Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nadawać sygnał na PAGER?

laciaty1990 19 Mar 2006 14:19 11936 30
  • #1 19 Mar 2006 14:19
    laciaty1990
    Poziom 14  

Mam w domu stary PAGER motoroli działa, znam jego częstotliwość. Czy można nadawać sygnał na pager w postaci textu? Z jakiego urządzenia? Jaki by był zasieg? Kiedys czytałem zo ktos zrobił stacje pogodową i na pegerze wyswietla sie mu temp. w domu i na dworze oraz siła i kierunek wiatru.:D

0 29
  • #2 21 Mar 2006 12:31
    amigo76
    Poziom 14  

Raczej nie da się tego zrobić-sama częstotliwość to pikuś, ale przecież kazdy pager ma swój unikalny numer i kodowaną transmisję obsługiwaną przez METROBIP. Nie sądze żeby dało się to łatwo "złamać", ale może się mylę ( czyt. nie doceniam kolegów:))

1
  • #4 21 Mar 2006 17:09
    snicek
    Poziom 15  

proponuje przejzec przynajmniej czesc tych stron:
    http://www.google.pl/search?hl=pl&q=pocsag+flex+download&spell=1
    jesli ktos bedzie mial problem ze znalezieniem czegos ciekawego to moge zamiescic tu kilka programow. najciekawsze strony jakie znalazlem byly na stronach niemieckich, a ja znam bardzo dobrze angielski ;)

ps jesli ktos chce kupic pagery to mam ich sporo po 5 zl :) sprzedaje na allegro, czesc osob tu na forum wyglada znajomo, moze na dniach cos nowego bede wiedzial kolega bada oscyloskopem wyswietlacz z noki finder.

0
  • #5 21 Mar 2006 17:43
    Hary10
    Poziom 12  

Dołanaczam się do pytania mam pager motoroli metro bip na 159.650 Mhz niestety w moim mieście zlikwidowali nadajnik. Ma ktoś program do nadawania komunikatów na pager ??, czy wystarczy do tego wąski FM?? bo do odbioru trzeba przerabiać radia, skanery wie ktoś po co ?

0
  • #6 21 Mar 2006 17:56
    snicek
    Poziom 15  

problem z nadajnikiem mozna rozwiazac bardzo latwo, np yaesu ft-50r lub inny na 70cm.
    na allegro jest tego bardzo duzo, jestem oddalony o kilkaset kilometrow od dzialajacego nadajnika i musze powiedziec ze w swoim reczniaku (z zew antena typu J) slysze nadawane we flexie informacje.... tyle ze sa spore zaklocenia. a bardzo bym chcial aby ktos spr nastepujaca rzecz... ktos kto ma odbiornik na 70 jesli moze niech nagra cala informacje na np komputer i sprobuje nadac ja przy wlaczonym pagerku. oczywiscie informacje trzeba nagrac albo taka ktora jest wyslana do tego wlasnie pagera albo jest do wszystkich (kursy walut pogoda)
    jesli taka uniwersalna informacja zostanie do mnie na maila wyslana jestem w stanie to zdekodowac i mozliwe ze bedzie mozna we wlasnym zakresie zrobic tanim kosztem nadajnik (mozliwosci chyba nie musze pisac jakie moga byc z takich darmowych informacji przesylanych w zasiegu 2-5 km ;) )
    przeslany plik musi byc dobrej jakosci ... tego mi najbardziej brakuje.

0
  • #7 21 Mar 2006 23:13
    Redss307
    Poziom 20  

Witam.Troszkę mnie to zainteresowało.Na jaką czestotliwość masz te Pagery?
    Jak coś w moim obrębie częstotliwości to może coś bym zakupił.I czy to rzeczywiście jest takie realne wysłnie takiego komunikatu?

0
  • #8 22 Mar 2006 08:14
    snicek
    Poziom 15  

na ta sama co poprzednicy sie rozpisywali czyli np 159.4500 mhz , wyslanie mysle ze jest jak najbardziej realne. przeciez pager jest jednokierunkowy, a transmisja cyfrowa w tej czestotliwosci to normalna sprawa. mysle ze mozna nawet sprawdzic to nagrywajac informacje ktora jest wysylana co kilka minut(taka ktora jest potrzebna dla pagera aby stwierdzic czy jest w zasiegu czy nie, czyli zniknela by ikonka antenki jesli by to zadzialalo)

0
  • #9 22 Mar 2006 09:35
    bartibarti
    Poziom 11  

Co do tego symbolu antenki na wyswietlaczu to niekoniecznie musi to być zwiazane z odebraniem kodu, być może tylko wykrycie nośnej co jakiś czas powoduje wskazanie że jest w zasiegu, pakiety są wysyłane bardzo często , z tego co sobie przypominam co jakieś kilka kilkanascie sekund leci transmisja, w końcu to chodzi na całą Polskę.
    Temat bardzo ciekawy, tez mnie interesuje.

