Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wzmacniacz samochodowy mocny i głeboki bas

ravmar 18 Mar 2006 23:23 3163 14
  • #1 18 Mar 2006 23:23
    ravmar
    Poziom 22  

Witam chciałem prosić was o pomoc szukam jakiegoś gotowego schematuwzmacniacza samochdowego, a najlepiej juz jakiegoś artykułu z jakieś gazety (z płytką wykazem elementów itp.) Potrzebuje skonstruować wzmacniacz (może, i chyba na pewno będzie jakaś przetwornica) wzmacniacz na jeden kanał żeby wzmacniał głośnik basowy. Przydała by sie jakaś dosyć duża moc Dodam, że mam już za sobą samochodowy wzmak na tda 1562q (ok.70W) jakoś rewelacji nie ma myślałem, że zagra to głośniej. Teraz chce coś mocniejszego prosze o pomoc, rady a najbardziej plan.

Dodano po 20 [minuty]:

moze cos na wzmacniaczu 2x80W RMS na dwóch TDA7294 i przetwornicy napięcia 12 -> +/-24V o mocy około 150W tylko nie mam schematu nic. Nie mam pojęcia ile mnie ywniesie koszt produkcji dobrze by było sie zamknąć ponizej 200zł. ale to moze by było dobre co wy o tym sądzicie a moze macie inny pomysł :?:

0 14
  • #4 19 Mar 2006 11:48
    czarek18
    Poziom 24  

Witam TDA 1562Q realnie 40-50W ,
    TDA 7294 70W

0
  • #5 21 Mar 2006 13:07
    ravmar
    Poziom 22  

tylko ze ta przetwornica na wyjsciu ma napiecie stałe a wzmacniacz potrzebuje stabilizowanego :?: jak omoiąc ten problem :?:

Dodano po 3 [minuty]:

i co powiesz na mostkowanie tego TDA 7294 czytałęm to na elektrodzie ludzie sie wypowiadaja zeby nie mostkowac bo jest kicha :?:

0
  • #6 21 Mar 2006 13:22
    Misian@
    Poziom 27  

Jak masz dobrze zrobioną przetwornice to stabilizacji napięcia nie musisz mieć...
    Pamiętaj zeby trafo było nawijane na 14,4V a nie na 12V...
    2xTDA7294 można łączyc ale minimalne obciążenie jakie można pod nie podpiąc to 8R... Chyba że jak być miał połączone 2xTDA7293 równolegle to wtedy byś mógł podpiąć głośnik 2R albo to wpuścić w mostek....
    Ale jak już takie cuda to złóż sobie dwa jable po 120W RMS każdy.. (jest na Elektrodzie taki jeden artykół z całymi modyfikacjami co zrobić aby taką moc odiagnąć) mo i trochę mocniejsza przetworka do tego...
    Może EDT44?? realne 400W na dobrze złożonej przetworce :D :D

Pozdrawiam

0
  • #7 21 Mar 2006 13:22
    Enterek
    Poziom 17  

Witam!

Podstawowym problemem o którym większośc zapomina jest logarytmiczna zależnośc głośności od mocy. Oznacza to że zwiększenie mocy dwukrotnie wcale nie zwiększy dwa razy głośności ;)
    Aby zwiększyć głośnośc dwukrotnie trzeba zwiększyc moc w przybliżeniu czterokrotnie.
    Typowe radyjka samochodowe mają około 22W na kanał. I nawet jeśli jest na nich napisane 40W itd., to fizyka jest fizyką i sa to tylko chwyty marketingowe. Bez podniesienia napięcia (czyli przetwornicy) nie da się uzyskać większej mocy a w normalnym radiu przetwornica się po prostu nie zmieści.
    Więc jesli chcemy zwiększyć głośność zauważalnie w stosunku do radia to trzeba mieć na uwadze wzmacniacz o mocy co najmniej 90W na kanał ... a to juz nie lada wyzwanie.
    Ponadto w samochodzie niskie częstotliwości (bas) jest mocno zakłócany przez częstotliwości silnika oraz toczenia się pojazdu i aby otrzymać relatywnie dobrze słyszalny i mocny bas podczas jazdy należy tę moc jeszcze zwiekszyć jakieś dwa razy. Tak więc rozsądną mocą minimalną dla subwofere jest co najmniej 200W!
    Oczywiście pisze tutaj o sprzęcie, który potrafi zagrać głosno ale z bardzo dobrą jakością. Bo jeśli komus zalezy tylko na głośności to wystarczy dużo mniej mocy ale wtedy przy dużym wysterowaniu zniekształcenia będą tak duże że na przykłąd dla mnie jakoś będzie nie do zniesienia ;)

Polecam więc gotowe rozwiązania sprawdzonych firm. Na pewno będzie taniej niż własne ekperymenty a i problemów mniej (na przykład z zakłóceniami zasilania).

Pozdrawiam

0
  • #8 21 Mar 2006 20:10
    ravmar
    Poziom 22  

oka to ja tak chce zrobic przetwornica i wzmak cos powyzej 100Watt jezeli to sie nie sprawdzi w aucie to dam to do domu. a przetwornica zostanie (bezuzyteczna). Ale teraz chce to zrobic na przetwornicy i wzmak tylko zeby miał powyzej 100Watt dlatego potrzebuje pomocy w schemacie, a schemat wyzej umieszczony dotyczący przetwornicy jest na napiecie stałe i wychodzi z nigo stałe a wzmak jest na napiecie stabilizowane i musze teraz z przetwornicy wypóśnic napiecie stabilizowane :?:

0
  • #9 27 Mar 2006 03:25
    wojekkk
    Poziom 17  

Misian@ napisał:
    Jak masz dobrze zrobioną przetwornice to stabilizacji napięcia nie musisz mieć...
    Pamiętaj zeby trafo było nawijane na 14,4V a nie na 12V...
    2xTDA7294 można łączyc ale minimalne obciążenie jakie można pod nie podpiąc to 8R... Chyba że jak być miał połączone 2xTDA7293 równolegle to wtedy byś mógł podpiąć głośnik 2R albo to wpuścić w mostek....
    Ale jak już takie cuda to złóż sobie dwa jable po 120W RMS każdy.. (jest na Elektrodzie taki jeden artykół z całymi modyfikacjami co zrobić aby taką moc odiagnąć) mo i trochę mocniejsza przetworka do tego...
    Może EDT44?? realne 400W na dobrze złożonej przetworce :D :D

Pozdrawiam

Witam
    Jak wyzej jest napisane co do stabilizacji napiecia..
    A co do mocy i glosnosci to wszyscy pisza o mocy ale nie zapominajmy o glosnikach bo to w koncu dzieki nim mozemy ta nacza moc zamienic w cos uzytecznego.. Ich sprawnosc tez sie liczy bo jesli bedziemy mieli wzmacniacz nawet renomowanej firmy wielkiej mocy a glosniki "z tandety" to nie uzyskamy nigdy efektu jakiego chcemy. Ale wracajac do tego to chyba sobie zrobie taka przetwornice choc narazie mam wzmacniacz w subwooferze na tda1462q i chodzi calkiem niezle.
    Pozdrawiam
    Wojekkk

0
  • #10 28 Mar 2006 15:46
    ravmar
    Poziom 22  

nie czaje z tą sabilizjacja jak mam dobrze zrobioną przetwornice to jak mam ja podłaczyc pod wzmacniacz normalnie z + do + z - do - a co z wejsicem do wzmaka GDN(bo wzmacniacz sabilizowany to taki +,- i GDN) :?:

0
  • #12 30 Mar 2006 00:36
    Enterek
    Poziom 17  

Hmmm ... w takim razie to pewnie firma First albo cos podobnego i te 200W jest podawane przy zniekształceniach 10% i oczywiście moc muzyczna a nie sinus :)
    Firmowy (ale o renomowanej firmie mowa) wzmacniacz o mocy sinusoidalnej 200W przy zniekształceniach max. 1% kosztuje co najmniej 500zł i więcej (nawet do 3500 w przypadku najwyższej serii Alpine-a F1).
    Nie da się tanio zrobić bardzo wydajnej prądowo przetwornicy oraz dobrej jakościowo końcówki mocy! To musi kosztować i niestety trzeba się z tym pogodzić.

A do dobrego wzmacniacza (jak już pisał kolega wczesniej) są potrzebne dobre głośniki bo inaczej nic nam z jakości samego wzmacniacza .... i tak dalej, i tak dalej. Bo marne radio też nie dostarczy odpowiedniego sygnału do wzmacniacza. A zbyt cienkie lub słabe jakościowo kable nie przeniosą prądów lub poobcinają częstotliwości ... lub co gorsza pozbierają zakłócenia wszechobecne w samochodowej instalacji i przeniosą nam je do wzmacniacza ....

Car Audio to wcale nie taki prosty temat jak się wszystkim wydaje.

Wracając jeszcze do tematu stabilizownia napięcia przetwornicy. Mam wrażenie, że koledze chodzi bardziej o napięcie symetryczne (+, - oraz 0 czasem oznaczane GND), które ze stabilizacją nie ma nic wspólnego.
    Zasilacz symetryczny to tak jakby dwa zasilacze z połączonym razem plusem jednego i minusem drugiego. Ten punkt to właśnie zero. Jeśli przetwornica nie daje napięcia symetrycznego a scalony wzmacniacz go wymaga to lepiej zmienić scalaka, bo konwersja napięcia niesymetrycznego na symetryczne przy takich prądach jakie pobiera wzmacniacz nie jest prosta ani tania.

Pozdrawiam

0
  • #13 30 Mar 2006 08:02
    ravmar
    Poziom 22  

dobra to moze inaczej zostawiamy car audio i zmienmy plan zeby konstrukcja słuzyła w domu. Głośników jest mnóstwo w dobrych cenach. Wzmacniacz: Nowy Elektronik 201-K opart na 2xTDA7294 zmostkowane czyli ok. 200watt. Teraz musze do niego kupic zapewne transformator który da ok.30V i bedzie miało 250watt podem wyprostowac napiecie z niego i wyprowadzic je jako symetryczne czy tak :?:

0
  • #14 30 Mar 2006 18:54
    Misian@
    Poziom 27  

No mniejwięcej...
    Ale te '200watt" odda chyba przy 50% zniekształceniach :D
    To góra ma 140W RmS'u

Pozdro

0
  • #15 31 Mar 2006 08:07
    ravmar
    Poziom 22  

a mozna tam dac głosnik 4 ohm bo pisze ze przy 8ohm dlac zasilanie 24V a to mi troche nie na ręke bo jest fajne trafo rtoid 250Watt 24V/10,xxA i po wyprostowaniu napięcia wyjdzie piękne 34 V i to juz oznacza ze 8 nie moge uzyc a w 16 nie weim czy chce sie bawidź:?:

0