Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o podwojne gniazdo ze stykiem ochronnym

21 Mar 2006 18:50 7058 54
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...
    Cytat:
    Daj mi 10000 zl na remont przedpokoju, lazienki i duzego pokoju to wymienie jednego dnia instalacje

Drogo się cenisz :D

Podzielam zdanie że albo zrobić od początku do końca albo nie ruszać w ogóle
    bogdand
    Poziom 17  
    Niech wyjaśni Yater1 dlaczego łącząc starą z nową instalację robi się potencjalny punkt awari. Jesli w odpowiedni sposób się to zrobi(nawet aluminium z miedzią) to niema przecież problemu. Przeróbka instalacji jest w dzisiejszych czasach kosztowna a ludzie radzą sobie jak mogą i wymieniają po kawałku.
    KaW
    Poziom 34  
    w Lodzi znalazlem piekna instalacje elektryczna -do ktorej korzystania
    zmusili lokatorow domku jacys dziwni elektrycy- zalozyli na zewnatrz dosc starego budynku -przylacze .zabezpieczenia prawidlowe-odlaczne -takie pstryki- ale w srodku zastalem -dwa przewody od tej tablicy
    podlaczono do uzytku na parterze -przez dwa bezpieczniki wkrecane
    -i przez pokretny -przelacznik - zmiany przylaczanych przewodow -z A na B /i odwrotnie /.Po tym przelaczniku przewody szly po puszkach i tak -
    -w kuchni- pralka , czajnik,-zerowania brak
    -w pokoju nr 1 -komputer ,odb.sat.,TV, zerowania brak
    -w pokoju nr2 - tez zera nie uzyano do gniazdek ale ogrzewanie el .
    czasami stosowano.
    Wyszlo na to ze , to byla to stara instalacja o zabezpieczeniu w obu przewodach- a do gniazdek powinny byc doprowadzone druty do bolcow ochronnych najlepiej ze zbiorczego uziomu.
    to wszystko byloby fajne kiedys - obecnie moce przypadajace na lokal mieszkalny-rodzine to juz nie 2kW- .
    Uzupelnilem gniazda z zerowaniem -ominalem ten piekny przelacznik-
    i jeden bezpiecznik - wyprostowalem calosc instalacji .W plaszczu olowianym -w gutaperce -w bawelnie-dwa druty Cu.
    Ja nie wierzylem ,ze takie instalacje moga istniec -ale najbardziej
    zdziwila mnie bezdusznosc elektrykow ,ktorzy widzac ludzi bez pojecia
    zostawili im taki szmelc -bez najmniejszej uwagi .
    Co do norm - normy nie podaja - sposobu wykonania -wymagania dotycza parametrow jakosciowych .

Praktycznie
    methodx
    Poziom 12  
    Garcia24 napisał:
    A mnie ciekawi podstawa prawna obowiązku stosowania styku fazowego z lewej strony styku ochronnego. Podstawą prawną jest odpowiednia Polska Norma(obowiązująca), tu prosiłbym o podanie jej numeru, lub Dyrektywa unijna - i tu także prośba o podanie numeru.

W normach niechciało mi się szukać ale podaję inne źródło:
    Władysław Orlik "Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach"

Code:
     Książka jest przeznaczona dla osób przygotowujących się do egzaminu kwalifikacyjnego na uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych i zawiera wiadomości wymagane na egzaminie kwalifikacyjnym. Książka ta może być przydatna również osobom na stanowiskach dozoru nad urządzeniami, instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi.

Recenzenci:
    dr inż. Krzysztof Siodła rzeczoznawca SEP, specjalista SEP
    inż. Aleksander Podbrez rzeczoznawca SEP

Jeżeli ktoś kwestionuje, że L musi być z lewej strony to albo nigdy nie zdawał egzaminu SEP lub miał farta i nie dostał takiego pytania.
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...
    U mnie jakiś gostek sprawdzał "skuteczność zerowania" i się przyczepiła że terma nie ma zerowania i się zamyka przez wodę. Mierzył wtyczka wężyk metalowy ( odprowadzający wodę). Zaczołem się z nim kłócić ze mam a on że nie ma. W końcu poszedł po szefa. Szef papierami SEP pi pomachał i zaczął protokół z kontroli pisać. Mrucząc pod nosem po co się odzywam jak się gówno znam. Jak już napisał protokół , zaproponował że może w "specjalny sposób za niewielką opłatą znaleźć mi zero". Ja zadałem jedno pytanie czy spotkał się kiedyś z termą z krućcami z tworzywa sztucznego. Podarł protokół i poszedł bez słowa.

PS. terma była jakaś włoska bo mi taka kształtem pasowała i z niej wychodził 2 rurki plastykowe dopiero mufa była na plastyk nakręcona.