0
  • #10 22 Mar 2006 13:20
    snicek
    Poziom 15  

jest to pkiet zawierajacy informacje, sama nosna nie wystarczy , juz to dawno sprawdzilem... to byloby za bardzo latwe i glupie... przeciez uzytkownik moglby byc wprowadzony w blad kiedy pager reagowalby na sama nosna ;). niestety ale wtedy kiedy byl w mojej okolicy nadajnik nie sadzilem ze go zlikwiduja i nie nagralem transmisji :(.

0
  • #11 22 Mar 2006 14:47
    sq6ade
    Poziom 40  

Próbki transmisji widziałem na którejś ze ston o pagerach.

0
  • #12 22 Mar 2006 16:53
    snicek
    Poziom 15  

to i ja widzialem.. mi zalezy na konkretnej transmisji lub do konkretnego pagera... najcenniejsza na poczatek bedzie jak sadze ta ktora dociera do wszystkich

0
  • #13 22 Mar 2006 17:10
    sq6ade
    Poziom 40  

We wrocku obserwując ruch na kanale pagera dosyć czesto widać komunikaty pogodowe - być może trafiają na wszystkie pagery które mają zamówioną tę funkcję. Podobnie jest z repertuarem kin.

0
  • #14 22 Mar 2006 17:14
    snicek
    Poziom 15  

po nazwie z elektrody widze ze pan nie powinien miec problemow z nagraniem tego sygnalu, jesli to nie klopot bede wdzieczny :). jesli pomysl wypali i pagerek u mnie zareaguje na taki przekaz to wysle dla pana jednego w prezencie ;)

0
  • #15 22 Mar 2006 17:21
    sq6ade
    Poziom 40  

Umowa stoi. Niech no tylko podłącze radio pod kompa.

0
  • #16 22 Mar 2006 19:08
    Hary10
    Poziom 12  

z tego co wiem pagery w systemie FLEX (metro bip na 159.650)nie słuchają non stop tylko w określonych pakietach czasu stąd działają ok 3 miesiące na 1 bateryjce AAA. Dlatego oprócz nagranego sygnału trzeba wiedzieć kiedy pager "słucha". A wogóle po co wyważać drzwi otwarte na oścież napewno są gdzieś w sieci programy do nadawania na pager nie widze sensu odkodowywać sygnału i potem pisać program .

0
  • #17 22 Mar 2006 20:21
    snicek
    Poziom 15  

tak sa .. a nawet sa urzadzenia tylko koszt to kilkaset marek (przy zakupie w niemczech). ciekawi mnie z kad taka informacja ze nasluchuje co jakis czas? i niby tylko wtedy moge nadawac? to byloby udrudnienie niesamowite, przypomne ze pager to urzadzenie jednokierunkowe.
    jesli to sa drzwi otwarte na osciez to prosze o jeden przyklad z sali za tymi drzwiami :), zamiast pisac ze to niema sensu podaj przyklad ktory to udowodni.

0
  • #18 22 Mar 2006 21:08
    sq6ade
    Poziom 40  

Ciekawe czy nagrany sygnał na nośnik audio i odtworzony potem torem mikrofonowym nadajnika zostanie prawidłowo zdekodowany?
    Z moich doświadczeń w odbieraniu paczek pagera wiem że trudno jest zdekodować dane na wyjściu głośnikowym lub słuchawkowym. Natomiast zadowalające wyniki przynosi czerpanie sygnału wprost z dyskryminatora odbiornika NBFM (poprzez szeregowy układ RC - separujący).

0
  • #19 22 Mar 2006 21:33
    snicek
    Poziom 15  

mam kolege ktory ma rozne urzadzonka ktorymi moze sie to udac. a programiki do dekodowania sa bardzo fajne pod karte dzwiekowa, bez problemow dekoduja transmisje cyfrowe.
    jesli bym mial dobrze zgrany dzwiek, to bym u kolegi na dobrym sprzecie mogl nadac.
    ps jesli robil pan lacznosci z kims z mojej miejscowosci to napewno wlasnie byl to moj kolega bo u nas tylko on nadaje ;)

