Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak działają elektryczne lusterka ?

stomat 18 Mar 2006 18:39 5007 3
e-mierniki
    stomat
    Level 36  
    Pytanie ogólne. Czy silniczki regulujące położenie lusterek ustawianych elektrycznie mają jakieś krańcówki czy po prostu po dociągnięciu do skrajnego położenia działają "na zwarcie". Pytam, bo poszukując usterki stwierdziłem upaloną ścieżkę w przełączniku-jojsticku i zastanawiam się nad przyczyną.
    A jak jest z elektrycznym podnośnikiem szyby ? Skąd wiadomo, że szyba jest u góry lub na dole ?
    I jeszcze jedno, czy w instalacjach samochodowych mierzy się rezystancję izolacji ? Jeżeli tak to czym ? Wciąż myślę czemu upaliła się ścieżka, może gdzieś jest jednak zwarcie.
    Jest to samochód SEAT ALHAMBRA.
  • e-mierniki
    kordel
    Level 25  
    Nie wiem jak w seacie, ale podejrzewam, ze tak jak w innych autach nie ma zadnego odciecia pradu w lusterkach no chyba, ze juz w nowych jest, ale najmlodsze auto jakie sobie przypominam to BMW z 98 roku. Dopuki nie poscilem przycisku/joystiku napiecie caly czas dochodzilo do silniczka. W lusterkach nie stosuje sie takich zabezpieczen z oczywistych wzgledow. Nikt przeciez nie bedzie trzymal na chama przycisku i przestawial lusterka. Zreszta w wiekszosci przypadkow w autach lusterka sa ustawiane raz na kilka czy nawet kilkanascie lat. I to samo jest z szybami, choc otwiera sie je i zamyka dosc czesto (tu tez zaznaczam, ze nie wiem jak w rocznikach powyzej 2000) nie ma zabezpieczen. Naciskasz na przycisk, szyba sie zamyka albo otwiera i tyle, puszczasz. Sa tam dosc grube przewody i dosc silne silniki zeby wytrzymywaly takie chwilowe wzrosty pradu. Zato inaczej jezeli mowa o automatycznym opuszczaniu i podnoszeniu szyby. Do tego stosuje sie uklady kontrolujace wzrost pradu i odcinajace doplyw, ale to juz calkiem inna bajka. Ech... Sie rozpisalem :-] Mam nadzieje, ze to jest wyczerpujaca odpowiedz.

Pozdro.
  • e-mierniki
    berlingo
    Level 22  
    polutuj tą scieżkę drutem 2 mm i po kłopocie na pewno chciałeś ustawić lusterka gdy był mróz i obmarzły szczeliny silnik nie mógł przesunąc wkładu i upaliła się scieżka pozdrawiam
    stomat
    Level 36  
    Oczywiście już podlutowałem ścieżkę trochę cienszym drutem bo 2 mm nie wejdzie, zresztą ścieżka ma szerokość ok 2 mm, na zwykłym laminacie więc chyba nie potrzeba aż tak grubego drutu. Ten samochód dopiero kupiłem i nie wiem co ktoś chciał zrobić, dlatego moje wątpliwości co do wytrzymałości przełącznika. Taki zablokowany silniczek to trochę prądu jednak bierze.
    A z szybami to chyba jednak są jakieś ograniczniki choćby dla bezpieczeństwa. Dziękuję za zainteresowanie.