Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia silnika 12V o mocy 300W

Lesio 27 Mar 2006 21:44 26027 36
  • #31 27 Mar 2006 21:44
    Lesio
    Poziom 9  

Andmit napisał:
    No i po temacie

No nie tak szybko :)
    Rozumiem, że 2 termistory - każdy do 10A połączone równolegle stanowią alternatywę dla jednego termistora do 20A.
    Pozostaje kwestia w(y)łącznika - czy nie może to być jakiś automatyczny, który spowoduje przepływ prądu w innym kierunku - z pominięciem termistora - po np. 5 s. od rozruchu silnika?

• #32 28 Mar 2006 03:57
    KW
    Poziom 21  

Jeszcze jedno dodam do tego tematu. W żadnym z wymienionych tutaj przypadków regulacji nie ma możliwości uzyskania maksymalnej z możliwych prędkości obrotowych silnika, jeżeli nie zastosuje się równolegle do elementu regulacyjnego wyłącznika. Ten wyłącznik ma zwierać element regulacyjny.

• #33 28 Mar 2006 08:31
    Lesio
    Poziom 9  

Co myślicie o 2 włącznikach - stabilnym do włączania/wyłączania zasilania i niestabilnym do przełączania obwodu z termistorami i z ich pominięciem?
    Przytrzymując włącznik niestabilny w pozycji, w której zalączony jest obwód z termistorami i jednocześnie włączając główny włącznik powinien zostać uruchomiony silnik na wolniejszych obrotach, następnie puszczając włącznik niestabilny - pełna moc

Zamówiłem już takie włączniki - każdy na 35A i 28V, powinny chyba wytrzymać...

• #34 28 Mar 2006 08:52
    Andmit
    Poziom 16  

Trzeba wypróbować ,powinno działać
    Powodzenia

• #35 28 Mar 2006 21:43
    Lesio
    Poziom 9  

Elektryk polecił mi zastosowanie do silnika zabezpieczenia na 15A.
    Czy można zastosować taki bezpiecznik - http://www.allegro.pl/item93623562_bezpiecznik_1_faza_16a_okazja.html - chodzi mi o to, żeby przy "wywaleniu" bezpiecznika nie było konieczności jego wymiany, a wystarczało przesunięcie dźwigni.
    Na zakończenie mam prozaiczne pytanie - czy obojętne jest gdzie będzie podłączony włącznik, termistory, bezpiecznik, czy też powinno być na "+" lub "-".

• #36 29 Mar 2006 08:55
    Andmit
    Poziom 16  

W zasadzie to nie wiemy jaki prąd max będzie płynął w układzie ,proponuiję dobrać zabezpieczenie na samym końcu ,po uruchomieniy układu i jego próbach w łódce na wodzie ( pomierzyć max pobierany prąd i dobrać zabezpieczenie o 25% wieksze , proponyuję przewidzieć fakt zatrzymania śruby np przez wodorosty , zerwane zestawy wędkarskie itp) - mozna przewidzieć miejsce a później go tylko zamontować . Zabezpieczenie będzie miało charakter zwarciowego ,działąjacego w przypadku uszkodzenia instalacjii - wmontować jak najblizej '+" akumulatora bo trzeba zabezpieczyć jak najwiekszy kawałek obwodu elektrycznego. Oczywiście taki bezpiecznik będzie dobry ,ale dość duży - warto pomyśleć nad zwykłym topikowym np samochodowym - przecież dobrze wykonana instalacja nie powinna robić zwarć .
    Ciekawe ,czy ryby chętniej pójda do takiej elektrycznej lódki????:D

• #37 10 Sie 2006 08:11
    Lesio
    Poziom 9  

Stanęło na tym, że podłączyłem pod włącznik chwilowy 2 termistory po 10A, co zapewnia płynny rozruch, gdy silnik nabierze już obrotów, uruchamiam włącznik stabilny (ten po prawej) z jednoczesnym puszczeniem chwilowego i jest jazda pełną parą.
    Nie dawałem żadnego zabezpieczenia w postaci bezpiecznika.

Szukaj w 5mln produktów