0
  • #20 23 Kwi 2006 16:40
    satanistik
    Poziom 27  

A co myślicie o tym:http://hem.passagen.se/communication/pocsag.html

1
  • #22 04 Maj 2006 22:07
    oram
    Poziom 11  

Szanowni przedpisacze!!!
    Walczyłem kiedyś z techniką w pagerach. Do samego kodu wg. którego były wysyłane dane nie dotarłem nie było mi to potrzebne. Posiadam schematy pagerów Motoroli, Philipsa oraz schemat nadajnika o mocy chyba 250W. Aby znikła antenka z pagera wysyłany był pilot co ileś minut. Pagery miały poustawine czasy na ok 5 min. Kiedy w tym czasie nie odebrał sygnału pilota to pojawiała się antenka. Pilot jest wysyłany na określonej częstotliwości, na której pracuje pager. Nie pamiętam w tej chwili co tam było wysyłane, ale na podglądzie była to któtka informacja kilkunastoznakowa. Sam kiedyś zastanawiałem się co mogę zrobić z pagerkami które mi zostały, a tu widzę trafiłem na ciekawy temat, " duch ochoczy tylko ciało mdłe".
    Każdy pager posiada zaprogramowany w sobie numer. Można go przeprogramować za pomocą odpowiedniego programatora dla danego typu pagera. Drugi numer był kilku cyfrowy i dla użytkownika coś takiego jak obecnie numer tel i imeil w komórce. System wysyłał informacje na ten drugi numer. Tak więc aby coś wysłać trzeba znać niejako imeil pagera. Jeżeli pager nie jest zbytnio zniszczony to można odczytać go na obudowie. Jest to kartka lub grawerka.

0
  • #23 04 Maj 2006 22:56
    snicek
    Poziom 15  

do oram: a moze jakies konkrety? :) jesli chodzi o nadajnik to nie trzeb ago robic bo na ta czestotliwosc tanie mozna znalesc na allegro. to nie jest jakas specjalna dlugosc fali.
    programator jakies 2 lata temu pojawil sie na allegro ale ja jakos sie nie pokusilem i teraz zaluje, schematy kabelkow co prawda mam gdzies(oparte na max232 podobne do tych co sa do simlock) ale taki oryginal bylby ciekawszy.
    250W radze sobie odpuscic, do tego trzeba miec licencje z 5 letnim stazem :) chyba ze ktos ma

0
  • #24 04 Maj 2006 23:09
    oram
    Poziom 11  

Zainspirowany dziś odkrytym tematem to włączyłem swoje dwie motorolki. Pracują na częstości 159,5250MHz i niestety nie ma na nich antenek, a to znaczy że coś na tym kanale pracuje. Tak więc u mnie nie da się wysyłać nic do nich na tej częstości. Sorki, ale nie jestem przygotowany dziś do odpowiedzi na podchwytliwe pytania. Wiem, że nie chodzi tu o moc. Bardziej ważna jest stabilność częstotliwości. Ponadto nadajniki były przygotowane do pracy tak jak obecnie stacje telefonii komórkowej tzn mogło być ich wiele do obsługi jednego miasta. W nadajniku ustawiało się czas zwłoki, aby fala docierająca do pagera z kilku nadajników nie powodowała wzajemnych zakłóceń. Stosowane to było jeśli sygnał do nadajnika był dosyłany drogą kablową i występowały na tych łączach opóźnienia. Każdy nadajnik przystosowany był do pracy na kilku kanałach (max chyba 5). Dawało to możliwość pracy większej ilości pagerów. Nadajnik najpierw był ustawiany na częstotliwość na jakiej pracował pager do którego szło info, potem wysyłany był numer padera i na koniec szła wiadomość. Do schematu nadajnika dotrę może jutro jest to duży skoroszyt z dużą ilością informacji (o ile dobrze pamiętam), nie tylko o nadajniku. Proszę o wyrozumiałość ostatni raz miałem z tym problemem do czynienia 8 lat temu. Do snicek: Na tę częstość nie dostaniesz pozwolenia do pracy jako radioamator. Jest to częstość komercyjna i przynajmniej u mnie w Lodzi zajęta.

0
  • #25 04 Maj 2006 23:22
    snicek
    Poziom 15  

o tym ze na niej nie mozna pracowac dobrze wiem .. dlatego dodatkowo dalem info o mocy :] ale wiem tez ze mozna kazdy pager przestroic na taka a ktorej krotkofalowiec moze nadawac, ale wtedy warto pamietac o tym ze 250W to moc nie dla kazdego, mysle ze narazie poki co nadajnik nie jest problemem ani nie bedzie, najlepiej jakby sie komus udalo nadac cos wlasnego w tym standardzie.