Pss czasem kuchenki z elektrycznym zapalaczem potrzebują prawidłowego gniazdka. Jak nie działą wystarczy wtyczkę przełożyć.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    bogdand
    Poziom 17  
    widocznie Jasiek690 remontu jeszcze nie robił i niewie ile co kosztuje.
    yater1
    Poziom 11  
    Mimo wszystko takie rozwiazanie nie jest najlepszym wyjściem. Wiem, że łączy się aluminium z miedzią. Jednak lepeij by było dozbierać resztę kaski i zrobić wszystko razem. No chyba, że pali ci się instalacja w pokoju i w kuchni no to inna para kaloszy.

Podsumowując, mieszkamy w Polsce.
    KaW
    Poziom 34  
    Jasiek690

plytki w termach i ogolnie w piecach gaz /olej./ maja okreslony
    schemat podlaczen -nie jest on dowolny.
    Wiem bo od czasu do czasu cos zalanego reanimuje..

Zasadniczo w zadnym sprzecie nie ma juz dowolnosci.
    Garcia24
    Poziom 15  
    A ja dalej nie mam odpowiedzi na pytanie o podstawę prawną co do podłączenia fazy na kontakt( z lewej strony bolca). Czytałem Egzamin... Orlika, zdawałem Sep-a nie raz, i tej podstawy nie znam, ani u Orlika jej nie znalazłem. Zalecenia nie są przepisami, a moja wiedza techniczna, na którą mogę się powołać(w myśl przepisów) mówi że dobrze jest i z prawej strony, i z lewej.
    ekaand
    Poziom 22  
    Cytat:
    A ja dalej nie mam odpowiedzi na pytanie o podstawę prawną co do podłączenia fazy na kontakt( z lewej strony bolca)

I pewnie nie będziesz miał tej odpowiedzi.Podłączenie fazy z lewej strony to jest raczej umowny zwyczaj elektryków i dobrze jest jeśli każdy elektryk to wie.Ja podobnie jak Ty uważam,że skoro nie ma wymogu takiego podłączenia(tylko zalecenie), to np podłączenie fazy z prawej strony nie jest błędem w sztuce.Nikogo jednak nie namawiam żeby tak podłączali.Podłączenie fazy z prawej strony(mimo że nie jest błędem),może świadczyć o niepełnej wiedzy technicznej elektryka.
    Gdyby ktoś jednak znał konkretny zapis co do podłączenia,chętnie bym to zobaczył.
    Jasiek690
    Moderator na urlopie...
    Zobaczcie tu: PN-90E-01242 "Oznaczenia identyfikacyjne zacisków urządzeń i zakończeń przewodów" czy coś takiego.

Gdzieś ją miałem jak znajdę to podam dokładnie. Powinien być tam rysunek podłączonego gniazdka. Ale raczej w opisie nie ma nic.
    Jak znajdę to Wam podam dokładnie.

ps. nie wszystkie normy muszą być obligatoryjnie przestrzegane
    methodx
    Poziom 12  
    Garcia24 napisał:
    Czytałem Egzamin... Orlika, zdawałem Sep-a nie raz, i tej podstawy nie znam, ani u Orlika jej nie znalazłem.

Orlik:rozdział 2.2.8. Przyłączanie urządzeń elektrycznych
    podrozdział 119. W jaki sposób należy przyłączać gniazda
    u mnie jest to str 98 ale w innym wydaniu może być inna
    KaW
    Poziom 34  
    zasada nie jest sztywna- gdyby tak bylo to nikt by nie kupil sprzetu
    nie wykonanego wg. ORLIKA. Zerowanie dotyczy zasady ochrony czlowieka i moze byc wszystko wg rysunku -ale jesli skutecznosc zerowania b. zla to i ORLIK NIE POMOZE.

Zasada im. ORLIKA nie moze mi zerowac mojego mozgu w tym co sie robi z pradem i wokol-trzeba myslec.
    Owszem - w blokach - przy najtanszym montazu -10 byle jakich ludzi
    laczylo te gniazdka w okreslonej rutynie-ale w zyciu jest inaczej.
    A teraz jeszcze calkiem inaczej.Wolalbym sie za ORLIKA plecami nie chowac.
    methodx
    Poziom 12  
    KaW napisał:
    Wolalbym sie za ORLIKA plecami nie chowac.

