Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy można łączyć trafa ????

19 Mar 2006 15:10 2796 31
  • Poziom 26  
    Czy można połączyć trafa np. 140w i 100w jeden 2x36~ a drugi 2x24~????
    Chce aby dały 240w 2x60~ (V)
  • Poziom 42  
    Witam! Pewnie, że można, tylko musisz zwrócić uwagę na fazowanie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    a jak sprawdzic jaką mają moc w wattach?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Moc transformatora: P[W]=przekrój rdzenia[cm2] podniesiony do kwadratu (bez uwzględnienia strat).
  • Poziom 33  
    Ale, ale jak połączysz te trafa w szereg to i owszem napięcie wzrośnie a moc?
    Raczej się nie zwiększy, maksymalna moc jaką będzie można obciążyć ten zestaw to 100W czyli moc mniejszego transformatora

Albo mi się coś w rachunkach pomieszało.
    Teraz mnie zbiłeś z tropu. Mam trafo gdzie wtórne daje 15V i 1A, i drugie 10v i 1A. Po po połączeniu w szereg nie wyjdzie 25V i 1A?
    Albo inaczej: przecież pierwsze "wyprodukuje" 15 W, drugie 10W. Ta moc na pewno się będzie sumować (w powietrzu się nie rozpłynie).

Inna sprawa to ekonomia takiego rozwiązania (sprawność, ciężar), ile kosztuje toroidalne 250W?
  • Poziom 22  
    Eksperymenty z takim łączeniem traf to strata czasu
    Cytat:
    Eksperymenty z takim łączeniem traf to strata czasu
    - naprawdę lubię takie "pajacyki". Może dodasz do tego linijkę: to strata czasu, ponieważ 1...., 2...., 3...... .A może autor potrzebuje tych napięć i mocy do jednego doświadczenia i nie ma zamiaru wydawać stówki na godzinny experyment?
  • Poziom 26  
    właśnie potrzebne mi napiecie 250w 2x60v niezajmując dyżo miejsca w skrzynce
    Cytat:
    właśnie potrzebne mi napiecie 250w 2x60v niezajmując dyżo miejsca w skrzynce
    - czy chodzi ci ogólnie o objętość, czy o któryś rozmiar w szczególności? Na pewno trafa z rdzeniami toroidalnymi są bardziej "płaskie" i mniejsze. Napisz, narysuj w jakie objętości te 250W zmieścić.
  • Poziom 26  
    ważne żeby miały 250w 2x60v
    Trafo toroidalne o mocy 250W będzie mieć około 100 - 120mm średnicy i 40-50mm wysokości. Raczej nie dostaniesz takich napięc "od ręki" ale jest dużo firm które nawijają wg potrzeb (kryterium ceny jest moc trafa). Popatrz w googlach: "ts 250 transformator toroidalny". Powinieneś się zmieścić w stu paru złotych + przesyłka.
  • Poziom 26  
    ja mam dwa trafa i chce je połączyć 2x36 + 2x24 (v) prosiłbym o jaśniejsze wytłumaczenie obilczania mocy (watt)
    Napisz jaki prąd możesz wyciągnąć z pierwszego i drugiego trafa. (albo jaka jest średnica drutu w uzwojeniach wtórnych)
  • Poziom 13  
    Według mnie ograniczeniem tutaj będzie prąd transformatora. tego transformatora który ma mniejszy dopuszczalny prąd płynący przez uzwojenie wtórne. Zakładając że transformator 2x36 V ma moc 140W a 2x24V ma moc 100W to wynika z tego, że przez jedno uzwojenie trafa 2x36V może płynąć prąd ~1,94A. Przez trafo 100W ~2,08A. czyli ograniczeniem tutaj będzie prąd 1,94A. teraz mnożąc prąd jaki może przepłynąć przez te uzwojenia razy napięcie tych uzwojeń: 2x(36x1,94)~140W i 2x(24x1,94)~93W co w sumie daje nam 233W.