0
  • #26 05 Maj 2006 11:54
    oram
    Poziom 11  

Panowie!
    Nie wiem na ile jesteście zainteresowani tym tematem. Jest to chęć podyskutowania czy pozyskania wiedzy? Jeżeli chodzi o podyskutowanie to w punktach:
    1 Modulacja FSK "Modulation type-direct FSK i non-return-to-zero manner, with positive frequency shift representing binary "0" and negative frequency shift for binary "1".
    2 Data transmission rate 512 bps or 1200 bps with an accuracy of 0,001%
    3 Frequency deviation 4,5 kHz for a 25 kHz channel, and 4,0 kHz for 20 kHz channel."
    4 Wszystko opiera się na normie PRG1032-001 Radio Paging Recommendation 584 CCIR No.1 The modilation rate and type of data conform to CCIR Recommendation 539-1.
    5 Koniecznie trzeba znać numer (imeil) pagera na który wysyłamy wiadomość.
    6 Typowa wiadomość A2 00024E 0 40 *Jestem w domu/Ewa 14:14 17/7< litera A,B,C,D określająca na którym kanale ma być wysłana wiadomość, cyfra 1 lub 2 określająca szybkość transmisji, sześć cyfr szesnastkowych określających adres wiadomości (capcode, RIC można wiad. nagać na 1 pager lub na grupę), jedna cyfra od 0 do 3 określająca funkcję, treść wiadomości zakończona znakiem <
    7 Do testowania używa się POCSAG Encoder Zetron model 15B.

Z racji tego że mam mało czasu nie mogę "bić piany". Najlepszym rozwiązaniem byłoby załatwienie jakiegoś programu do kompa kodującego wiadomość do porządanego formatu, tak jak to jest w centrach nadawczych. Bity pojawiające się na RS kompa można podać na modulator FSK nadajnika.

To tyle w dużym skrócie.

0
  • #27 06 Maj 2006 23:41
    ZnAl
    Poziom 14  

sorka jeśli pytania wydzadzą się wam lamerskie, ale znalazłem taki dawno nieużywany pager philipsa (operator easy-call, ktory juz nie istnieje) i zainteresowal mnie ten temat

1. skąd wziąść numer pagera ? bo z tego co znalazlem w necie to powinien miec on 6 cyfr, a na wszystkich naklejkach jakie znalazlem sa same dluzsze, zakladajac ze serial number to imei, to wlasciwie jedyny mozliwy numer ma 7 cyfr, czy to możliwe ? pager jest w dobrym stanie, wszystkie napisy na obudowie i na naklejkach sa czytelne, w srodku tez sprawdzalem.

2. pytanie czysto teorytyczne :)
    pamietam, że kiedyś miałem do niego taki program do wysylania wiadomosci na pagery easy-call chyba przez modem, czyli domyslam sie ze szlo to przez centrale, ale jezeli by zamiast modemu podlaczyc przez port com (wzglednie do rj 11 w modemie) jakis nadajnik, tego zetrona, czy cos innego, to jest szansa ze to zadziala ?

0
  • #28 07 Maj 2006 00:47
    oram
    Poziom 11  

ad1 Te 7 cyfr to jego imeil na który centrala wysyła wiadomość. Ten drugi numer np 12345 to numer klienta, który nadaje centrala.
    ad2 Tak to szło przez modem na centralę i w system. Zeltron był podłączony do kompa, lub były wersje z klawiaturą.

0
  • #29 04 Cze 2006 17:12
    snicek
    Poziom 15  

witam z nowymi informacjiami ktore moga sie komus przydac.
    ostatnio dostalem maila z pewnym zestawem wiedzy oto wybrane zagadnienia:

Cytat:

Nokie pracują
    w standardzie MBS. Nie da się ich już uruchomić w Polsce, ponieważ pracowały
    w oparciu o nadajniki na "dolnym" UKF, więc, gdy TPSA wyłączyła te nadajniki
    odłączyła od sieci wszelkie Nokie.

Jak lubisz majsterkować, i masz sporą wiedzę to powinno Ci się udać je
    przestroić na "górny UKF" zmusić je do odbioru RDS, gdyż system ten to nie
    mal to samo co właśnie RDS i kłóci się z tym systemem dlatego już nie działa.
    Nie sprawdzałem tego.

Co innego Motorole. Te Twoje pracują w systemie POCSAG. Ta ze zdjecia to
    Motorola Scriptor. Jeden z lepszych.
    Można go za darmo przeprogramować i aktywowaću operatora Metrobip i będzie
    działał w systemie bezabonamentowym.

