Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kod generuje zablokowany PIC (PIC 16c711) jaki reset

psooya 18 Mar 2006 12:54 3277 13
  • Poziom 37  
    Witam
    Mam uszkodzonego pica leży w nim przetwornik A/D i próbowałem go odczytać w sklepie gdzie maja programator i zaprogramować nowego PICa niestety nie działa. Jeszcze mam pytanie czy programatory odczytują również ustawienie bitów od resetu. Nie umiem programować piców i dlatego pytam.
    Mam jeszcze jedno pytanie jeśli procek po właczeniu zasilania załącza sie po ok 1 s oraz jak zakłucam prace kwarcu to tez następuje reset. Jakie bity i jak nalezy ustawić żeby tak to działało
    Proszę o pomoc
    pozdrawiam

Dodano po 50 [minuty]:

Wydaje mi się że jest to Brown-out reset bo przy obniżaniu napięcia sam się resetuje - jakie bity trzeba ustawić w programatorze żeby tak działał chyba (o ile jest tu coś ala fuse bity jak w Atmelach)
    Pozdrawiam i prosze o jakąkolwiek szybką pomoc

Dodano po 22 [minuty]:

A mozę jest to reset od oscylatora timer ?? porsze pomóżcie
  • Poziom 42  
    psooya napisał:
    Mam uszkodzonego pica leży w nim przetwornik A/D i próbowałem go odczytać w sklepie gdzie maja programator i zaprogramować nowego PICa niestety nie działa. Jeszcze mam pytanie czy programatory odczytują również ustawienie bitów od resetu. Nie umiem programować piców i dlatego pytam.
    Wszystko zalezy jak się obsługuje programator, procesory ma 3 obszary (pamięć programu, pamięć eeprom i pamięć konfiguracji) i większość programów pozwala je odczytywać selektywnie.
    psooya napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie jeśli procesor po właczeniu zasilania załącza sie po ok 1 s oraz jak zakłucam prace kwarcu to tez następuje reset.
    Jeśli po 1s to jest to zapisane w algorytmie, sprzętowo ustawieniami że da się uzyskać opóźnienie rzędu 100ms (PowerUP timer). Jeśli chodzi o resetewanie po zatrzymaniu oscylacji kwarca to odpowiada za to układ watchdog (no chyba że procesor ma wbudowany układ wykrywania zaniku oscylacji, te najnowsze mają taką opcje).
  • Poziom 37  
    Dzięki za info doda jeszcze że pin MCLR jest na stałe podpięty do +5V może to voś pomoże w określeniu resetu w każdym razie spróbuje jeszcze odczytać fuse bity. Ten PIC niema EEPROMu. Wiem tylko tyle (jeśli chodzi o kod programu) że w pliku HEX było 5 linijek kodu (w 51 to zablokowany procek wystawia FF w AVR też to dzinie wygląda ale wiadomo kiedy jest zablokowany) i chciałbym wiedziec jak rozpoznać po kodzie czy jest zablokowany
  • Spec od samochodów
    Jak zablokowany to same zera.
  • Poziom 42  
    Wg mnie to nie jest kompletny program, istnieją w nim intrukcje skoków pod adresy w których nie ma programu.
  • Poziom 37  
    Witam Diag Napisał że proc jest zabolowany a mam pytanie ponieważ nie umiem pisac na PICe a pisze w bascomie jeśli nieuda mi się go odczytać to czy Elektryk mógłyś mi uratowac tyłek i napisać softa odczyt a A/D i wyświetlenie tej wartosci na 3 LED załaczyłbym schemat
    pzodro
  • Poziom 37  
    Witam ponownie. Byłem osobiście na tym programatorze i tak kod udało się odczytać z weryfikacją przechodzi oraz fuse bitami. Jednak nowy procesor po zaprogramowaniu nie działa. Zado pojawił mi się komunikat po wybraniu z listy tego PIC coś na temat IDs ze maja być ustawine na 4000 do 4007 i 400E do 400F i niewiem co z tym zrobić po wpisaniu w podane miejsce wystepuje błąd programowania. NIestety niewiem jak sie nazywa ten programator ale obsługuje chyba wszystkie możliwe procesory. Prosże o pomoc moze mi się uda z typ procesorem
    Pozdrawiam
  • Poziom 42  
    Napisz jaki był dokładnie komunikat, ale ten adres 0x4000 nie wróży nic dobrego. Pozatym jeszcze:
    1. Czy orginalny procesor działa dobrze tj realizuje algorytm?
    2. W jaki procesor ładujesz skopiowany program?
    3. Jeśli to możliwe wrzuć program na forum (tę wersje "z dzisiaj").
  • Poziom 37  
    ta wersja dzisiaj jest taka sama nic sie nie różni. Nie pamiętam bo to w sklepie siedziałem dzięki uprzejmości sprzedawcy. Przy wyborze procka chciał coś (IDs) ustawić i pokazał gdzie wszedłem w te ustawienia i było od ID0 do ID3 i tam było wpisane 3FFF w każde pole . Nie znam tego programatora ale fusy sie dobrze odczytały faktycznie był Brown out reset i watchdog. Ładuje z bufora on zapisuje soft do bufora i daje zapisz i już. Stary procesor działał do puki nie spaliłem wejścia A/D podłączyłem do +12V może uszkodził się kod ale nie sądzę bo na starym procku świeci 0 na LED a na nowym nic
  • Poziom 42  
    Fusy ID to jest taki bajer, pozwala nadać procesorowi jakiś numer, nie mają praktycznie zadnego znaczenia do działania procesora.
    Nadal pozostaje aktualne pytanie, w jaki procesor ładujesz program.

Obejrzałem jeszcze raz zawartość procesora i bity konfiguracyjne. One są tak ustawione że zabezpieczenie odczytu jest aktywne a jedynie obszar (0x00-0x3F) jest możliwy do zapisu (o odczycie nic nie wspominają). Twój program który odczytałeś jest właśnie w adresie 0x00-0x3F (ale czemu można odczytąć, tego nie wiem). Generalnie sprawa jest już umoczona, bo ja jest zablokowany to możesz zapomnieć o skopiowaniu normalnymi metodami.
  • Poziom 37  
    Witam
    Ale ja czegoś nie rozumie z tego co napisałeś to jeden obszar jest możliwy do zapisu. Czyli można sobie w tych fusach ustawić jaki obszar ma być do odczytu a jaki nie?? Mam PIC16C711 - 04 / P i na taki sam ładuje tylko w programatorze jest tylko PIC16C711 bez tych dodatkowych znaków może tu jest problem. Nie rozumie jesli zabezpieczenie jest aktywne to jak mogłem coś odczytać ??
  • Poziom 42  
    psooya napisał:
    Ale ja czegoś nie rozumie z tego co napisałeś to jeden obszar jest możliwy do zapisu. Czyli można sobie w tych fusach ustawić jaki obszar ma być do odczytu a jaki nie??
    W zalezności od typu procesora tam są różnorakie warianty, ten akurat ma tylko dwa do wyboru, albo niezablokowany, albo zablokowany z wyjątkiem tych początkowych komórek.
    psooya napisał:
    Mam PIC16C711 - 04 / P i na taki sam ładuje tylko w programatorze jest tylko PIC16C711 bez tych dodatkowych znaków może tu jest problem.
    Literka P oznacza obudowe DIP, liczba 04, maksymalną częstotliwośc pracy 4MHz, w rama tego samego typu układy się programuje tak samo.
    psooya napisał:
    Nie rozumie jesli zabezpieczenie jest aktywne to jak mogłem coś odczytać ??
    A tego to ja też nie potrafie zrozumieć, może ten typ tak ma, może to jakaś "błędna" seria, albo zabezpieczenie uległo uszkodzeniu razem z przetwornikiem. Najlepiej w tej kwestii zapytać producenta, ale raczej na pytanie w stylu "jak skopiować" nie odpowiedzą.
  • Poziom 37  
    Witam Dzięki wielkie Elektryk za zainteresowanie i pomoc , napisałem softa na ATMege8 i robi to samo co tamten układ szkoda ze nie umiem robić piców może się kiedyś nauczę lepszego języka od Bascoma
    Pozdrawiam i zamykam temat