Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie - Teleturniej. Czy ma ktoś taki schemat?

maciejsony 19 Mar 2006 12:39 3407 6
    maciejsony
    Level 17  
    Witam!

Potrzebuje zrobić takie urządzonko jak jest w teleturniejach. Mianowicie są 2 przyciski i gdy zostanie naciśnięty 1 buczy buzzer i zablokowany jest przycisk 2 przez jakies 3-5 sekund. Czy macie państwo jakieś schematy na coś takiego?? W internecie szukałem, lecz bez skutku. Prosze o jakies wskazuwki. Z góry serdecznie dziekuje i pozdrawiam Maciej
    wapniak
    Level 12  
    PIERWSZY SPOSOB TO ELEKTRYCZNY PRZY URZYCIU PRZEKAZNIKA A DRUGI ELEKTRONICZNY ZA POMOCA TRANZYSTOROW LUB JAKIEGOS SCALAKA ALE TO SA PODSTAWY

Dodano po 37 [sekundy]:

POGLUWKOJ TROSZKE

Zmień duże litery na małe, wyłaczaj Caps Lock jak piszesz na elektrodzie.

Popracuj nad ortografią i interpunkcją.

3molo
    maciejsony
    Level 17  
    No wiele mi nie pomogłeś ale dzieki. Maciej
  • Helpful post
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    niesprecyzowana jest sprawa tego buzzera - czy ma on buczeć tylko na czas naciśnięcia przycisku 1 czy przez te 3-5 sekund (równolegle z blokadą przycisku 2).
    Przycisk chwilowy 1 może wyzwalać multiwibrator monostabilny (np. na NE555) na 3-5 sekund; multiwibrator będzie sterował tranzystorem (zatykał go) który jest szeregowo połączony z przyciskiem 2.
    maciejsony
    Level 17  
    ten buzzer ma dzwonić przez te 3-5 sekund. A przycisk drugi ma byc przez ten czas zablokowany. Prosze o jakiś schemat dokładniejszy jak to moge zrobic. Z góry bardzo serdeczenie dziękuje!!!
    WojtasJD
    VIP Meritorious for electroda.pl
    wstępnie to wygląda jak na obrazku, zrezygnowałem z NE555 dając CD4538 (zawiera dwa precyzyjne multiwibratory, jeśli drugi będzie niewykorzystany to należy pamiętać o odpowiednim podłączeniu niewykorzystanych nóżek); jak na 4538 generowanie kilkusekundowego impulsu to już sporo, komplementarne wyjścia sterują niewielkimi nMOSfetami: załączanie buzzera (z wbudowanym generatorem) i blokowanie drugiego przycisku który może zwierać do masy (z tym ostatnim może się okazać, że potrzebna będzie modyfikacja bo nie wiadomo jak ma ten przycisk być wykorzystany ...)
    maciejsony
    Level 17  
    Dziekuje bardzo!! Sprubuje dzis albo jutro wszystko poskładać i powiem co i jak! Jescze raz bardzo dziekuje!

Dodano po 2 [godziny] 56 [minuty]:

A co to mają być za tranzystory ?? Czy może to byc ten nMostf jaki jest tutaj : http://www.elektroniksc.com.pl/?sProdukt=nMOSf&btnSzukaj=szukaj&btnSzukaj=szukaj&sGrupa=none

??

Dodano po 4 [godziny] 40 [minuty]:

dałem koledze schemat. Wykonał i wszystko gra! Dziękuje bardzo!! Zamykam! Maciej