Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór dobrego zasilacza - pytanie do specjalistów !

tom83ek 18 Mar 2006 11:05 2596 23
  • #1 18 Mar 2006 11:05
    tom83ek
    Poziom 14  

Witam Serdecznie
    Do tej pory miałem zasilacz FEEL ATX 300W chlodzony wodą z płytą Soltek SL-75KAV. Po jakims czasie komputer zacząl mi sie sam resetować, wystarczyło niekiedy do tego samego gniazdka podpiąc inne urządzenie i komputer sie resetował, a czasem sam bez przyczyny. Polecono mi wymiane kondensatór w zasilaczu. I tak tez zrobilem. Problem zniknął. Wcześniej nie przyglądałem sie mojej płycie głownej, ale około miesiąc temu zauważyłem że kondesatory na płycie głównej się wybrzuszyły,a z jednego elektrolit wyciekł..Pomimo tego płyta działała dalej sprawnie:)Wtedy nie miałem dodatkowego chłodzenia wentylatorami...CPU, dysk,zasilacz były chłodzone wodą.
    Postanowiłem nie czekać, i zmieniłem płyte głowną na nową Gigabyte GA-700L Nforce2.
    Teraz sie zastanawiam, co było przyczyną wybrzuszenia kondesatorów....Domyslam sie że niewłaściwe chłodzenie kompa, a zasilacz? Tyle sie pisze że zasilacz też sie do tego przyczynia....

Jak się ustrzeć by teraz kondesatory sie nie wybrzuszyły?Dałem 2 wentylatory do obudowy na minimalnych obrotach, by chłodziły wnętrze komputera pomimo chłodzenia wodnego. A co z zasilaczem?. Czy jego tez warto wymienic?Wkoncu to nie Codegen:)

Jeśli tak, to na jaki?
    Myslałem o
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=14428
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=14933
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=6068
    http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=12153
    W opisie tagan ma wiecej filtrów....

Pytanie do specjalistów:)
    Jaki zasilacz warto kupić, jeśli mój faktycznie nadaje sie do wymiany....?

Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam
    (:)) – ozdobnik ?[h]

0 23
  • #2 18 Mar 2006 11:35
    Interesant
    Poziom 31  

Witam, chociaż nie codegen, ale produkowany był przez L&C.

Zakup któryś z 3-ch linków od góry, Cheftec GPS-350EB-101A 350W jest już robiony przez inną fabrykę (Delta Elektronics).

0
  • #4 18 Mar 2006 12:27
    Kooz
    Poziom 18  

Kupuj Tagan, pozadne, ciche i wydajne zasilacze. Ja mam Tagana 380W i jest swietny, zamontowane ma 2 wentylatory 80mm kazdy a wogole ich nie slychac, pozatym jakosc wykonania mowi sama za siebie, polecam Tagana!

0
  • #5 18 Mar 2006 12:56
    tom83ek
    Poziom 14  

ile już go posiadasz?:) kondesatory nie puchną?:) czyli moj feel radzicie wymienić na lepszy...?:)

0
  • #6 18 Mar 2006 16:36
    tzok
    Moderator Samochody

Śmiem twierdzić, że FEEL 300W jest gorzy i nawet bardziej niebezpieczny od niejednego Codegena, bo o ile się nie mylę ma te same wnętrzności, firmowane przez Logic Corp. co "słynny" Megabajt LC-B300.

0
  • #7 18 Mar 2006 17:09
    Kooz
    Poziom 18  

Tagana mam okolo pol roku i nie ma zadnych problemow a o puchnieciu w nich kondensatorow pierwsze slysze.

0
  • #8 18 Mar 2006 21:25
    TONI_2003
    Moderator

Witam ! ... parę sloganów i wątpliwości co do zasilaczy ATX:
    TRACER - modele_NOWOŚĆ MEGABAJTU - TRACER 3 lata gwarancji ...
    Zasilacze znane jakie wymieniam lecz nie godne naszej uwagi :
    LINKWORLD, CODEGEN , L&C , ROPLA , Q-TEC,TRONJE, FOXCONN DEER - modele DEER Computer Co., LTD

Ten poniżej i różne okazje na Alegro lepiej się zastanowić przed kupnem.

FORTRON Source - modele-na allegro zrobiona dla Medion ( MDN w nazwie modelu )

HuntKey nic specjalnego , a i opinie różne zobaczymy co przyniesie czas ...
    Żegnaj HuntKey... Witaj NeoTEC! Pojawiły sie w ofercie HuntKey nowe modele
    zasilaczy. Będą one owocem dotychczasowego doświadczenia tej firmy, opinii użytkowników,
    oraz świeżego podejścia do tej niedocenianej gałęzi przemysłu komputerowego. Zarząd firmy
    postanowił zmienić nazwę marki na NeoTEC (nowe technologie). To właśnie pod tą nazwą będą
    produkowane teraz najlepsze modele zasilaczy.
    MODE COM - modele-fabryka Channel Well Technology-czyli CWT czyli niezły wyrób , ale oprócz
    FEEL ESP-300ATXSP4 najtańszy zasilacz w ofercie MODE COMA i inne w nazwie mające FELL (nie polecam)

