Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skaner częstotliwości ICOM IC-R3

jakkos 19 Mar 2006 16:40 3460 6
    jakkos
    Level 2  
    Mam skaner częstotliwości ICOM IC-R3. Sęk w tym, że przy odbiorze sygnałów telewizyjnych przesunięcie częstotliwości między wizją a fonią wynosi 5MHz. W Polsce to przesunięcie wynosi 6,5 Mhz. Czy ktoś ma jakiekolwiek wiadomości jak przerobić? Będę wdzięczny za wskazówki.
    jakkos
    Level 2  
    Dzięki za zainteresowanie. Ale niestety na wskazanych linkach nic nie ma.
    thereminator
    Conditionally unlocked
    Uprzedzam od razu, że nie znam konstrukcji tego skanera. Podejrzewam, że można by przestroic go w podobny sposób jak w latach 80 przestrajało sie na nasz zakres odbiorniki TV przywożone z zachodu.
    Dolutowywało sie tam równolegle do isniejących filtrów i pułapek 5,5MHz te na 6,5 MHz. Widziałem też kiedyś sposób z dodatkowym generatorem 1MHz, który podłączało się do demodulatora fonii w TV, a który to sposób pozwalał odbierać fonię 6,5 na odbiorniku 5,5 jak i odwrotnie. Poszperaj w starych Radioelektronikach z lat 1988-1993 było tam trochę artykułów na ten temat.
    jakkos
    Level 2  
    Dziękuję za rzeczową radę. Nie wiem jednak, czy da się to zrobić, bo właściwie nie rozbierałem tego cacko. Sam kiedyś dolutowywałem, a właściwie w miejsce poprzedniego wlutowywałem nowy filtr ceramiczny 6,5 MHz. Boję się, że w tym skanerze się to nie uda. Nie jestem pewny, czy jest to realizowane filtrem kwarcowym. Dzięki.
    jakkos
    Level 2  
    Posiadam 70-cio stronicowy opis skanera z rozrysowanymi płytkami, i częściowo schematami, w języku angielskim. Jeśli ktoś na tyle zna angielski mógłbym przesłać (wersja elektroniczna), może to jakoś da się przerobić, czy przeprogramować. Niestety sam nie daję rady z rozgryzieniem problemu.