Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Długość przewodu a jakość dźwięku

Calypsett 19 Mar 2006 11:40 4415 7
  • #1 19 Mar 2006 11:40
    Calypsett
    Poziom 23  

Witam

Mam takie problematyczne pytanie. Otóż - Czy jestem w stanie zauważyć różnicę w jakości dźwięku podłącząc źródło sygnału Audio (typu Discman) do wzmacniacza przewodem o dł. 10 m, od sytuacji gdy to samo urządzenie łączę np. przewodem dł. 2 m? W moim wypadku jet to kabel mały Jack - 2 x Chinch bez złoceń. Czy jakość przewodu (materiał z którego jest wykonany, złocenia, itd) mają duże znaczenie w przypadku domowego sprzętu?
    Chciałbym jeszcze odnieść się do kabli głośnikowych. Mam amplituner i jedna kolumna jest podłączona dłuższym przewodem, i tu wyraźnie słychać, że dźwięk jest słabszy (szczególnie niskie tony).
    Oczywiście im dłuższy przewód przyłączeniowy, tym większy opór, spadek napięcia, itp.
    Chciałem Was prosić o napisanie, co możecie powiedzieć na ten temat z własnego doświadczenia.

Moderowany przez TONI_2003:

Przeniesiono z Audio!

0 7
  • Mitronik
  • Pomocny post
    #2 19 Mar 2006 12:18
    dj master
    Poziom 21  

Witaj , sprawa wygląda tak :
    jesli posiadasz kolumny Tonsil'a czy jakie kolwiek Hi-Fi , to wszysccy wiemy , ze powszechnie stosowane są kipskie zwrotnice, kabelki telefoniczne , i pordzewiaŁe terminale. Stosując pozłacany kabel czy coś podobnego , i tak wszystko w zwrotnicy zostanie stracone, więc morał jest jeden . NIE WARTO.

Inaczej mozna powiedzieć gdze masz juz wysokiej jakości (hi-End'owe) zestawy głośnikowe, ale tez wzmacniacze ...

No oczywiście ,ze im dłuższy kabel tym większy opór, ale 3m dłuższy takiej rożnicy nie zrobi .Kiedys sie bawiłem kablami , i mniejwiecej to samo.

A jeśli podłączysz DISCMAN'a do kabla 5 m,10m tez tego nie odczujesz...

MoraŁ:
    Trzeba mieć od zródła do odbiornika wszystkie elementy wysokiej jakości <zwrotnice, przewody itp.> ,wtedy mysle bedzie jaka kolwiek różnica

Pozdrawiam i do usług!

0
  • Mitronik
  • #3 19 Mar 2006 12:27
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra

Im dluzszy kabel sygnalowy tym bardziej zbiera pola elektryczne czyli jakies zaklocenia,ale jesli nie jest blisko tych zaklocen to nie ma problemu.Musi on byc oczywiscie ekranowany.Wtyki zwykle tez nie maja znaczenia na jakosc sygnalu ale pozlacane sa lepsze pod wzgledem jakosci wykonania ich.Jezeli chodzi o kable glosnikowe to dlugosc nie ma znaczenia ale ich przekroj im grubszy przewod tym spadki napiecia sa mniejsze!

0
  • #4 19 Mar 2006 20:13
    Calypsett
    Poziom 23  

dj master napisał:
    pordzewiałe terminale

Dlaczego pordzewiałe?

marian1981.02 napisał:
    Jezeli chodzi o kable glosnikowe to dlugosc nie ma znaczenia ale ich przekroj im grubszy przewod tym spadki napiecia sa mniejsze!

Tak, zgadzam się, ale na rezystancję przewodnika składa się zarówno przekrój jak i długość. Mam rację? :)

0
  • #5 19 Mar 2006 20:56
    dj master
    Poziom 21  

W kolumnach <modelach starszych> TONSIL'a z wiekiem robią się przyśniedziaŁe terminale , widziałem juz xx takich :)

Ale nie ma co ukrywać . Nie watro kupywać dorgiego okablowania do TONSIL'owskich i podobnyck kolumn (chyba ze je przerobimy)

0
  • #6 20 Mar 2006 07:02
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Jarress napisał:
    Witam

Mam takie problematyczne pytanie. Otóż - Czy jestem w stanie zauważyć różnicę w jakości dźwięku podłącząc źródło sygnału Audio (typu Discman) do wzmacniacza przewodem o dł. 10 m, od sytuacji gdy to samo urządzenie łączę np. przewodem dł. 2 m? W moim wypadku jet to kabel mały Jack - 2 x Chinch bez złoceń. Czy jakość przewodu (materiał z którego jest wykonany, złocenia, itd) mają duże znaczenie w przypadku domowego sprzętu?
    Chciałbym jeszcze odnieść się do kabli głośnikowych. Mam amplituner i jedna kolumna jest podłączona dłuższym przewodem, i tu wyraźnie słychać, że dźwięk jest słabszy (szczególnie niskie tony).
    [/mod]

ad1) Przy tej odległości, na interkonekt mogą łatwo wchodzić zakłócenia sieciowe (brum)

ad2) Jeśli kabelek ma nieodpowiedni przekrój, to zjawisko jest jak najbardziej normalne. Zrób próbę zamieniając kolumny i kanały, żeby wykluczyć awarię.

0
  • #7 20 Mar 2006 13:50
    Calypsett
    Poziom 23  

William Bonawentura napisał:
    ad1) Przy tej odległości, na interkonekt mogą łatwo wchodzić zakłócenia sieciowe (brum)

Mógłbyś to wyjaśnić bardziej szczegółowo? :) Jak usłyszeć, że mamy do czynienia z zakłóceniami?
    marian1981.02 napisał:
    Musi on byc oczywiscie ekranowany.

Tzn. ekranowany folią aluminiową? Jak to sprawdzić?

0
  • #8 20 Mar 2006 21:15
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Jarress napisał:
    William Bonawentura napisał:

Mógłbyś to wyjaśnić bardziej szczegółowo? :) Jak usłyszeć, że mamy do czynienia z zakłóceniami?
    marian1981.02 napisał:
    Musi on byc oczywiscie ekranowany.

Tzn. ekranowany folią aluminiową? Jak to sprawdzić?

Buczenie 50Hz jest bardzo charakterystyczne i nei sposób go ne znać. Dotknij wejscia odkręconego do końca wzmacniacza i na pewno będzie bzyczał. Tego samego mozesz sie spodziewać na 50m kablu niesymetrycznym. Wyjście discmana jest na szczęście niskoimpedancyjne (słuchawkowe) i wysokich tonów nie powinno zbytnio ciąć. Dla wyjścia liniowego 1k (np. w CD) na 100% będą przy takim kablu problemy z pasmem

0