Kilka firm zasilaczy godnych uwagi jak również nie najwyższych cen:
    SEASONIC, FORTRON, DELTA ELECTRONICS, ENLIGHT, CHIEFTEC, TAGAN
    To tak w małym skrócie i na pewno o kilku zapomniałem :D

0
  • #9 18 Mar 2006 22:22
    tzok
    Moderator Samochody

Tak przy okazji Enlighta - robią naprawdę porządne obudowy... są koszmarnie ciężkie ale ale można po nich skakać bez obawy o uszkodzenie, naprawdę super sztywna konstrukcja. Oczywiście dzięki temu nic nie brzęczy...

0
  • #10 19 Mar 2006 00:04
    tom83ek
    Poziom 14  

chyba najpopularniejsze to Tagan, NeoTec,Chiftec,o tych pozostałych to pierwszy raz słysze:)

Toni2003 który polecasz z tych co wymieniłem?:)
    Pytanie jeszcze do Kooz czy twoj Tagan ma zlacze ATX 20Pin czy 24Pin? W mojej płycie jest złacze ATX 20 pinowe...

0
  • #11 19 Mar 2006 00:22
    Kooz
    Poziom 18  

Jest to zlacze 24Pin z odpinana redukcja na 20Pin

0
  • #12 19 Mar 2006 02:33
    dj_pielgrzym
    Poziom 24  

Co do zasilaczy to tak jak z samochodami - jeden model danej firmie naprawdę się uda inne są średnie. Niestety nie wiemy jak one się będą zachowywać po kilkanastu miesiącach pracy. Niektóre modele mogą być bezaawaryjne a inne po pewnym czasie się posypią - bo trafil się jeden słaby układ.

Oczywiscie mamy teraz testy zasilaczy w których bardzo dokładnie są testowane ich możliwości i wydajność. To pomaga w wyborze.
    Tylko liczy się długa stabilna i bezawaryjna praca. A to dopiero pokaże nam życie.

0
  • #13 19 Mar 2006 06:54
    TONI_2003
    Moderator

Szanowny kolega tom83ek nie wie , ale zasilacze to mój konik że tak powiem i wiem więcej o nich niż przecietny uzytkownik. Jaki powiadasz z tych co wymieniłeś ? Podam moją kolejność :
    1.Chiftec
    2.Tagan
    3.NeoTec

0
  • #14 19 Mar 2006 23:59
    tom83ek
    Poziom 14  

Mój komputer znowu zaczał sie resetować bezpodstawnie na nowej płycie gigabyte z zasilaczem FEEL. Restart nie pomaga bo pisze błąd dysku, Trzeba wyłączyć komputer odczekać chwile i ponownie załączyć, na lini +3,3V mam 3,18, 5 i 12V sa w normie. Jutro ide do sklepu kupic Tagana 420W, bo nie chce rozwalic kolejnej płyty głownej przez zasilacz. Mam nadzieje że będzie sie spisywał o wiele lepiej:)

0
  • #15 20 Mar 2006 01:13
    elek77
    Poziom 23  

Zasosuj się do porad kolegów i wymień zasilacz. Puchnięcie kondensatorów jest spowodowane złym zasilaniem, kondensatory mogą też być kiepskiej jakości- nie są w rzeczywistości LOW ESR. Jak bedziesz tak dalej oszczędzał i czekał co się stanie to po następną płytę polecisz. Zresztą ten zasilacz nawet jak był nowy to nie miał 300W - wszystko zależy od sposobu liczenia :D.
    Co do klasyfikacji to popieram kolegę TONI_2003, sam mam Chiefteca kpl. z obudową i śmiga 3 lata i spokój.

0
  • #16 20 Mar 2006 01:16
    Pedrosz
    Poziom 10  

Czy ktoś ma jakąś opinię na temat zasilacza Aton EPS 400ATX PFC. Dobrze wypadł w teście Chipa w 2005 roku ale firmy jakoś nie można zlokalizować w sieci.

0
  • #17 20 Mar 2006 01:25
    elek77
    Poziom 23  

Kolego testy (opłacone czy nie) nie mówią wszystkiego. Jeśli już to zbadać można wydajność, trwałości nikt w krótkim teście nie sprawdzi. Jak mój kumpel miał awarię zasilacza to poleciała nagrywarka, dysk i karta graficzna - płyta się ostała. Kup to co sprawdzone a wynalazki zostaw wynalazcom.

0
  • #18 20 Mar 2006 07:11
    TONI_2003
    Moderator

Pedrosz napisał:
    Czy ktoś ma jakąś opinię na temat zasilacza Aton EPS 400ATX PFC. Dobrze wypadł w teście Chipa w 2005 roku ale firmy jakoś nie można zlokalizować w sieci.

Skoro firma "Emiter Sp. z o.o." = "Aton" ma coś w spólnego z firmą ATON to nic dobrego za pewnie nie można będzie o tej firmie powiedzieć!
    Nawet po przeczytaniu tak szumnie napisanego w stępu:
    Cytat:
    Aton to prężna, młoda firma wkraczająca na rynek podzespołów komputerowych. Inteligentne wykorzystanie nowych technologii, stałe obserwowanie tendencji i reagowanie na potrzeby klienta owocują rynkowym debiutem modeli ergonomicznych i doskonale zaprojektowanych. Firma z oddaniem dąży do tego, by każdy z użytkowników, wybierając produkty Atona, był w pełni usatysfakcjonowany ich jakością. Możemy poszczycić się także pełnym wsparciem technicznym i profesjonalnie zorganizowaną obsługą klienta
    .

http://www.aton.com.pl/
    .... to by było na tyle szanowny kolego :D

0
  • #19 20 Mar 2006 08:00
    2852

Poziom 17  

Witam
    Odbiegne nieco od tematu, ale z tego co wiem "Emiter" (jeden z większych reseller'ów taniego sprzetu komputerowego na Polske), właśnie ogłosił bankructwo i mimo, ze część zobowiązań serwisowych przejeli inni dystrybutorzy to zwłaszcza w dziale zasilaczy i obudów jest poważny problem.
    Pozdrawiam

0
  • #20 20 Mar 2006 10:06
    tom83ek
    Poziom 14  

komputera juz nie uruchomie dopuki nie kupie nowego zasilacza:).Kto wie gdzie jest produkowany Chiftec?Bo Tagan to produkt niemieski. Troche sie zraziłem do Chifteca ostatnimi komentarzami na komputroniku że zaczyna piszczec...:)no i jeszcze to, ze ma wtyczke 24Pin, i musiałbym kupować przejsciowke...o taganie jeszcze nie przyczytalem nic zlego, dlatego bardziej sie nastawiam na Tagana. Ale jeszcze sie zastanowie:)

0
  • #21 20 Mar 2006 11:12
    tzok
    Moderator Samochody

Czemu misiał byś kupować przejściówkę... układ pinów jest taki sam, zresztą 4 piny zazwyczaj można odłączyć (takie składane wtyczki) a nawet jeśli nie to będę wystawały obok złącza.
    Rzeczywiście Chieftec nie robi swoich zasilaczy i ostatnio trochę się ponoć pogroszył ale i tak jest o klasę lepszy od FEELa / DEERa / Logic / L&C. Że piszczy, jak jest przeciążony to piszczy.

0
  • #22 20 Mar 2006 13:57
    Tummi
    Poziom 12  

Jesli ktos ma mozliwosc sciagniecia sobie zasilki ze stanow, to polecam - topowe modele mozna kupic duzo taniej niz u nas.
    Szczegolnie polecam OCZ ModStrem/PowerStream - wiekszosc obecnych rekordow o/c jest ustanawianyc na tych zasilkach (maja regulowane napiecie na poszczegolnych railach).

W cenie 400W Tagana mozna sobie zalatwic 520W OCZ'a. Ja nie mialem watpliwosci i od prawie roku smigam na zmodowanym ModStreamie, kolejne dwa sa w uzyciu u znajomych z b. mocnymi sprzetami.

Na www.zenfist.pl masz caly przeglad zasilaczy komputerowych - topowe modele jednak bardziej oplaca sie sciagnac na wlasna reke zza oceanu :D

T.

0
  • #23 22 Mar 2006 16:31
    tom83ek
    Poziom 14  

Wlasnie stalem sie posiadaczem Tagana 430W :) Chodzi naprawde cichutko. Mam nadzieje ze teraz mój komputer będzie ''zadowolony''z zasilacza i nic złego mu sie nie stanie po dłuższym okresie eksploatacji:). A jeśli chodzi o ściągniecie zasilacza z zagranicy. Może i są tańsze...ale koszt sprowadzenia na własną ręke napewno będzie większy niż bym kupił zasilacz w naszym kraju:). Pozdrawiam i dziękuje za pomoc

0
  • #24 22 Mar 2006 17:46
    pitlab
    Poziom 12  

tzok napisał:
    Tak przy okazji Enlighta - robią naprawdę porządne obudowy... są koszmarnie ciężkie ale ale można po nich skakać bez obawy o uszkodzenie, naprawdę super sztywna konstrukcja. Oczywiście dzięki temu nic nie brzęczy...

Niedawno kupiłem Enlighta, bo słyszałem o nim dobre opinie. Dokładnie mam model opisany jako: "Obudowa ATX EN-7254 P4 Enlight,
    zasilacz 350W, FAN, USB 2.0 (biała)".
    Załączony wentylator był bardzo głośny, pomogło zmniejszenie obrotów. Jednak cały czas obudowa mi drży, tak jakby któryś z wirników wentylatorów był niewyważony. Dotknięcie blachy obudowy wytłumia te drgania. Pewnie będę musiał go czymś wykleić...

Natomiast ewntylator w zasilaczu ma automatyczną regulację prędkości, co jest miłe :-)

0