Przy bezabonamentowych nie ponosisz absolutnie żadnych kosztów jego utrzymania
    i aktywacji a numer masz na wieczność. Koszt wysłania wiadomości zawsze
    ponosi dzwoniący i wynosi on 1,22 za SMS, ok 1 zł z telefonu stacjonarnego
    lub jeden impuls lokalny - za wiadomość CLIP.

Trochę się czasy zmieniły, to i inaczej się obecnie z pagerów korzysta.
    Teraz każdy pager ma swój numer w publicznej sieci telefonicznej jak komórka i
    pocztę głosową. Każdy ma też prezentację numeru CLIP jak zwykła komórka.

Obecnie wystarczy zadzwonić na nr pagera jak na komórkę i nagrać się na
    sekretarkę. To wszystko. Bez żadnych operatorek po drodze

Można w telefonie stacjonarnym ustawić przekierowanie np. *64*nr_pagera# i
    masz automatyczną sekretarkę w kieszeni (poczta gł. pagera)

Można też na pagery bezabonamentowe wysyłać SMSy z komórek

Do tego możesz na stronie Metrobipu włączyć serwisy informacyjne - oczywiście
    bezpłatnie. Jest tam pogoda, imieniny, program TV, Sport, Humor itp.
    Do każdego pagera jest też przypisane wieczne archiwum-biling, do którego
    możesz się dostać ze strony operatora, gdzie zapisane są wszystkie wiadomości
    od pierwszego dnia uruchomienia w sieci.

Jeżeli te Motorole są po sieci Easy Call to istnieje duże prawdopodobieństwo,
    że nadal są aktywne (Metrobip przejął całą bazę po Easy Call) i są już
    przeniesione do systemu bezabonamentowego.
    Można to łatwo sprawdzić.

Easy Call-e miały 6-cyfrowe numery na naklejce z tyłu.

Można je podłączyć do anteny na 2 sposoby (Motorola).
    1. Odlutować ramkę metalową i dołączyć przewód o imp. 50 omów w to miejsce. Z
    drugiej strony antenę. Może być na VHF od TV
    2. Jak wyżej tylko intukcyjnie (umieszczając go w pentli indukcyjnej
    podłączonej do anteny)

Natomiast Nokie zapewne można przystosować do własnego "systemu".
    MBS jest bardzo prosty i wystarczy wystarczy zbudować kilkudziesieciu mW
    nadajnik na "dolny" UKF. Pager przeszukuje pasmo. Nie pracuje na jednej
    częstotliwości. Kodowanie informacji odbywa się na podnośnej, podobnie jak
    przy telegazecie w TV. Jak jest zbudowana paczka informacji - to wiem tylko
    ogólnie ale nie jest zakodowana. Do modulacji sygnału z całą pewnością można
    wykorzystać kartę dźwioękową komputera.

Nigdy się w takie rzeczy nie bawiłem, ale emisje cyfrowe na innych pasmach nie
    są mi obce. Wizją (SSTV) zrobiłem pół świata i pliki przez CB Radio też
    przesłałem. Modemem była karta muzyczna a dla gości, co by ich zszokować po
    prostu przykładałem mikrofon do ngłonika i odbierałem obraz :))

Taka ciekawostka. Są też pagery na pasmo CB. Kosztują grosze. Niestety w
    Polsce rzadko spotykane, gdyż raczej interesują pasjonatów. Pasmo CB jest
    wolne od wszelkich zezwoleń, więc możesz zrobić własny system za nie wielkie
    pieniądze. Nadawanie informacji odbywa się w DTMF. Wystarczy dialer (taki jak
    do sekretarek Panasonica) lub zwykły telefon komórkowy zbliżyć do mikrofonu
    radia CB i wystukać numer. Jeżeli pasjonują cię takie rzeczy to polecam
    łączności na fali jonosferycznej emisjami cyfrowymi PSK, SSTV na paśmie CB
    albo sam odbiór (do nadawania wymagane zezwolenie) na innych pasmach.

Jest też schemat wykonania samodzielnie takiego pagera. Znajdziesz go na
    googlach.

Jest też program do przechwytywania informacji wysyłanych na pagery w POCSAG.
    Program nazywa się POC32.EXE. Warunek: radiostację, skaner, odbiornik itp.
    trzeba delikatnie przerobić. Mianowicie, żeby sygnał "oczyścić" przed
    podaniem go na kartę muzyczną trzeba wyprowadzić sygnał wprost z
    dyskryminatora na wyjście słuchawkowe, aby był wolny od znikształceń MCz.

0
  • #30 04 Cze 2006 19:51
    Kryptoman
    Poziom 19  

Niech zgadnę - to tekst kol. Radosława (Raptou) ? ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów