Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Espander do mikrofonu bezprzewodowego-do fachowców.

19 Mar 2006 10:12 1557 4
  • Specjalista EDA
    Panowie, na forum pod tym linkiem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic474723.html zamiesciłem post o konstukcji mikrofonu bezprzewodowego. W nadajniku zastosowałbym SSM2167 o regulowanym stopniu kompresji. Jednak do odbiornika potrzebowałbym dekompresor czyli ekspander. I tu pytanie do fachowców z działu elektroakustycznego, czy znacie lub posiadacie scheamt ekspandera działający np. w stosunku 1:5? Jest układ scalony NE572 ale ten moe pracowac w stosunku kompresji 1:2. Pozdrawiam i czekam na wypowiedzi.
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    w fabrycznych bezprzewodówkach stosuje sie zwykle NE571, zarówno w nadajniku jak i odbiorniku stopieńs kompresji i ekspansji konfigurowalny
    dokumentacja na elenocie
    swego czasu w edw był opisany unuwersalny procesor dynamiki na tym układzie, nie pamietam niestety numeru
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Specjalista EDA
    Dzięki!!! Sprawdze to, ale jeżeli byłby odpowiedni, to zastosuje go w odbiorniku, jednak ten ssm do nadajnika najlepiej sie nadaje, bo ma od razu przedwzmacniacz. A dodatkowo, jeżeli mikrofon mam pracowąc jako przystawka transmitująca do instrumentu to jest wbudowana bramka szumu. Zależy mi na miniaturyzacji tej częsci nadajnika, poniewaz część w.cz pochłonie sporo z płytki drukowanej. Klikam pomógł i dzięuje.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    W fabrycznych odbiornikach mikrofonowych spotykało się ,ze za expandor robił DS2011 . Jak go kupisz to Ci narysuję jak go zastosować .
    Kiedyś robilem coś takiego na NE 572 i było też dobre ,robilem porównanie z DALLASEM. Zajmuje trochę miejsca ale to odbiornik powinno się zmieścić.Jeszcze pomyśl o komparatorze z regulacją progu /SQELCH/do ,którego sygnał pobierzesz z pośredniej gdy to będzie np.LA1140 to noga 15.Mowa tutaj o bramce ,która wycisza przy za słabym sygnale by nie bylo słychać dziadostwa.
  • Specjalista EDA
    Ale czy LA 1140 nadaje się? Myślałem jeszcze o układzie różnicowym, który porównywałby sygnały z dwóch anten i wybierał ten, ktoey akurat jest mocniejszy. Dobra sprawa w przypadku pracy na scenie, gdzie pełno zelastwa, odbic i interferencji. Gdzies znalazlem układzik który robi taką funkcje i był przeznaczony do samochodu i systemu dwóch anten. Przegłądnełem własnie aplikacje la1140, wygląda na to, że to pośrednia wyższej klasy. Chyba by się nadawała. A nóżke 15 chyba podpiąlbym do układu wykrywajacego moc sygnału i porównującego poziomy z obydwu pośrednich i przełączającego na wyjscie ten, który mocniejszy. Kolega z poprzedniej odpowiedzi pisał o Ne 571, rzeczywiście, to chyba lepszy scalak niz 572, według tego, co czytałem, 572 ma zastosowanie w układach telekomunikacyjnych. Zobacze sobie na tego Dallasa. W google wszystko się znajdzie. Problemem jest tylko wiedza o układach scalonych, nie wiedzalem ze dallas produkuje analogi, zawsze sadziłem ze ta firma zajmuje sie układami cyfrowymi. Dziękuje kolego agaudio za cenne sugestie. Czekam na więcej od wszystkich, którzy maja cokolwiek na ten temat do powiedzenia. Interesuje mnie jeszcze w ta sprawa: jaki stopnień kompresji jest wystarczajcy do tych zastosowań. Martwi mnie jeszcze część w.cz w nadajniku i odbiorniku. Nie mamy przeciez w domu analizatrow widma w.cz, sądze, że trzeba polegać na gotowych układach. Ja w domu mam tylko oscyloskop, tak więc część audio da się wyregulować. Napisałem post do działu radiowego, niestety, nie mam jakiegokolwiek odzewu. Dużo mikrofonów pracuje na paśmie 270MHz. Wymyśliłem, ze zastosuje synteze z radia CB, układ LC7132 (dodatkowo jest zatem możliwośc ustawienia częstotliwości pracy mikrofonu na jednym z 40 kanałów, choc nie wiem, czy nie za blisko byłyby rozmieszczone te kanały, i w razie pracy kilku mikrofonów nie zakłócały by się), oscylator pracowąłby na paśmie 270MHz, a dla potrzeb konroli częstotliwości zanim trafiłby do układu syntezy podzielony byłby przez 10. Mam schemat nadajnika na pasmo 88-108 MHz, gdzie układ syntezy pracuje przy 10 Mhz, a czestotliwośc modulatora jest dzielona własnie przez 10. Ale chyba najwiekszym problem będzie zbudownaie dobrej głowicy na to pasmo. Szukałem w necie, bezskutecznie. Nie chce bawić się w metodę prób i błedów, szkoda na to czasu. A nie wiem, czy są scalaki będące zintegrowaną głowicą w.cz na takie pasmo o dobrych parametrach. Pozdrawiam i czekam na kolejne wypowiedzi.