No chyba, że się mylę. Pozdrawiam !!
    Dokładnie tak mnie się też wydaje. Tylko czy autor jest pewien co do tych mocy? Jeśli tak to spokojnie mozna te ~1,94A przyjąć.
  • Poziom 26  
    mnie potrzebny 1A--co radzicie zrobic
    Połączyłeś to równolegle, więc efekty będą wizualno-akustyczno-zapachowe (czyt spali się). Połącz szeregowo: czarna kropki to "początki uzwojeń" napięcia mają się sumować co sprawdzisz miernikiem.
    I tak dla ścisłości: nie używaj dla napięć zmiennych oznaczeń ±. Ja to rozumiem, ale trochę "śmisznie" to wygląda :D.
  • Poziom 26  
    dzięki za schemacik ,a napięcie zmienne oznaczam - "~"

Dodano po 5 [minuty]:

Niewiecie może czy dla dwóch jablów - 35
    wystarczy 233w po 60v - coś około jeden A (sprawdze jeszcze na trafach)
    kolega miał aż 500w w wzmacniaczu i nie wiem czy to nie pójdziem z dymem??????
    Ech DJKompot - nie mogłeś tak od razu???
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic446621.html - masz wszystko opisane. Tak to jest z tymi jablami i kitami płytka za 30 zł, a trafo,radiatory i buda 200zł - ale o tym nie piszą.
    Następną razą napisz od razu do czego ci to jest potrzebne, a najlepiej użyj szukaj. Pozdrawiam i powodzenia.
  • Poziom 26  
    Ja ze 60wattowym jablem się nie bawie będę potrzebował na jeden kanał mocy 250w 60v i dopiero przywali właśnie w temacie zwracam się bo 60v teraz nie mam problemy skąbinować ale czy te dwa trafka nie wylecą jak na jeden ma być 250w (ewętualnie 220w) do 4 A są bezpieczniki w zestawie to zobaczymy najwyżej będą farierwerki.
    (oto codzi że sto pare złotych na takie duże trafa nie mam)
  • Specjalista elektronik
    Żeby można było połączyć dwa trafa tak, by napięcia się zsumowały, to albo uzwojenia muszą być pojedyńcze,
    albo, jak już są podwójne, to w jednym musi być nie odczep ze środka, a dwa niezależne uzwojenia.

Do zasilania wzmacniacza na TDA7294 (jakbyś akurat taki robił, być może do pewnych innych układów
    też) można zastosować dwa napięcia zasilające, i w ten sposób uzyskać większą efektywność zasilania.
    Zajrzyj do opisu TDA, tam jest gotowy schemat. Aha, te napięcia z tranzformatorów to w sumie dadzą po
    wyprostowaniu ponad 180V (będzie spadać pod obciążeniem) - nie będzie za dużo dla scalaka?
  • Poziom 26  
    to pierwsze trafo ma 4 wejścia i wyjścia .
    2 z przodu (od napięcia) są użyte.
    skoro jest prowizja automatyczna to zamieszczam jeszcze jedno zdjęcie:
    Unitra "zatra" , TS18/6 -2 wejścia -4 wyjścia
    dwa zwarte na wyjściu firmowo i raczej dwa razy 24v nie da.
    Proszę o pomoc w rozdzieleniu aby wiedzieć ile da mocy i proszę o obliczenie mocy watt.
    Zgóry dziękuję , przepraszam za nakład pracy i za automatyczne punkty
    (jakoś się oddwzajemnię np. punktowo?)
    A oto wymiary rdzenia: 4cm x 4cm,5mm x 4cm,2mm
    Wymiary całości: 4cm,5mm x 6cm x 7cm
  • Poziom 26  
    Nie wiem czy dobrze obliczyłem to rdzeń trzeba liczyć (zielony na rysunku)
    Wyszło mi 484 w?