitor działa z usterkami(zakłócenia w postaci cieńkich pasków i obraz szeroki ok.1cm góra i dół)
  • #11 2464197
    aandrus
    Poziom 21  
    Posty: 482
    Pomógł: 42
    Ocena: 15
    Jeśli chodzi o te TDA 9112A to firma moja kupiła kiedyś w W-wie ( nieważne kto to sprzedal) ) partie 20 szt. tych układów i wszystkie były do d... , poprostu malowanki po ok 12zł , u innego dystrybutora ich ostatnia cena to było ok 50zł ale miał tylko 2szt i one działały ale powiedział że zna temat tych układów i jego dostawca już nie ma możliwości ich załatwienia a inni dostawcy na terenie Polski prawdopodobnie znając niepewne ale tanie źródło biorą je i sprzedają.

    PS . Jeśli ten układ nie reaguje na szybkie zmiany temperatur to być może usterka leży w zasilaniu pionu , sprawdź napięcia dodatnie i ujemne.
  • #12 2467029
    wania66
    Poziom 11  
    Posty: 23
    Ocena: 6
    Musze sprostować jedną informację. Przypierwszej próbie mrożenia układu korzystałem z pomocy kolegi i jak się okazało nie mroził TDA9112A tylko TDA8172. Dzisiaj sprawa się wyjaśniła i odpowiedzialny za rozszerzony obraz jest własnie TDA9112A.Po zmrożeniu obraz zwężył się w pione do przyzwoitych rozmiarów.
    Wszystkim dziękuję za pomoc szczególnie koledze aandrus i koledze Mikippp
    Pozdrawiam i kończę temat
    wania66

Podsumowanie tematu

✨ Monitor Miro P17F98i trafił do naprawy z uszkodzonymi elementami: tranzystorami Q311 (2SJ449), Q309 (2SC5411), diodą D313 (BYV26C) oraz rezystorem R341 (prawdopodobnie 10Ω 2W). Po wymianie uszkodzonych części monitor uruchomił się, jednak obraz rozszerzał się pionowo o około 1 cm przy nagrzewaniu, a na ekranie pojawiały się cienkie poziome paski. Po pewnym czasie ponownie spaliły się tranzystory i dioda. W trakcie diagnozy zwrócono uwagę na konieczność wymiany układu TDA9112A, który odpowiada za odchylanie pionowe i jest kluczowy dla rozwiązania problemu z obrazem. Wymiana kondensatora C365 na właściwy (220pF/2kV zamiast 2,2nF) oraz rezystorów R124 i R145 (2x 39kΩ/1W), kondensatora C334 (47µF/250V) i potencjometru VR302 (100Ω/0,5W) była niezbędna, gdyż błędne wartości powodowały uszkodzenia elementów i problemy z zasilaniem. Wymiana TDA9112A na TDA9112 (różnice między nimi nie wpłynęły na poprawę działania) nie rozwiązała problemu od razu, jednak po prawidłowym schłodzeniu układu obraz pionowy uległ poprawie. Zalecane jest także sprawdzenie i poprawa lutów w obwodach odchylania oraz kontrola napięć zasilających przetwornicę pionową. Schemat monitora okazał się identyczny z modelem Mag 796PF, co ułatwiło dalszą diagnostykę. Wskazano również, że uszkodzenia rezystora R431 (620Ω/0,5W) były skutkiem montażu niewłaściwego kondensatora C365. Monitor wymagał precyzyjnej wymiany i regulacji elementów w obwodzie odchylania pionowego, a także stosowania oryginalnych lub sprawdzonych zamienników układu TDA9112A.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA