Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon bezprzewodowy- może skonstuujemy?

Przem188 17 Mar 2006 22:46 6247 6
  • #1 17 Mar 2006 22:46
    Przem188
    Specjalista EDA

Panowie, od dawna nosze sie z budową porządnego, profesjonalnego mikrofomu bezprzewodowego. I od dawna prowadze w tej sprawie badania, testy. Wiem, można tanio kupic (w ok. 100 zeta) mikrofon wraz z odbiornikiem ale jak byłby satysfakcja z własnego, zbudowanego domowym sumptem sprzętu do nagłośnień. W necie nie znalazłem schematu takiego. Może żle szukałem? Sa scheamty mikrofonów firm takich jak Sennischer, AKG. Ostatnio rozebrałem taki półprofesjonalny mikrofon, poza miniaturyzacja nie ma nic niezwykłego w środku. @ scalaki i to wszystko. Owszem to nie był renomowany sprzęt. Ot, taki na jedna częstotliwość. Ale dobry, niskoszumny. Mam juz pomysł: na kompresor audio zastosować ciekawy scalak: kompresor o regulowanym stopniu kompresji do max. 1:10, SSM 2165, a potem to juz tylko synteza. SSM załatwia wszystko, przedwzmacniacz, kompresje i jak któs chce bramkę szumu, dobre gdy mikrofon będzie służył do transmisji dzwięku z instrumentu. Co do syntezy, może popularny układ syntezy z CB radia? W Elektronice praktycznej był taki firmy Sanyo. MA do wyboru 40 częstotliwości, pracuje on na 27 MHZ, ale można zastosowac do pracy częstotliwość oscylatora np. 270MHz i dzielnik przez 10 podpięty do syntezy. To wystarczy. Tylko nie wiem, czy akurat pasmo VHF o tej częstotliwości sie nadaje. Zawsze można zastosowac inną częstotliwośc i odpowiednie dzielniki, tak aby scalak synrtezy maił podawaną z oscylatora okolice 27MHz. A może słynne scalaki firmy ROHM? Jest taki jeden, stereokoder (akurat tu nie wykorzystany), synteza i wzmacniacz mocy nadajnika. Co sądzicie o tym? A może inne sugestie? Jednego tylko nie wiem, jaki zastosowac dekompresor do odiornika, dajmy że SSm mamy ustawiony aby kompresja była 1 do 2, do dekompresji wystarczy wówczas sclalak Philipsa, podwójny kompresor-dekompresor NE572, ale co jak kompresje ustawi sie na więcej? Trzeba by było zbudowąc układ na elementach dyskretnych. Jako synteze na początek proponuje LC7132. Pod względem zasialnia z baterii, oba scalaki, SSM i LC pracują przy 5V. Dużo opisów i aplikacji wszystkich wymieniionych znajdziecie w Elektronice Praktycznej, czasopismie, która tak szumnie zapowiadała ze opunlikuje profesjonalny zestaw mikrofonu. I co? do dziś cisza, kiedyś enigmatycznie napisali że zbudowanie takiego zestawu jest niemożliwe. Ale teraz, gdy sa odpowiednie układy scalone? Czekam na wasze uwagi. Pozdrawiam!!!

0 6
  • #2 17 Mar 2006 23:38
    djpeterek
    Poziom 23  

Witam
    Do takiego mikrofonu poleciłbym SSM2167 ma już spore bajery tylko jest barzo mały :(. Co do pomysłu zapowiada się ciekawie tylko problem byłby ze zrobieniem odbiornika pod np 270mhz.
    pozdrawiam

0
  • #3 18 Mar 2006 09:52
    Przem188
    Specjalista EDA

Dzieki, rzeczywiście 2167 jest lepszypod względem mozliwości no i parametrów. Co do odbiornika, jest scalak motoroli, który oferuje prace w pasmie do o ile pamiętam 500 MHz. Ale chyba lepiej będzie zastosować technikę dyskretną. Głowice na tranzystorach, myślę o wykorzystaniu konstrukcji głowic VHF odbiorników telewizyjnych. Muszą byc dwie głowice. Bo chciałbym zastosować układ różnicowy, tzn. wykrywający z której anteny sygnał jest mocniejszy przełłącza na nia. Nawet taki układ znalazłem juz w necie.Chyba największym problemem będzie konstrukcja głowicy wraz z układem syntezy. Oczywiści e, synteza również była by na LC7132, w mikrofonie jak i odbiorniku znalazłaby sie listwa do przestawiania częstotliwości. Ale do odbiornika to zastosowałbym juz rozwiązanie ułatwiające przestawienie częstotliwości np. na procku i wyświelaczu. Taki układ dedykowany specjalnie dla LC7132 isnieje jako kit w Elektronice praktycznej. Częśc m.cz. w odbiorniku to równiez mały problem, dekompresor. Układ NE, o którym pisałem może pracować do max. stosunku kompresji 1:2. Poszukam w necie czegoś lepszego. Nie zamierzam konstuuowac czegoś od nowa. Brak na to czasu. Po co wyłamaywąc otwarte dzwi. W nadajniku jedyna chyba kwestią była by konsrukcja stopnia mocy w.cz. A drugą, miniaturyzacja. Ale to byłoby problemem dopiero przy budowie juz sprawdzonych, po fazie prototypu, mikrofonów. Potrzebowałbym rad elektroników akustyków w sprawie budowy części m.cz. odbiornika, i radiowców przy częsci w.cz odbiornika, jak i nadajnika. Stopnień mocy na np. 3 tranzystorach, klasa C.

0
  • #4 19 Mar 2006 10:34
    Przem188
    Specjalista EDA

Umieściłem prośby o pomoc do działów radiowego i elektrakustycznego. Przeglądnełem schemat i dokumentacje SSM2167, będzie super, a że miniaturka? Poradzę sobie z lutowaniem jej. Zależy mi, zeby była miniaturka, poniewaz część w.cz, zajmie trochę miejsca.

0
  • Pomocny post
    #5 24 Paź 2006 16:06
    alex6606600
    Poziom 2  

Witam. Co do stopnia w. cz. polecam użyć PF08103 lub PF08109. Jest doskonałym wzmacniaczem w.cz. w telefonach (starych noki) a aplikacje można znależ bez problemu, no i oczywiście układ zajmuje bardzo mało miejsca, a przepustowość wzmacniacza jest od 100MHz do 2.1GHz przy wzmocnieniu około 98db(max). Jest to układ powierzchniowy SMD. Zasilanie od 2.7V do 3.6V max. Sprawność wynosi około 90-93%. Widać więc że w/w hybryda ma szeroki zakres pracy, lecz jest jedno ale.... tzn: że może być tylko modulacja fm, ponieważ nieda się płynnie regylować wzmocnieniem, a chybryda posiada tzw. stabilizator sygnału. Po za tym działa ona w dwie strony, tzn. może być w nadajniku końcem mocy,a w odbiorniku ze switchem np SP980 jako głowica odbiorcza z demodulatorem. Jeśli znowu zastosujemy miolner to mamy nadajnik z odbiornikiem sterowany cyfrowo pod każdym względem.:D

0
  • #6 24 Paź 2006 21:57
    Przem188
    Specjalista EDA

Oooo, temat odżył...

0
  • #7 27 Paź 2006 13:02
    alex6606600
    Poziom 2  

Witam. Co do mojego ostatniego postu to pomyliłem się, gdyż może być modulacja FM ale nie może być AM czyli sterowana amplitudą.
    Wracając do mikrofonu.... Proponuje zastosować w stopniu m.cz. prosty układ najbardziej niskoszumny jaki znam. Proponuje TDA1308. Oczywiście parametry wzmocnienia można sobie ustawić według siebie ponieważ jeden układ który jest w obudowie smd posiada dwa wzmacniacze zupełnie oddzielone od siebie a napięcie zasilania to od 2.1V do 5V. Aby zaprojektować aplikacje, proponuje ściągnąć jedno z rozwiązań np TDA2030.
    Należy przy testach pamiętać aby układ m.cz. całkowicie zaekranować, oraz zasilać go z bateri lub akumulatora (żadnych zasilaczy). Jeżeli spełnimy ten warunek, to usłyszymy naprawde czysty dżwięk z mikrofonu :D

0