dawałem przykład książki Orlika dlatego że SEP ją recenzował i osobiście spotkałem się z pytaniem na egzaminie jak się łączy gniazdko, a pozatym w przypadku jakiegoś wypadku to będzie powołany rzeczoznawca z
    SEP-u a nie z Auto-Moto.
    Kazdy więc niech robi jak uważa , nie zamierzam się tu kłócić, forum służy celom edukacyjnym.
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Czytając ten temat skojarzyłem oznaczenia przewodów w kablach stosowanych m.in. do podłączania zasilaczy komputerowych itp. urządzeń i jak się okazuje przy fazie podłączonej z lewej strony względem bolca opis na wtyczce jest poprawny.
    Rozmieszczenie fazy i przewodu neutralnego ma jednak znaczenie gdyż np. w zasilaczach ATX (i nie tylko) w szereg z faza wpięty jest warystor, w pralkach z elektronicznym programatorem zdarza się, że przewód neutralny połaczony jest galwanicznie z masą napięcia zasilającego procesor.
    Przykład z życia wzięty:
    W szkole której jestem absolwentem jako pracę dyplomową montowaliśmy monitoring warsztatów szkolnych.
    Monitoring ten (kilka kamer + quady - z zasilaczami impulsowymi) zasilany był z tej samej sieci co monitoring w szkole lecz w gniazdku zamienione były właśnie faza i przew. neutralny czego objawem było zrywanie synchronizacji obrazów z kamer na warsztatach.
    Garcia24
    Poziom 15  
    Zgadzam się że fazę należy podpinać z określonej strony, ale to wynika z wiedzy technicznej i sztuki monterskiej, a nie z przepisów prawa.
    pan ORLIK nie jest żadnym ustawodawcą, więc nie powołujcie się na niego.
    Przepisy obowiązujące w Polsce to PN aktualne, albo dyrektywa unijna, która jest przyjęta jako prawo obowiązujące.
    Na dzisiejszy dzień nie ma nigdzie mowy o konieczności montażu fazy z lewej, bądź z prawej strony bolca.
    marpiasek
    Poziom 27  
    Zgadzam się z Garcia24 -warunek, żeby w całym domu, mieszkaniu było jednakowo.
    bogdand
    Poziom 17  
    dawałem przykład książki Orlika dlatego że SEP ją recenzował i osobiście spotkałem się z pytaniem na egzaminie jak się łączy gniazdko, a pozatym w przypadku jakiegoś wypadku to będzie powołany rzeczoznawca z
    SEP-u a nie z Auto-Moto.

Pan inż Orlik był moim profesorem w szkole. Gdy pisał te książkę miałem z nim akurat pracownie elektryczną. Oczywiście SEP recenzował tą książką bo Orlik jest w komisji egzaminacyjnej na rejon krośnienski, sam u niego zdawałem. Ktoś napisał że Orlik nie jest ustawodawcą, tak nie jest ale pisząc materiały szkoleniowe dla SEP musasił się kierować obowiązującymi przepisami zgodnymi z normami.
    Garcia24
    Poziom 15  
    Bogdand. Obowiązującymi podczas pisania, a nie teraz. po za tym uważam ze jeśli jest przepis to powinno być w książce to zaznaczone - nie byłoby tej dyskusji.(np, zgodnie z PN........ fazę montuje się.....).
    Dzisiaj nie ma przepisu który zobowiązywałby elektromonterów do łączenia w odpowiedni sposób gniazdka - mają to robić zgodnie ze swoją wiedzą techniczna(chodzi mi o fazę i neutralny, nie o"bolec")
    ja mam kodeks drogowy w którym pisze że na terenie zabudowanym prędkość dopuszczalna to 60km/h, czy ten przepis mnie obowiązuje????
    Pozdrawiam.
    trebuch1
    Poziom 24  
    Witam,
    Jak prawidłowo podłaczyc wyłacznik róznicowo pradowy w tablicy rozdzielczej do nowego gniazda z przewodem PE jesli w całym mieszkaniu mam instalację dwuzyłową.
    and61
    Poziom 26  
    Proponuje poczytać tu na temat podłączenia różnicówki w układzie TN-C
    http://ise.pl/forum/viewtopic.php?t=8502&highlight=

teoretycznie nie powinno się wykonywać takich podłączeń, ale inna szkoła mówi o rozdzieleniu PEN na PE i N przed wejściem do różnicówki i PE powinno się uziemić ( typ zasilania TN-C-S )
    stomat
    Poziom 35  
    Nie ma przepisu nakazującego łaczyć fazę z lewej czy prawej strony. Bo i nie ma powodu dla którego należałoby to określić w przepisie. Każdy poprawnie skonstruowany odbiornik podłączany do gniazda musi działać i być bezpieczny w użytku niezależnie od tego z której strony w gniazdku będzie faza. I drodzy koledzy, elektryka obowiązują PRZEPISY a norma nie jest przepisem ! Oczywiscie do przestrzegania tej czy innej normy może zmusić nas zleceniodawca czyli inwestor.